چگونه می توانیم با استفاده از وایرلس زندگی راحت تری داشته باشیم؟

چگونه می توانیم با استفاده از وایرلس زندگی راحت تری داشته باشیمدر این مقاله به بررسی وایرلس خواهیم پرداخت، ابتدا مختصری اطلاعات درباره آن در اختیار شما همراهان گرامی قرار می دهیم، در طی سال های گذشته تاکنون شاهد پیشرفت های چشم گیری در زمینه اینترنت، رسانه های جمعی، کامپیوتر ها و … بوده ایم، در گذشته که این ویژگی ها همراه با دنیای اینترنت مطرح شده به صورتی که امروز دچار تغییر و پیشرفت شده است نبود و طرفداران زیادی نداشت، اما به مرور این پیشرفت ها آن قدر عظیم و قابل توجه بود که جای خود را در زندگی اکثر افراد باز کرد به طوری که امروزه نقش پر رنگی در کار و زندگی افراد دارد و به یک قسمت جدایی ناپذیر از زندگی تبدیل شده است.

در ادامه با ارائه مطالب بیشتری در زمینه وایرلس همراه شما خواهیم بود.

۱.وایرلس چیست :

وایرلس عبارت است از مجموعه ای از شبکه های کامپیوتری که به صورت بی سیم یعنی بدون نیاز به هرگونه کابل شبکه، سیم و … کار می کند و یک ارتباط سریع ، ایمن و مفید را فراهم می کند.

وایرلس یک شبکه اینترنتی به صورت بی سیم است که وقتی مورد استفاده قرار گرفت به سرعت طرفداران بسیاری پیدا کرد زیرا با استفاده از آن ، کابل کشی ها منسوخ شد و علاوه بر آن هزینه کابل کشی هم حذف گردید.

وایرلس چیستارتباط شبکه های بی سیم وایرلس از طریق فرکانس و موج های رادیویی انجام می پذیرد، همچنین این شبکه ارتباطی در ساختمان کامپیوتری OSI  در لایه فیزیکی طراحی و ساخته شده است.

اگر به تاریخ ارتباط و شبکه های کامپیوتری دقت کنید به سرعت متوجه خواهید شد که این ارتباط بی سیم ابتدا در سال ۱۹۷۱ اجرایی شد، هرچند این پروژه به مدت ۲ سال یعنی از سال ۱۹۶۹ تا سال ۱۹۷۱ مورد بررسی قرار گرفت اما در نهایت تایید شد و مورد استفاده قرار گرفت.

۲. انواع سیستم های وایرلس :

سیستم های وایرلس به ۳ صورت در اختیار کاربران قرار می گیرد.

۱. به صورت یکپارچه و ثابت

۲. با قابلیت حمل و نقل

۳. همراه با اشعه مادون قرمز

۳. مودم وایرلس :

مودم یک دستگاه است که از آن برای دست یابی به اینترنت از طریق خطوط مخابرات استفاده می شود، مودم وایرلس یکی از انواع مودم های موجود در بازار داغ اینترنت است، این مودم می تواند اینترنت را به صورت بی سیم در اختیار کاربران قرار دهد، همچنین باید گفت که نام دیگر مودم وایرلس ، مودم بی سیم می باشد.

با وجود پیشرفت ها در زمینه فناوری ارتباط و اینترنت مودم هایی ساخته شده است که بطور کلی به ۲ گروه تقسیم می شوند، گروه اول  از طریق سیم کارت و گروه دوم به صورت ADSL یعنی از طریق خط های تلفن ثابت منزل به ارائه اینترنت می پردازند، این مودم ها برای داشتن سرعت مناسب در هنگام استفاده به گونه ای طراحی شده اند که دارای آنتن وایرلس

 

به صورت  درونی یا به صورت بیرونی هستند.

ضمن تعریف های فوق، به تمامی مودم ها که با استفاده از سیم کارت یا حالت ADSL  هستند و اینترنت را با سرعت های مختلف در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهند، مودم وایرلس می گویند.

 

۴. اقسام و مدل های مودم وایرلس :

۱. مودم بی‌سیم با استفاده از خطوط تلفن ثابت ADSL

۲. مودم بی‌سیم با درج سیم کارت

۳. مودم بی‌سیم که دارای یک آنتن، دو آنتن، سه آنتن و چهار آنتن هستند.

۴. مودم بی‌سیم که دارای پورت محلی هستند به این صورت که امکان استفاده از این مدل هم به حالت وایرلس ( بی سیم ) و به حالت استفاده از کابل وجود دارد.

۵. توضیحات کاربردی درباره اینترنت بی‌سیم :

منظور از اینترنت وایرلس ارائه اینترنتی با سرعت زیاد و به صورت بی سیم می باشد که  این ارتباط از طریق فرکانس و موج های رادیویی انجام می پذیرد، از اینترنت بی‌سیم برای ارتباط بین دو یا چند سیستم ارتباطی بدون هیچ گونه کابل و سیم کشی استفاده می شود.

از فواید اینترنت بی‌سیم می توان به این نکته اشاره کرد که در محیط هایی که امکان برقراری ارتباط کم است این اینترنت با سرعت بالا در دسترس قرار می گیرد، علاوه بر این موارد اینترنت وایرلس در حین حرکت و جابجایی هم می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

مورد دیگر آن که اینترنت وایرلس دچار قطعی و اختلال نمی شود و همیشه از سرعت بالا و یکسانی برخوردار است. افرادی که از این نوع اینترنت استفاده می کنند نیازی به یک محل ثابت یا کابل کشی و خطوط تلفن ندارد و این روش هزینه کمتری نسبت مودم هایی که نیازمند خطوط تلفن هستند دارد.

توضیحات کاربردی درباره اینترنت بی‌سیم۱.نصب و راه اندازی اینترنت بی‌سیم سریع، آسان است.

۲. در مقایسه با دیگر روش های تهیه اینترنت هزینه کمتری نیاز دارد.

۳. پهنای باند اینترنت وایرلس بر حسب نیاز و درخواست مشترکان می تواند تغییر کند.

۴. اینترنت بی‌سیم با سرعت مناسبی که دارد باعث می شود در حین تماس های تصویری دچار قطعی نگردد و صوت و تصویر دارای اختلاف زمانی در حین برقراری ارتباط نباشد.

۶. انواع شبکه های وایرلس :

شبکه های وایرلس دارای مدل های مختلفی است که در این قسمت شرح داده می شود :

۱.شبکه های بومی ( محلی ) که به صورت بی‌سیم هستند.

۲. شبکه هایی که با سنسورهای  وایرلس کار می کنند.

۳. شبکه هایی که وایمکس هستند ( شبکه هایی که هم به صورت دائمی قابلیت استفاده دارند و هم به صورت غیر دائمی و سیار )

۴. شبکه هایی که از طریق فرکانس و موج های رادیویی کار می کنند.

انواع شبکه های وایرلس۷. راه هایی که سبب افزایش امنیت می شود :

۱. در بخش تنظیمات گزینه مربوط به امنیت را همیشه فعال نگه دارید.

۲. پسورد های امنیتی را با مدت زمان مشخصی تغییر دهید.

۳. شبکه ای که به شما اختصاص دارد را همیشه در حالت فیلتر قرار دهید.

۴. هنگام استفاده از وای فای به روتر نیاز ندارید پس بهتر است آن را غیرفعال ( خاموش ) کنید.

۵. در بخش تنظیمات قسمتی که مربوط به نام است را بررسی کرده و گزینه ای که نام وایرلس را برای همه افراد نمایش می دهد غیر فعال کنید.