سوییچ

سوئیچ چیست؟ دیدگاه خود را بنویسید

تفاوت سوئیچ با روتر چیست؟

سوئیچ ابزاری برای ایجاد شبکه‌های کامپیوتری هستند و روترها این شبکه‌ها را به یکدیگر متصل می‌کنند. باید توجه داشت که این دو دستگاه مشابه یکدیگر به نظر می‌رسند و عملکردهای مشابه‌ای نیز دارند؛ اما در عین حال، هر یک دارای قابلیت‌ها و عملکردهای مجزایی برای اجرا در یک شبکه هستند.

سوئیچ شبکه چیست؟

سوئیچ‌ شبکه

برای درک مفهوم اصلی شبکه‌، ابتدا باید بدانیم که سوئیچ شبکه چیست؟

امروزه اکثر شبکه‌های تجاری از سوئیچ‌ها برای اتصال کامپیوترها، چاپگرها، تلفن‌ها، دوربین‌ها، چراغ‌ها و سرورها در یک ساختمان یا هر مجموعه‌ دیگری استفاده می‌کنند.

در واقع، سوئیچ به عنوان یک کنترلر عمل کرده و به دستگاه‌های موجود در شبکه امکان می‌دهد تا به طور مؤثر با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. سوئیچ‌ها از طریق به اشتراک‌گذاری اطلاعات و تخصیص منابع، باعث صرفه‌جویی در هزینه کسب و کارهای مختلف و افزایش بهره‌وری کارمندان می‌گردند.

 

آشنایی با انواع مختلف سوئیچ‌های اترنت و قابلیت‌های آنها

 

۱- سوئیچ‌های غیرقابل تنظیم

یک «سوئیچ غیرقابل تنظیم» (Unmanaged switch) را می‌توان به محض خارج کردن از جعبه آن، مورد استفاده قرار داد. در واقع، این سوئیچ‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که نیاز به پیکربندی ندارند؛ بنابراین لازم نیست که نگران نصب یا راه‌اندازی درست آن باشید.

سوئیچ‌های غیرقابل تنظیم دارای ظرفیت شبکه کمتر و همچنین ویژگی‌های کمتری نسبت به سوئیچ‌های قابل تنظیم هستند. به طور معمول سوئیچ‌های غیرقابل تنظیم را می‌توان در تجهیزات شبکه‌های خانگی مشاهده کرد.

۲- سوئیچ‌ های قابل تنظیم

سوئیچ‌های قابل تنظیم

«سوئیچ‌های قابل تنظیم» (Managed switch)، امکان پیکربندی داشته و امنیت بالاتر، انعطاف‌پذیری و ظرفیت بیشتری نسبت به سوئیچ‌های غیرقابل تنظیم دارند. شما می‌توانید یک سوئیچ قابل تنظیم را به صورت محلی یا از راه دور نظارت کرده و تنظیمات آن را انجام دهید. به این ترتیب، کنترل بیشتری بر روی شبکه خواهید داشت.

سوئیچ شبکه برای انواع کسب و کارها چه کاربرد و مزیتی دارد؟

سوئیچ‌ها و روترها اجزاء تشکیل‌دهنده ساختار ارتباطی برای همه کسب و کارها محسوب شده و امکان تبادل انواع داده‌ها، شامل متن، صوت و ویدئو را به صورت باسیم و بی‌سیم فراهم می‌کنند.

این تجهیزات می‌توانند با افزایش بهره‌وری و تعدیل هزینه‌های کاری، موجب سودآوری بیشتری برای شرکت شما شده و در عین حال، امنیت و خدمات مشتری را افزایش می‌دهند.

 

منبع: Cisco

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ثبت نام

رمز عبور خود را گم کرده اید؟ لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید. شما یک ایمیل بازیابی رمز عبور از سمت ما دریافت خواهید کرد که می توانید بعد از آن رمز عبور جدید برای خود تنظیم کنید.
ما اطلاعات شخصی شما را با هیچ کس به اشتراک نمی گذاریم.