کابل-cat5

کابل شبکه CAT5 یا Category5 دیدگاه خود را بنویسید

کابل شبکه CAT5 یا Category5

کابل شبکه Category 5، که معمولا CAT5 نامیده می‌شود، یک کابل زوجی به‌هم تابیده است که در شبکه‌های کامپیوتری از آن استفاده می‌شود. از سال ۲۰۰۱، نوع معمول مورد استفاده از این کابل، CAT5e است. استاندارد بیان شده برای این کابل کارایی مناسب تا ۱۰۰ مگاهرتز را فراهم می‌کند و برای اکثر تکنولوژی‌های اترنت مورد استفاده از کابل زوجی به‌هم تابیده تا ۱۰۰۰BASE-T (گیگابیت اترنت) مناسب است. از کابل‌های CAT5 برای انتقال سیگنال‌های دیگری مانند تلفن و ویدیو نیز استفاده می‌شود.

برای اتصال این نوع از کابل‌ها معمولا از پانچ سوکت و کانکتورهای RJ45 استفاده می‌شود. بیشتر کابل‌های شبکه CAT5 بدون شیلد هستند، طراحی آن‌ها براساس خطوط انتقال متوازن کابل‌های زوجی به‌هم تابیده بوده و برای حذف نویز از سیگنالینگ تفاضلی در آن‌ها استفاده شده است.

استاندارد کابل شبکه CAT5

مشخصات کابل شبکه CAT5 در استاندارد ANSI/TIA/EIA-568-A و با تفصیل بیشتر در TSB-95 آورده شده است. این اسناد ویژگی‌های کارایی و الزامات تست برای فرکانس تا ۱۰۰ مگاهرتز را مشخص می‌کنند.

قسمت رسانای کابل هم به شکل رشته‌ای و هم به شکل مفتولی (یک تکه) موجود است. شکل رشته‌ای انعطاف‌پذیرتر بوده و در برابر خم شدن بدون شکستن، مقاوم است. پچکوردها، رشته‌ای بوده و سیم‌کشی‌های دایمی در سیم‌کشی ساخت‌یافته، به شکل مفتولی (یک تکه) هستند. رده و نوع کابل را می‌توان از متن چاپ شده بر روی پوشش کابل شناسایی کرد.

ترمینال کابل شبکه CAT5

نوع کابل، نوع کانکتور و توپولوژی کابل‌کشی توسط TIA/EIA-568-B مشخص شده است. تقریبا همیشه، کانکتورهای مدولار ۸P8C که اغلب به نادرست تحت عنوان کانکتورهای RJ45 به آن‌ها اشاره می‌شود، برای اتصال کابل شبکه CAT5 استفاده می‌شوند. کابل در طرح T568A یا طرح T568B ترمینال می‌شود. این دو طرح به یک اندازه خوب عمل می‌کنند و ممکن است به صورت ترکیبی هم از آن‌ها استفاده شود.

انواع کابل شبکه Category5

مشخصات کابل شبکه CAT5e، نوع بهبود یافته و تجدید نظر شده مشخصات CAT5 هستند و مشخصات دیگری هم به منظور کاهش بیشتر میزان تداخل اضافه شده است. پهنای باند (۱۰۰ مگاهرتز) و ساختار فیزیکی بین این دو نوع کابل مشابه است و بیشتر کابل‌های شبکه CAT5 در واقع مشخصات CAT5e را دارا هستند، هر چند که لازم به تایید این مشخصات در مورد CAT5 نیست. کابل شبکه CAT5 در سال ۲۰۰۱ از رده خارج شد و مشخصات CAT5e جایگزین آن شد.

کاربردهای کابل شبکه CAT5

کابل شبکه CAT5 در کابل‌کشی ساخت‌یافته برای شبکه‌های کامپیوتری مانند اترنت بر روی زوجی به‌هم تابیده استفاده می‌شود. استاندارد بیان شده برای این کابل کارایی مناسب تا ۱۰۰ مگاهرتز را فراهم می‌کند و برای ۱۰BASE-T، ۱۰۰BASE-TX (اترنت سریع) و ۱۰۰۰BASE-T (اترنت گیگابیت) مناسب است. اتصالات اترنت ۱۰BASE-T و ۱۰۰BASE-TX نیازمند دو زوج سیم بوده و اتصالات اترنت ۱۰۰۰BASE-T نیازمند چهار زوج سیم هستند. با وجود انتقال توان الکتریکی بر بستر اترنت (PoE)، علاوه بر داده‌های اترنت، توان الکتریکی را هم می‌توان با استفاده از این کابل‌ها انتقال داد.

کابل شبکه CAT5 همچنین برای حمل سیگنال‌های دیگر مانند تلفن و ویدئو استفاده می‌شود. در برخی موارد، چندین سیگنال‌ را می‌توان با استفاده از یک کابل انتقال داد. کابل شبکه CAT5  می‌تواند دو خط تلفن معمولی و همچنین ۱۰۰BASE-TX را فقط با استفاده از یک کابل انتقال داد. استاندارد سیم‌کشی USOC/RJ-61 ممکن است در اتصالات چند خط تلفن استفاده شود. طرح‌های مختلفی برای انتقال ویدیوهای آنالوگ و دیجیتال بر روی کابل وجود دارد. یکی از این طرح‌ها HDBaseT (10.2 گیگابیت در ثانیه) است.

مشخصات کابل شبکه Category5

استفاده از خطوط متوازن موجب بالا ماندن نسبت سیگنال به نویز با وجود تداخل ناشی از منابع خارجی و crosstalk از دیگر زوج‌های سیمی شده است.

مشخصه‌های الکتریکی کابل های شبکه CAT5e UTP

خصوصیتاسمیتولرانسواحد
امپدانس مشخصه در ۱۰۰ مگاهرتز۱۰۰± ۱۵اهم
امپدانس مشخصه در ۱۰۰ مگاهرتز۱۰۰± ۵Ω
مقاومت حلقه DC≤ ۰.۱۸۸Ω/m
سرعت انتشار۰.۶۴c
تاخیر انتشار۴.۸۰–۵.۳۰ns/m
انحراف تاخیر < 100 مگاهرتز< 0.20ns/m
ظرفیت در ۸۰۰ هرتز۵۲pF/m
مقاومت القایی۵۲۵nH/m
فرکانس گوشه≤ ۵۷kHz
حداکثر بار در هنگام نصب۱۰۰N
قطر سیم۲۴ AWG (۰.۵۱۰۵۴ mm; 0.205 mm۲)
کلفتی شیلد۰.۲۴۵mm
ماکزیمم جریان در رسانا۰.۵۷۷A
دمای عملکرد−۵۵ to +60°C
ماکزیمم ولتاژ عملکرد۱۲۵V DC

 

دو طرح سیم‌کشی: A برای T568A و B برای T568B

کابل شبکه CAT5 پچ شده با سیم‌کشی T568B

روکش کابل های شبکه CAT5

شیلد خارجی کابل‌ها معمولا از جنس پلی وینیل کلراید (PVC) یا کم دود بدون هالوژن (LSOH) هستند.

نام اختصاریماده
PEپلی اتیلن
FPپلی اتیلن به شکل فوم
FEPفلوراید اتیلن پروپیلن
FFEPفلوراید اتیلن پروپیلن به شکل فوم
AD/PEدی الکتریک / پلی اتیلن هوا
LSZH or LS0Hدود کم بدون هالوژن
LSFZH or LSF0Hدود و گاز کم بدون هالوژن

 

شعاع خمش کابل های شبکه CAT5

بیشتر کابل‌های شبکه CAT5 می‌توانند تا شعاعی تقریبا چهار برابر قطر خارجی کابل خم شوند.

حداکثر طول یک قطعه کابل شبکه

حداکثر طول یک قطعه کابل در استاندارد ۱۰۰،  TIA/EIA 568-5-A متر است. اگر قطعه کابل طولانی‌تری نیاز باشد، باید از سخت‌افزارهای فعالی مانند تکرار کننده یا سوییچ استفاده شود. در مشخصات شبکه ۱۰BASE-T، طول کابل بین دستگاه‌های فعال، ۱۰۰ متر مشخص شده، بنابراین برای ۹۰ متر سیم‌کشی دایمی هسته مفتولی، دو کانکتور و دو کابل پچ ۵ متری، برای هر انتها یک کابل، لازم است.

سایز مس کابل های شبکه CAT5

از سال ۱۹۹۵، کابل‌های UTP مفتولی مورد استفاده در کابل‌کشی نباید ضخیم‌تر از ۲۲ AWG و نازک‌تر از ۲۴ AWG (یا ۲۶ AWG برای کابل‌کشی‌های کوتاه‌تر) باشند. این استاندارد در بازبینی ANSI TIA/EIA 568 در سال ۲۰۰۹ هم حفظ شده است.

فاصله بین خمش سیم های مسی  

به فاصله بین هر خمش در یک زوج را معمولا پیچش (Pitch) می گویند. هر یک از چهار جفت سیم موجود در کابل CAT5e برای کمینه شدن تداخل بین جفت‌ها، پیچش های متفاوتی دارند. پیچش جفت‌های تابیده شده در استاندارد مشخص نشده است. نتایج اندازه‌گیری‌ها برای یک نمونه کابل شبکه CAT5 به شرح زیر است:

رنگ جفت سیمپیچش در هر سانتیمترپیچش‌ها در هر متر
قرمز۱.۳۸۷۲
سبز۱.۵۳۶۵
نارنجی۱.۷۸۵۶
قهوه‌ای۱.۹۴۵۲

 

از آنجا که پیچش رنگ‌های مختلف در استاندارد مشخص نشده است، این پیچش می‌تواند بر اساس کارخانه تولید کننده متفاوت باشد و اگر قرار باشد از کابل‌ها در کاربردی غیر از اترنت که پیچش ممکن است خیلی مهم باشد، استفاده شود برای دسته‌های مورد استفاده پیچش باید اندازه‌گیری شود.

رتبه‌بندی‌های محیطی

بعضی از کابل‌ها UV-rated یا UV-stable هستند،  به این معنی که آن‌ها می‌توانند در معرض نور و اشعه ماوراء بنفش قرار گیرند بدون اینکه تخریب قابل توجهی داشته باشند.

کابل‌های Plenum rated دیرتر می‌سوزند و دود کمتری نسبت به موادی مانند PVC تولید می‌کنند. کابل‌های Plenum rated ممکن است در فضاهایی که استفاده از PVC مجاز نیست، نصب شوند.

کابل‌های شیلددار (FTP یا SFTP) برای محیط‌هایی که نزدیکی به تجهیزات رادیویی ممکن است تداخل الکترومغناطیسی ایجاد کند، مفید هستند و همچنین ممکن است در محیط‌هایی با حداقل شنود، مورد استفاده قرار گیرند.

مقایسه با کابل های شبکه CAT6

پاسخ فرکانس گسترش یافته و کاهش تداخل از مشخصه‌های کابل های شبکه CAT6 در مقایسه با کابل های شبکه CAT5 است. کارایی بهبود یافته در کابل های CAT6 پهنای باند ۲۵۰ مگاهرتز را فراهم می‌کند و از ۱۰GBASE-T (10 گیگابیت اترنت) برای فاصله‌های تا ۵۵ متر پشتیبانی می‌کند. کابل CAT6A پهنای باند ۵۰۰ مگاهرتز را فراهم می‌کند و از ۱۰GBASE-T برای فاصله‌های تا ۱۰۰ متر پشتیبانی می‌کند. هر دو نوع این کابل‌ها با کابل‌های CAT5 و CAT5e سازگار هستند.

 

منبع: ویکی پدیا

 

۰/۵ ( ۰ نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *