[products_tabs design=”simple” woodmart_css_id=”5fcb5282522f2″ title=”محصولات پرفروش” el_class=”boxShadow”][products_tab post_type=”bestselling” layout=”carousel” taxonomies=”1236″ slides_per_view=”5″ autoplay=”no” hide_pagination_control=”yes” hide_prev_next_buttons=”no” center_mode=”no” wrap=”no” sale_countdown=”0″ stock_progress_bar=”0″ products_bordered_grid=”0″ lazy_loading=”no”][/products_tabs]
[products_tabs design=”simple” woodmart_css_id=”5fcb548b40cb1″ title=”جدیدترین محصولات” el_class=”boxShadow”][products_tab layout=”carousel” taxonomies=”1236″ slides_per_view=”5″ autoplay=”no” hide_pagination_control=”yes” hide_prev_next_buttons=”no” center_mode=”no” wrap=”no” sale_countdown=”0″ stock_progress_bar=”0″ products_bordered_grid=”0″ lazy_loading=”no”][/products_tabs]

تجهیزات پسیو

[products_tabs design=”simple” woodmart_css_id=”5fcb52e5cdfb0″ title=”پر فروش ترین محصولات” el_class=”boxShadow”][products_tab post_type=”bestselling” layout=”carousel” taxonomies=”228″ slides_per_view=”5″ autoplay=”no” hide_pagination_control=”yes” hide_prev_next_buttons=”no” center_mode=”no” wrap=”no” sale_countdown=”0″ stock_progress_bar=”0″ products_bordered_grid=”0″ lazy_loading=”no”][/products_tabs]
[products_tabs design=”simple” woodmart_css_id=”5fcb52f337036″ title=”جدیدترین محصولات” el_class=”boxShadow”][products_tab layout=”carousel” taxonomies=”228″ slides_per_view=”5″ autoplay=”no” hide_pagination_control=”yes” hide_prev_next_buttons=”no” center_mode=”no” wrap=”no” sale_countdown=”0″ stock_progress_bar=”0″ products_bordered_grid=”0″ lazy_loading=”no”][/products_tabs]

تجهیزات شبکه

تجهیزات شبکه همه آن چیزی است که برای راه‌اندازی یک شبکه رایانه‌ای نیاز است.

امروزه شبکه و تجهیزات آن در سازمان‌ها و نهاد‌های بزرگ و کوچک، جایگاه خاص و ویژه‌ای پیدا کرده است. هر سازمان و اداره باید شبکه‌هایی با کارایی مناسب و بستر قوی برای خود راه‌اندازی کند تا بتواند حداکثر استفاده از سیستم شبکه را داشته باشد.

در حالت کلی این تجهیزات شبکه به مجموعه‌ای از ابزار و وسایلی گفته می‌شود که برای راه اندازی یک شبکه رایانه‌ای نیاز است.

انواع تجهیزات شبکه‌ کامپیوتر

به‌طور کلی این تجهیزات شبکه به دو دسته تجهیزات اکتیو شبکه و تجهیزات پسیو شبکه تقسیم می‌شود.

تجهیزات پسیو شبکه یا غیرفعال تجهیزاتی هستند که قابل برنامه‌ریزی نیستند و نمی‌توانند تغییراتی روی اطلاعات و یا محتوای تبادل شده در شبکه داشته باشند.

بخشی از تجهیزاتی هم که به‌منظور نصب و پیکربندی سخت‌افزاری شبکه استفاده می‌شود در این دسته جای می‌گیرند.

فعالیت این تجهیزات بدون اینکه به توان الکتریکی برق احتیاج باشد، انجام می‌پذیرد.

تجهیزات پسیو شامل، کانکتور شبکه، اتصالات شبکه، داکت، رک شبکه، کابل شبکه و پچ کورد شبکه می‌شود.

تجهیزات فعال شبکه یا اکتیو تجهیزاتی هستند که فعالیت الکترونیکی در درون آنها صورت می‌گیرد و اطلاعات وارد شده به آن‌ها بسته به شرایط برنامه‌ریزی شده برای دستگاه، پردازش و رد و بدل می‌شود.

فعالیت این تجهیزات نیازمند جریان الکتریکی برق است.

تجهیزات اکتیو شامل، کارت شبکه، سوییچ شبکه، روتر، دیوار آتش، مودم و اکسس پوینت می‌شود.

انواع تجهیزات پسیو شبکه

در شناخت تجهیزات شبکه برخی مواقع تعداد سوئیچ‌ها و روترهایی که در شبکه موجودند بیشتر می‌شود و به محلی برای محافظت از آنها احتیاج داریم که این محل رک شبکه نام دارد.

رک شبکه عمدتا فلزی با درب شیشه‌ای است که به دو گونه دیواری و ایستاده قرار می‌گیرد.

این دو مورد با توجه به احتیاج شبکه در ابعاد متفاوتی وجود دارند. برای شبکه‌های کوچک از رک 5 یا 6 یونیت کمک می‌گیرند.

کابل شبکه یا کابل لن بستر ارتباطی کابلی است که برای تبادل اطلاعات، اشتراک گذاری و اتصال دستگاه‌های یک شبکه به یکدیگر یا به سایر شبکه‌ها استفاده می‌شود.

کابل فیبر نوری

پچ کورد شبکه (patch cord) یا «پچ لید» (patch lead) یا «کابل پچ» (Patch cable)، کابلی الکتریکی یا نوری است که برای اتصال موقت (پچ کردن) یک دستگاه الکترونیکی یا نوری به دستگاهی دیگر، به منظور هدایت و انتقال سیگنال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اتصالات شبکه، تجهیزات و نیروهای متخصص در راه‌اندازی یک شبکه باید متناسب با آن شبکه انتخاب شده باشند. تجهیزات الکترونیکی و همینطور کامپیوتر‌ها و مودم ها در هر‌ شبکه، توسط کابل‌ها و پچ کورد‌های مناسب به یکدیگر متصل می‌شوند. در هنگام راه‌اندازی یک شبکه علاوه بر انتخاب دقیق تجهیزات و قطعات، باید به انتخاب درست و اصولی توجه کرد.

سیستم‌ مدیریت کابل (Cable management system)  شامل ابزار و قطعاتی است که موجب تحقق وجود نظم در هنگام راه‌اندازی شبکه‌ها می‌شود، که این امر عامل بسیار مهمی است که  در کیفیت یک شبکه حائز اهمیت است.

کابل کواکسیال یکی از تجهیزات پسیو است. معمولا از یک کابل کواکسیال بزرگ به عنوان ستون فقرات شبکه پسیو و کابل های کواکسیال کوتاه در فواصل 2 تا 3 متر برای ایستگاه‌های کاری استفاده می‌شود.

کابل فیبر نوری زمانی استفاده می شود که به ارتباط بین مسافت های بیش از 100 متر و پهنای باند زیاد نیاز است. منابع نوری در اين نوع کابل‌ها، ديود ليزری يا ديودهای ساطع کننده نور هستند.

پچ پنل به عنوان یکی دیگر از تجهیزات پسیو در داخل رک قرار می گیرد و محل جمع آوری کابل‌ها است.

سوکت‌ شبکه در حقیقت قطعاتی هستند که به انتهای سیم ها و کابل ها وصل می شوند تا بتوانند انواع اطلاعات را انتقال دهند و اتصالی مناسب با هر کدام از تجهیزات الکترونیکی را، برای کاربر فراهم کنند. آنها در اتصالات شبکه، چه در سطح خانگی و چه در سطوح وسیع، نقش بسیار مهمی را در عملکرد شبکه ایفا می‌کنند به گونه ای که سرعت و میزان انتقال اطلاعات بسیار به وجود آنها وابسته است و داشتن اطلاعات درست در انتخاب سوکت‌ شبکه ، برای هر کاربری الزامی است.

انواع تجهیزات اکتیو شبکه

برای راه اندازی شبکه کامپیوتری، شما باید روش‌های  مختلفی را امتحان کنید. امتحان کردن هریک از این روش ها به عوامل مختلفی مثل تعداد دستگاه‌های موجود در شبکه، نوع استفاده از آن و…  به موارد ی از این دست بستگی دارد.

یکی از مهم ترین دستگاه‌هایی که در ایجاد و راه اندازی شبکه نقش بسیار مهمی دارد سوئیچ شبکه (Network switch)  است.

سوئیچ شبکه وسیله ای با سرعت بالا است که بسته های داده ورودی را دریافت می کند و آنها را به مقصد خود در یک شبکه محلی (LAN) هدایت می کند. سوئیچ LAN در لایه پیوند داده یا لایه شبکه OSI Model کار می کند و به این ترتیب می‌تواند از انواع پروتکل‌های بسته پشتیبانی کند.

سوئیچ شبکه به عنوان یک کنترل کننده عمل می‌کند و دستگاه‌های شبکه را قادر می‌سازد تا با یکدیگر به صورت کارآمد صحبت کنند.

از طریق به اشتراک‌گذاری اطلاعات و تخصیص منابع، سوئیچ‌ها موجب صرفه جویی در پول مشاغل و افزایش بهره‌وری کارکنان می‌شوند.

 • کارت شبکه

یکی از مهم‌ترین تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی شبکه، کارت شبکه است که در دسته تجهیزات فعال قرار داده می شود.

برای اتصال یک کامپیوتر به شبکه اینترنتی چه از نوع سرویس دهنده چه از نوع سرویس گیرنده باید دارای کارت شبکه باشد.

هر شبکه‌ای دارای یک محیط انتقال است که اطلاعات با استفاده از آن انتقال پیدا می کنند که در چنین حالتی کارت شبک هر کامپیوتری را در سطح شبکه به محیط انتقال اتصال می دهد.

نقطه اتصال در شبکه‌های بی‌سیم مانند سوئیچ در شبکه‌های سیمی عمل می‌کند.

اکسس پوینت دستگاهی است که باعث می‌شود دستگاه‌هایی که از تکنولوژی وایرلس پشتیبانی می‌کنند به اینترنت های کابلی متصل شوند. در حقیقت دستگاهی است که داده‌های اینترنت را از طریق کابل‌ها دریافت کرده، آن‌ها را پردازش می‌کند و به اینترنت وایرلس تبدیل می‌کند تا از آن طریق، دستگاه‌ها بدون نیاز به وجود کابل شبکه، بتوانند به اینترنت متصل شوند

روتر یا حداقل دستگاهی در شبکه که امروزه ما به عنوان روتر می‌شناسیم، دستگاهی است که به تجهیزات و قطعات الکترونیکی شما همانند کامپیوترها و لپ‌تاپ‌ها، اجازه اتصال به اینترنت را می‌دهد.

روتر یکی از نقاطی است که در شبکه مورد حمله و نفوذ بدافزار‌ها و هکر‌ها قرار می‌گیرد و در نتیجه به وجود آوردن امنیت بسیار بالا در این نقطه می‌تواند شبکه‌ها را تا حد زیادی ایمن سازد.

روتر دارای سیستم عاملی هستند و باید همواره با توجه به نسخه‌ای که توسط شرکت تولید کننده عرضه می‌شود، به روز‌ رسانی شوند.

مودم، اطلاعات و سیگنال‌های ارسالی از ISP را به وسیله خط تلفن، فیبر‌نوری، وایرلس و یا کابل‌های هم‌محور دریافت کرده و آن‌ها را به سیگنال‌های دیجیتال مورد نظر تبدیل می‌کند.

در این مرحله روتر‌ وارد کار می شود و این سیگنال‌ها را به دستگاه‌های متصل، چه به وسیله کابل های شبکه و چه به وسیله وایرلس، انتقال می‌دهد و باعث می‌شود تمامی دستگاه‌ها به اینترنت متصل شوند.

 • هاب سوئیچ:

هاب هم عملکردی مشابه با سویچ را دارد با این تفاوت که هاب از تکنولوژی قدیمی تری استفاده می کند همچنین نسبت به سوییچ، سرعت و عملکرد پایین تری دارند و تقریباً منسوخ شده اند.

مواردی که در خرید تجهیزات شبکه باید به آن دقت کنید

 • سرور مورد نیاز: سرور‌ها به طور کلی به دو دسته سرور لینوکس و سرور مایکروسافت تقسیم می‌شوند و با توجه به سرور مورد استفاده نوع روتر و بقیه تجهیزات شبکه مشخص می‌شود.
 • مانیتورینگ شبکه: در بسیاری از شبکه‌ها احتیاج به مانیتورینگ وجود دارد و از این سیستم برای هشدار‌ها و … استفاده می‌شود. هزینه مربوط به مانیتورینگ نیز با توجه به تجهیزات مورد نیاز آن متفاوت خواهد بود.
 • پشتیبانی: چگونگی پشتیبانی گرفتن از اطلاعات مورد نیاز و موجود در شبکه نیز در خرید و راه اندازی آن تاثیر‌گذار است. به عنوان مثال در صورتی که عملیات پشتیبان‌گیری به صورت اتوماتیک صورت گیرد باید هزینه‌های بیشتری صرف این عملیات شود.

تجهیزات شبکه سیسکو

شرکت سیسکو (Cisco Systems) یکی از معروف ترین و معتبرترین شرکت‌های تولید کننده تجهیزات مرتبط به شبکه و مخابراتی در دنیا می‌باشد. شرکت سیسکو در کشور آمریکا و در شهر کالیفرنیا واقع شده است و در سال 1984 تاسیس گردید. محصولات سیسکو فاقد رابط کاربری یا سیستم عامل می‌باشند و در محیط CLi از طریق فرامین کدنویسی کانفیگ می‌شوند.

انواع تجهیزات سیسکو

 • روتر یا مسیریاب سیسکو  (Router)
 • سوئیچ سیسکو (Switch)
 • فایروال یا دیوار آتشین سیسکو (Firewall)
 • محصولات کنترل و نظارت بر شبکه سیسکو (Monitoring and Managment)
 • ویپ یا تلفن بر بستر شبکه سیسکو (VoIP)

Dlink در چه سالی تاسیس شد؟

دی – لینک یک شرکت تولید کننده تجهیزات مخابراتی و کامپیوتری است که در سال ۱۹۸۶ در تایوان با نام داتکس سیستم تاسیس شد و در سال ۱۹۹۴ نام این شرکت به دی-لینک تغییر کرد.

تولیدات تجهیزات Dlink

دی-لینک یکی از شرکتهای پیشرو در تجهیزات نتورک و برنده جوایز مختلف در زمینه طراحی، توسعه و ساخت شبکه‌های کامپیوتری، باند پهن فیبر نوری، سیستمهای بی سیم، ارتباط دیتا / صوت و همچنین راهکارهای ارتباط دیجیتالی برای مقاصد تجاری و خانگی می‌باشد. دی لینک با بهره گیری از آخرین تکنولوژی، در بسیاری از زمینه‌های کلیدی در رابطه با شبکه های IT تقاضای مشتریان را در سطوح SOHO ، SMB و Enterprise برآورده ساخته و با استفاده از کارخانجات متعدد در نقاط مختلف جهان و همچنین بهره گیری از آخرین استانداردهای جهانی ( ISO9001, ISO 9002, ISO 14001 ) توانسته محصولاتی با کیفیت، اعتبار و کارایی مناسب را همراه با نصب و راه اندازی آسان ارائه کند.

 • انواع هاب سوئیچ دیلینک Unmanaged Switches Managed
 • سوئیچ با پورت فیبر نوری یا پورت 1000
 • انواع مودم ADSL دیلینک
 • پرینت سرورهای بیسیم
 • انواع کارت شبکه کابلی و بی سیمی Dlink
 • انواع کارت شبکه فیبر نوری و لپ تاپ گیمینگ
 • مدیا کانورتر دیلینک Base-TX به 100Base-FX و 1000Base-SX یا 1000Base-LX
 • انواع سوئیچ 2 پورت، 4 پورت، 8 پورت
 • انواع تجهیزات  بی سیم Wireless شامل اکسس پوینت (access point)، مودم و روتر
 • انواع ماژول های فیبر نوری برای سوئیچ های Dlink
 • انواع فایروال دیلینک Dlink
 • انواع کابل شبکه Dlink

شعار Dlink

همچنین با اجرای سیاستهای جدید در بازار تجهیزات شبکه سعی بر آن دارد که کالاهایی با هزینه پائین و کیفیتی مطلوب را به مشتریان ارائه دهد که برپایه شعار معروف Building Networks for People یا همان ساختن شبکه برای مردم قدم می دارد.