پیش بینی امیدبخش از روند بورس در ماه جاری

پیش بینی امیدبخش از روند بورس در ماه جاری

در شرایط فعلی بورس‌بازان در انتظار روانه شدن گزارش‌های عملکرد ماهانه شرکت‌ها به سامانه کدال نشسته‌اند. پس از آن نیز نوبت به عملکرد میان‌دوره‌ای شرکت‌ها می‌رسد که می‌تواند چشم‌انداز روشنی پیش‌روی معامله‌گران قرار دهد. اما در ماه‌های پایانی سال ۹۹ سهام چه سمت و سویی خواهند داشت؟

هرچند در روزهای گذشته روند رو به رشد افزایش شاخص بورس، خوش‌بینی به آینده بازار سرمایه را افزایش داده است، هنوز بخش بزرگی از سهام‌داران باتوجه‌به ریزش بازار در تابستان، نگران تکرار تجربه سه ماهه دوم سال و کاهش سرمایه‌های خود هستند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در آذرماه شاخص‌ کل با رشد ۷درصدی همراه شد، اما به‌سبب عملکرد منفی در دو ماه ابتدایی پاییز، درمجموع در این فصل، شاخص بورس ۸/ ۹درصد کاهش یافت. همین مسئله بر نگرانی سهام‌داران افزوده است.

با این حال باید درنظر داشت که بررسی شاخص‌های قیمتی بازارهای پنجگانه شامل بازار سهام، ارز، طلا، مسکن و پول(سپرده‌های بانکی) در نه ‌ماهه سال‌ جاری نشان می‌دهد با وجود نزدیک شدن رقابت این بازارها در میزان بازدهی، همچنان بازار سرمایه در صدر بازدهی ایستاده و رتبه نخست خود را همانند فصول گذشته حفظ کرده است. در این بازه زمانی، شاخص بورس اوراق بهادار تهران با 5/180 درصد، بیشترین بازدهی را به‌صورت متوسط برای سهام‌داران خود به‌همراه داشته است. در 9ماهه امسال، سکه 89درصد، طلا 84درصد، دلار 70درصد و مسکن 24درصد سودآوری داشته‌اند.

بسیاری از کارشناسان فراز و نشیب بورس را به پرنده ققنوس تشبیه می‌کنند که بعد از هر فرودی ، رشدی خواهد داشت از این رو سهامداران نباید تحت تاثیر ریزش‌ها احساسی تصمیم بگیرند.

در روزهای اخیر علاوه ‌بر سخنان کارشناسان، مسئولان اقتصادی نیز سعی کرده‌اند با اظهار نظرهای مختلف، نگرانی‌ سهام‌داران را برطرف کنند. در همین راستا دیروز حسن روحانی، رئیس‌جمهور، با بیان اینکه در زمینه واکسن همه اقدامات انجام خواهد شد، گفت که امسال بورس نقش سازنده‌ای در اقتصاد داشت. حرکت خوبی داشت و سال بعد هم نقشی محوری در اقتصاد خواهد داشت. فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد، نیز دیروز گفت: دولت نگاه راهبردی به بازار سرمایه به‌عنوان کریدور اصلی تأمین مالی اقتصاد دارد و با این نگاه، درصدد مراقبت و حمایت بیشتری از این بازار است.

اهالی بازار سهام پس از یک افت شدید چهارماهه حالا منتظرند تا آن روی خوش بازار را همانند چهار، پنج ماه اول سال ببینند. به نظر می‌رسد همه عوامل دست به دست هم داده‌اند تا بار دیگر بورس‌بازان شاهد روزهای سبز این بازار باشند. تضعیف شاخص جهانی دلار همزمان با رشد قیمت‌ها در بازار جهانی و رکود بازارهای موازی می‌تواند بورس را وارد مرحله جدیدی از صعود قیمت‌ها کند. روی کاغذ اوضاع به نفع سهامداران است اما بازار سرمایه در هفته آخر آذر بسیار پرنوسان ظاهر شد و پس از فراز و فرودی عجیب درآخرین روز پاییز روی کانال یک میلیون و ۴۳۹ هزار واحدی آرام گرفت تا پیش‌بینی حرکت شاخص بورس در سرد‌ترین فصل سال را سخت‌تر کند.

دنیای اقتصاد در ادامه نوشت: بورس تهران پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بنا را بر ریزش بیشتر دلار گذاشته بود. ریزشی که هر چند می‌توانست بسیاری از سرمایه‌گذاران بازار ارز را از خیابان فردوسی به سعادت‌آباد بکشاند اما کاهش سودآوری شرکت‌هایی را به دنبال داشت که بیش از ۶۰ درصد از کل ارزش بازار سهام را در اختیار دارند.

حال پیش‌بینی تحلیلگران حاکی از آن است که شاخص کل در سه ماه پایانی سال در خوش‌بینانه‌ترین حالت به یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد برسد. بورس‌بازان همچنان سردرگم هستند و در این میان عواملی وجود دارد که می‌تواند جلوی رشد شاخص را سد کند. همه احتمالات بازگشت بایدن به برجام، ابهامات سیاست خارجی کشور، تنش‌های بین‌المللی، واکنش مجلس به بودجه ۱۴۰۰ و گزارش‌های ۹ ماهه شرکت‌های بورسی عوامل تعیین‌کننده‌ای هستند که سرنوشت بورس به آنها گره خورده است، این در حالی است که به گفته کارشناسان اعتماد از دست رفته مردم برای بازار تهدید بزرگی محسوب می‌شود. به گفته این کارشناسان در بازار سرمایه ایران، حرف اول را جریان نقدینگی می‌زند و بعد از آن عوامل بنیادی و تکنیکال.

3.7/5 - (3 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها