اینترنت فیبر نوری تا 3 سال آینده در دسترس عموم قرار خواهد گرفت

اینترنت فیبر نوری تا 3 سال آینده در دسترس عموم قرار خواهد گرفت

معاون وزیر ارتباطات گفت: تا ۳ سال دیگر ۸۰ درصد خانوار ایرانی به اینترنت فیبر نوری دسترسی پیدا می کنند و حتی کاربران می توانند سرعت گیگابیت بر ثانیه را تجربه کنند.

به گزارش برقچی، صادق عباسی شاهکوه در گفتگویی در شبکه خبر صدا و سیما، اظهار داشت: راه اندازی ۲۰ میلیون پورت اینترنت پرسرعت مبتنی بر فیبرنوری برای منازل یک برنامه ۳ ساله است که با پشتیبانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و همکاری اپراتورها محقق می‌شود. وی گفت: برنامه ریزی این است که طی ۳ سال بتوانیم پوشش اینترنت ثابت ۲۰ میلیون خانوار ایرانی یعنی ۸۰ درصد خانوار را از طریق فیبر نوری داشته باشیم.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تاکید کرد: تکنولوژی فیبر، به ارتقای سرعت دسترسی می‌انجامد و عملاً محدودیتی در سرعت دسترسی به شبکه نخواهیم داشت و می‌توانیم حتی سرعت‌های گیگابیت بر ثانیه را به کاربران ارائه کنیم.

۸۰ درصد خانوارها تا ۳ سال دیگر به اینترنت فیبرنوری متصل می شوند
۸۰ درصد خانوارها تا ۳ سال دیگر به اینترنت فیبرنوری متصل می شوند

معاون وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: این مسیر، نیازمند کار اجرایی بسیار طولانی و مفصلی در سراسر کشور است که پس از اتمام برنامه ریزی و تعیین اپراتورها، اجرای آن آغاز خواهد شد. در همین حال روز گذشته وزیر ارتباطات دلیل وضعیت نابسامان اینترنت خانگی را سیاست‌های غلط و تلمبار شده در یک دهه گذشته عنوان کرد و گفت: مردم ما شایسته سرعت‌های چند 100 مگابیتی هستند که دور از دسترس نیست.

به گفته عیسی زارع پور طبق گزارش اسپیدتست در حوزه اینترنت ثابت بین ۱۸۱ کشور رتبه ۱۴۲ را داریم و وضعیت تلفن همراه هم اگرچه بهتر از ثابت است (رتبه ۷۰) ولی آن هم نیازمند بهبود است که به صورت مستمر پیگیری می‌کنم. وی گفت: اصلاح این رویه در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر نیست ولی برنامه‌های میان‌مدت و بلندمدتی برای افزایش کیفیت و سرعت شبکه ارتباطی کشور تدارک دیده‌ایم.

زارع پور ادامه داد: ان‌شاءالله پروژه «فیبرنوری نقاط» از دهه فجر امسال کلید می‌خورد و تا پایان دولت سیزدهم ۲۰ میلیون پورت پرسرعت مبتنی بر اینترنت فیبر نوری برای منازل و کسب و کارها راه‌اندازی می‌شود. البته تحقق این پروژه بزرگ ملی نیازمند عزم ملی است که دولت سیزدهم خود را برای آن آماده کرده است.

3.7/5 - (3 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها