خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ و دلایل آن

خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ

آیا تا به حال برای شما اتفاق افتاده است که لپ تاپ به صورت ناگهانی خاموش شود؟ بروز این مشکل در لپ تاپ‌های امروزی بسیار زیاد شده است. کاربرانی که با این مشکل مواجه شده‌اند در تلاش هستند تا دلیل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ را پیدا کنند. توجه داشته باشید این مشکل می‌تواند ریشه در سخت افزار و نرم افزار لپ تاپ داشته باشد. با وجود مشکل در هر کدام از موارد ذکر شده Self-Protecting صورت می‌گیرد. شاید برای شما سوال پیش بیاید که چه زمانی سیستم Self-Protecting عمل می‌کند. توجه داشته باشید هر زمان که احتمال آسیب رسیدن به لپ تاپ وجود داشته باشد سیستم Self-Protecting به صورت اتوماتیک لپ تاپ را خاموش می‌کند.

در نتیجه زمانی که لپ تاپ خاموش می‌شود باید از خاموش شدن آن خوشحال باشید زیرا اگر این سیستم درست عمل نکند می‌تواند مشکلات جبران ناپذیری برای لپ تاپ به وجود بیاورد. حال اگر قصد دارید از بروز هرگونه مشکل برای لپ تاپ خود جلوگیری کنید پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله با ما در برقچی همراه باشید.

فهرست:

بررسی علل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ

در این مقاله قصد داریم اطلاعات دقیقی نسبت به اختلالاتی که باعث می‌شود لپ تاپ از سیستم خود صیانتی خویش (ٖSelf-Protecting) استفاده کند بپردازیم. توجه داشته باشید 7 عامل وجود دارد که می‌تواند باعث فعال شدن سیستم Self-Protecting شود. عواملی همچون افزایش دمای لپ تاپ، ایراد سخت افزاری در لپ تاپ، خرابی باتری لپ تاپ، اشکالاتی در رم، ولتاژ شارژ اشتباه، اختلال در عملکرد درایور گرافیک و وجود بعد افزار یا ویروس می‌توانند باعث شوند تا لپ تاپ از سیستم خود صیانتی خودش استفاده کند. در قسمت زیر تمام ۷ موردی که قید کردیم را مورد بررسی قرار خواهیم داد تا شما اطلاعات کاملی نسبت به این سیستم به دست بیاورید.


بیشتر بخوانید: راهنمای خرید بهترین لپ تاپ در سال 2022


افزایش دمای لپ تاپ

افزایش دمای لپ تاپ یکی از دلایل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ می‌باشد. سیستم Self-Protecting بعد از بالا رفتن بیش از حد دمای لپ تاپ و جلوگیری از آسیب های جبران ناپذیر فعال می‌شود و به طور اتوماتیک لپ تاپ را خاموش می‌کند. این نکته را در نظر داشته باشید قبل از خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ، صدای فن لپ تاپ هنجارشکن می‌شود و دمای گرم از لپ تاپ خارج می‌گردد. زمانی که متوجه این دو دلیل شدید به سراغ فن پردازنده بروید. در این صورت به سادگی میتوانید مشکل را پیدا کنید. زیرا احتمال دارد اختلال از یکی از فن‌ها باشد.

برای انجام این کار به راحتی می‌توان از نرم افزارهای عیب یاب استفاده کرد چون اگر برای چک کردن فن، لپ تاپ را باز کنید می تواند موجب خرابی بیشتر لپ تاپ شود. از سوی دیگر اگر لپ تاپ گارانتی داشته باشد باز کردن آن موجب باطل شدن ضمانت آن می‌شود. شاید برای شما سوال پیش بیاید که نرم افزار عیب یاب را از کجا باید تهیه کرد؟ در پاسخ به این سوال بهتر است بگوییم که تمام سازنده‌های لپ تاپ در سایت رسمی خود نرم افزار عیب یاب را برای دانلود قرار داده‌اند و شما به راحتی می‌توانید آن را دانلود کنید.

افزایش دمای لپ تاپ
افزایش دمای لپ تاپ

اشکال سخت افزاری در لپ تاپ

اگر نقص سخت افزاری در لپ تاپ شما وجود داشته باشد می‌تواند یکی از دلایل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ شود. این نکته را در نظر داشته باشید با خراب بودن قطعاتی همچون مادربرد، پردازنده، رم، کارت گرافیک و یا حتی پاور، سیستم Self-Protecting فعال می‌شود تا به قطعات دیگر آسیب وارد نشود. البته اگر در مناطق مرطوب زندگی می‌کنید که رطوبت آن بالاست وجود رطوبت می‌تواند باعث آسیب دیدگی سخت‌افزار شود.

از سوی دیگر نفوذ آب و بخار به درون لپ تاپ یکی دیگر از دلایل خراب شدن قطعات لپ تاپ می‌باشد. در انتها بهتر است به این نکته اشاره کنیم که قطعات لپ تاپ بسیار حساس هستند در نتیجه اگر با چنین مشکلی مواجه شدید لپ تاپ خود را به یک تعمیرکار حرفه ای بسپارید.


بیشتر بخوانید: راهنمای خرید بهترین لپ تاپ تا ۵۰ میلیون تومان


اشکالاتی در رم لپ تاپ

یکی از متداول‌ترین دلایل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ مربوط به اشکال در رم می‌باشد. در بسیاری از مواقع افراد با هنگ کردن، کند شدن، پیغام‌های خطای صفحه آبی و ری استارت شدن ناگهانی و خاموش شدن های پیاپی لپ تاپ مواجه می‌شوند که تمامی این موارد به مشکلات رم مربوط می‌شود. این نکته مهم را در نظر داشته باشید زمانی که با این مشکلات مواجه می‌شوید به هیچ وجه سریعا اقدام به تعویض رم نکنید. زیرا در بسیاری از مواقع باز کردن، تمیز کردن و جا زدن مجدد رم بسیاری از این مشکلات مرتفع می‌شود.

اشکالاتی در رم لپ تاپ
اشکالاتی در رم لپ تاپ

ولتاژ شارژ اشتباه

ولتاژ شارژ یکی از مهم‌ترین مواردی است که حتماً باید به آن توجه ویژه داشته باشید. زیرا اگر ولتاژ شارژ اشتباه باشد مطمئنا به بخش‌های مختلف لپ تاپ آسیب وارد می شود. زمانی که شما در حال کار کردن با لپ تاپ هستید و به صورت ناگهانی لپ تاپ خاموش می‌شود مطمئنا مشکل از ولتاژ شارژ اشتباه است چون میزان برق مورد نیاز دستگاه تامین نمی‌شود. برای مثال اگر در حین بازی کردن لپ تاپ خاموش شد مطمئناً خاموش شدن ناگهانی آن به ولتاژ شارژ اشتباه مربوط می‌شود.

شاید برای شما سوال پیش بیاید که چرا ولتاژ شارژ اشتباه در هنگام بازی باعث خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ می‌شود؟ در پاسخ به این سوال بهتر از بگوییم زمانی که شما یک بازی را اجرا می‌کنید گرافیک شما نهایت قدرت را برای پردازش بهتر بازی استفاده می‌کند. در نتیجه لپ تاپ و کامپیوتر شما برای اجرا بازی به جای استفاده از ولتاژ 100 به 240 ولت نیاز دارد در نتیجه ولتاژ شارژر اشتباه باعث می‌شود تا به لپ تاپ فشار بیاید و به طور اتوماتیک سیستم Self-Protecting فعال شود تا به قطعات دیگر لپ تاپ آسیب وارد نشود.


بیشتر بخوانید: دلایل هنگ کردن لپ تاپ و کامپیوتر و روش های رفع آن


اختلال در عملکرد درایور گرافیک یا Display

زمانی که یک سیستم عامل جدید بر روی لپ تاپ خود نصب می‌کنید مطمئناً باید درایور کارت گرافیک را تغییر دهید که این مسئله می‌تواند موجب خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ شود. این مسئله در صورتی که شما در روزهای قبل تنظیمات بایوس را دستکاری کرده باشید افزایش پیدا می‌کند. برای حل مشکل تنها کافیست به دنبال فایل در سیستم باشید. با بررسی این که به راحتی می‌توانید مشکلات پیش آمده در دستگاه را متوجه می‌شوید.

اختلال در عملکرد درایور گرافیک یا Display
اختلال در عملکرد درایور گرافیک یا Display

خرابی باتری لپ تاپ

باتری دارای طول عمر مفید می‌باشد. در نتیجه اگر عمر مفید باتری به پایان برسد و کاربر به استفاده کردن از لپ تاپ ادامه بدهد احتمالا لپ تاپ به صورت ناگهانی خاموش می‌شود. اگر با چنین شرایطی مواجه شدید باید برای خرید باتری اقدام کنید و باتری لپ تاپ خود را عوض نمایید. اگر بعد از تعویض باتری لپ تاپ دیگر با خاموش شدن ناگهانی مواجه نشدید متوجه خواهید شد که اتفاق پیش آمده به دلیل خرابی باتری است.

وجود بدافزار یا ویروس

آخرین دلیلی که قصد داریم در این محتوا ذکر کنیم وجود بدافزار یا ویروس است که می‌تواند باعث خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ شود. این نکته را در نظر داشته باشید برخی از ویروس‌ها قدرت این را دارند که لپ تاپ را به صورت ناگهانی خاموش کنند و سپس مجدداً آن را روشن نمایند. این ویروس‌ها در اکثر موارد توسط یک برنامه خاص در لپ تاپ اجرا می‌گردد. برای اینکه بتوانید این ویروس‌ها را حذف کرده و لپ تاپ خود را نجات دهید باید از یک آنتی ویروس قوی و به روز استفاده کنید و به صورت روزانه لپ تاپ خود را اسکن نمایید.

وجود بدافزار یا ویروس
وجود بدافزار یا ویروس

بیشتر بخوانید: بهترین لپ تاپ های مخصوص بازی 2021 با قیمت مقرون به صرفه


نتیجه گیری

در این مقاله شما اطلاعات کاملی نسبت به دلایل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ به دست آورده‌اید و در حال حاضر می‌دانید که چه اختلالاتی باعث می‌شود تا یک لپ تاپ سیستم خود صیانتی خودش را فعال کند. این نکته را در نظر داشته باشید دلایل مختلفی که باعث خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ می‌شود را در این مقاله معرفی کردیم. از سوی دیگر هر کدام از موارد را به صورت کامل مورد بررسی قرار دادیم. در نهایت امیدواریم اطلاعات موجود در این مقاله بتواند هنگامی که لپ تاپ شما به صورت ناگهانی خاموش می‌شود به شما کمک کند.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها