دلیل واقعی کند شدن اینترنت از زبان وزیر ارتباطات

دلیل واقعی کند شدن اینترنت از زبان وزیر ارتباطات

سرعت کند اینترنت همراه اول و مخابرات این روزها دوباره خبرساز شده است و البته کاربران این اتفاق را عادی می‌دانند و معتقدند که مشتری‌مداری حلقه گمشده بازار فروش پهنای باند در ایران است. بازاری انحصاری که دست کمی از بازار خودروسازان ندارد و خبر کند شدن اینترنت یکی از کلیشه‌های رایج آن است.

محمد‌جواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در واکنش به انتقاد کاربران از کندی اینترنت همراه اول و مخابرات به تجارت‌نیوز می‌گوید که ریشه آن به انحصارگرایی در این بازار برمی‌گردد که البته ریشه در واگذاری نادرست مخابرات دارد.

واگذاری پر‌حاشیه مخابرات که در آن سال‌‌ها بزرگترین مزایده دولتی ایران نام گرفت تا سال‌ها انتقادهای تندی به یدک کشید. محمد غرضی، وزیر پست و تلگراف دوران جنگ از اساس این واگذاری را اشتباه و غیراخلاقی می‌دانست و گفته بود که مخابرات از ابتدا سهامی عام بوده و بدون سرمایه دولت و با سرمایه‌گذاری تک تک مشتریانش رشد کرده است. بنابراین معنی ندارد که بنگاهی که متعلق به عموم مردم است فروخته شود!

محمود واعظی، وزیر ارتباطات کابینه یازدهم هم یکی دیگر از منتقدان سرسخت واگذاری مخابرات بود و در زمان وزارت خود بارها با مخابرات و همراه اول وارد کارزار شد!

واعظی اما همچون غرضی تمام معامله را زیر سوال نمی‌برد و در اغلب انتقادهایش اعلام می‌کرد که واگذاری زیرساخت‌های مخابراتی به مخابرات و همراه اول غیراصولی بوده است چرا که این زیرساخت‌ها متعلق به عموم مردم است و مخابرات باید آن را پس بدهد.

حالا جهرمی می‌گوید که پرونده مخابرات و همراه اول را به دادگاه برده‌اند. او توضیح می‌دهد که انحصار داکت و سیم مسی موجب شده که این دو عرضه‌کننده اینترنت، دست بالا را در بازار داشته و به رقبای دیگر اجازه عرض اندام نمی‌دهند.

او می‌گوید که اپراتورهای جدیدتری مانند شاتل برای گرفتن زیرساخت از همراه اول به شدت دچار گرفتاری شده‌اند و تنها کاری که از دست ما برمی‌آید این است که همراه اول را دو میلیارد تومان جریمه کنیم اما این جرایم مقابل درآمد ناشی از انحصار آنقدر کم است که بازدارنده نیست.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات توضیح می‌دهد که دولت به دنبال آن است که یک شرکت حاکمیتی مانند شرکت سیم و داکت ایجاد کند و با پس گرفتن زیرساخت‌های ارتباطی از مخابرات، امکانات آن را بین تمامی داوطلبان حضور در این بازار توزیع کند.

با این حال پرونده شکایت از مخابرات و همراه اول تاکنون راه به جایی نبرده است چرا که به گفته وزیر پرونده مخابرات مانند پرونده مالک هفت‌تپه نیست تا به سرعت رسیدگی شود و پیچیدگی‌های زیادی دارد.

5/5 - (5 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها