برای ارزان شدن اینترنت، شاد دیگر رایگان نخواهد بود.

با مصوبه مجلس برای ارزان شدن اینترنت پیام رسان های داخلی، شاد دیگر رایگان نخواهد بود

نمایندگان مجلس مصوب کردند تعرفه اینترنت پیام‌رسان‌های داخلی یک‌پنجم پیام‌رسان‌های خارجی باشد اما این مصوبه درباره پیام‌رسان شاد که 20 میلیون معلم و دانش‌آموز از آن استفاده می‌کنند و هم‌اکنون رایگان است ساکت مانده است. وزیر ارتباطات از این مصوبه به عنوان یک مصوبه ضد‌عدالت آموزشی یاد کرد.

به گزارش همشهری ‌آنلاین نمایندگان مجلس در نشست علنی نوبت دوم امروز، شنبه (۹ اسفندماه) مجلس شورای اسلامی ‌ در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال 1400، دولت را مکلف کردند نرخ تعرفه اینترنت را برای استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی 20 درصد نرخ تعرفه‌های پیام‌رسان‌های خارجی تعیین و وصول نماید. در شرایط کنونی تعرفه اینترنت پیام‌رسان‌های داخلی یک سوم نرخ تعرفه پیام‌رسان‌های خارجی محاسبه می‌شود که با مصوبه امروز مجلس، عملا تعرفه اینترنت برای استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی ارزان می شود.

با این حال نکته مغفول مانده در این مصوبه هزینه استفاده از اینترنت پیام‌رسان شاد است که به گفته محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات 20 میلیون کاربر دارد. آذری جهرمی امروز گفته بود: اگر شاد را پیام‌رسان محسوب کنیم میزان نصب‌ها از 20 میلیون بیشتر می‌شود.

هزینه استفاده از پیام‌رسان شاد برای معلمان و دانش آموزان رایگان است، و وزیر آموزش و پرورش شهریور ماه امسال گفته بود «رایگان شدن اینترنت شبکه شاد محقق شده است، وزارت ارتباطات در کنار ما بود و کمک کرده و همراه ما خواهد بود.» با این حال مصوبه امروز مجلس درباره کاهش نرخ تعرفه اینترنت، به پیام‌رسان شاد که مساله مبتلابه 20 میلیون دانش آموز و معلم است نپرداخته است؛ مشخص نیست آیا این پیام‌رسان هم از حالت رایگان خارج می‌شود و تعرفه آن مثل سایر پیام‌رسان‌های داخلی 20 درصد نرخ تعرفه پیام‌رسان‌های خارجی خواهد بود.

محمد جواد آذری جهرمی در پیامی درباره این اقدام مجلس به اقدام «6ماه قبل» دولت اشاره کرد و نوشت برای برقراری عدالت آموزشی، استفاده از «شاد» رایگان است. وی افزود: چون دولت «مکلف» به تعیین تعرفه‌ی 20 درصدی شده است؛ عملا با این مصوبه مجلس، دیگر «شاد» رایگان نخواهد بود. اقدامی ضدعدالت آموزشی و ضدمحرومین.

با این حال جعفر قادری نماینده مردم شیراز به عنوان پیشنهاد‌دهنده گفته است: برای حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی نرخ تعرفه پیام‌رسان‌های یک پنجم پیام‌رسان‌های خارجی تعیین شود. نماینده مردم شیراز در مجلس در ادامه مطرح کرد: یکی از موضوعات مهم و کلیدی این است که بعد از کارهای خوبی که در زمینه طراحی نرم‌افزارها و پیام‌رسان‌های داخلی در کشور انجام شده متأسفانه حمایت لازم از ناحیه دولت برای پیام‌رسان‌های داخلی ایجاد نشده است.

صبح امروز وزیر ارتباطات مشکل شکست پیام‌رسان‌های داخلی را در فیلترینگ تلگرام هم بیان کرده و گفته بود: مدیران پیام‌رسان‌های داخلی به این اعتقاد دارند که فیلتر شدن تلگرام روند رشدشان را با وقفه مواجه کرده؛ نظر من نیز همین است که فرآیند فیلترینگ به رشد پیام‌رسان‌ها ضربه زده است.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها