انواع لنز در دوربین مداربسته

0
212
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه

انواع لنز در دوربین مداربسته و معرفی آن

امروز با تیم فنی و مهندسی برقچی همراه باشید با معرفی لنز‌های زوم در دوربین‌های مداربسته.

در این مقاله می‌خوانید:

لنز زوم چیست؟

آشنایی با لنز زوم در دوربین ها: دوربین‌های مداربسته به طور کلی از دو بخش لنز و بدنه ساخته شده‌اند. در بیشتر دوربین‌ها لنز‌ها را می‌توان با توجه به شرایط مورد استفاده تعویض کرد و لنز مورد نیاز را به کار گرفت. لنز ها بر اساس نوع عدسی به کار رفته در آن ها به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند که یکی از انواع آن ها، لنز زوم می‌باشد. لنز زوم در مواقعی مورد استفاده قرار می‌گیرد که لازم باشد تصاویر ذخیره‌سازی شده در دوربین را بزرگنمایی کرد.

لنز زوم چیست؟

مشخصات کلی لنز زوم شامل چه مواردی است؟

زاویه دید: به ساده‌ترین زبان می‌توان گفت میزان فضائی که توسط چشمی دوربین می‌توان آن را دید و در تصویر ثبت کرد زاویه دید آن لنز نام دارد. هر چه فضای بیشتری را از دریچه دوربین مشاهده کنید زاویه دید آن لنز بیشتر است.

فاصله کانونی: انتخاب لنزی با فاصله کانونی مناسب در تهیه دوربین‌های مداربسته بسیار مهم می‌باشد زیرا با قابلیت‌هایی که به دوربین مداربسته اضافه می‌کند کمک می‌کند سیستم امنیتی قوی تری را داشته باشید. در واقع بین فاصله کانونی و زاویه دید هر لنز رابطه معکوسی برقرار است به این صورت که هرچه فاصله کانونی لنز بیشتر باشد زاویه دید آن کمتر است، و بر عکس آن هر چه فاصله کانونی لنز کمتر باشد زاویه دید بیشتری دارد.

عدسی: یکی از قسمت‌های اصلی تشکیل دهنده هر لنز عدسی آن می‌باشد. عدسی در واقع یک قطعه شیشه‌ای منحنی شکل است که درون لنز قرار گرفته و تصویر را بر روی فیلم و یا صفحه حسگر دوربین‌های جدید منعکس می‌کند. در لنز زوم چندین عدسی به کار رفته است که تصویر نهائی تشکیل شده حاصل عملکرد خوب این عدسی‌ها می‌باشد.

کیفیت تصاویر فیلم برداری شده و یا عکس‌ها در اصل به نوع لنزی بستگی دارد که در ساخت دوربین به کار رفته است. لازم به ذکر است که لنز‌های زوم قابلیت تعویض در همه‌ی دوربین‌ها را ندارند، برای مثال در دوربین‌های ارزان قیمت و همین طور دوربین‌های کامپکت لنز های ثابت به کار می‌رود. همچنین باید دقت کرد که لنزها قابلیت نصب بر روی هر دوربینی را ندارند و برای تعویض لنز دوربین‌ها بایستی از لنز مطابق با برند خود دوربین و یا لنزی که قابلیت نصب بر روی انواع دوربین ها را داشته باشد استفاده کرد.

لنز های زوم دارای فاصله کانونی مختلفی هستند، مثلا در بعضی از آن ها بین 24 تا 120 میلیمتر فاصله کانونی متغیر است و در بعضی دیگر از 80 تا 200 میلیمتر. این عددها نشان دهنده این موضوع است که یک لنز امکان استفاده از تمام فواصل کانونی بین دو عدد نوشته شده را برای شما فراهم می کند. یک بخش متحرک و قابل پیچاندن بر روی بدنه لنز قرار دارد که از طریق پیچاندن آن می‌توانید لنز را بر روی فاصله کانونی مورد نیاز تنظیم کنید. عدد به کار رفته در فاصله کانونی بر روی بدنه لنز نوشته شده و از طریق آن می‌توانید به قابلیت زوم لنز پی ببرید. در کل چنانچه محدودیت در خرید لنز داشته باشید یک لنز زوم می تواند کار چند لنز را برای شما انجام بدهد.

مشخصات نوشته شده بر روی لنز نشانگر چه چیزهایی است؟

اولین و مهمترین چیزی که بر روی تمامی لنز‌های زوم حک شده است، فاصله کانونی آن لنز می‌باشد که پیش تر آن را توضیح دادیم.

مورد دیگری که بسیار بر روی کیفیت لنز تأثیر دارد عددی است که بزرگترین اندازه دیافراگم را نمایش می دهد. هر چه این عدد بزرگتر باشد یعنی میزان نور بیشتری از دیافراگم دوربین عبور می‌کند و این لنز در محیط‌های کم نور تصاویر بهتری را می‌تواند ثبت کند.

محدوده فوکوس مورد دیگری است که بر روی لنزها حک شده است. محدوده فوکوس حداقل فاصله‌ای است که می توانید عکس را ثبت کنید بدون اینکه در کیفیت آن مشکلی ایجاد شود و یا عکس تار شود.

کاربرد لنز زوم در دوربین مدار بسته چگونه است؟

در دوربین‌های مداربسته گاهی اوقات برای بررسی مشکلات امنیتی لازم می‌باشد تا تصاویر فیلمبرداری شده در فاصله، نزدیک‌تری‌ مورد بررسی قرار بگیرند، کرد و چهره‌های اشخاص را با کیفیت واضح‌تری شناسایی نمود. در چنین شرایطی به دوربین‌های مداربسته با کاربرد لنز زوم نیاز است. معمولاً لنزهای زوم به کار رفته، در دوربین مداربسته از مدل اپتیکال می‌باشد. علت به کار بردن لنز زوم اپتیکال در دوربین‌های مداربسته این است که این نوع لنز از قابلیت بزرگنمایی بدون کاهش کیفیت تصویر برخوردار می‌باشد اما در لنز های زوم دیجیتال همچین قابلیتی تعبیه نشده و در هنگام بزرگنمایی کیفیت تصویر تا حدودی کاهش می‌یابد.


حنما بخوانید: دوربین مدار بسته اسپید دام (Speed Dome) چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟


دیدگاه شما

Please enter your comment!
Please enter your name here