شبکه شهری (MAN) چیست؟ تعریف شبکه کلان شهری

شبکه شهری (MAN) چیست؟

شبکه شهری یا شبکه کلان شهری (به انگلیسی: Metropolitan Area Network) یک شبکه کامپیوتری بزرگ است که معمولاً در سطح یک شهر گسترده می‌شود.در این شبکه‌ها معمولا از زیرساخت بیسیم یا اتصالات تجهیزات فیبر نوری جهت ارتباط محل‌های مختلف استفاده می‌شود.

دسترسی در شبکه شهری MAN

در این شبکه امکان دسترسی به یک ابر برای تمام استفاده‌کننده‌ها فراهم می‌گردد، البته نکته قابل تامل این است که باید بستر فیبر نوری با ظرفیت بالا وجود داشته باشد تا نودها در فواصل نزدیک نصب شده و توان تشعشعی پایینی از آنتن‌های بی‌سیم انتشار پیدا کند.

 شبکه شهری MAN چیست؟

استاندارد IEEE 802-2001 شبکه کلان شهری را به صورت زیر تعریف می‌کند:

یک شبکه MAN برای ناحیه جغرافیایی بزرگ‌تری از یک شبکه محلی بهینه شده است و از حد چند بلوک ساختمانی تا گستره یک شهر را می‌تواند شامل شود. سرعت شبکه‌های کلان شهری نیز مانند شبکه‌های محلی می‌تواند بسته به کانال‌های ارتباطی از حدود متوسط تا سرعت‌های بالا تغییر کند.

حتما بخوانید : نحوه تغییر رمز وای فای

تعریفی دیگر شبکه شهری MAN

شبکه کلان شهری (MAN)، یک شبکه کامپیوتری است که منابع کامپیوتری کاربران در یک منطقه جغرافیایی یا بزرگ‌تر از آن را به هم وصل می‌کند. منطقه تحت پوشش این شبکه می‌تواند بزرگ‌تر از منطقه تحت پوشش یک شبکه محلی (LAN) بزرگ باشد، اما کوچک‌تر از منطقه تحت پوشش یک شبکه گسترده (WAN) است. اصطلاح MAN به اتصال شبکه‌ها در یک شهر به یک شبکه بزرگ‌تر اطلاق می‌شود. چنین شبکه‌ای به صورت کارا قابل اتصال به یک شبکه گسترده (WAN) است. این اصطلاح برای توصیف اتصال چندین شبکه محلی در یک منطقه شهری با استفاده از ارتباطات نقطه به نقطه بین آن‌ها نیز استفاده می‌شود. محدوده این شبکه 5 تا 50 کیلومتر است.

 

شبکه شهری MAN

مدیریت یک شبکه شهری

مالکیت و اداره یک شبکه شهری MAN می‌تواند در اختیار یک سازمان باشد، ولی معمولاً سازمان‌ها و افراد بسیاری در این امر نقش ایفا می‌کنند. همچنین ممکن است که شبکه‌های شهری به عنوان خدمات عمومی در اختیار و اداره دولت باشند. این شبکه‌ها اغلب برای اتصال شبکه‌های محلی مختلف به یکدیگر بستر مناسب را ارایه می‌دهند.

جنبه‌های فنی شبکه شهری

بعضی فناوری‌ها که به این هدف بکار می‌روند عبارتند از حالت انتقال ناهمگام (ATM)، فناوری اف‌دی‌دی‌آی (FDDI) و SMDS. این فناوری‌های قدیمی‌تر در حال جایگزین شدن با شبکه‌های کلان شهری هستند که براساس اترنت (Ethernet) کار می‌کنند (به عنوان نمونه مترواترنت (Metro Ethernet) که در بسیاری از مناطق پیاده شده است).

شبکه‌های MAN که ارتباطات بین شبکه‌های محلی را بدون نیاز به کابل‌ شبکه فراهم کنند نیز ساخته شده‌اند و از ارتباطات میکروویو (Microwave)، رادیویی (Radio) یا لیزر مادون قرمز (Infra-red Laser) استفاده می‌کنند.

استاندارد DQDB یک استاندارد شبکه کلان شهری برای ارتباطات دیتا است. این استاندارد در استاندارد IEEE 802.6 تعریف شده است. با استفاده از استاندارد DQDB شبکه‌ها می‌توانند تا ۳۰ مایل گسترده شوند و در سرعت‌های بین 34 تا 155 Mbit/s عمل کنند.

شبکه شهری (MAN) چیست؟

خصوصیات شبکه شهری MAN

1- اجازه دسترسی‌های زیاد و پهنای باند بالا

2- یک ارتباط دائمی برای سرویس‌های محلی موجود در شبکه فراهم می‌کند

3- در یک ناحیه جغرافیایی خاص عمل می‌کند

4- تجهیزات شبکه نشان داده شده را به راحتی در محیط فیزیکی به یکدیگر متصل می‌کند

5- کنترل شبکه را تحت یک مدیریت محلی امکان پذیر می‌کند

پروتکل‌های موجود در این شبکه

از پروتکل‌های موجود در شبکه‌های محلی می‌توان (FDDI)، توکن رینگ و اترنت را نام برد.

3.7/5 - (15 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها
محمد
محمد
3 سال پیش

مطلب خیلی خوبی بود