fps ( فریم در ثانیه ) چیست؟

1
282
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه

fps ( اف پی اس ) چیست؟

در این مقاله قصد داریم تا به بررسی ویژگی ها و کارایی های fps پرداخته و اطلاعات لازم را در زمینه آن در اختیار شما قرار دهیم. همانگونه که می دانید امروزه بازی های کامپیوتری در سطح دنیا بسیار رواج یافته اند و طرفداران خاص خود را دارند. همین بازی های کامپیوتری نیازمند انجام برخی تنظیمات گرافیکی می باشند که هر کدام از آن ها جزء ملزومات این بازی ها به شمار می روند. fps می تواند به شما در انجام این تنظیمات گرافیکی کمک های بسیاری نماید و تاثیرات خاص خود را در اجرای بازی ها دارد. درادامه ی این مقاله به بررسی هر چه بیشتر fps پرداخته و قابلیت هایی را که برای شما به همراه دارد را بازگو می نماییم.

در این مقاله میخوانید :

معنای واقعی fps در بازی و عملکردهای آن

همانگونه که بیان شد fps ها تاثیرات خاصی برروی اجرای بازی دارند. در واقع می توان گفت در دسته ی تنظیمات گرافیکی هر بازی قرار می گیرند. شما می توانید با استفاده از آن ها مطابق سلایق خود عمل نموده و تنظیمات موردنظر خود را برروی بازی اجرا نمایید.

حتما بخوانید : نحوه ساختن جیمیل

البته در حین استفاده باید نکات بسیاری را رعایت نموده تا با مشکلات متعدد مواجه نگردید زیرا در صورتی که بدون داشتن اطلاعات کامل در زمینه ی fps تنظیمات کارت گرافیک و یا بازی خود را تغییر دهید دچار مشکلات بسیاری در روند اجرای بازی خود خواهید شد. این نکته یکی از مهم ترین مسائلی می باشد که بایستی نسبت به آن توجهات لازم را در نظر گرفت تا از بروز این دسته از مشکلات جلوگیری نمود.

fps چیست

فریم بازی چیست؟

به طور کلی برای بررسی این مسئله که fps چیست و یا چه معنایی دارد باید گفت که ترجمه fps  به معنای فریم بر ثانیه می باشد. این ترجمه نیز خود معنایی جداگانه داشته و فریم بر ثانیه را به معنای مشاهده چند فریم در یک ثانیه می دانند. در واقع به بیان ساده تر می توان گفت شما می توانید دریک ثانیه چند فریم را مشاهده نمایید. باید بدانید که تمامی بازی ها از مجموعه ای عکس تشکیل شده اند که این تصاویر پشت سرهم قرار گرفته و با سرعت بالایی برای شما اجرا می شوند.

مغز هر انسان عملکردهای خاص دارد و یکی از این عملکردها درک نمودن حداکثر 13 تصویر در یک ثانیه می باشد. این به این معنا می باشد که شما می توانید در یک ثانیه تا 13 تصوی را مشاهده نموده و ساختار هر کدام درک و تحلیل نمایید اما در صورتی که این تعداد به بیش از 13 تصویر برسد مغز شما دیگر قادربه درک کامل این تصاویر و جزئیات مرتبط با آن ها نخواهد بود. این عمل سبب می شود تا شما تصاویر را به صورت یک فیلم روان مشاهده کنید که تنظیمات مرتبط با آن را fps می نامند.

حتما بخوانید : نحوه تغییر رمز وای فای

در صورتی که fps بازی شما کمتر از 13 تصویر باشد شما دیگر فیلمی را مشاهده نخواهید کرد و تصاویر به همان حالت اولیه خود با جزئیات کامل در اختیار شما قرار خواهند گرفت. این تصاویر پشت سرهم و تنظیمات مربوط به آن همان fps می باشد که در واقع می توان گفت هرچه fps یا تعداد تصاویر شما بیشترباشد شما می توانید تصاویر روان تری را حین انجام بازی خود مشاهده نمایید و معکوس این مسئله نیز همانطور که بیان شد کاملا صادق می باشد.

fps چیست

میزان fps مناسب برای یک بازی و بهترین حالت آن

تعداد fps های مورد نیاز برای اجرای درست یک بازی سوالی می باشد که اکثر گیمرها پاسخ های متنوعی درباره  آن ارائه نموده اند. اما به طور کلی باید بدانید کمتر 30 عدد fps می تواند برای شما مشکلاتی ایجاد نماید پس از بهتر است این تعداد را بیشتر از 30 درنظر بگیرید تا بتوانید فیلم روان تری را حین انجام بازی های خود مشاهده کنید. باید بدانید استفاده از 60 عدد fps می تواند کمک های بسیاری برای اجرای بازی به شما نماید. شما می توانید با این تعداد تصاویر و فیلم هایی کاملا روان را مشاهده کرده و هیچگونه پرشی را احساس ننمایید. تعداد fps بالا می تواند تاثیرات بسیاری در بازی شما داشته باشد اما باید بدانید برای اجرای آن ها نیازمند سخت افزارهای قدرتمندتری نیز می باشید.

fps چیست

نحوه تشخیص میزان fps یا فریم یک بازی 

برای آن که میزان fps به کاررفته در بازی نصب شده برروی سیستم خود را تشخیص داده و در این زمینه اطلاعات لازم را کسب نمایید باید یک سری راهکارها را فراگرفته تا بتوانید موفق به انجام این عمل شوید. شما می توانید از نرم افزارهای مختلفی برای این امر استفاده کنید. در صورتی که درکارت گرافیک تعبیه شده بر روی سیستم شما از تراشه های مخصوصی با عنوان NVIDIA  استفاده شده است می توانید از نرم افزار NVIDIA Geforce experience  استفاده نموده و میزان fps های به کاررفته یا نرخ فریم بازی مورد نظر خود را بیابید. این نرم افزار این قابلیت را به شما می دهد تا کارت گرافیک تعبیه شده برروی سیستم خود را نیز بروزرسانی نموده و از قابلیت های جدید آن نهایت استفاده را ببرید.

حتما بخوانید : آموزش تصویری نصب ویندوز 10

یکی دیگر از نرم افزارهایی که می تواند دراین زمینه به شما کمک کند نرم افزارMSI Afterburner  می باشد که به واسطه این نرم افزار نیز می توانید میزان نرخ فریم بازی خود را مشخص نمایید. این نرم افزار را افرادی که کارت گرافیک آن ها INVIDIA نمی باشد می توانند برروی سیستم خود نصب نموده و با انجام روال مرتبط با آن به تشخیص میزان fps بازی خود بپردازند.

برای این کار می توانید پس از نصب نرم افزار آن را اجرا نموده و آیکنی را که مربوط به چرخ دنده می باشد را فشرده یا در واقع برروی آن کلیک نمایید. پس ازاین کار یک تب با عنوان Monitoring  در اختیار شما قرار خواهد گرفت که با اسکرول کردن می توانید گزینه ی FrameRate  پیدا نموده و تیک مختص به آن را بزنید. پس ازآن تیک گزینه isplayD screen-show in on را نیز بزنید و در انتها بر روی گزینه ok  کلیک کنید. انجام این تنظیمات به شما کمک می نماید تا بتوانید نرخ فریم به کار رفته یا fps بازی خود را تشخیص داده و آن را مشخص نموده و اطلاعات لازم را در زمینه آن کسب نمایید.

1 دیدگاه

دیدگاه شما

Please enter your comment!
Please enter your name here