ریکاوری هارد اکسترنال را چگونه انجام دهیم؟

ریکاوری هارد اکسترنال را چگونه انجام دهیم؟

ریکاوری هارد اکسترنال را چگونه انجام دهیم؟ اگر با این سوال مواجه شده‌اید مطمئنا می‌دانید در اولین گام باید به دنبال دلیل از دست رفتن اطلاعات هارد اکسترنال خود باشید. زیرا این مسئله می‌تواند در ریکاوری هارد اکسترنال تاثیر مستقیم بگذارد. در واقع روش‌های گوناگونی برای ریکاوری هارد اکسترنال وجود دارد که انتخاب روش به نحوه از دست رفتن اطلاعات هارد اکسترنال شما مربوط می‌شود. ما در این مقاله قصد داریم اطلاعات دقیقی نسبت به مباحثی همچون دلایل از بین رفتن اطلاعات هارد اکسترنال، چند نکته مهم در مورد بالا رفتن شانس ریکاوری اطلاعات هارد اکسترنال، آشنایی با نرم افزار ریکاوری هارد اکسترنال و حتی بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال با برندهای معتبر مانند Adata، سیگیت، سیلیکون پاور در اختیار شما قرار دهیم. در نهایت پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات کامل نسبت به موارد ذکر شده تا پایان این مقاله با ما در برقچی همراه باشید.

فهرست:

دلیل از بین رفتن اطلاعات هارد اکسترنال چیست؟

اولین مبحثی که قصد داریم به آن بپردازیم دلایل از بین رفتن اطلاعات موجود در هارد اکسترنال است. شایان ذکر است بدانید از دست رفتن اطلاعات موجود در هارد اکسترنال می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. برای مثال امکان دارد شما به صورت اشتباه اطلاعات موجود در هارد اکسترنال را پاک کنید. برای بازیابی اطلاعات پاک شده روش‌های کاربردی وجود دارد. از سوی دیگر امکان آسیب دیدن هارد اکسترنال به دلیل ضربه و آسیب‌های فیزیکی هم وجود دارد. امکان آسیب دیدگی هارد اکسترنال به دلیل ضربه بسیار زیاد است زیرا هارد اکسترنال به دلیل قابلیت جابه‌جایی که دارد امکان آسیب دیدگی فیزیکی زیاد می باشد.

روش‌های مرسوم برای بازگردانی اطلاعات

در این بخش از مقاله قصد داریم روش‌های مرسوم برای بازگردانی اطلاعات موجود در هارد اکسترنال را مورد بررسی قرار دهیم. در اولین گام بهتر است به تصاویر و ویدیو اشاره کنیم. اگر تصاویر، ویدیوها و غیره را به صورت اتفاقی حذف کردید اصلا نگران نباشید چون به سادگی می‌توانید با بازیابی Recycle Bin ویندوز اطلاعات برگردانید. البته این کار را می‌توان توسط نرم افزار‌های مخصوص بازیابی هارد اکسترنال هم انجام داد.

روش‌های مرسوم برای بازگردانی اطلاعات
روش‌های مرسوم برای بازگردانی اطلاعات

مبحث دوم مربوط به پارتیشن‌های موجود در هارد اکسترنال است. اگر پاتیشن‌های هارد اکسترنال را فرمت کرده‌اید. برای بازیابی آن باید از نرم افزارهای حرفه‌ای ریکاوری هارد اکسترنال استفاده کنید. در ادامه بهتر است به وجود ویروس در هارد اشاره کنیم که تا به امروز بسیاری از افراد با چالش مواجه کرده است. وجود ویروس در هارد اکسترنال موجب پاک شدن برخی از فایل‌ها می‌شود در این مورد شما باید به وسیله CMD هارد اکسترنال خود را ریکاوری کنیم.

در بسیاری از مواقع مشاهده شده است که افراد با خرابی فایل مواجه شده‌اند. برای بازیابی فایل‌های خراب هم می‌توانید از windows file checker استفاده کنید. آخرین گزینه مربوط به قطعی برق است که در اکثر روزهای فصل تابستان شاهد آن هستیم. قطعی برق می توان موجب شود تا داده‌ها در هارد اکسترنال ذخیره نشوند. در این مرحله باید به وسیله بکاپ به ریکاوری اطلاعات هارد اکسترنال بپردازید.

چند نکته برای بالا رفتن شانس ریکاوری اطلاعات هارد اکسترنال

برای اینکه بتوانید شانس خود را در ریکاوری کردن اطلاعات هارد اکسترنال افزایش دهید باید چند نکته را بدانید و به این نکات عمل کنید. در گام اول بهتر است به محض مواجه شدن با از دست رفتن اطلاعات دیگر از هارد استفاده نکنید و آن را از لپ تاپ و کامپیوتر یا تجهیزات دیگر جدا کنید.

مبحث دوم مربوط به فرمت کردن هارد است. بسیاری از افراد بعد از اینکه با از دست رفتن اطلاعات خود مواجه می‌شوند به طور اشتباه هارد را فرمت می‌کند. این مسئله می‌تواند شما را با چالش‌های بزرگی مواجه کند. به این نکته مهم هم توجه کنید، پارامترهایی وجود دارد که حتما باید در هنگام فرمت هارد اکسترنال آن‌ها را رعایت کنید. برای مثال یکی از این پارامترها گزینه Quick Format است. اگر در هنگام فرمت این گزینه را فعال نکنید شانس شما برای ریکاوری اطلاعات موجود در هارد اکسترنال کاهش پیدا می‌کند.

در ادامه بهتر است به تخصص برای ریکاوری اشاره کنیم. توجه داشته باشید به هیچ وجه نباید خودتان هارد اکسترنال را تعمیر کنید. برای ریکاوری هارد حتما باید به یک متخصص در امر ریکاوری هارد مراجعه کنید چون این کار نیاز به تجربه زیادی دارد. در نهایت اگر تخصص و تجربه وجود نداشته باشد امکان آسیب رسیدن به هارد اکسترنال افزایش پیدا می‌کند. در انتها هم بهتر است ذکر کنیم قبل از انجام بازیابی اطلاعات بهتر است بکاپ بگیرید و این بکاپ گیری هم بهتر است در فضای ابری صورت بگیرد. زیرا امنیت اطلاعات ذخیره شده در فضای ابری بسیار بیش‌تر از بکاپ‌های ذخیره شده در دستگاه‌های فیزیکی می‌باشد.

ویژگی data remanence چیست؟

یکی از ویژگی‌های بسیار کاربردی که در اکثر سیستم عامل‌ها، مدیریت فایل‌ها و غیره وجود دارد؛ ویژگی data remanence می‌باشد. توجه داشته باشید با وجود ویژگی data remanence نیاز نیست نگران بازیابی اطلاعات خود باشید زیرا زمانی که شما برای حذف کردن فایل‌ها اقدام می‌کنید، فایل‌ها حذف نمی‌شوند. در واقع به یک فضای جدید برای نگهداری منتقل می‌گردند. توجه داشته باشید این مسئله مانند کلید CTRL+Z می‌باشد. شما می‌توانید با فشردن این کلیدهای میانبر کاری که انجام دادید را به چند مرحله قبل‌تر برگردانید. وجود این ویژگی‌ها هم باعث می‌شود تا بتوانید به راحتی فایل ذخیره شده را بازگردانی کنید.


بیشتر بخوانید: بهترین هارد 1 ترابایت بازار چیست؟


نرم افزار ریکاوری هارد اکسترنال

برای ریکاوری هارد اکسترنال نرم افزارهای مختلف وجود دارد که این نرم‌افزارها کارایی بسیار زیادی دارند. توجه داشته باشید با استفاده از نرم‌افزار ریکاوری هارد اکسترنال می‌توان اطلاعات را بازیابی کرد. اما همیشه استفاده از نرم افزارهای ریکاوری نمی‌تواند برای شما مفید باشد. در نتیجه اگر نمی‌توانید با کامپیوتر کار کنید و با عبارات تخصصی آن هم آشنایی ندارید پیشنهاد می‌کنم از نرم افزارهای ریکاوری هارد اکسترنال استفاده نکنید. زیرا می‌تواند شما را با دردسر مواجه کند. اگر بخواهیم به زبان ساده‌تر این مسئله را بیان کنیم بهتر است بگوییم که شما به علت نداشتن تخصص در استفاده از کامپیوتر و نرم افزارهای بازیابی، می‌توانید به اطلاعات موجود در هارد اکسترنال آسیب جدی وارد کنید که این اتفاق می‌تواند جبران ناپذیر باشد.

بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال WD

در این قسمت از مقاله ریکاوری هارد اکسترنال را چگونه انجام دهیم؟ قصد داریم اطلاعاتی را نسبت به ریکاوری هارد اکسترنال وسترن دیجیتال در اختیار شما قرار دهیم. لازم به ذکر است بدانید که این هارد دارای یک نرم افزار به نام wd backup می‌باشد. کارایی این نرم افزار گرفتن نسخه پشتیبان از هارد است. در نتیجه در صورت از دست رفتن اطلاعات می‌توان با استفاده از این نرم افزار، اطلاعات را بازیابی کرد. توجه داشته باشید این نرم افزار حجم بسیار کمی دارد و به صورت رایگان توسط خود شرکت وسترن دیجیتال در اختیار کاربران قرار داده می‌شود. از سوی دیگر قابلیت نصب بر روی سیستم عامل‌های ۳۲ بیتی و ۶۴ بیت را دارد. در انتها بهتر است ذکر کنیم که این نرم‌افزار می‌تواند اطلاعات شما را به فضای ابری منتقل کند که در این صورت امنیت اطلاعات شما حفظ می‌شود.

بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال wd
بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال wd

نرم افزار ریکاوری هارد اکسترنال سیگیت (Seagate)

برند سیگیت یکی از معتبرترین برندهای تولید کننده هارد در جهان است. توجه داشته باشید که هارد سیگیت مانند هارد وسترن دیجیتال دارای یک نرم‌افزار اختصاصی است. در واقع شما با نصب کردن نرم افزار Seagate dashboard می‌توانید از خدمات و امکانات مختلف این نرم افزار که یکی از آنها بازیابی هارد اکسترنال سیگیت استفاده کنید. در ادامه بهتر است ذکر کنیم که این نرم افزار برای سیستم عامل‌هایی همچون  مک، لینوکس و ویندوز عرضه شده است. در نتیجه شما در استفاده از این نرم افزار هیچ نوع محدودیتی نخواهید داشت. توجه داشته باشید این نرم افزار ویژگی‌های زیادی دارد برای مثال یکی دیگر از ویژگی‌های آن اشتراک گذاری اطلاعات شخصی ویدیوها و تصاویر از هارد بر روی شبکه‌های اجتماعی است.

نرم افزار ریکاوری هارد اکسترنال سیگیت
چند نکته برای بالا رفتن شانس ریکاوری اطلاعات هارد اکسترنال

ریکاوری هارد اکسترنال سیلیکون پاور (SP)

شرکت سیلیکون پاور همانند دیگر شرکت‌ها یک نرم افزار به نام SP Widget به بازار عرضه کرده است که شما می‌توانید با نصب کردن این نرم‌افزار اطلاعات از دست رفته در هارد اکسترنال سیلیکون پاور را بازیابی کنید. توجه داشته باشید نرم افزار SP Widget دارای ویژگی‌های زیادی است. برای مثال با استفاده از این نرم افزار می‌تواند بر روی اطلاعات رمز گذاری کنید. از سوی دیگر امکان بارگذاری و آپلود اطلاعات از فضای ابری بر روی هارد وجود دارد. در ثانی این نرم‌افزار با اینترنت اکسپلورر و مرورگر کروم همگام سازی می‌شود. در نهایت هم بهتر است ذکر کنیم که به راحتی می‌توان از طریق این نرم افزار نسخه پشتیبان برای بازیابی اطلاعات تهیه کرد.


بیشتر بخوانید: راهنمای استفاده از دانلود مستر برای مودم ایسوس (ASUS Download Master)


نتیجه گیری

در این مقاله به صورت کامل به سوال ریکاوری هارد اکسترنال را چگونه انجام دهیم؟ پاسخ داده‌ایم. همچنین شما را با نرم‌افزار ریکاوری هاردهای اکسترنال آشنا کردیم و نکاتی که باعث افزایش شانس ریکاوری اطلاعات موجود در هارد اکسترنال می‌شود را هم ذکر کردیم. در انتها روش بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال برندهای معتبر را هم مورد بررسی قرار دادیم. در نهایت امیدواریم اطلاعات موجود در این مقاله بتواند در هنگام بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال به شما کمک کند.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها