علت استفاده از توپ قرمز روی سیم برق (5 دلیل جالب)

علت استفاده از توپ قرمز روی سیم برق

مطمئنا هنگام سفر با مشاهده توپ‌های رنگی بر روی سیم برق، این سوال برای شما پیش آمده که علت استفاده از توپ قرمز روی سیم برق چیست؟ در واقع به این توپ‌های بزرگ پلاستیکی، توپ‌های خطوط انتقال می‌گویند و کاربرد اصلی آن‌ها هشدار یا رعایت ایمنی بیشتر است. این توپ‌های رنگی با جنس، وزن و رنگ مشخصی طراحی و تولید می‌شوند تا عملکرد درستی داشته باشند. همچنین در طول تاریخ کاربردهای متنوعی داشته‌اند. به همین دلیل در ادامه قصد داریم به معرفی ویژگی‌ها و کاربردهای این توپ بپردازیم. در نتیجه تا انتها با ما همراه باشید.

فهرست: 

تاریخچه استفاده از توپ قرمز روی سیم برق

همانطور که گفتیم توپ قرمز روی سیم برق یکی از انواع نشانگر ایمنی است که در ابتدا برای حفظ امنیت هواپیماهایی که در ارتفاعات پایین‌تر پرواز می‌کنند و همینطور محافظت از افرادی که در نزدیکی خطوط برق کار می‌کنند، استفاده شده است. در رابطه با تاریخچه استفاده از این توپ روی سیم برق، باید بدانید اولین بار در دهه 1950 توسط اداره هوانوردی فدرال ایالات متحده (FAA) برای جلوگیری از برخورد هواپیماها به خطوط برق مورد استفاده قرار گرفت. همچنین این توپ‌ها در ابتدا از جنس شیشه بودند و به دلیل شکننده بودن، در دهه 1960 به پلاستیگ ضد ضربه تغییر یافتند.

تاریخچه استفاده از توپ قرمز روی سیم برق
تاریخچه استفاده از توپ قرمز روی سیم برق

توپ روی سیم برق چه ویژگی‌هایی دارد؟

توپ نشانگری که روی سیم و کابل قرار می‌دهند، متناسب با کاربردی که دارد، در جنس، اندازه و رنگ‌های مختلفی طراحی و تولید می‌شود. به همین در ادامه به بررسی هریک از ویژگی‌های این توپ می‌پردازیم.

رنگ و ظاهر توپ روی سیم برق

توپ روی سیم برق معمولاً به رنگ قرمز متمایل به نارنجی است و این رنگ در سراسر جهان نشانه خطر و هشدار است. البته این توپ‌ها در رنگ‌های دیگری از جمله زرد، قرمز و سفید تولید می‌شوند و انتخاب آن‌ها با توجه به شرایط مختلف و وضوح دید انجام می‌شود. به عنوان مثال اگر کمتر از 4 عدد توپ روی یک سیم مشخص قرار بگیرند، همه آن‌ها باید نارنجی براق باشند. همچنین، برای افزایش طول عمر این توپ‌ها از رنگدانه‌های مقاوم به اشعه فرابنفش استفاده می‌شود. برخی از این توپ‌ها با داشتن هادی یا فنر آلومینیوم نیز با بالا رفتن جریان برق درخشنده می‌شوند.

رنگ و ظاهر توپ روی سیم برق
رنگ و ظاهر توپ روی سیم برق

اندازه و وزن توپ ­‌های رنگی

لازم به ذکر است بدانید هر دو طرف توپ نشانگر، به خوبی صیقل داده می‌شود و اندازه آن بین 50 تا 91 سانتی‌متر است. همچنین وزن این توپ‌ نیز حدوداً 7 کیلوگرم است. توپ‌های بزرگ 91 سانتی در خطوط انتقال گسترده که از دره‌­ها و آب­‌ها می­گذرند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. توپ‌های کوچک نیز تنها بر روی خطوطی نصب می‌شوند که ارتفاع‌شان از سطح زمین کمتر از 15 متر است.


بیشتر بخوانید: برق چیست و چگونه تولید می شود؟ (به زبان ساده)


علت استفاده از توپ قرمز روی سیم برق چیست؟

توپ­‌ رنگی قرمز روی سیم­‌های برق بر روی کابل­‌ برق فشار قوی در ارتفاعات بالا نصب می‌­شود. این توپ با ویژگی‌هایی که دارد، باعث می‌شود که از نوسان برق و ارتعاش خارجی کابل جلوگیری شود و با کنترل عملکرد سیم در فواصل طولانی هم برای خلبان‌ها و هم برای تکنسین‌ها باعث هشدار و راهنمایی باشد. در ادامه دلایل استفاده از این توپ را شرح می‌دهیم.

علت استفاده از توپ قرمز روی سیم برق چیست؟
علت استفاده از توپ قرمز روی سیم برق چیست؟

جلب توجه خلبان برای جلوگیری از برخورد با سیم‌ها

دلیل اصلی استفاده از توپ قرمز روی سیم برق، هشدار به بالگردها و گلایدرها است. این توپ‌هاي قرمز با درخشندگی و روشنی خود در شب و همچنین روز، قابل رویت است. در نتیجه باعث می‌شود خلبانان به سیم برق فشار قوی برخورد نکند و از طرفی دکل برق را واژگون نشود و خسارت‌های جبران ناپذیر پیش نیاید. در مسیرهای هوایی بهتر است از توپ چشمک‌زن و توپ‌هایی که با وجود میدان قوی الکتریستی روشن می‌شوند، استفاده نمود.

از بین بردن نوسان برق

این توپ‌ها با عایق مخصوص سبب کاهش نوسان برق در حال انتقال می‌شود. به همین دلیل نصب توپ های قرمز روی سیم برق در نزدیکی فرودگاه‌ها با جنس عایق پلی اتیلن با عیار بالا انجام می‌شود و برای جلوگیری از نوسان عملکرد مناسبی نشان می‌دهد.

کنترل عملکرد سیم و کابل در فاصله‌های طولانی

در بعضی از مواقع که تعداد خطوط برق زیادی از یک مسیر عبور می‌کنند، رنگ این گوی‌ها نشان دهنده سطح ولتاژ خطوط عبوری برای نیرو های عملیاتی و گروه تعمیرات است. بنابراین توپ های رنگی در کنترل عملکرد سیم و کابل در فاصله‌های طولانی نقش مهمی ایفا می‌کنند.

از بین بردن ارتعاش خارجی کابل

اصلی‌ترین وظیفه توپ های قرمز روی کابل برق، از بین بردن ارتعاش خارجی کابل است. ممکن است ارتعاش خارجی در کابل‌های فشار قوی برق به وجود بیاید و سبب تکان خوردن دکل کابل شود. توپ های مخصوص برای تغییر فرکانس همسانی رزونانس و پیشگیری از پارگی کابل‌ها نیز کاربرد دارند.

تنظیم کردن طول سیم و کابل

سیم برق یا خطوط فشار قوی به شدت تحت گرما و سرما تغییر شکل می‌دهند و ممکن است شکم سیم یک متر و یا بیشتر به سطح زمین نزدیک شود. به همین دلیل، توپ‌ها از طریق فنر مخصوص، با افزایش یا کاهش درجه حرارت محیط، طول کابل را در یک حالت مشخص نگهداری می‌کنند.


بیشتر بخوانید: برقگیر چیست؟ تفاوت آن با صاعقه‌گیر


جمع بندی

در این محتوا از مجله برقچی به یکی از پرتکرارترین سوالات شما یعنی علت استفاده از توپ قرمز روی سیم برق چیست، پرداختیم و هرآنچه که لازم بود درمورد توپ رنگی روی سیم برق بدانید را شرح دادیم. درنتیجه به اهمیت استفاده از توپ روی کابل برق پی بردیم و متوجه شدیم مهم‌ترین دلیل استفاده از آن، مشاهده خطوط کابل برق توسط خلبانان برای عدم برخورد و ایجاد حادثه و همچنین کنترل عملکرد، تنظیم و از بین ارتعاش خارجی است. در انتها امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. ممنون که تا پایان مقاله همراه ما بودید.

سوالات متداول

دلیل استفاده از توپ قرمز روی سیم برق چیست؟

دلیل اصلی جلوگیری از بروز حادثه و به عبارتی رعایت ایمنی است. در ابتدا نیز این توپ‌ها برای هشدار به خلبان‌های هلیکوپترها و گلایدرها تولید شدند.

توپ روی سیم برق چه ویژگی‌هایی دارد؟

توپ برق بسته به کاربرد، ویژگی‌های متنوعی دارد. کاربرد و ویژگی اصلی آن رنگ درخشنده قابل رؤیت آن است و در مواردی جنس و تکنولوژی به کار رفته در آن برای کنترل طول سیم و جلوگیری غز ارتعاش و نوسان مؤثر است.

5/5 - (3 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها