NFT چیست؟ هرآنچه که باید درباره ان اف تی بدانید!

NFT چیست؟ هرآنچه که باید درباره ان اف تی بدانید!

ان اف تی (NFT) چیست و چه کاربردی دارد؟ امروزه اخبار زیادی در زمینه خرید و فروش دارایی‌های دیجیتال از جمله ان اف تی ها منتشر می‌شود. قیمت‌های میلیون دلاری در کنار تقاضای گسترده موجب شده تا افراد زیادی به آن علاقه‌مند شوند. با اینکه مدت زیادی از روی کار آمدن این توکن منحصر‌به فرد می‌گذرد اما محبوبیت آن چه در دنیای هنر دیجیتال و چه در عرصه کریپتوکارنسی (ارزهای دیجیتال) بسیار قابل توجه است.

دارایی‌هایی که بر بستر بلاکچین توکن‌سازی شده و با نشانه‌ها و کدهای مخصوص به خود از سایرین متمایز می‌شوند موضوعی نیست که توجه فعالان حوزه کریپتو را به خود جلب نکند. با این وجود، بسیاری از منتقدان چنین فناوری را آسیب پذیر می‌دانند و معتقدند که این حوزه بستر مناسبی را برای کلاهبرداران فراهم می‌کند. به همین دلیل در این مقاله از برقچی قصد داریم شما را با NFT (توکن‌های غیرقابل تعویض) و کاربرد آن‌ها بیشتر آشنا کنیم. پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

فهرست مقاله:

ان اف تی NFT چیست؟

ان اف تی NFT چیست؟
ان اف تی NFT چیست؟

برای اینکه درک بهتری از ماهیت ان اف تی داشته باشید مثالی را برای شما عزیزان آماده کردیم. تصور کنید که شما با استفاده از فتوشاپ و فتومونتاژ اثری را ایجاد کرده و قصد فروش آن را دارید. چنین اثری قابلیت کپی داشته و هر کسی می‌تواند مالکیت آن را به خود نسبت دهد. حال آنکه برای خرید اثر مبلغی را نیز تقبل نکند. اگر اثر هنری شما یک تابلو نقاشی یا یک تابلو جورچین از کاشی‌های شکسته باشد صرف نظر از حفظ بعد فیزیکی آن مالکیت اثر نیز ثابت می‌ماند.

شما می‌توانید هم تصویر فتوشاپ شده و هم تابلو مورد نظر را به یک NFT تبدیل کنید. با این وجود جنبه فیزیکی هر دو اثر در قالب ان اف تی باقی مانده و مالکیت آن نیز در اختیار سازنده قرار می‌گیرد. در واقع هر یک از ان اف تی ها دارای شناسه‌های منحصربه‌فردی هستند که آثار جعلی، ارزشی معادل آن را نخواهند داشت. بنابراین سازنده می‌تواند تنها با فروش اثر خود مالکیت آن را به نفر بعدی منتقل نماید.

NFT یک دارایی دیجیتال است که می‌توان آن را با پول، ارزهای دیجیتال یا حتی سایر ان اف تی‌ها معامله کرد. ارزش واقعی این آثار بسته به بازار و قیمتی است که مالک آنها در نظر می‌گیرد. با این حال، برخی از افراد ممکن است برای خرید یک NFT هزینه‌ای معادل با میلیون‌ها دلار صرف کنند و برخی دیگر اصلا آن را باارزش ندانند.

NFT مخفف چیست؟

واژه NFT از عبارت Non-Fungible Token به معنای توکن غیر قابل تعویض اقتباس شده است. یعنی ان اف تی ها نیز همانند ارزهای دیجیتال بیت کوین، اتریم یا ترون یک توکن محسوب می‌شوند و قابلیت خرید و فروش دارند. اما برخلاف توکن‌های استاندارد در بلاکچین‌های مختلف امکان معاوضه آنها وجود ندارد. چراکه هیچ یک از ان اف تی‌ها با دیگری از لحاظ ارزش یا مشخصات شباهت ندارند بنابراین امکان معاوضه آن‌ها با دیگری وجود نخواهد داشت.

ویژگی‌های اصلی NFT

ویژگی‌های اصلی NFT
ویژگی‌های اصلی NFT

از جمله ویژگی‌های ان اف تی‌ها می‌توان به غیر قابل تعویض بودن و همچنین منحصربه‌فرد بودن آن‌ها اشاره کرد. البته ویژگی‌های دیگری نیز دارند که شامل کمیاب بودن، اصیل بودن، غیرقابل تقسیم بودن و ساختار یکپارچه آن‌ها می‌شود. به عبارت دیگر، ان اف تی ها را نمی‌توان برخلاف سایر دارایی‌های دیجیتال به واحدهای کوچکتر تقسیم نمود. برای مثال، یک اسکناس پنجاه هزار تومانی را می‌توان به واحدهای کوچکتری نظیر اسکناس‌های ده هزار تومانی، پنج هزار تومانی یا حتی واحدهای کمتر تقسیم کرد. اما امکان تقسیم یک اثر هنری به بخش‌ها و واحدهای دیگر وجود ندارد.


حتما بخوانید: بهترین روتر برای اتصال به VPN


آیا NFT همان ارز دیجیتال است؟

آیا NFT همان ارز دیجیتال است؟
آیا NFT همان ارز دیجیتال است؟

ویژگی غیرقابل تعویض بودن NFT ها اجازه نمی‌دهد که این دارایی همانند سایر ارزهای دیجتال معاوضه شود. بنابراین این توکن یک دارایی دیجیتال متفاوت است که قابلیت خرید و فروش را دارد اما یک ارز دیجیتال محسوب نمی‌شود. اگر با بازارهای ان اف تی آشنایی داشته باشید حتما می‌دانید که ارزش هر یک از این دارایی‌ها با دیگری متفاوت بوده و همین امر نیز آن‌ها را از سایر دارایی‌ها متمایز می‌کند. همانطور که ارزش یک اثر هنری قابل قیاس با دیگری نیست و نمی‌توان از تمامی لحاظ مورد مشابهی را ارائه کرد. این درحالی است که ارزهای دیجیتال ارزش یکسان و ثابتی دارند. مثلا یک اتریوم با اتریوم دیگر کاملا مشابه بوده و ارزش آن یکسان است.

ان اف تی NFT چگونه کار می‌کند؟

پس از اینکه به خوبی به پاسخ سوال NFT چیست را دریافت کردید و با ماهیت آن آشنا شدید، نوبت آشنایی با نحوه کار آن می‌رسد. معمولا ان اف تی ها بر بستر یک بلاکچین ساخته می‌شوند که اطلاعات هر معامله به صورت زنجیره‌ای در بلاک‌ها ذخیر می‌شوند. اکثر ان اف تی ‌ها در بلاکچین اتریوم (Ethereum) ایجاد می‌شوند و می‌توانند شامل آثار دیجیتالی نظیر GIF، موسیقی، تصویر، فیلم و سایر اثار دییجیتالی باشند.

آیا خرید و فروش NFT قانونی است؟

آیا خرید و فروش NFT قانونی است؟
آیا خرید و فروش NFT قانونی است؟

به خاطر اینکه هیچ نهاد یا سازمان خاصی نمایندگی و میزبانی فضای خرید و فروش ان اف تی را برعهده ندارد از لحاظ قانونی نیز پشتیبانی نمی‌شود. مشکلات قانونی خرید و فروش این دارایی نه تنها در ایران بلکه در سرتاسر جهان موجب شده است که دولت‌ها و سازمان‌ها از زیر بار به رسمیت شناختن معاملات آن نروند. بنابراین وجهه شرعی آن را تنها می‌توان به امضای دیجیتالی سازنده آن تعمیم داد. چراکه قوانین مربوط به این دارایی نوظهور نیز هنوز به طور کامل و همه جانبه تنظیم نشده است.


حتما بخوانید: ChatGPT چیست؟ هر آنچه که باید درباره چت جی پی تی بدانید!


گران قیمت‌ترین NFT های دنیا

به طور کلی، همه روزه ان اف تی های زیادی در سرتاسر جهان در حال خرید و فروش هستند که از لحاظ قیمت با یکدیگر متفاوت هستند. با این وجود در سال‌های اخیر برخی از این دارایی‌های دیجیتال با قیمت‌هایی باورنکردنی معامله می‌شوند که می‌توان آن‌ها را در فهرست گران‌ترین NFT های جهان قرار داد:

  1. The Merge: معادل 8 میلیون دلار
  2. The Frist 5000 Days: معادل 69 میلیون دلار
  3. Beeple, Human One: معادل 29.98 میلیون دلار
  4. Larva Labs, CryptoPunk 7523: با قیمت 75 میلیون دلار
  5. Larva Labs, CryptoPunk 3100: معادل 58 میلیون دلار
  6. Xcopy, Right-Click and Save As Guy: معادل 7.9 میلیون دلار
  7. Art Blocks, Ringers 109: معادل 6.93 میلیون دلار
  8. Beeple, Crossroad: معادل 6.6 میلیون دلار
  9. This Changed Everything: معادل 4 میلیون دلار
  10. Save Thousands of Lives: معادل 5 میلیون دلار

جمع‌بندی

در این مقاله از مجله برقچی با مباحثی همچون NFT چیست؟ هرآنچه که باید درباره ان اف تی بدانید به خوبی آشنا شدید. توانستید اطلاعات خوبی در زمینه قانونی بودن این دارایی دیجیتال و گران‌‌ قیمت‌ترین NFT های دنیا بدست بیاورید. نظر شما در مورد خرید و فروش ان اف تی چیست؟ آیا با وجود چالش‌هایی که سرمایه‌گذاری در یک NFT به دنبال دارد باز هم مایل به خرید آن هستید؟ لطفا نظرات خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید.

3.7/5 - (3 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
3 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها
sara
sara
8 ماه پیش

سلام دوست من یکسری عکس دارد که از خارج کشور پیشنهاد خرید دارد چطور می تونه بفروشه؟ و اینکه با فروش حق مالکیت هم واگذار می شود

ریحانه جعفری
ریحانه جعفری
7 ماه پیش
پاسخ به   sara

سلام
برای فروش عکس NFT و واگذاری حق مالکیت، شما می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:
کیف پول کریپتو ایجاد کنید.
حساب کاربری در بازار NFT ایجاد کنید.
عکس خود را به عنوان NFT آپلود کنید و جزئیات آن را تعیین کنید.
NFT را در بازار برای فروش عرضه کنید و قیمت مناسب تعیین کنید.
در توضیحات NFT اعلام کنید که حق مالکیت هم به خریدار انتقال می‌یابد.
معاملات را مدیریت و ارزها را به شکل مطمئن تبدیل کنید.

احمد تهرانی راد
احمد تهرانی راد
10 ماه پیش

سلام وقت خوش خلاصه و مفید بود