علائم اختصاری سیم و کابل

علائم اختصاری سیم و کابل

آیا اطلاعاتی نسبت به علائم اختصاری سیم و کابل در اختیار دارید؟ توجه داشته باشید یکی از مهمترین مواردی که در هنگام خرید سیم و کابل باید به آن توجه کنید علامت اختصاری موجود بر روی آن است. زیرا علامت اختصاری کاربردهای زیادی دارد. بسیاری از افراد زمانی که قصد دارند برای خرید سیم و کابل اقدام کنند در هنگام انتخاب آن با چالش مواجه می‌شوند. چون سیم و کابل در انواع مختلف تولید می‌شود. به همین دلیل زمانی که یک شخص برای خرید آن اقدام می‌کند با مجموعه بزرگ از سیم‌های مختلف مواجه می‌‎شود. این مسئله باعث سردرگمی وی می‌گردد و او نمی‌تواند یک انتخاب درست را انجام دهد. در این مقاله علامت اختصاری سیم، کابل، کابل قدرت و انواع کابل بر اساس علائم اختصاری را مورد بررسی قرار خواهیم داد. پیشنهاد می‌کنیم تا پایان مقاله علائم اختصاری سیم و کابل با ما در وب‌سایت برقچی همراه باشید.

فهرست:

علائم اختصاری سیم و کابل چیست و چه کاربردی دارد؟

این سوال یکی از متداول‌ترین سوالاتی است که توسط بسیاری از افراد مطرح می‌شود. در گام اول بهتر است ذکر کنیم حروف و اعداد انگلیسی درج شده بر روی سیم و کابل همان علائم اختصاری هستند که به شما کمک می‌کنند تا در هنگام انتخاب سیم و کابل اشتباه نکنید و کابل مورد نظر خود را خریداری نمایید. در بسیاری از مواقع شاهد این بودیم که افراد بدون توجه به علائم اختصاری سیم و کابل، کابل کواکسیال را به جای کابل فیبر نوری به طور اشتباه خریداری نموده‌اند. البته در ادامه باید به این مسئله اشاره کنیم که مبحث بررسی سیم از لحاظ علامت اختصاری بر عهده فروشنده است. اما در مجموع داشتن اطلاعات نسبت به این علائم خالی از لطف نیست. یک تصویر در قسمت زیر قرار داده‌ایم که با مشاهده آن می‌توانید علائم اختصاری درج شده بر روی انواع کابل را مشاهده نمایید.

علائم اختصاری سیم و کابل چیست و چه کاربردی دارد؟
علائم اختصاری سیم و کابل چیست و چه کاربردی دارد؟

علائم اختصاری سیم

در این بخش از مقاله تصمیم داریم شما را با علائم اختصاری سیم اشنا کنیم. در جدول زیر نام چند سیم و علائم اختصاری آن ها درج شده است.

علائم اختصاری موارد مصرف
NYA سیم تک لا با روکش پلاستیک برای سیم کشی ساختمان
NYAF سیم افشان با روکش پلاستیک برای سیم کشی ساختمان
NSYA سیم مخصوص با روکش پلاستیک برای سیم کشی ساختمان
NYM سیم مقاوم در مقابل رطوبت
NYZ سیم با روکش پلاستیک مخصوص برای رشنایی و لوازم خانگی
NYFA سیم برای مصرف لوستر و چراغ ها
NYFAZ سیم دو رشته ای برای مصرف روشنایی (دولا )
Y سیم مکالمه و خبری
 T سیم کواکسیال

علائم اختصاری کابل ها

همانطور که در ابتدا مقاله ذکر کردیم شناخت علائم اختصاری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این نکته را در نظر داشته باشید در قسمت زیر یک جدول قرار داده ایم که در آن علائم اختصاری کابل و مفهوم علائم اختصاری ذکر شده است. در نتیجه شما با بررسی این جدول میتوانید به آسانی با علائم اختصاری کابل ها اشنا شوید.

علائم اختصاری کابل قدرت

اگر بخواهیم اطلاعاتی را درمورد علائم اختصاری کابل قدرت در اختیار شما قرار دهیم بهتر است ذکر کنیم علائم اختصاری بر روی کابل قدرت از چهار بخش تشکیل می‌شوند. بخش اول آن دارای ۶ زیر شاخه است که مربوط به مشخصات لایه‌های اصلی کابل قدرت می‌باشد. بخش دوم نوع هادی حفاظتی و تعداد رشته‌ها مربوط می‌‎شود. در ادامه بهتر است به سراغ بخش سوم برویم، در این بخش سطح مقطع هر رشته و نوع هادی از نظر شکل ظاهری درج می‌شود. آخرین بخش هم به ولتاژ اسمی کابل اختصاص دارد.

علائم اختصاری کابل قدرت
علائم اختصاری کابل قدرت

انواع کابل بر اساس علائم اختصاری

حال که تا این قسمت از مقاله بررسی علائم اختصاری سیم و کابل همراه ما بوده‌اید بهتر است با بررسی سه کابل nayy، کابل n2xy و کابل nyaf شما را نسبت به شناخت انواع کابل آگاه کنیم.

کابل nayy چیست؟

اگر قصد دارید با این کابل به صورت کامل آشنا شوید بهتر است در گام اول یک به یک علائم اختصاری آن را در جدولی که در قسمت بالا قرار داده‌ایم پیدا کنید تا مفهوم هر کدام از علائم اختصاری را متوجه شوید. برای مثال عبارت na نشان دهنده جنس هادی این کابل می‌باشد. حروف Y که دو بار پشت سرهم تکرار شده، نشان دهنده عایق کابل و غلاف آن است. توجه داشته باشید وجود حرف Y عایق کابل و غلاف آن می باشد که جنس آن از متریال پی وی سی است. از سوی دیگر na هم به این معنی است که جنس هادی این کابل از آلومینیوم می‌باشد.


بیشتر بخوانید: آشنایی با سیم و کابل خراسان افشارنژاد


کابل n2xy چیست؟

دومین کابل که تصمیم داریم آن را مورد بررسی قرار دهیم کابل n2xy است. حرف اول علائم اختصاری این کابل n می باشد که مربوط به جنس هادی این کابل می‌باشد در نتیجه با بررسی جدول میتوان متوجه شد جنس هادی کابل n2xy از آلیاژ مس است. علامت اختصاری 2x نشانگر جنس عایق است. حروف آخر هم Y می باشد و همانطور که در بخش قبل ذکر کردیم این حروف مربوط به عایق کابل و غلاف آن است که از جنس PVC می‌باشد.

کابل n2xy چیست؟
کابل n2xy چیست؟

کابل nyaf چیست؟

علائم اختصاری این کابل هم از 3 بخش تشکیل می‌شود. توجه داشته باشید بخش اول مربوط به جنس هادی است که این کابل هم مانند کابل n2xy دارای هادی از جنس مس می‌باشد. دومین بخش به حرف Y مربوط می‌شود در نتیجه میتوان به این استنباط رسید که کابل nyaf هم دارای عایق کابل و غلاف از جنس PVC می‌باشد. آخرین بخش هم حروف af است ما می توانید از طریق آن متوجه شویم که نوع هادی این کابل افشان است.

نتیجه گیری

در این مقاله اطلاعات دقیقی نسبت به علائم اختصاری سیم و کابل در اختیار شما قرار دادیم تا شما بتوانید در هنگام خرید یک انتخاب درست را انجام دهید. از سوی دیگر تمامی موارد نسبت به علائم اختصاری کابل قدرت را هم ذکر کردیم و در دو جدول مجزا علائم اختصاری کابل‎‌‌ها و سیم‌ها را در اختیار شما قرار دادیم. در نهایت اگر تصمیم دارید برای خرید سیم و کابل اقدام کنید پیشنهاد می‌کنیم وارد لینک درج شده شوید تا بهترین سیم‌ها و کابل‌ها را زیر قیمت بازار خریداری نمایید.

 


بیشتر بخوانید: تشخیص سیم و کابل استاندارد و مرغوب


 

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها