مقایسه تست فلوک چنل با پرمننت

0
236
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه

افراد بسیاری که نصب، آزمایش و ضمانت ساختارهای کابل شبکه را انجام می‌دهند، از اهمیت دستیابی به پارامترهای استاندارد کارایی و تضمین پشتیبانی آگاه هستند؛ اما با این وجود بیشتر این افراد با ذکاوت نیز می‌توانند در کار خود دچار اشتباهاتی شوند که به‌طور فزاینده‌ای بر روی رضایت مشتری و منافع مالی اثرگذار است. اتکا به تست فلوک چنل Channel هنگام نصب لینک‌های دائمی(Permanent Links)، یکی از اشتباهات رایج زمان آزمایش سیستم کابل‌کشی شبکه است.

مقایسه تست فلوک چنل با پرمننت

یک کانال یا Channel در شبکه، اتصالی از یک دستگاه فعال به دستگاهی دیگر است که این اتصال شامل تمام پچ‌کوردها و رابط‌های میانی دیگر نیز هست. برای مثال کانال در یک مرکز داده می‌تواند اتصال میان سوئیچ دسترسی (Access Switch) و سرور باشد؛ این نمونه نیز به‌طور مشابه ممکن است شامل پچ‌کورد هایی باشد که برای اتصالات interconnect و cross-connects بکار می‌روند. در یک شبکه LAN تمام مسیر اتصال از سوئیچ شبکه توزیع (Distribution Switch) در اتاق سرور به کارت شبکه یک کامپیوتر می‌تواند به عنوان کانال تلقی گردد.

طول کلی یک کانال (تست فلوک چنل)

این کانال شامل طول تمام کابل‌کشی‌ها و هرگونه اتصال میانی، با توجه به استانداردهای صنعتی نباید بیشتر از ۱۰۰ متر باشد. در این مورد حتی توصیه‌هایی در خصوص طول پچ‌ کورد شبکه نیز وجود دارد و پیشنهاد می‌شود طول آن‌ها بیشتر از ۵ متر نباشد.

طول کلی Permanent Link (تست فلوک پرمننت)

در مقابل، لینک‌های دائمی (Permanent Link) بخش‌های ثابتی از یک کانال می‌باشند. به عنوان مثال اتصال میان پچ‌پنل‌‌ها در مرکز داده و اتصال بین اتاق سرور و پریزهای محیط کار یا نقطه ‌تجمیع (Consolidation)، همان لینک‌های دائمی (Permanent Link) هستند. بیشترین طول مجاز برای لینک‌های دائمی ۹۰ متر است.

اشتباهات رایج کابل‌کشی

این عکس اتصال Permanent Link را نشان می دهد.

بهتر است کاملاً به صورت تجربی عمل نکنیم

انتقال درست اطلاعات در شبکه از طریق خطوط ارتباطی دستگاه‌های فعال، یقیناً به کارایی کانال وابسته است. با این وصف به نظر می‌رسد که آزمایش کانال کاری است که بدون شک باید انجام شود؛ اما این‌طور نیست!

از آنجا که آزمایش کانال (تست فلوک چنل) نتایج بسیار مطلوب‌تری را نشان می‌دهد، بیشتر مجریان ترجیح می‌دهند جهت ارزیابی کارایی، این آزمایش را انجام دهند؛ اما این کار درست نیست.

بنا بر استانداردهای انجمن صنعتی ارتباطات (TIA)، ترکیب پچ‌کوردها و لینک‌های دائمی استاندارد همواره موجب ایجاد جریان در کانال می‌شود. همین طراحی امکان کاربرد plug-and-play را در دستگاه‌های اترنت فراهم کرده است. این تعاریف در آزمایش کانال به این معناست که اگر پچ‌کوردهای با کیفیت بالایی مورد استفاده باشند، حتی اگر لینک‌های دائمی نیز درست کار نکنند آزمایش نتایج مطلوبی را گزارش می‌کند؛ یعنی پچ کورد خوب باعث می شود در تست فلوک چنل نتایج بهتری حاصل شود.

گزارش تست فلوک
گزارش تست فلوک

اما چرا این موضوع به چنین مشکلی تبدیل می‌شود؟

لینک‌های دائمی به عنوان بخشی از یک کانال، پایه‌های اصلی شبکه در نظر گرفته می‌شوند. در صورت آزمایش کانال، مشکلات مرتبط با این بخش ممکن است تشخیص داده نشوند؛ به عبارت دیگر، با نظر به اینکه پچ‌کوردها و دیگر تجهیزات در سراسر کانال وجود دارند، تنها با حذف کردن پچ‌کوردها از مسیر کانال ممکن است نتایج آزمایش را مستقیماً از پنجره دور بیاندازید!

به همین دلیل باید پیش از آزمایش کانال(تست فلوک چنل)، آزمایش لینک‌های دائمی انجام شود.

آزمایش لینک‌های دائمی بر خلاف تست فلوک چنل، همچنین این امکان را برای مشتریان فراهم می‌کند که در آینده نیز کارایی این لینک‌ها را بازرسی کنند؛ زیرا کارایی لینک‌های دائمی در هر زمان، مرتبط با کارایی آن‌ها در زمان نصب است.

بر همین اساس اگر در ادامه‌ی کار کانال و در انتقال داده مشکلی وجود داشته باشد، بازرسی لینک‌های دائمی می‌توانند موجب شوند که احتمال وجود مشکل در این لینک‌ها از لیست احتمالات خارج شود. در ادامه نیز با انجام آزمایش کانال می‌توان احتمال وجود مشکل را به پچ‌کوردها محدود کرده و آن را پیدا کرد. بدین صورت است که چنین موضوعی، حتی بیشتر از چیزی که فکر کنید می‌تواند باعث مشکل گردد.

اشتباهات رایج کابل‌کشی

ضعیف‌ترین لینک

در حالی که پچ‌‌کوردها جزء جدایی‌ناپذیر شبکه هستند، اما اغلب کیفیت جنس آن‌ها نادیده گرفته می‌شود. پچ‌کوردها بیشتر از هر قطعه‌ی دیگری به‌کار برده شده و دست‌کاری می‌شوند که این امر باعث می‌شود آسیب‌پذیری بیشتری هم داشته باشند. از طرفی کیفیت و کارایی پچ‌کوردها به صورت مستقیم با کیفیت تست فلوک چنل در ارتباط است.

خوشبختانه آداپتورهای لینک دائمی که همراه آنالیزگر کابل DSX-5000 هستند، دارای بهترین کیفیت می‌باشند. این دستگاه همچنین شامل شاخه‌ی اتصالی است که اختلالی در لینک مورد آزمایش ایجاد نکرده و اطمینان حاصل می‌کند که انتهای این لینک، مناسب اتصال به پچ‌کورد باشد.

با آزمایش لینک‌های دائمی، یک لینک می‌تواند تنها با اضافه کردن یک پچ‌کورد با کیفیت، به صورت قابل اعتمادی در کانال پیکربندی شود.

نتیجه گیری :‌ قبل از خرید برای اینکه بفهمید یک کابل شبکه دارای کیفیت لازم برای استفاده شما هست یا نه حتما باید هر دو تست فلوک چنل و پرمننت را انجام داده و از کیفیت کابل مطمئن شوید.همه تست ها در قالب یک برگه قابل ارائه می باشد که در مقالات بعدی مفص توضیح خواهیم داد.

دیدگاه شما

Please enter your comment!
Please enter your name here