تفاوت کابل CCA و CCC

تفاوت کابل CCA و CCC

کابل یکی از مهم‌ترین تجهیزات شبکه موجود در جهان محسوب می‌شود زیرا بستر ارتباطی داده‌های داخل شبکه توسط کابل شبکه امکان پذیر می‌باشد. یکی از اجزای اصلی داخلی کابل (مغزی آن) می‌باشد. این نکته را در نظر داشته باشید شرکت‌های تولید کننده با توجه به نوع مغزی کابل قیمت کابل را تعیین می‌کنند. آیا تا به حال نام کابل CCC و کابل CCA را شنیده اید و می‌دانید مغزی این کابل‌ها از چه متریالی هستند. توجه داشته باشید ما در این مقاله قصد داریم به تفاوت میان کابل‌های CCC و CCA بپردازیم. در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم برای به دست آوردن اطلاعات کامل نسبت به کابل‌هایی که ذکر کردیم تا پایان این مقاله از برقچی با ما همراه باشید.

فهرست:

کابل CCA چیست؟

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم، یکی از اجزای بسیار مهم در کابل (مغزی‌ آن) می‌باشد. به مغزی که برای کابل‌های LAN در نظر گرفته می‌شود کابل CCA می‌گویند. شاید برای شما سوال پیش بیاید که CCA مخفف چه عبارتی است. در پاسخ به این سوال بهتر است بگوییم که مخفف عبارت Copper Clad Aluminum می‌باشد.

در ادامه بهتر است ذکر کنیم که این نوع از کابل دارای مغزی آلومینیومی با روکش مسی است. توجه داشته باشید روکش مس موجود در این کابل باعث می‌شود تا این سیم در فرکانس‌های بالا از طریق اثر پوستی به یک سیم تمام مس نزدیک شود. در انتها بهتر است ذکر کنیم که کابل CCA بیش‌تر در کسب و کارهای کوچک که معمولان اطلاعات مهمی در شبکه جا‌به‌جا نمی‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کابل CCA چیست ؟

مزایا و معایب کابل CCA

در بخش اول بهتر است اطلاعاتی را در مورد مزایای کابل CCA در اختیار شما قرار دهیم. توجه داشته باشید وزن آلومینیوم از مس کمتر می‌باشد. از سوی دیگر قیمت کابل آلومینیومی کمتر از کابل تمام مس است زیرا قیمت آلومینیوم یک سوم مس می‌باشد البته درست است که مس یک رسانای عالی برای جریان برق محسوب می‌شود اما مواردی همچون قیمت، وزن و غیره موجب می‌گردد تا کابل CCA گزینه خوبی برای انتخاب باشد. این نکته را هم در نظر داشته باشید که کابل CCA برای استفاده در مسافت‌های کوتاه بسیار مناسب است.

در ادامه بهتر است به سراغ معایب کابل CCA برویم. توجه داشته باشید مغزی کابل CCA آلومینیومی است و آلومینیوم مقاومت بسیار بالایی نسبت به مس دارد که همین مسئله باعث داغ شدن مغزی و کاهش رسانا می‌شود. از سوی دیگر انعطاف پذیری کابل‌های آلومینیومی پایین‌تر از کابل‌های مسی است. این مبحث را هم در نظر بگیرید که کابل‌های آلومینیومی از قابلیت پیوی پشتیبانی نمی‌کنند، در انتها این بخش از تفاوت کابل CCA و CCC بهتر است این نکته را هم متذکر شویم که استفاده از این نوع کابل احتمال دارد منجر به آتش‌سوزی شود.


بیشتر بخوانید: تفاوت روکش کابل PVC و LSZH


هدف از تولید کابل CCA چیست؟

کابل CCA ابتدا برای رفع مشکلات کابل تمام آلومینیوم تولید شد اما با گذشت زمان شرکت‌های تولیدی برای اینکه بتواند قیمت نهایی محصولات خود را کاهش دهند گامی بلند به سمت تولید کابل CCA برداشتند.

کابل CCC چیست؟

در این قسمت از مقاله قصد داریم اطلاعاتی را نسبت به کابل CCC در اختیار شما قرار دهیم. این نکته را در نظر داشته باشید که کابل CCC یک کابل تمام مس است که مخفف عبارت Copper Clad Copper می‌باشد. کابل‌های CCC استاندارد هستند، این نوع از کابل مغزی و روکش مسی دارد. در ادامه بهتر است ذکر کنیم این نوع از کابل دارای انعطاف بالایی است و سرعت انتقال داده‌ها در آن نسبت به کابل‌های آلومینیومی بسیار زیاد می‌باشد

در ثانی نسبت به کابل‌های آلومینیومی گرمای کمتری تولید می‌کند. این نکته مهم را هم در نظر داشته باشید کابل CCC برخلاف کابل CCA برای مسافت‌های طولانی استفاده می‌شود. این نکته مهم را هم در نظر داشته باشید که بعضی از برندها این نوع کابل را با نام کابل CU تولید و به بازار عرضه می‌کنند.

کابل CCC چیست ؟
کابل CCC چیست ؟

مزایا و معایب کابل CCC یا کابل Cu

همانطور که می‌دانید مس نسبت به فولاد و آلومینیوم قیمت بیش‌تری دارد. از سوی دیگر مس از وزن بیش‌تری هم برخوردار است. اما در هر شرایط، ایده آل ترین نوع مغزی در کابل شبکه مس است زیرا نسبت به فولاد و آلومینیوم قدرت سیگنال را بهتر حفظ می‌کند. از سوی دیگر کابل‌های CCC که دارای مغزی مسی هستند شعاع خمش بهتری دارند و به دلیل انعطاف پذیری بالا راحت‌تر شکل می‌گیرند.

شایان ذکر است بدانید مس به دلایل مختلف گزینه مناسب تری برای ارسال سیگنال‌ها از یک مکان به مکان دیگر می‌باشد. شاید برای شما سوال پیش بیاید که چه نوع کابل شبکه دارای مغزی تمام مس است. توجه داشته باشید کابل شبکه نگزنس می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای اشخاصی باشد که به دنبال کابل CCC هستند.

کابل شبکه CCS چیست؟

کابل شبکه CCS در واقع همان کابل شبکه است که مغزی آن از فولاد و روکش آن از مس می‌باشد. CCS مخفف عبارت Copper Clad Steel یا Copper Covered steel است. این نکته مهم را در نظر داشته باشید کابل CCS یک نوع کابل با مغزی دو فلزی است که رسانا و مقاومت در برابر خوردگی مس و مقاومت مکانیکی بالای فولاد را با یکدیگر ترکیب می‌کند. این نکته را هم در نظر داشته باشید که ساختار کابل CCS شبیه به ساختار کابل CCA است.


بیشتر بخوانید: انواع کابل شبکه و تفاوت آنها


مزایا و معایب کابل CCS 

کابل CCS هم مانند تمامی کابل‌ها دارای مزایا و معایبی می‌باشد که ما قصد داریم در این بخش از مقاله تفاوت کابل CCA و CCC به مزایا و معایب آن پردازیم. توجه داشته باشید فولاد بالاترین مقاومت مکانیکی را دارد و آسیب دیدگی فیزیکی در هنگام نصب را به حداقل می‌رساند. اما باید به این نکته توجه ویژه داشته باشید که فولاد در عین حال که سنگین تر از آلومینیوم و مس است از انعطاف پذیری فوق العاده کمتری هم برخوردار می‌باشد. این مسئله باعث می شود تا شما قدرت عمل کمتری در هنگام نصب داشته باشید. زیرا به راحتی نمی‌توانید آن را بچرخانید یا آن را خم کنید و انجام هریک از کارهای ذکر شده می‌تواند منجر به شکستن آن شود.

تفاوت کابل CCC ،CCA و CCS

در این بخش از مقاله قصد داریم اطلاعاتی را نسبت به تفاوت کابل CCC ،CCA و CCS در اختیار شما قرار دهیم. در ابتدا بهتر است بدانید که هرکدام از کابل‌های ذکر شده دارای کاربردهای مختص به خود می‌باشند و به هیچ عنوان نمی‌توان از کابل به جای کابل دیگر استفاده کرد. به همین دلیل ما در قسمت زیر هفت پارامتر را ذکر می‌کنیم و مورد بررسی قرار می‌دهیم تا شما از تفاوت میان کابل‌های CCC ،CCA و CCS مطلع شوید.

تفاوت از لحاظ قیمت

اولین مبحث که قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم هزینه است. همانطور که می‌دانید قیمت مس از آلومینیوم و فولاد گران‌تر می‌باشد. در نتیجه کابل CCC که تمام مس است از دو کابل دیگر یعنی کابل CCA و CCS گران‌تر می‌باشد.

تفاوت از لحاظ قیمت
تفاوت از لحاظ قیمت

دوام

یکی دیگر از تفاوت‌های بین این سه کابل، دوام می‌باشد. شایان ذکر است بدانید متریال فولاد از دوام بیشتری نسبت به متریال آلومینیوم و مس برخوردار است. در نتیجه می‌توان به این استنباط رسید که کابل CCS از دو گزینه دیگر یعنی کابل CCC و کابل CCA دوام بیش‌تری دارد. البته باید به این نکته اشاره کرد کابل CCC در شرایط دمایی بالا، عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد.

فاصله

اگر قصد دارید انتقال داده را در مسافت‌های طولانی تجربه کنید باید از کابل CCC استفاده نمایید. در غیر این صورت برای انتقال سیگنال در فواصل کوتاه حدود 6 الی 10 فوت، دیگر کابل‌ها نیز بسیار مناسب هستند.

وزن

یکی از پارامترهایی که باید در هنگام خرید کابل به آن توجه کرد وزن کابل است. توجه داشته باشید وزن کابل CCA نسبت به کابل‌های CCC و CCS سبک‌تر می‌باشد.

انعطاف‌پذیری و شکنندگی

انعطاف پذیری یکی از پارامترهای بسیار مهم است که باید به آن توجه ویژه‌ای شود. در نتیجه کابل‌هایی که دارای مغزی آلومینیوم و فولاد هستند از انعطاف پذیری کمتری برخوردارند. چون شعاع خمش این نوع کابل‌ها پایین‌تر از کابل‌هایی است که دارای مغزی مسی هستند. لازم به ذکر است بدانید این مسئله باعث می‌شود تا احتمال شکنندگی در حین استفاده از این نوع کابل به شدت افزایش پیدا کند.

مقاومت

فلز آلومینیوم حدود ۵۵ درصد نسبت به مس مقاومت بیش‌تری دارد، این مسئله موجب داغ شدن و کاهش رسانایی فلز آلومینیوم می‌‍شود توجه داشته باشید استفاده مداوم از کابل های آلومینیومی می‌تواند باعث ایجاد آتش سوزی شود.

فرسایش

در این بخش از مقاله تفاوت کابل CCA و CCC بهتر است به فرسایش کابل اشاره کنیم زیرا این مسئله از اهمیت زیادی برخوردار است. همانطور که می‌دانید اگر آلومینیوم در معرض هوا قرار بگیرد، در گذر زمان اکسید می‌شود که این مسئله باعث افزایش احتمال شکستگی کابل می‌گردد. در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم کابل‌ها را چک کنید تا از خراب شدن شبکه جلوگیری شود.


بیشتر بخوانید: راهنمای خرید سیم و کابل


نتیجه گیری

مطمئنا تا قبل از مطالعه این مقاله تفاوت کابل CCA و CCC را نمی‌دانستید. ما در این مقاله اطلاعات کاملی نسبت به کابل CCA، CCC و CCS در اختیار شما قرار دادیم و هرکدام را به صورت مجزا بررسی کردیم. در نهایت امیدواریم این مقاله در هنگام خرید کابل به شما کمک شایانی کند.

4.5/5 - (6 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها
سعيد قاسمي
سعيد قاسمي
1 سال پیش

چرا مس بهتره؟

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
1 سال پیش
پاسخ به   سعيد قاسمي

چون قدرت رسانایی بیشتری داره