روتر
درخواست پیش فاکتور
0
barghchi banner
barghchi banner
مودم 4G قابل حمل نزتک مدل NZT-77C
سوئیچ 5 پورت دی لینک مدل DES-1005C
مودم جیبی نزتک مدل 99DX
سوئیچ شبکه میکروتیک RB260GS سری گیگابایت
اکسس پوینت بی سیم میکروتیک مدل cAP-2nD
روتر hEX lite میکروتیک مدل RB750r2
مودم VDSL تی پی لینک Archer VR400
مودم فیبر نوری دوبانده هوآوی HS8145X6 New Face
مودم روتر تی پی-لینک مدل -TD-W9960_V1.2
مودم فیبر نوری هوآوی مدل HG8245H5

قوی ترین مودم های فیبرنوری

مودم فیبر نوری هواوی مدل HG8546M
هوآوی | Huawei

مودم فیبر نوری هوآوی مدل HG8546M

۱٬۴۰۰٬۰۰۰
۱٬۲۵۰٬۰۰۰
مودم فیبرنوری هوآوی EchoLife HG8245C
هوآوی | Huawei

مودم فیبرنوری هوآوی EchoLife HG8245C

۱٬۱۵۰٬۰۰۰
۱٬۱۰۰٬۰۰۰
مودم فیبر نوری هواوی مدل HG8546M
هوآوی | Huawei

مودم فیبر نوری هوآوی مدل HG8546M

۱٬۴۰۰٬۰۰۰
۱٬۲۵۰٬۰۰۰
مودم فیبرنوری هوآوی EchoLife HG8245C
هوآوی | Huawei

مودم فیبرنوری هوآوی EchoLife HG8245C

۱٬۱۵۰٬۰۰۰
۱٬۱۰۰٬۰۰۰
مودم فیبر نوری هواوی مدل HG8546M
هوآوی | Huawei

مودم فیبر نوری هوآوی مدل HG8546M

۱٬۴۰۰٬۰۰۰
۱٬۲۵۰٬۰۰۰
مودم فیبرنوری هوآوی EchoLife HG8245C
هوآوی | Huawei

مودم فیبرنوری هوآوی EchoLife HG8245C

۱٬۱۵۰٬۰۰۰
۱٬۱۰۰٬۰۰۰

نحوه کار برقچی

تماس با کارشناس
موجودی ۰ تا ۱۰۰ تجهیزات شبکه
اعلام قیمت
اعلام بهترین قیمت توسط مجرب‌ترین کارشناسان
ارسال کالا
در سریع‌ترین زمان ممکن
نیاز به تجهیزات شبکه دارید؟ همین حالا اقدام کنید!
barghchi
legrand
legrand
legrand
legrand
legrand

تجهیزات شبکه 

تجهیزات شبکه همه آن چیزی است که برای راه‌اندازی یک شبکه رایانه‌ای نیاز است. امروزه شبکه و تجهیزات آن در سازمان‌ها و نهاد‌های بزرگ و کوچک، جایگاه خاص و ویژه‌ای پیدا کرده است. هر سازمان و اداره باید شبکه‌هایی با کارایی مناسب و بستر قوی برای خود راه‌اندازی کند تا بتواند حداکثر استفاده از سیستم شبکه را داشته باشد. به طور کلی تجهیزات شبکه به مجموعه‌ای از ابزار و وسایلی گفته می‌شود که برای راه اندازی یک شبکه نیاز است که به دو دسته اکتیو و پسیو تقسیم می شود. در ادامه به معرفی و توضیح هر دسته به همراه محصولات آن ها می پردازیم.

انواع تجهیزات شبکه‌ 

[caption id="attachment_51362" align="aligncenter" width="420"]انواع تجهیزات شبکه

 انواع تجهیزات شبکه اکتیو و پسیو

تجهیزات پسیو شبکه (Passive Produscts)

تجهیزات پسیو شبکه (غیرفعال) تجهیزاتی هستند که فعالیت این تجهیزات بدون اینکه به توان الکتریکی برق احتیاج باشد، انجام می‌پذیرد. قابل برنامه‌ریزی نیستند و نمی‌توانند تغییراتی روی اطلاعات و یا محتوای تبادل شده در شبکه داشته باشند. بخشی از تجهیزاتی هم که به‌منظور نصب و پیکربندی سخت‌افزاری شبکه استفاده می‌شود در این دسته جای می‌گیرند. تجهیزات پسیو شامل، کانکتور شبکه، اتصالات شبکه، داکت، رک شبکه، کابل شبکه و پچ کورد شبکه می‌شود.

تجهیزات اکتیو شبکه (Active Products)

تجهیزات شبکه اکتیو (فعال) تجهیزاتی هستند که نیازمند جریان الکتریکی برق است و اطلاعات وارد شده به آن‌ها بسته به شرایط برنامه‌ریزی شده برای دستگاه، پردازش و رد و بدل می‌شود. تجهیزات اکتیو شامل، کارت شبکه، سوییچ شبکه، روتر، دیوار آتش، مودم و اکسس پوینت می‌شود.

انواع تجهیزات پسیو شبکه

رک شبکه

در شناخت تجهیزات شبکه برخی مواقع تعداد سوئیچ‌ها و روترهایی که در شبکه موجودند بیشتر می‌شود و به محلی برای محافظت از آنها احتیاج داریم که این محل رک شبکه نام دارد. رک شبکه عمدتا فلزی با درب شیشه‌ای است که به دو گونه دیواری و ایستاده قرار می‌گیرد. این دو مورد با توجه به احتیاج شبکه در ابعاد متفاوتی وجود دارند. برای شبکه‌های کوچک از رک 5 یا 6 یونیت کمک می‌گیرند.

کابل شبکه

کابل شبکه یا کابل لن بستر ارتباطی کابلی است که برای تبادل اطلاعات، اشتراک گذاری و اتصال دستگاه‌های یک شبکه به یکدیگر یا به سایر شبکه‌ها استفاده می‌شود. کابل فیبر نوری

پچ کورد شبکه

پچ کورد شبکه (patch cord) یا «پچ لید» (patch lead) یا «کابل پچ» (Patch cable)، کابلی الکتریکی یا نوری است که برای اتصال موقت (پچ کردن) یک دستگاه الکترونیکی یا نوری به دستگاهی دیگر، به منظور هدایت و انتقال سیگنال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اتصالات شبکه

اتصالات شبکه، تجهیزات و نیروهای متخصص در راه‌اندازی یک شبکه باید متناسب با آن شبکه انتخاب شده باشند. تجهیزات الکترونیکی و همینطور کامپیوتر‌ها و مودم ها در هر‌ شبکه، توسط کابل‌ها و پچ کورد‌های مناسب به یکدیگر متصل می‌شوند. در هنگام راه‌اندازی یک شبکه علاوه بر انتخاب دقیق تجهیزات و قطعات، باید به انتخاب درست و اصولی توجه کرد.

سیستم‌ مدیریت کابل

سیستم‌ مدیریت کابل (Cable management system)  شامل ابزار و قطعاتی است که موجب تحقق وجود نظم در هنگام راه‌اندازی شبکه‌ها می‌شود، که این امر عامل بسیار مهمی است که  در کیفیت یک شبکه حائز اهمیت است.

کابل کواکسیال

کابل کواکسیال یکی از تجهیزات پسیو است. معمولا از یک کابل کواکسیال بزرگ به عنوان ستون فقرات شبکه پسیو و کابل های کواکسیال کوتاه در فواصل 2 تا 3 متر برای ایستگاه‌های کاری استفاده می‌شود.

کابل فيبر نوری

کابل فیبر نوری زمانی استفاده می شود که به ارتباط بین مسافت های بیش از 100 متر و پهنای باند زیاد نیاز است. منابع نوری در اين نوع کابل‌ها، ديود ليزری يا ديودهای ساطع کننده نور هستند.

پچ پنل

پچ پنل به عنوان یکی دیگر از تجهیزات پسیو در داخل رک قرار می گیرد و محل جمع آوری کابل‌ها است.

سوکت شبکه

سوکت‌ شبکه در حقیقت قطعاتی هستند که به انتهای سیم ها و کابل ها وصل می شوند تا بتوانند انواع اطلاعات را انتقال دهند و اتصالی مناسب با هر کدام از تجهیزات الکترونیکی را، برای کاربر فراهم کنند. آنها در اتصالات شبکه، چه در سطح خانگی و چه در سطوح وسیع، نقش بسیار مهمی را در عملکرد شبکه ایفا می‌کنند به گونه ای که سرعت و میزان انتقال اطلاعات بسیار به وجود آنها وابسته است و داشتن اطلاعات درست در انتخاب سوکت‌ شبکه ، برای هر کاربری الزامی است.

انواع تجهیزات اکتیو شبکه

سوئیچ شبکه

برای راه اندازی شبکه کامپیوتری، شما باید روش‌های  مختلفی را امتحان کنید. امتحان کردن هریک از این روش ها به عوامل مختلفی مثل تعداد دستگاه‌های موجود در شبکه، نوع استفاده از آن و…  به موارد ی از این دست بستگی دارد. یکی از مهم ترین دستگاه‌هایی که در ایجاد و راه اندازی شبکه نقش بسیار مهمی دارد سوئیچ شبکه (Network switch)  است. سوئیچ شبکه وسیله ای با سرعت بالا است که بسته های داده ورودی را دریافت می کند و آنها را به مقصد خود در یک شبکه محلی (LAN) هدایت می کند. سوئیچ LAN در لایه پیوند داده یا لایه شبکه OSI Model کار می کند و به این ترتیب می‌تواند از انواع پروتکل‌های بسته پشتیبانی کند. سوئیچ شبکه به عنوان یک کنترل کننده عمل می‌کند و دستگاه‌های شبکه را قادر می‌سازد تا با یکدیگر به صورت کارآمد صحبت کنند. از طریق به اشتراک‌گذاری اطلاعات و تخصیص منابع، سوئیچ‌ها موجب صرفه جویی در پول مشاغل و افزایش بهره‌وری کارکنان می‌شوند.

کارت شبکه

یکی از مهم‌ترین تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی شبکه، کارت شبکه است که در دسته تجهیزات فعال قرار داده می شود. برای اتصال یک کامپیوتر به شبکه اینترنتی چه از نوع سرویس دهنده چه از نوع سرویس گیرنده باید دارای کارت شبکه باشد. هر شبکه‌ای دارای یک محیط انتقال است که اطلاعات با استفاده از آن انتقال پیدا می کنند که در چنین حالتی کارت شبک هر کامپیوتری را در سطح شبکه به محیط انتقال اتصال می دهد.

اکسس پوینت

نقطه اتصال در شبکه‌های بی‌سیم مانند سوئیچ در شبکه‌های سیمی عمل می‌کند. اکسس پوینت دستگاهی است که باعث می‌شود دستگاه‌هایی که از تکنولوژی وایرلس پشتیبانی می‌کنند به اینترنت های کابلی متصل شوند. در حقیقت دستگاهی است که داده‌های اینترنت را از طریق کابل‌ها دریافت کرده، آن‌ها را پردازش می‌کند و به اینترنت وایرلس تبدیل می‌کند تا از آن طریق، دستگاه‌ها بدون نیاز به وجود کابل شبکه، بتوانند به اینترنت متصل شوند

روتر

مسیریاب یا حداقل دستگاهی در شبکه که امروزه ما به عنوان روتر می‌شناسیم، دستگاهی است که به تجهیزات و قطعات الکترونیکی شما همانند کامپیوترها و لپ‌تاپ‌ها، اجازه اتصال به اینترنت را می‌دهد. روتر یکی از نقاطی است که در شبکه مورد حمله و نفوذ بدافزار‌ها و هکر‌ها قرار می‌گیرد و در نتیجه به وجود آوردن امنیت بسیار بالا در این نقطه می‌تواند شبکه‌ها را تا حد زیادی ایمن سازد. روترها دارای سیستم عاملی هستند و باید همواره با توجه به نسخه‌ای که توسط شرکت تولید کننده عرضه می‌شود، به روز‌ رسانی شوند.

مودم

مودم، اطلاعات و سیگنال‌های ارسالی از ISP را به وسیله خط تلفن، فیبر‌نوری، وایرلس و یا کابل‌های هم‌محور دریافت کرده و آن‌ها را به سیگنال‌های دیجیتال مورد نظر تبدیل می‌کند. در این مرحله روتر‌ وارد کار می شود و این سیگنال‌ها را به دستگاه‌های متصل، چه به وسیله کابل های شبکه و چه به وسیله وایرلس، انتقال می‌دهد و باعث می‌شود تمامی دستگاه‌ها به اینترنت متصل شوند.

هاب سوئیچ

هاب هم عملکردی مشابه با سویچ را دارد با این تفاوت که هاب از تکنولوژی قدیمی تری استفاده می کند همچنین نسبت به سوییچ، سرعت و عملکرد پایین تری دارند و تقریباً منسوخ شده اند.

رادیو وایرلس

تجهیزات رادیویی بی سیم وسیله ای ضروری در زمینه افزایش پوشش شبکه بی سیم در محدوده معینی است. با رادیو بی سیم و آنتن بی سیم می توان شبکه بی سیم را گسترش داد و بسته به قدرت آنتن، پوشش شبکه بیشتر خواهد بود. یک تکنولوژی جدید که با تبدیل داده‌های موجود به امواج رادیویی و بالعکس امکان ارسال و دریافت آنها را به صورت بی‌سیم فراهم می‌کند. عملکرد این ابزار از طریق مکانیزم نقطه به نقطه (PTP) یا ارتباطات یک نقطه به چند نقطه (PTMT) انجام می‌شود.  به‌طور کلی رادیو وایرلس‌ را می‌توان از نظر محیط مورد استفاده در دو دسته داخلی (Indoor) و خارجی (Outdoor) تقسیم‌بندی کرد.

راهنمای خرید تجهیزات شبکه

سرور مورد نیاز: سرور‌ها به طور کلی به دو دسته سرور لینوکس و سرور مایکروسافت تقسیم می‌شوند و با توجه به سرور مورد استفاده نوع روتر و بقیه تجهیزات شبکه مشخص می‌شود.

مانیتورینگ شبکه: در بسیاری از شبکه‌ها احتیاج به مانیتورینگ وجود دارد و از این سیستم برای هشدار‌ها و ... استفاده می‌شود. هزینه مربوط به مانیتورینگ نیز با توجه به تجهیزات مورد نیاز آن متفاوت خواهد بود.

پشتیبانی: چگونگی پشتیبانی گرفتن از اطلاعات مورد نیاز و موجود در شبکه نیز در خرید و راه اندازی آن تاثیر‌گذار است. به عنوان مثال در صورتی که عملیات پشتیبان‌گیری به صورت اتوماتیک صورت گیرد باید هزینه‌های بیشتری صرف این عملیات شود.