درخواست پیش فاکتور
0

موتور برق

موتوربرق چیست؟

موتوربرق دستگاهی است که به مولد الکتریکی یا ژنراتور قابل‌حمل معروف است و انرژی مکانیکی به‌دست‌آمده از سوخت فسیلی مانند بنزین، گازوئیل یا گاز را به برق تبدیل می‌کند. طراحی موتوربرق به صورتی است که موتور، سوخت را مصرف کرده و با چرخش ژنراتور برق تولید می‌کند. 

غالب موتورهای برق از طریق ارتباط با میدان مغناطیسی، میدان الکتریکی و جریان‌های پیچشی به تولید برق می‌پردازند. امروزه موتور‌های برقی در زندگی شهری و صنعتی کاربرد فراوانی دارند و باوجود آن‌ها به‌راحتی می‌توان به انجام کار‌ها اقدام کرد.

کاربرد موتوربرق

موتوربرق در هر مکانی که نیاز به برق وجود داشته باشد؛ ولی امکان رساندن برق به آن نقطه نباشد کاربرد دارند. مواقعی که برق سراسری قطع می‌شود مخصوصاً فصل تابستان که قطعی برق به علت افزایش مصرف شیوع آن یک مشکل فراگیر است و شبکه نمی‌تواند پوشش دهد کاربرد فراوانی دارد.

مراکز صنعتی، تجاری و درمانی که از قطعی برق ممکن است زیان فراوانی ببینند و نیاز به برق اضطراری برای آن‌ها یک امر ضروری است به استفاده از موتور‌های برق روی می‌آورند. به‌طورکلی می‌توان گفت که موتوربرق در بیمارستان‌ها، مراکز صنعتی حساس، باغ و حتی خانه‌های جنگلی، قطار و... کاربرد فراوانی دارد.

 

آشنایی با اجزاء موتوربرق

اجزای متعددی ساختار اصلی موتوربرق را تشکیل می‌دهند. در حالت کلی اجزاء تشکیل‌دهنده موتوربرق شامل موارد زیر است:

 • موتور: وظیفه اصلی این قسمت ایجاد انرژی مکانیکی برای ژنراتور است تا آن را به برق تبدیل کند. هر چه میزان توان موتور بالا‌تر باشد انرژی بیش‌تری هم تولید می‌کند.
 •  آلترناتور: وظیفه این قسمت از موتور تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی است.
 • باک سوخت: این قسمت وظیفه تامین و انتقال سوخت موردنیاز دستگاه را برای تولید برق بر عهده دارد.
 • تنظیم‌کننده ولتاژ: وظیفه این قسمت تنظیم بالانس مقدار جریان ولتاژی که از سیستم خارج می‌شود و عمل قطع جریان در صورت ایجاد نوسانات را بر عهده دارد.
 • سیستم روغن‌کاری: برای جلوگیری از ساییدگی موتور و قطعات الکتریکی و افزایش طول عمر آن‌ها از روغن استفاده می‌شود. 
 • سیستم خنک‌کننده: قطعات موتور به هنگام کارکردن داغ می‌شوند به همین دلیل سیسم سردسازی در این موتور برای افزایش جریان هوا و خنک‌شدن آن‌ها تعبیه شده است.
 • تنظیم‌کننده ولتاژ: امکان نوسانات برقی زیادی در این دستگاه وجود دارد که باید تثبیت شده و گاهی به برق DC تبدیل می‌شوند.
 • خروجی‌ها: این قسمت وظیفه رساندن برق تولید شده به بخش‌های تغذیه‌کننده را بر عهده دارد. ساختار موتوربرق شامل خروجی‌های AC و DC با تعداد مختلف است.

بررسی انواع موتوربرق

موتوربرق به چهار دسته کلی تقسیم می‌شود:

نام موتورکاربرد استفادهویژگی مهم
موتوربرق کیفیمسافرت، کمپین‌ها، خانه‌های جنگلی، باغ و....به جهت تولید آلاینده‌های کم و سازگار بودن با محیط جزء سالم‌ترین نوع موتوربرق هستند.
موتوربرق خانگیتأمین برق برای مصارف خانگی در شرایط اضطراریکاهش فشار سنگین برق در خانه و ایجاد امنیت و آسایش.
موتوربرق صنعتیتأمین برق سازمان‌ها و مؤسسات صنعتیبه‌عنوان یک انقلاب صنعتی محسوب می‌شود. در کار‌های کشاورزی استفاده از نیروی انسانی و حیوانی را به حداقل رسانده‌اند.
موتوربرق ثابتقابلیت استفاده در یک مجموعه بزرگ و کوچکتوان بالاتری دارند و معمولاً ابا قیمت بالا‌تری هم به فروش می‌رسند.

انواع موتوربرق بر اساس مکانیزم راه‌اندازی (برق مصرفی)

موتوربرق هندلی: در این موتور با کشش واردشدن به چنگک، طناب از سیم‌پیچ بیرون‌آمده و با به چرخش درآمدن میل‌لنگ نهایتاً برق تولید می‌شود. این موتور‌ها گزینه مناسبی برای انتخاب در مسافرت است.

موتوربرق استارتی: دارای یک سوئیچ است و برای راه‌اندازی آن نیاز به سوئیچ است. مکانیزم آن در توان‌‌های بالا‌تر از 3 کیلووات است و محبوبیت بالایی دارد.

موتوربرق اتوماتیک اضطراری یا ATS: این مولد به‌گونه‌ای طراحی شده است که زمان قطعی برق تابلو به موتور فرمان روشن شدم می‌دهد و بعد از گذشت چند ثانیه موتور اتوماتیک روشن می‌شود. از این مولد در مدارس، مراکز بیمارستانی، سالن‌های ورزشی و... استفاده می‌شود.

انواع موتوربرق بر اساس سوخت مصرفی

موتوربرق دیزلی: این مولد حجم و صدای بیش‌تری دارد و راندمان آن بالاتر است. این مولد انرژی به‌دست‌آمده از سوخت فسیلی را به انرژی الکترونیکی تبدیل کرده و در اصطلاح به آن دیزل‌ژنراتور هم گفته می‌شود.

موتوربرق بنزینی: این مولد پرکاربردترین نوع موتور است و در جایی که گازوئیل وجود ندارد می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. این موتور باتوجه‌به این که کربن‌دی‌اکسید تولید می‌کند باید در فضای باز استفاده شود تا موجب خفگی نشود.

موتوربرق گاز‌سوز: ویژگی مهم این موتوربرق این است که به دلیل نوع سوخت کم‌مصرف است و تولید آلایندگی کمتری نسبت به دیگر موتوربرق‌ها دارد. این مولد اگرچه شبیه به موتوربرق بنزینی است؛ اما به صورتی طراحی شده است که عمر بالاتری نسبت به آن دارد.

انواع موتوربرق بر اساس شاسی

موتوربرق کانوپی دار: کانوپ، محفظه‌ای است که برای جلوگیری از صداهای ناشی از موتوربرق مورداستفاده است که در اصلاح به آن اتاق سایلنت گفته می‌شود. وجود این مزیت در مکان‌هایی مانند ساختمان‌ها و مراکز مسکونی برای جلوگیری از صدا ضرورت دارد.

موتوربرق بدون کانوپی: این موتوربرق که کاور ندارد و در توان 15 کیلووات در مراکز صنعتی استفاده می‌شود و در فاصله 7 متری قرار می‌گیرد و صدا تا حد امکان پایین می‌آید پس نیازی به اتاقک سایلنت نیست.

انواع موتوربرق بر اساس ولتاژ خروجی

موتوربرق تک‌فاز: برقی که به طور معمول در ساختمان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد، برق تک‌فاز است. ولتاژ استاندارد این برق 220 ولت و فرکانس 50 هرتز است. دو رشته سیم در این برق وجود دارد که سیم 220 ولت متناوب و دیگری سیم نول است.

موتوربرق سه‌فاز: در این برق سه عدد فاز و یک نول وجود دارد که توسط مینیاتوری سه‌فاز به سیستم وارد می‌شود. هر زمان که جریان برق مصرفی 380 ولت باشد به سادگی می‌توان از موتور برق سه‌فاز مناسب با توان مورد نیاز استفاده کرد ولی اگر بخواهید از برق تک‌فاز هم استفاده کنید یک رشته از فاز را با یک رشته از نول جداگانه استفاده کنید.

نکات مهم در انتخاب و خرید موتوربرق

هنگامی که به خرید موتوربرق اقدام می‌کنید باید به یک‌سری از نکات توجه کنید تا موتوربرق مناسبی را انتخاب کنید:

مکان استفاده از موتوربرق

در اولین مرحله باید مشخص شود که موتوربرق برای مصارف ساختمانی، شخصی و یا سازمانی است.

تعیین زمان استفاده از موتوربرق

باید مشخص کنید که به طور دائم یا موقت می‌خواهید از موتوربرق استفاده کنید. در مواقع استفاده موقت مانند زمان قطعی برق در تابستان در مشاغل صنعتی یا دارویی استفاده موقت است و موتوربرق‌هایی هستند که 8 الی 10 ساعت کار می‌کنند و برق مورد نیاز را تامین می‌کنند.  موارد استفاده دائم زمانی است که به‌هیچ‌عنوان اجازه دسترسی به برق وجود ندارد و بهتر است در این مواقع از موتورهایی که توان تولید برق بیش‌تری دارند استفاده شود.

تعیین توان موردنیاز

تعیین توان موتور بر اساس مصرف بار است. این بار‌ها شامل لوازم برقی مانند یخچال، کامپیوتر و... هستند که روشن بودن دائم آن‌ها بر اساس نیاز افراد متفاوت است. معمولاً برای مصارف خانه مسکونی یک ژنراتور با توان اکتیو 3000 تا 6500 کیلوواتی کفایت می‌کند.

سوخت موتوربرق مورداستفاده

در صورت دسترسی داشتن به گاز شهری و استفاده موقت موتور‌های گازسوز یا بنزینی بهترین انتخاب هستند؛ اما درصورتی‌که نیاز شما دائم است و مدت‌زمان مورداستفاده باشد همچنین به برق دائم دسترسی نداشته باشید موتوربرق دیزلی یا گازوئیلی بهترین انتخاب است.

موتوربرق دارای جریان یکسان

موتور‌های برق دارای سیستم AVR  بهترین انتخاب هستند؛ زیرا قابلیت یکسان‌سازی نوسانات رادارند و باعث افزایش طول عمر لوازم برقی می‌شوند.

تجهیزات جابه‌جایی موتوربرق

موتوربرقی که چرخ و دسته دارد حمل‌و‌نقل آسان‌تری دارد و در صورت نداشتن این ویژگی متحمل هزینه بالاتری می‌شوید.

بهترین برند موتوربرق در بازار ایران کدام است؟

تنوع زیادی از موتور‌های برق در بازار ایران وجود دارد. باتوجه‌به قیمت بالای این محصول باید با برندهای تولیدکننده آشنا باشید تا بتوانید انتخاب مناسبی داشته باشید. در تعیین بهترین مارک موتوربرق عوامل مختلفی مانند نوع سیم‌پیچ موتوربرق، داشتن گارانتی و خدمات پشتیبانی، نوع سوخت مصرفی، توان تولیدی و.... دخیل هستند.
از بهترین برند‌های تولید‌کننده موتوربرق که در بازار ایران هم وجود دارند می‌توان به:

 • موتوربرق جنسیس (Gensis)
 • موتوربرق هیوندای (Hyundai)
 • موتوربرق هوندا المکس (Elemax)
 • موتوربرق لانسین (Loncin)
 • موتوربرق کوپ (Koop)
 • موتوربرق کیپور (Kipor)

توجه داشته باشید که زمانی می‌توان یک دستگاه موتوربرق را به‌عنوان بهترین مدل شناخت که دارای ویژگی‌هایی باشد که یا اختصاصی هستند یا به‌عنوان یک مزیت رقابتی شناخته می‌شوند.

خرید موتوربرق با بهترین قیمت و کیفیت در فروشگاه برقچی

فروشگاه برقچی همواره تلاش می‌کند تا بهترین محصولات را به بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت به مشتریان عرضه کند. این تیم همواره رضایت مشتری را اولویت اصلی خود قرار می‌دهد تا مشتریان از خرید راضی باشند. این تیم اصالت تمامی محصولات را تضمین می‌کند و دارای تیم متخصصی است که آماده پاسخگویی به مشکلات و سؤالات مشتریان هستند.

مراحل خرید آنلاین موتوربرق در فروشگاه برقچی

 1. در ابتدا وارد سایت شوید و بعد از ثبت‌نام وارد حساب کاربری خود شوید.
 2.  با مراجعه به دسته‌بندی محصولات بر طبق توضیحات مختصری که در مورد هر محصول ارائه شده است موتوربرق مناسب با کار خود را انتخاب کنید.
 3. بعد از کلیک بر روی گزینه تکمیل مراحل خرید و ثبت سفارش منتظر ارسال آن توسط تیم فروش باشید. زمان ارسال محصول برای شما در سریع‌ترین زمان صورت می‌گیرد.
   
مشاهده بیشتر


روال کار برقچی

درخواست خرید

درخواست خرید


مشاوره و راهنمایی

اعلام قیمت

اعلام قیمت


صدور پیش‌فاکتور

آماده‌سازی کالا

آماده‌سازی کالا


ارسال کالا در همان روز

تسویه نهایی

تسویه نهایی


صدور فاکتور

ارسال کالا

ارسال کالا


در همان روز

سوالات متداول

1.تفاوت موتوربرق با ژنراتور و اینورتور چیست؟

2.آیا موتور‌های برق در برقچی دارای گارانتی و ضمانت هستند؟

3.هزینه و زمان ارسال سفارش‌ها در فروشگاه برقچی چقدر است؟

4.آیا برقچی خدمات و تعمیرات پس از فروش موتوربرق را هم دارد؟