ارسال رایگان
درخواست پیش فاکتور
0
گفتگو با تیم فروش
استعلام قیمت کالا برای پروژه ها و کارفرمایان
جستجو پیشرفته
...

کابل برق

همانطور که می‌دانید کابل برق جزو مهم‌ترین تجهیزات برقی موجود در بازار محسوب می‌شود. اگر قصد دارید بدانید کابل برق چیست بهتر است بگوییم کابل برق به چند سیم به هم پیچیده شده گفته می‌شود که دارای یک عایق بیرونی است. ما در این مقاله قصد داریم اطلاعات مختلفی را نسبت به کابل در اختیار شما قرار دهیم. تا شما بتوانید در هنگام خرید کابل برق یک انتخاب درست و یک خرید هوشمندانه را تجربه کنید. لازم به ذکر است بدانید با مطالعه این مقاله از نکات مهمی که در هنگام خرید کابل برق باید به آن توجه کنید مطلع خواهید شد.

 از سوی دیگر انواع کابل و عایق آن به شما معرفی می‌شود. این نکته را هم در نظر داشته باشید که در پایان این مقاله بهترین برندهای تولید کننده کابل برق را هم درج خواهیم کرد. در این صورت شما به ساده‌ترین روش ممکن می‌توانید برای خرید کابل برق اقدام کنید. در نهایت پیشنهاد می‌کنیم برای بدست آوردن اطلاعات کامل در مورد مواردی که ذکر شده است تا پایان این مقاله با ما در وب‌سایت برقچی همراه باشید.

انواع کابل برق

در این بخش از محتوا قصد داریم به معرفی انواع کابل برق بپردازیم. به همین دلیل در ابتدا بهتر است بدانید کابل برق براساس سطح ولتاژ به 4 دسته فشار ضعیف، متوسط، قوی و فوق فشار قوی تقسیم بندی می‌شود. لازم به ذکر است بدانید کابل برق براساس نوع کاربرد نیز به 5 دسته کابل مخابرات،‌ افشان، مفتول، کواکسیال و کولر طبقه بندی می‌شود. از این رو برای آشنایی با هریک از این انواع در ادامه همراه ما باشید.

انواع کابل برق براساس سطح ولتاژ

کابل‌های برق براساس ساختمان و سطح ولتاژی که دارند به دسته‌های زیر تقسیم بندی می‌شوند:

1. کابل فشار ضعیف (Low Voltage Cables)

این نوع کابل‌ها برای انتقال انرژی با ولتاژ پایین مورد استفاده قرار می‌گیرند و سطح ولتاژ آن در محدوده 300 الی 1000 ولت قرار دارد. کابل فشار ضعیف با علامت اختصاری LV در محیط‌های خانگی، کسب‌وکارها و سیستم‌های کنترل کوچک به کار می‌روند.

2. کابل فشار متوسط (Medium Voltage Cables)

کابل برق فشار متوسط برای انتقال انرژی با سطح ولتاژ 1 تا 33 کیلو ولت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع کابل‌ها برای سیستم‌های توزیع انرژی در شهرها و مناطق صنعتی به‌کار می‌روند.

3. کابل فشار قوی (High Voltage Cables)

کابل برق فشار قوی همانطور که از نامش پیداست، برای انتقال انرژی ولتاژ بالا با سطح مقطع 63 تا 230 کیلو ولت به کار می‌روند. لازم به ذکر است بدانید معمولا از این نوع کابل در ایستگاه‌های توزیع برق استفاده می‌شود.

4. کابل‌ فوق فشار قوی (Extra High Voltage)

کابل‌های فوق فشار قوی برای انتقال انرژی با ولتاژ بسیار بالا به کار می‌روند و معمولاً در شبکه‌های بزرگ انتقال انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع کابل برق براساس نوع کاربرد

کابل‌های برق براساس نوع کاربرد به 5 دسته زیر تقسیم بندی می‌شوند و در این بخش از محتوا قصد داریم به معرفی هریک بپردازیم.

1. کابل مخابراتی

کابل‌ مخابراتی برای انتقال اطلاعات و سیگنال‌های مخابراتی همچون شبکه‌های ارتباطی مانند تلفن‌های هوشمند و اینترنت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

2. کابل افشان

کابل افشان به عنوان کابل‌های حفاظتی برای محیط‌های خاصی نظیر زیرزمینی یا مرطوب مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع کابل‌ها مقاومت بیشتری نسبت به شرایط محیطی خاص دارند.

3. کابل مفتول

کابل مفتول از تارهای باریک تشکیل شده و برای اتصال به ابزارهای برقی استفاده می‌شوند. این نوع کابل‌ها انعطاف‌پذیری بالایی دارند.

4. کابل کولر

کابل کولر به عنوان کابل‌های مناسب برای محیط‌های با دمای بالا و اثرات مواد شیمیایی استفاده می‌شوند. برای کاربردهای صنعتی و محیط‌های سخت.

5. کابل کواکسیال

کابل کواکسیال برای انتقال سیگنال‌های رادیویی و تلویزیونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای انتقال امواج رادیویی با کیفیت بالا و کاهش نویز.

انواع زره کابل برق

چهار نوع زره سیم و کابل (زره سیم و کابل SWA، زره کابل و سیم GSWB، زره کابل و سیم GSTA و زره کابل و سیم برق GSFA) وجود دارد که ما قصد داریم در این مقاله شما را با آنها آشنا کنیم. توجه داشته باشید در پاراگراف‌های بعد هر کدام از زره‌هایی هایی درج کردیم را به صورت مجزا مورد بررسی قرار خواهیم داد تا شما بتوانید اطلاعات کاملی نسبت به آن‌ها به دست بیاورید.

در انتخاب صحیح نوع زره کابل برق موارد زیر باید مورد توجه قرار گیرد

زره سیم و کابل SWA

اولین زره سیم و کابل که قصد داریم به شما معرفی کنیم زره سیم و کابل SWA می‌باشد. توجه داشته باشید که در این زره یک لایه به دور کابل کشیده شده است که جنس آن فولاد گالوانیزه است و قطر آن هم استاندارد می‌باشد. زره سیم و کابل SWA این قدرت را دارد که حداقل 90 درصد حفاظت فیزیکی را پوشش دهد. البته اگر قصد دارید حفاظت مکانیکی را افزایش دهید باید از یک نوار فلزی بر روی آن استفاده کنید.

زره کابل و سیم GSWB

در این نوع از زره به دور کابل، سیم گالوانیزه بافته شده کشیده می‌شود که قطر سیم گالوانیزه استفاده شده در این زره  0.2، 0.25، 0.3 و 0.4 می‌باشد. زره کابل و سیم GSWB توانایی بیش از 80 درصد پوشش دهی را دارد. البته اگر از این زره استفاده کنید مقاومت مکانیکی کابل به شدت افزایش پیدا می‌کند. در ادامه بهتر است ذکر کنیم که این زره نسبت به زره‌های دیگر شعاع خمشی کمتری را در اختیار شما قرار می‌دهد. به همین دلیل می‌توان به این استنباط رسید که زره کابل و سیم GSWB برای جاهایی مناسب است که حرکت یا لرزش وجود داشته باشد.

زره کابل و سیم GSTA

استفاده از زره کابل و سیم GSTA پوشش 100 درصدی را تضمین می‌کند. این زره در مقابل ضربه مقاومت بسیار بالایی دارد. اما استحکام کششی آن در سطح متوسط قرار دارد. در ادامه بهتر است ذکر کنیم که در زره کابل و سیم GSTA، نواری از جنس فولاد گالوانیزه بر روی کابل کشیده می‌شود که ضخامت هر نوار بر حسب قطر کابل (0.2 تا 0.4 میلیمتر) است. 

زره کابل و سیم برق GSFA

آخرین زره کابل و سیم برق که قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم زره کابل و سیم برق GSFA می‌باشد. این نوع از زره سیم و کابل تخت می‌باشد. در واقع می‌توان ذکر کرد که ترکیب سیم تخت با ضخامت 0.6 میلیمتر و فولاد گالوانیزه موجب ساخت زره کابل و سیم برق GSFA شده است.

قبل از خرید کابل برق به این نکات حتما توجه کنید

قبل از خرید کابل برق به این نکات حتما توجه کنید

در این قسمت از مقاله قصد داریم پارامترهای مهم که در هنگام خرید کابل برق باید به آن توجه کنید را به شما معرفی کنیم. در گام اول بهتر است بدانید هر کابل برق دارای سطح مقطع و حد مجاز مقاومت جریان می‌باشد. توجه داشته باشید که به هیچ وجه جریان برق نباید از حد مجاز مقاومت جریان کابل تجاوز کند. برای جلوگیری از این مسئله تنها کافیست به سایز کابل برق توجه کنید. مبحث دوم مربوط به افت ولتاژ می‌باشد. در واقع افت ولتاژ هم نباید بیش از حد مجاز صورت بگیرد. البته برای جلوگیری از این مسئله باید جریان مصرفی محاسبه گردد.

 آخرین گزینه که قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم به ملاحظات اقتصادی مربوط می‌شود که حتماً باید به صورت دقیق بررسی گردد زیرا زمانی که شما قصد دارید برای طراحی اقتصادی شبکه و بهینه سازی آن اقدام کنید به داده‌های آماری، قیمت کابل، قیمت هر کیلو وات مصرف بر اساس ساعت، مدت زمانی که شما می‌توانید از کابل بهره برداری کنید و حتی هزینه نصب و نگهداری نیاز دارید. در نتیجه می‌توان به این استنباط رسید که بررسی ملاحظات اقتصادی از اهمیت بسیار زیادی در هنگام خرید کابل برق برخوردار می‌باشد. 

کابل برق با عایق PVC یا PET بخریم؟

این سوال یکی از متداول‌ترین ترین سوالاتی است که توسط بسیاری از افراد مطرح می‌شود. همانطور که می‌دانید مهمترین عایق را روکشی که در تولید کابل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد PVC است. این نکته را در نظر داشته باشید که عایق‌های PVC اشتعال پذیر هستند، در ثانی دود سمی تولید می‌کنند. اما دلایل مختلفی همچون ارزان بودند، تولید انبوه و سهولت در ساخت باعث شده است تا بخش اعظمی از کابل‌های فشار ضعیف با استفاده از این عایق تولید شوند. نکته بسیار جالب این است که 90 درصد از سهم بازار کابل‌های فشار ضعیف در دست کابل‌هایی است که دارای عایق PVC هستند. 

در نقطه مقابل نوعی دیگر از عایق وجود دارد که با نام pe یا پلی اتیلن شناخته می‌شود. این کابل هم اشتعال پذیر است اما مقاومت بسیار بالا و عدم انعطاف پذیری آن باعث شده تا در فضاهای اختصاصی به کار گرفته شود. البته کارهای دیگری هم وجود دارد که در تولید آنها از عایق لاستیکی استفاده می‌شود. اما به علت عدم کاربرد عایق لاستیکی مصرف این گونه از کابل بسیار کم می‌باشد.

کابل برق با عایق pvc یا PET بخریم؟

نتیجه گیری

در این مقاله اطلاعات دقیقی در مورد کابل برق در اختیار شما قرار داده‌ایم تا شما بتوانید با دید باز و آگاهی کامل برای خرید کابل برق اقدام کنید. در نهایت امیدواریم محتویات موجود در این مقاله بتواند شما را به سمت یک انتخاب درست سوق دهد.

مشاهده بیشتر