مودم فیبرنوری
درخواست پیش فاکتور
0

کابل یکی از مهم‌ترین تجهیزات برقی در بازار است که کاربردهای فراوانی دارد. متأسفانه، اغلب افراد به اشتباه سیم و کابل را با یکدیگر اشتباه گرفته و تفاوت‌های آن‌ها را درک نمی‌کنند. به همین دلیل، در این مقاله قصد داریم اطلاعات جامعی درباره کابل برق را ارائه دهیم تا شما بتوانید با دانش کامل به خرید کابل بپردازید. در این بررسی، به موضوعاتی چون تعریف کابل، انواع کابل بر اساس نشانگرهای نوشته شده بر روی آن‌ها، انواع کابل بر اساس سطح ولتاژ، و انواع کاربرد کابل خواهیم پرداخت. این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا با تمام جنبه‌های مرتبط با کابل‌های برق آشنا شوید.

کابل چیست؟

در این بخش از مقاله، قصد داریم به شما مفهوم کابل را بیشتر توضیح دهیم. کابل، یک وسیله بسیار حیاتی در انتقال جریان برق است که برای انتقال برق در لوازم برقی و دستگاه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. بدون وجود کابل، عملکرد صحیح بسیاری از ابزارها و تجهیزات برقی تضمین نشده و ما با مشکلاتی روبرو خواهیم شد. کابل از دو عنصر اصلی تشکیل شده است: رسانا و عایق. بخش رسانا مس؛ جنسی است که جریان الکتریکی را منتقل می‌کند. 

بخش عایق، به منظور جلوگیری از تداخل و حفاظت از افراد در برابر برق گرفتگی، بر روی رسانا قرار می‌گیرد. کابل‌ها از نظر سطح ولتاژ و کاربرد متنوعی دارند. در پاراگراف‌های بعدی، به بررسی انواع کابل‌ها از این دو جهت خواهیم پرداخت. در نهایت، اگر تعریفی ساده از کابل می‌خواهید، می‌توان آن را به عنوان دسته‌هایی از سیم‌های روکش‌دار دانست که با یکدیگر تنها شده و یک لایه عایق برونی نیز بر روی آنها اعمال شده است.

انواع کابل

معمولاً کابل‌ها بر اساس معیارهای گوناگونی مانند حروف درج شده سطح ولتاژ، شکل رسانا، نوع کاربرد، و تعداد رشته‌ها دسته‌بندی می‌شوند. در اینجا قصد داریم به تحلیل و بررسی هر یک از این معیارها و انواع کابل‌های متفاوت متناسب با آنها بپردازیم.

انواع کابل بر اساس حروف نوشته شده بر روی آن‌ها

در این بخش از مقاله، می‌خواهیم با شما در مورد حروف لاتینی که بر روی روکش کابل‌ها نمایان هستند، بیشتر صحبت کنیم. این حروف نقش مهمی در تعیین ویژگی‌ها و مشخصات کابل دارند. به عنوان مثال، حرف N که بر روی کابل‌ها نمایان می‌شود، نشانگر استفاده از هادی مسی می‌باشد. همچنین، کابل‌هایی که حرف NR را دارند، هادی آلومینیومی دارند.

حرف Y نیز نشان‌دهنده وجود عایق پرتو دور در کابل است. به عنوان مثال، کابل‌های دارای ورق متالیزه با حروف H مشخص می‌شوند و کابل‌های تحمل کننده برای کابل کشی هوایی با حروف T نشان داده می‌شوند.

حروف دیگر نیز نقش‌های خاصی دارند. به عنوان نمونه، حرف R نشان دهنده حفاظت فولادی نواری شکل در کابل‌ها است. حرف E هم نماد هادی یک رشته و دایره‌ای شکل می‌باشد.

در پایان، حروف M و S نیز به ویژگی‌های خاص هادی اشاره دارند. امیدواریم با مطالعه این توضیحات، اطلاعات بهتری از کابل‌ها و نقش هر حرف بر روی آنها به دست آورده باشید.

انواع کابل از نظر سطح ولتاژ

سطح ولتاژ یکی از مهمترین مشخصات در انواع کابل‌هاست. سطح ولتاژ این کابل‌ها به چهار دسته مختلف تقسیم می‌شود: کابل فشار ضعیف (LV)، کابل فشار متوسط (MV)، کابل فشار قوی (HV)، و کابل فوق فشار قوی (EHV).

کابل فشار ضعیف با علامت اختصاری LV نشانه‌گذاری می‌شود، در حالی که کابل فشار متوسط دارای علامت اختصاری MV می‌باشد. همچنین، عبارت HV برای کابل فشار قوی و عبارت EHV برای کابل‌های فوق فشار قوی به کار می‌روند.

در مورد قدرت عایق‌نمودن، کابل‌های فشار قوی تا 1000 ولت و قدرت عایق‌نمودن کابل‌های فشار متوسط بین 3300 تا 4500 ولت است. برای کابل‌های فشار قوی، قدرت عایق‌نمودن تا 60 الی 90 کیلو وات و برای کابل‌های فوق فشار قوی تا 110 الی 180 کیلو وات می‌باشد. این مشخصات مهم برای انتخاب و استفاده صحیح از هر نوع کابل در سیستم‌های مختلف برقی موردنیاز است.

انواع کابل از نظر نوع کاربرد

کابل‌ها انواع مختلفی دارند و این بستگی به نیازها و کاربردهای شما دارد. مهمترین اصولی که باید در نظر داشته باشید، شامل ساختار کابل‌ها و نوع استفاده آنها می‌شود. به عنوان مثال، کابل کولر و کابل HDMI ساختارهای کاملاً متفاوتی دارند و برای کاربردهای مختلف به کار می‌روند. قبل از خرید هر کابلی، نیازها و مورد استفاده موردنظر خود را به دقت بررسی کنید.

چند نمونه از انواع کابل‌ها که در بازار موجود هستند را می‌توان به کابل زمینی، کابل مخابرات، کابل کواکسیال، کابل برق، کابل پاور، کابل مفتول، کابل فیبر نوری، کابل صدا، کابل کولر، کابل کامل تصویر، کابل تلفن، کابل نسوز، کابل HDMI، کابل آنتن و کابل افشان اشاره کرد. هرکدام از این کابل‌ها ساختارها، مصارف و خدمات مختلفی را ارائه می‌دهند.

لازم به ذکر است که نباید انتظار داشته باشید که هر کابل بتواند تمامی ویژگی‌ها و کارایی‌های دیگر کابل‌ها را داشته باشد. به عنوان مثال، کابل فیبرنوری نمی‌تواند کارایی کابل تلفن یا کابل افشان اشاره را ارائه دهد. بنابراین، انتخاب مناسب بر اساس نیازها و استفاده موردنظر بسیار حائز اهمیت است.

خرید کابل

برای خرید کابل باید با توجه به نیاز خود و کاربرد کابل، اقدام کنید. شما می‌توانید برای خرید انواع کابل از وب سایت برقچی، کابل مورد نظر خود را بررسی و خریداری کنید. برقچی، به طور تخصصی به فروش انواع کابل در اندازه‌های مختلف و بر اساس نیاز مشتریان پرداخته است. با خرید از این وب سایت، تجربه‌ مطمئن و لذتبخشی را برای شما به ارمغان می‌آورد. همچنین کابل مورد نظر خود را با بهترین کیفیت دریافت خواهید کرد.

قیمت کابل

قیمت کابل براساس نوع کاربرد، تعداد رشته، متراژ و سطح ولتاژ آن تعیین می‌شود. بهترین قیمت کابل را می‌توانید در وب سایت برقچی بیابید. تمام هدف این وب سایت، جلب رضایت مشتریان است. از این رو بالاترین کیفیت کابل را در کنار بهترین قیمت ارائه می‌دهد. در صورت نیاز به مشاوره برای خرید و اطلاع از قیمت انواع کابل، می‌توانید از طریق تماس با کارشناسان فروش برقچی نیز اقدام کنید.

نتیجه گیری

اگر تا کنون به اندازه کافی با کابل‌ها آشنا نبوده‌اید، بهتر است بدانید که در این مقاله سعی کرده‌ایم اطلاعات جامعی درباره کابل‌ها ارائه دهیم. در بخش اول این مقاله، کابل را به طور جامع مورد بررسی قرار داده‌ایم و اکنون به‌خوبی می‌دانید که کابل چیست. در ادامه، با انواع کابل‌ها بر اساس نشانه‌های نوشته شده بر روی آن‌ها آشنا شدید. در این مقاله، تمام سطوح ولتاژ کابل‌ها را مورد بررسی قرار داده‌ایم. در پایان نیز انواع مختلف کابل‌ها را به شما معرفی کرده‌ایم که ممکن است تصمیم‌گیری شما را تحت تأثیر قرار دهد. باید توجه داشت که وب‌سایت برقچی یکی از بزرگترین فروشگاه‌های آنلاین است که شما می‌توانید برای خرید کابل‌ها به آن مراجعه نمایید.

مشاهده بیشتر


روال کار برقچی

درخواست خرید

درخواست خرید


مشاوره و راهنمایی

اعلام قیمت

اعلام قیمت


صدور پیش‌فاکتور

آماده‌سازی کالا

آماده‌سازی کالا


ارسال کالا در همان روز

تسویه نهایی

تسویه نهایی


صدور فاکتور

ارسال کالا

ارسال کالا


در همان روز