مودم فیبرنوری
درخواست پیش فاکتور
0

پچ کورد شبکه CAT6a

جستجو پیشرفته
پچ کورد شبکه CAT6a به عنوان پرفروش ترین پچ کورد شبکه، در مقایسه با دیگر پچ کوردها همچون پچ کورد شبکه CAT6 از حداکثر سرعت بالاتری پشتیبانی می‌کند. از این رو یکی از بهترین گزینه‌ها برای استفاده در شبکه‌های کابلی است. پچ کورد شبکه CAT6a این امکان را می‌دهد تا شما از حداکثر سرعت انتقال 10 گیگابیت بر ثانیه با پهنای باند 500 مگاهرتز بهره مند شوید. در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع پچ کورد شبکه CAT6a، ویژگی‌ها و همچنین تفاوت آن با پچ کورد CAT6 آشنا شوید.

مقایسه پچ کورد شبکه CAT6 و CAT6a:

پچ کورد شبکه CAT6 و CAT6a دارای تفاوت‌ها و شباهت‌هایی در ویژگی شان می‌باشند که ابتدا در این بخش از مقاله قصد داریم به تفاوت‌های این دو بپردازیم. پچ کورد شبکه CAT6 و CAT6a تنها از لحاظ سرعت انتقال دارای تفاوت‌هایی می‌باشند؛ به غیر از سرعت و پهنای باند، در بقیه موارد مشابه هم هستند. بدین صورت که پچ کورد شبکه CAT6 از سرعت انتقال 1 گیگابیت بر ثانیه با پهنای باند 250 مگاهرتز پشتیبانی می‌کند، در صورتی که پچ کورد شبکه CAT6a می‌تواند سرعت انتقال 10 گیگابیت بر ثانیه را با پهنای باند 500 مگاهرتز فراهم کند.

شباهت‌ پچ کورد CAT6 و CAT6a:

پچ کورد شبکه CAT6 و CAT6a در ظاهر دقیقاً مشابه هستند. اما در عملکرد دارای تفاوت‌هایی در سرعت انتقال و پهنای باند می‌باشند. بدین صورت که سرعت انتقال داده و پهنای باند قابل پشتیبانی پچ کورد CAT6a، به ترتیب 10 برابر و 2 برابر پچ کورد شبکه CAT6 می‌باشد. از این رو اگر سرعت انتقال داده و پهنای باند پچ کورد شبکه برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است، پچ کود CAT6a بهترین گزینه برای انتخاب می‌باشد.

تفاوت‌ CAT6 و CAT6a:

[caption id="attachment_22756" align="aligncenter" width="696"]تفاوت‌ CAT6 و CAT6a تفاوت‌ CAT6 و CAT6a[/caption] 1. پچ کورد CAT6a نسبت به CAT6، به تلرانس های محکم تری مجهز است. این بدان معنی است که هادی های مسی محکم تر پیچ خورده اند. این به پچ پنل ها، جک های دیواری و کانکتورهای RJ45 با مشخصات بالاتر نیاز دارد. 2. پهنای باند پچ کورد CAT6A حداقل 500 مگاهرتز است که این دو برابر پهنای باند CAT6 است. این سرعت پهنای باند بیش‌تر این امکان را می‌دهد تا از سرعت انتقال 10 گیگابیت بر ثانیه تا 100 متر بهره مند شوید. در صورتی است که CAT6 در شرایط ایده آل فقط از سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه تا  55 متر پشتیبانی می کند که این مقدار در شبکه های شلوغ، کمتر هم می‌شود. 3. پچ کورد CAT6A اغلب از هادی‌ها و روکش‌های مسی ضخیم تر استفاده می‌کند. این کار نصب را دشوارتر می‌کند و قیمت را بالا می‌برد. البته از مزایای این عایق بیش‌تر می‌توان برای به حداقل رساندن تداخل اشاره کرد.

نکات برای ارتقاء کابل کشی شبکه در آینده:

برای انتخاب بین پچ کورد CAT6A و CAT6، توجه به دو نکته زیر اهمیت دارد: . اگر قصد دارید حتما به سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه و پهنای باند 500 مگاهرتز بهره مند شوید، انتخاب پچ کورد CAT6A معقول‌تر است. . باید توجه داشته باشید که که کابل کشی هزینه داشته و اجرای مجدد آن در آینده نیز به مراتب هزینه بیش‌تری خواهد داشت.

بررسی بیش‌تر پچ کورد شبکه CAT6a:

همان‌طور که اشاره شده پچ کورد CAT6a قابلیت پشتیبانی از سرعت انتقال داده تا 10 گیگابایت بر ثانیه در پهنای باند 500 مگاهرتز را دارد و با توجه به کیفیت ساخت بالایی که دارد، برای استفاده طولانی مدت مناسب هستند. این قابلیت باعث می‌شود که این نوع پچ کورد برای استفاده در شبکه‌های کلاس Ea (نیاز به انتقال و سرعت بالای داده) ضروری شود. علاوه بر این CAT6A از استانداردهای ISO/IEC 11801 و TIA/EIA 568 پشتیبانی می‌کند و با فناوری CAT6 و CAT5 از تجهیزات پسیو شبکه و تجهیزات اکتیو شبکه از جمله پچ پنل CAT5e و پچ پنل CAT6 سازگار است. [caption id="attachment_22755" align="aligncenter" width="696"]پچ کورد شبکه CAT6a پچ کورد شبکه CAT6a[/caption] البته یکی از معایب CAT6A این است اولین کابل های از این کتگوری، با حجمی به اندازه 50 درصد بزرگ تر از کتگوری‌های قبلی تولید شده اند که باعث می‌شود فضای بیشتری برای خم شدن پچ کورد در پشت صفحات و پریزهای دیواری لازم باشد. البته پچ کوردهای به روزتر تا حدی جمع و جورتر هستند. اگر چه این باعث می‌شود که کاربران تصور کنند زمان خاتمه کابل کشی و بازه‌های زمانی بسیار طولانی خواهد بود، اما به دلیل وجود جک‌ها و پریزهای ماژولار جدید می‌توان آن‌ها را در حدود 2-3 دقیقه خاتمه داد و  هزینه و زمان کلی نصب را به حداقل رساند. بنابراین اگر گفته می‌شود که برای آینده بهتر است از این کابل‌ها استفاده کنید به این دلیل است که هزینه های احتمالی و دوچندان آینده را کاهش خواهد داد و در صورت نگهداری خوب و دوری از تجهیزات برقی و کابل‌های برق، بیش از 5 یا حتی 10 سال عمر می‌کنند.

موارد استفاده از پچ کورد شبکه CAT6a:

توصیه شده است که برای صرفه جویی در هزینه و زمان و پشتیبانی از سرعت بالا از پچ کورد CAT6A با سرعت 10Gbps و در شبکه کلاس EA در موراد زیر استفاده شود: . بهره‌وری از CAT6A در صنعت بهداشت و درمان . بهره‌وری از CAT6A در آموزش و پرورش . افزایش و تقویت قابلیت Power over Ethernet (PoE) با کابل شبکه و پچ کورد CAT6A . استفاده در برنامه های کاربردی مانند اتوماسیون ساختمان، دوربین مدار بسته، کنترل دسترسی و غیره

پچ کورد شبکه CAT6a شیلددار یا بدون شیلد:

از جمله موارد دیگر برای بررسی خرید پچ کورد، انتخاب نوع آن است. پچ کوردهای شیلددار و بدون شیلد، هرکدام به دلایل خاص خود مفید هستند. پچ کورد CAT6A دارای دو نوع SFTP و UTP می‌باشد. به طوری که پچ کورد شیلددار معمولاً با عنوان SFTP و کابل بدون محافظ با نام UTP مشخص می‌شوند. حرف اول نوع کلی محافظ را مشخص می‌کند در حالی که حروف دیگر نوع محافظ را برای هر جفت مشخص می‌کنند. به عنوان مثال CAT6A U/UTP نشان می‌دهد که کابل دارای 4 جفت سیم تابیده بدون محافظ است و هیچ محافظ خارجی یا کلی نیز ندارد. در عوض CAT6A F/UTP نشان می‌دهد که کابل دارای 4 جفت سیم تابیدۀ بدون محافظ است، اما با یک محافظ فویل خارجی تکمیل شده است.

کانکتور CAT6a:

پچ کورد CAT6a از چهار کابل پیچ خورده استفاده می‌کند و معمولاً با یک کانکتور RJ45 در پچ کورد خاتمه می‌یابد. البته در مورد کابل شبکه که هنوز به کانکتور متصل نشده است، کار کردن با قطر بزرگ‌تر آن‌ها دشوارتر است و به ابزار مخصوص برای فشرده کردن و اتصال کانکتور احتیاج است.

قیمت پچ کورد شبکه CAT6a:

همان‌طور که اشاره شده بحث‌های زیادی در مورد انتخاب بین پچ کوردهای CAT5e ،CAT6 و CAT6A وجود دارد که یکی از قابل توجه ترین تفاوت ها در قیمت است. در واقغ  CAT5e معمولا ارزان‌تر و CAT6A گران‌ترین است. البته این هزینه دلایل خود را دارد و برای شبکه های صنعتی و مواردی که دوام و طول عمر بالا مورد نیاز است، قیمت پچ کورد شبکه CAT6a آن‌چنان هم گران تلقی نمی‌شود.

خرید پچ کورد شبکه CAT6a:

برای خرید پچ کورد شبکه CAT6a گزینه‌های متعددی دارید. اگر مایل باشید می‌توانید با کارشناسان برقچی تماس بگیرید تا به شما برای انتخاب مناسب کمک کنند.

جمع بندی:

در ای مقاله به بررسی پچ کورد شبکه CAT6a پرداختیم و با انواع آن آشنا شدید. همانطور که گفتیم پچ کورد CAT5e برای اکثر نیازمندی‌های شبکه مناسب هستند، به خصوص در زمانی که شرکت‌ها به شبکه داخلی محدودی نیاز داشته باشد. اما اگر به عملکرد سریع‌تری برای برنامه‌هایی مانند پردازش و ویرایش صدا و تصویر نیاز دارید یا می‌دانید که در سال‌های آتی به سرعت بالاتری نیاز خواهید داشت، بهتر است روی پچ کورد CAT6A سرمایه گذاری کنید.
مشاهده بیشتر


روال کار برقچی

درخواست خرید

درخواست خرید


مشاوره و راهنمایی

اعلام قیمت

اعلام قیمت


صدور پیش‌فاکتور

آماده‌سازی کالا

آماده‌سازی کالا


ارسال کالا در همان روز

تسویه نهایی

تسویه نهایی


صدور فاکتور

ارسال کالا

ارسال کالا


در همان روز