تفاوت لامپ کم مصرف با لامپ LED (مقایسه کامل)

تفاوت لامپ کم مصرف با لامپ LED

لامپ‌ها یکی از مهم‌ترین اختراعات بشر برای روشنایی محیط‌های زندگی و کار هستند. در سال‌های اخیر با پیشرفت فناوری، انواع مختلفی از لامپ‌ها ساخته شده‌اند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به لامپ‌های کم‌مصرف و LED اشاره کرد. اما تفاوت این دو نوع لامپ چیست و کدام یک بهتر و مناسب‌تر هستند؟ در این مقاله به بررسی تفاوت لامپ LED و کم‌مصرف خواهیم پرداخت تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید.

فهرست:

لامپ کم مصرف (CFL) چیست؟

لامپ‌های کم مصرف یا CFL، لامپ‌های پربازدهی هستند که از گازهایی مانند آرگون یا بخار جیوه برای تولید نور استفاده می‌کنند. داخل این لامپ‌ها الکترودهایی وجود دارد که با اعمال ولتاژ به گاز‌ها، گاز درون لامپ یونیزه شده و به حالت برانگیخته درمی‌آید و شروع به تولید نور فرابنفش یا UV می‌کنند. این نور توسط فلوئورسنت موجود در حباب لامپ به صورت نور مرئی منتشر می‌شود.

لامپ‌های CFL در مقایسه با لامپ‌های رشته‌ای معمولی، در حدود 75% مصرف برق کمتری داشته و عمر 5 تا 10 برابر بیشتری دارند. البته قیمت آنها نسبت به لامپ رشته‌ای نیز بالاتر است.

لامپ کم مصرف (CFL) چیست؟
لامپ کم مصرف (CFL) چیست؟

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید لامپ کم مصرف


لامپ ال ای دی (LED) چیست؟

لامپ ال‌ای‌دی (LED)، نوعی لامپ است که از دیودها و ال‌ای‌دی‌ها (LED) برای تولید نور بهره می‌برد. ال‌ای‌دی‌ها زمانی که جریان الکتریکی از آن‌ها عبور می‌کند، انرژی الکتریکی را مستقیماً به نور تبدیل می‌نمایند. به این ترتیب، لامپ LED بدون نیاز به گرم شدن یا یونیزاسیون گاز، می‌تواند به سرعت روشن شود.

لامپ‌های LED در مقایسه با سایر انواع لامپ، دارای بازدهی بسیار بالاتر، مصرف انرژی کمتر و طول عمر بسیار طولانی‌تری هستند. به همین دلیل در مقایسه با لامپ‌های رشته‌ای و کم مصرف ارزش خرید بالاتری دارد.

لامپ ال ای دی (LED) چیست؟
لامپ ال ای دی (LED) چیست؟

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید لامپ ال ای دی


تفاوت لامپ کم مصرف با لامپ ال ای دی

اگرچه هر دو نوع لامپ کم مصرف و LED در مقایسه با لامپ‌های رشته‌ای معمولی، دارای بازدهی و کارایی بسیار بالاتری هستند، اما تفاوت‌های مهمی نیز بین این دو نوع وجود دارد. این تفاوت‌ها شامل جنبه‌های مختلفی از جمله فناوری استفاده شده، کیفیت نوردهی، مصرف انرژی، آلودگی زیست‌محیطی، طول عمر و هزینه تمام شده می‌شود.

با مقایسه دقیق این دو نوع لامپ، می‌توان به نقاط قوت و ضعف هر کدام پی برد و تصمیم گیری بر اساس نیازها، کاربردها و محدودیت‌های بودجه انجام داد. در ادامه به برخی از مهم‌ترین تفاوت‌های این دو نوع لامپ خواهیم پرداخت.

ویژگی لامپ کم مصرف لامپ LED
نوع فناوری از گازهایی مانند آرگون یا بخار جیوه استفاده می‌کند از دیودهای نیمه‌رسانا و ال‌ای‌دی‌ها استفاده می‌کند
مصرف انرژی حدود 25% کمتر از لامپ‌های هالوژن حدود 15% کمتر از لامپ‌های کم‌مصرف و تا 90% کمتر از لامپ‌های رشته‌ای
آلودگی زیست‌محیطی و مضرات آن بر سلامتی حاوی جیوه و اشعه ماورابنفش بدون مواد مضر و تشعشعات خطرناک
طول عمر میانگین 6 الی 15 هزار ساعت میانگین 15 الی 25 هزار ساعت
قیمت قیمت پایین‌تر قیمت بالاتر، اما بازدهی بیشتر به مرور زمان
تفاوت لامپ کم مصرف با لامپ ال ای دی
تفاوت لامپ کم مصرف با لامپ ال ای دی

تفاوت در کیفیت نورده و بازدهی انرژی

لامپ‌های CFL از گازهایی مانند آرگون یا بخار جیوه به عنوان ماده اولیه برای تولید نور استفاده می‌کنند. هنگامی که جریان الکتریکی از میان این گازها عبور می‌کند، الکترون‌های آنها برانگیخته شده و پس از برخورد با اتم‌های دیگر نور ساطع می‌کنند. اما این نور، سرد و کم فروغ است.

از طرف دیگر، لامپ‌های LED از دیودهای نیمه‌رسانا و ال‌ای‌دی‌ها استفاده می‌کنند که وقتی جریان الکتریکی از آنها می‌گذرد، الکترون‌ها مستقیماً به فوتون‌های نوری تبدیل می‌شوند. به همین دلیل، لامپ‌های LED می‌توانند نوری شبیه به نور خورشید با دمای رنگ بالا و شدت زیاد تولید کنند. در لامپ‌های ال‌ای‌دی امکان انتخاب دمای نوری وجود دارد.

علاوه بر این، بازدهی تبدیل انرژی به نور در لامپ‌های LED تا حدود 20% تا 30% بیشتر از لامپ‌های CFL است. بنابراین هم از نظر کیفیت و هم کمیت نوردهی برتری دارند.

تفاوت در مصرف انرژی

مصرف انرژی لامپ‌هایی CFL یا کم‌مصرف در حدود 25 درصد کمتر از لامپ‌های هالوژن و 75 درصد کمتر از لامپ‌های تنگستن است. این میزان صرفه جویی قابل توجهی محسوب می‌شود، اما همچنان نسبت به LED بالاتر است.

لامپ‌های LED در حدود 15 درصد کمتر از CFL و تا 90 درصد کمتر از لامپ رشته‌ای مصرف الکتریسیته دارند. دلیل اصلی این موضوع بازدهی بسیار بالای تبدیل انرژی به نور در LEDهاست که به 60 تا 95 درصد می‌رسد.

در حالی که بازده  CFLها حداکثر 60 درصد است و مابقی انرژی به صورت گرما هدر می‌رود. بنابراین LEDها عملکرد به مراتب بهتری داشته و انتخاب مناسب‌تری برای صرفه جویی در مصرف برق هستند.

تفاوت از نظر آلودگی زیست محیطی و مضرات آن بر سلامتی انسان

لامپ کم‌مصرف حاوی مقدار اندکی جیوه است که در صورت شکسته شدن می‌تواند منجر به نشت جیوه به محیط و آلوده کردن خاک و آب شود. همچنین اشعه ماورابنفش تولید شده توسط این لامپ‌ها می‌تواند باعث آسیب به پوست و چشم شود.

از سوی دیگر، LEDها فاقد مواد شیمیایی سمی مثل جیوه هستند و هیچ نوع تشعشع خطرناکی ایجاد نمی‌کنند. حتی در صورت مصرف و دور انداخته شدن نیز LEDها هیچ آسیب زیست‌محیطی به بار نمی‌آورند.

تفاوت در طول عمر

یکی از مزایای بارز لامپ‌های LED نسبت به انواع دیگر، عمر بسیار طولانی آن‌هاست. میانگین طول عمر یک لامپ LED خانگی بین 15 تا 25 هزار ساعت برآورد می‌شود. این در حالی است که متوسط عمر لامپ‌های رشته‌ای 1000 تا 2000 ساعت و لامپ‌های کم‌مصرف بین 6000 تا 15000 ساعت است.

علت این تفاوت چشمگیر به نحوه تولید نور در این لامپ‌ها برمی‌گردد. در لامپ‌های رشته‌ای، یک رشته باریک فلزی تا دمای بسیار بالا (بیش از 2500 درجه سانتی‌گراد) داغ می‌شود و نور تولید می‌کند. اما پس از مدتی این رشته دچار خوردگی و تخریب می‌شود.

همچنین در لامپ‌های کم مصرف، الکترودها و گازهای داخل لامپ در اثر گرمای زیاد و برخورد الکترون‌ها دچار فرسایش شده و دیگر قادر به تولید نور کافی نیستند. اما LEDها فاقد قطعات متحرک و داغ هستند و ال‌ای‌دی‌های آن‌ها تحت شرایط عادی خاصیت نوردهی خود را از دست نمی‌دهند. به همین دلیل LEDها عمر بسیار بیشتری دارند.

البته باید توجه داشت که مراقبت‌های لازم نیز در طولانی‌تر شدن عمر LEDها تاثیرگذار است. مثلاً نصب درست، جلوگیری از گرمای بیش از حد، استفاده از درایور مناسب و…

تفاوت در قیمت

به طور کلی، قیمت لامپ‌های LED بالاتر از لامپ‌های کم مصرف است. بسته به توان و کیفیت، قیمت یک لامپ LED معمولی بین 20 تا 200 هزار تومان متغیر است. در حالی که یک لامپ کممصرف مشابه، تنها 10 تا 50 هزار تومان قیمت دارد.

با این حال، با توجه به طول عمر بسیار بیشتر LEDها، هزینه تمام شده نوردهی آنها در بازه زمانی مشخص، کمتر از CFL خواهد بود. به عنوان مثال اگر یک لامپ ال‌ای‌دی 20 هزار تومان و یک لامپ کم‌مصرف 10 هزار تومان قیمت داشته باشد، ولی LED چند برابر CFL عمر کند، در بلندمدت هزینه نوردهی با LED کمتر خواهد بود.

البته قیمت LEDها به تدریج در حال کاهش یافتن است و انتظار می‌رود با پیشرفت فناوری تولید آنها، اختلاف قیمت LED و لامپ‌های معمولی به مرور کمتر شود. بنابراین با وجود قیمت فعلی بالاتر، LED به دلیل صرفه جویی در مصرف برق و عمر طولانی، گزینه به صرفه تری برای روشنایی است.


بیشتر بخوانید: آموزش سیم کشی برق ساختمان (0 تا 100)


سخن پایانی

در مجموع می‌توان گفت لامپ‌های LED به لحاظ ویژگی‌هایی همچون بازدهی و کیفیت بالای نوردهی، مصرف انرژی پایین، طول عمر بسیار بیشتر و عدم داشتن آلاینده‌های زیست‌محیطی، گزینه‌ی مناسب‌تر و پیشرفته‌تری نسبت به لامپ‌های کم‌مصرف هستند. البته قیمت فعلی LEDها هنوز بالاتر است اما با توجه به صرفه جویی در مصرف برق و هزینه‌های نگهداری، سرمایه‌گذاری روی آن‌ها به صرفه است.

سوالات متداول

لامپ کم مصرف بهتره یا لامپ LED؟

با توجه به مزایای فراوان لامپ‌های LED نسبت به لامپ‌های کم مصرف، از جمله بازدهی و کیفیت بالای نوردهی، مصرف انرژی پایین‌تر، طول عمر و سازگاری با محیط زیست بیشتر، می‌توان گفت لامپ‌های LED گزینه بهتر و پیشرفته‌تری هستند.

لامپ کم مصرف روشنایی بیشتری داره یا لامپ LED؟

لامپ‌های LED علاوه بر مصرف برق کمتر، روشنایی بهتر و بیشتری نیز نسبت به لامپ‌های کم مصرف دارند. زیرا ال‌ای‌دی‌ها موجود در آنها قادرند نوری مطلوب‌تر، شفاف‌تر و شبیه به نور خورشید تولید کنند.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها
علی
علی
2 ماه پیش

ال ای دی ها چون از مواد بی کیفیت چینی استفاده میشه نهایت عمرشون چه کار کنند چه نکنند ۱ ساله
اما مدل قبلی دارم ۲ سال سال ۹۴ کار کرده و داراوردمش الان همچنان کار می کنه

رضا میرزایی
رضا میرزایی
2 ماه پیش
پاسخ به   علی

برندهای مختلفی هستن که لامپ ال ای دی تولید میکنند و کیفیت ساخت هرکدوم متفاوته به همین خاطر نمیشه گفت طول عمرشون پایینه
با توجه به مواد به کاررفته در هرکدوم، لامپ ال ای دی خطر کمتری داره