پیکربندی های متفاوت فیبر نوری در FTTx

پیکربندی های متفاوت فیبر نوری در FTTx

با پیشرفت تکنولوژی در جهان، اینترنت هم روز به روز در حال پیشرفت است. امروزه استفاده از اینترنت که دارای سرعت بالا، پهنای باند و خدمات بی سیم باشد برای هر فرد یک نیاز محسوب می‌شود. لازم به ذکر است بدانید اینترنت فیبر نوری در حال حاضر بهترین اینترنت در داخل کشور است. این مسئله باعث شده است تا ما تصمیم بگیریم در این مقاله اطلاعات دقیقی نسبت به پیکربندی فیبر نوری در FTTx در اختیار شما قرار دهیم. در واقع تمام پیکر بندی‌ها در قسمت زیر به شما معرفی شده و مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم برای به دست آوردن اطلاعات کامل در مورد پیکربندی‌های متفاوت فیبر نوری در FTTx تا پایان این مقاله با ما در مجله برقچی همراه باشید.

فهرست:

FTTP چیست؟ (Fibre To The premises)

در گام اول باید به سراغ FTTP (fiber-to-the-premises) برویم. توجه داشته باشید اصطلاح FTTP (fiber-to-the-premises) به عنوان یک اصطلاح عمومی برای پیکربندی FTTH و FTTB استفاده می‌شود. در واقع این اصطلاح در جاهایی که شبکه فیبر نوری برای خانه و مشاغل کوچک راه اندازی می‌شود استفاده می‌گردد. شاید برای شما سوال پیش بیاید در واقع معنی عبارت FTTP (fiber-to-the-premises) به چه معناست؟ در پاسخ به این سوال بهتر است ذکر کنیم این عبارت به معنی اتصال شبکه فیبرنوری به ساختمان‌ها است.

FTTP چیست؟(Fibre To The premises)
FTTP چیست؟(Fibre To The premises)

FTTH چیست؟ (راه اندازی فیبر نوری تا درب خانه Fibre To The Home)

آیا قصد دارید در مورد fiber-to-the-home اطلاعاتی را به دست بیاورید؟ همانطور که در عنوان مشاهده می‌کنید این نوع از اتصال فیبر نوری مربوط به منازل مسکونی‌می باشد. مطمئنا تا به حال با جعبه هایی که توسط مخابرات در بیرون خانه نصب می‌کند مواجه شده‌اید. این جعبه‌ها برای فراهم کردن اینترنت فیبر نوری برای منازل می‌باشد. لازم به ذکر است بدانید شبکه‌های نوری Pasive و اترنت نقطه به نقطه توانایی این را دارند تا خدمات triple-play services را بر روی FTTH به صورت مستقیم از دفتر مرکزی اپراتور به شما ارائه دهند.

FTTB چیست؟ (Fibre To The building business or basement)

در این بخش از پیکربندی فیبر نوری در FTTx تصمیم داریم اطلاعاتی را نسبت به اینترنت FTTB در اختیار شما قرار دهیم. در ابتدا بهتر است بدانید که FTTB مخفف عبارت Fiber To The Building\Business می‌باشد. لازم به ذکر است بدانید این سرویس شباهت بسیار زیادی به سرویس FTTH دارد و بسیاری از افراد سرویس در شناسایی سرویس FTTH و FTTB اشتباه می‌کنند. در واقع سرویس FTTH برای ارائه سرویس فیبر نوری برای خانه‌های کوچک مسکونی تک واحد مناسب می‌باشد. اما سرویس FTTB امکان این را دارد که این خدمات را به چندین واحد در یک ساختمان ارائه دهد. در ادامه بهتر است ذکر کنیم با این که چندین واحد از این سرویس استفاده می‌کنند تغییری در سرعت دانلود و آپلود ایجاد نمی‌شود.

FTTD چیست؟ (Fiber to the Desktop)

یکی از کاربردی ترین اتصالات فیبر نوری Fiber-to-the-Desktop است. مخفف این عبارت FTTD می‌باشد. در واقع این سرویس از سرور اصلی و اتاق کامپیوتر به مدیا و ترمینال نوری نزدیک به میز کار نصب می‌شود.


بیشتر بخوانید: فیبر نوری چیست و چگونه کار میکند؟ معرفی انواع آن


FTTO چیست؟ (Fibre To The Office)

آیا تا به حال نام سرویس FTTO را شنیده‌اید؟ در ابتدا بهتر است ذکر کنیم که FTTO به فیبر نوری در دفتر کار گفته می‌شود. در واقع اتصال فیبر نوری از اتاق سرور یا سوئیچ مرکزی شروع می‌شود و به یک سوئیچ متصل می‌گردد. توجه داشته باشید شما به راحتی می‌توانید از طریق این مینی سوئیچ خدمات اترنت را به دستگاه‌های کاربر نهایی ارائه دهید. در ادامه بهتر است ذکر کنیم که سوئیچ‌ها به صورت غیر متمرکز در تمام قسمت‌های ساختمان قرار دارند اما مدیریت آن‌ها در یک نقطه مرکزی انجام می‌شود.

FTTE / FTTZ چیست؟ (Fibre To The telecom enclosure / Fibre To The zone)

FTTE و FTTZ به نوعی از کابل کشی ساختار یافته است گفته می‌شود که بیشتر در شبکه‌های محلی سازمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه بهتر است ذکر کنیم از Fibre To The telecom enclosure or Fibre To The zone برای اینکه بتوان اتاق تجهیزات کامپیوتری اصلی را به یک محفظه متصل کرد استفاده می‌شود.

OLT - FTTH
OLT – FTTH

FTTF چیست؟ (Fibre To The frontage)

این حالت شباهت زیادی به FTTB دارد. لازم به ذکر است بدانید FTTF مخفف عبارت Fibre To The frontage می‌باشد. معنی این عبارت (فیبرنوری به نمای ساختمان) است. در سناریو فیبر نوری هر نود فیبر نوری موجود در نمای ساختمان به یک مشترک در ساختمان خدمات می‌دهد. از سوی دیگر وجود فناوری XG-fast به شما کمک می‌کند تا سرعت چند گیگابایتی را تجربه کنید.

FTTdp چیست؟ (Fibre To The Distribution Point)

در این قسمت قصد داریم به سراغ فیبرنوری به نقطه توزیع برویم. این حالت شباهت بسیار زیادی به FTTC و FTTN دارد. البته باید به این نکته اشاره کنیم که این حالت از FTTC و FTTN پیشرفته‌تر می‌باشد. زیرا انتهای فیبر نوری را چند متر به آخرین اتصال که جعبه توزیع نام دارد نزدیک‌تر می‌کند. در واقع FTTdp باعث می‌شود تا سرعتی نزدیک به گیگابیت بر ثانیه برای مشترک فراهم شود.


بیشتر بخوانید: تفاوت اینترنت FTTH با FTTB و دیگر مدل‌های فیبر نوری چیست؟


FTTN / FTTLA چیست؟ (فیبرنوری به نود، محله و یا آخرین تقویت کننده)

فیبر نوری FTTN / FTTLA آخرین محل و آخرین تقویت کننده در یک باکس است که احتمالاً بسیار دورتر از محل مشتری می‌باشد. در FTTN / FTTLA اتصالات نهایی مسی در اختیار مشتری قرار می‌گیرد. از سوی دیگر حالت یک گام موقت به سوی FTTH کامل می‌باشد و در اکثر موارد برای ارائه خدمات مخابرات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

FTTC / FTTK چیست؟ (فیبرنوری به جعبه توزیع، FAT OCDB، یا کابینت)

این حالات در باکس یا دکل موجود در نزدیک به محل زندگی و یا محل کار کاربر قرار دارد. معمولاً این خدمات در ۳۰۰ متری محل مورد نظر به مشترک ارائه داده می‌شود. لازم به ذکر است بدانید که این سرویس مانند اترنت و وای فای می‌باشد.

FTTC / FTTK (فیبرنوری به جعبه توزیع، FAT OCDB، یا کابینت) چیست؟
FTTC / FTTK (فیبرنوری به جعبه توزیع، FAT OCDB، یا کابینت) چیست؟

FTTA در 3G و 4G 5G BTS (فیبرنوری به آنتن و دکل)

این روزها از این حالت در شبکه‌های مخابراتی بسیار استفاده می‌شود. در واقع FTTA یک گزینه منحصر به فرد برای جایگزینی کابل کواکسیال می‌باشد زیرا باعث افزایش ظرفیت شبکه در هنگام انتقال داده با BTS می‌شود.


بیشتر بخوانید: FTTH چیست ؟ آشنایی با اینترنت فیبر نوری


نتیجه گیری

در این مقاله اطلاعات دقیقی نسبت به پیکربندی فیبر نوری در FTTx در اختیار شما قرار دادیم. به همین دلیل شما در حال حاضر اطلاعات دقیقی نسبت به FTTP،FTTH، FTTD، FTTB و غیره در اختیار دارید. در نهایت اگر قصد دارید برای خرید تجهیزات شبکه، تجهیزات پسیو، تجهیزات اکتیو، تجهیزات فیبر نوری و غیره اقدام کنید پیشنهاد می‌کنیم فروشگاه برقچی را انتخاب کنید زیرا برقچی با داشتن حق واردات و بستر اختصاصی فروش می‌تواند محصولات مورد نظر شما را زیر قیمت بازار در اختیارتان قرار دهد.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها