چطور با هارد رمز ارز چیا استخراج کنیم؟

چطور با هارد رمز ارز چیا استخراج کنیم؟

رمز ارز چیا (Chia) چیست و چگونه می‌توان آن را با هارد استخراج کرد؟ این ارز مجازی  که  با نام اختصاری Xch شناخته می‌شود یکی از ارزهای دیجیتال پرطرفدار اخیر بوده که بر روی یک بلاک چین (Blockchain) کم‌مصرف و بستری هوشمند بنا شده است. با ما همراه باشید تا شما را با صفر تا صد استخراج رمز ارز Xch و نحوه فارمینگ آن با استفاده از هارد کامپیوتر آشنا کنیم.

فهرست:

 معرفی رمز ارز چیا

ارز دیجیتال XCH در سال 2019 توسط بنیانگذار پروتکل بیت تورنت (BTT) یعنی جناب برام کوهن (Bram Cohen) راه‌اندازی شد. هدف اصلی روی کار آمدن بلاک چین این رمز ارز، گسترش رویکرد محیط زیست دوستانه در کنار ارائه محیطی ایمن، کاربردی و غیرمتمرکز برای کاربران است. به عبارت دیگر استخراج چیا کوین به جای مصرف بالای انرژی و استفاده از پردازنده‌های قوی تنها با بهره‌گیری از یک فضای اندک و مصرف برق پایین‌تری انجام می‌پذیرد.

استخراج رمز ارز چیا

براساس اطلاعاتی که کمپانی Chia منتشر کرده است، تیم سازنده این ارز معتقد است که استفاده از ارزهای رمزپایه باید راحت‌تر از پول نقد بوده و امکان به سرقت رفتن آنها بسیار اندک باشد، چرا که ماهیت اصلی اختراع چنین ارزهایی همین است. از آنجایی که شرکت سازنده در نظر دارد که مصرف انرژی برق را در زمان فارمینگ نسبت به ارز بیت کوین (Bitcoin) به حداقل برسانند، رمز ارز Xch به عنوان “بیت کوین سبز” نیز شناخته می‌شود.

امروزه با افزایش اشتیاق و سرمایه‌گذاری کاربران در حوزه ارزهای دیجیتال، صنعت ماینینگ و فارمینگ نیز گسترش زیادی پیدا کرده است. کاربران زیادی تمایل به کسب درآمد از طریق استخراج رمز ارزها از خود نشان می‌دهند. از آنجایی که رمز ارز چیا از الگوریتم اثبات زمان استفاده می‌کند، فرایند استخراج آن به راحتی با هارد دیسک و اس اس دی صورت گرفته و نیازی به مصرف بالای برق یا سخت‌افزارهای بسیار پیشرفته نیست. در واقع استخراج خانگی آن برای همگان ممکن است.

عملیات استخراج Chia شامل دو مرحله ایجاد پلات (Plotting) و فارمینگ (Farming) است. در بخش اول فضای هارد دیسک با ایجاد پلات‌ پر شده و در بخش دوم فضای پر شده هارد دیسک برای آغاز فارمینگ آماده می‌شود. در مرحله پلاتینگ مجموعه‌ داده‌ای شامل توابع هش الگوریتم نامبرده ایجاد شده و در عملیات فارمینگ از این هش‌ها جهت مقایسه ارائه شرایط استخراج بلاک دیگر استفاده می‌شود.

فارمینگ چیا کوین

کاربران شرکت‌کننده در استخراج رمز ارز چیا به عنوان فارمر (Farmer) شناخته می‌شوند. این فارمرها ضمن عملیات بایستی اثبات کنند که قرار است فضای ذخیره‌سازی دست نخورده هارد درایو خود را برای Chia Network استفاده کنند. چراکه برای دریافت پاداش ایجاد بلاک باید فضای کافی در اختیار داشته باشند. بدین گونه احتمال کسب پاداش فارمرها به فضای ذخیره‌سازی آنها در مقایسه با کل فضای شبکه بستگی خواهد داشت.

نکات قابل توجه جهت استخراج رمز ارز چیا

در هنگام عملیات Farming فایل‌های موقت و فرعی زیادی ایجاد می‌شوند که اختصاص یک فضای اضافی برای ایجاد هر پلات ضرورت می‌یابد. برای مثال، برای ایجاد یک پلات K32 که حجم 100 گیگابایتی دارد بایستی فضای موقت 360 گیگابایتی را در دسترس داشته باشید. در صورتی که فارمرها پردازنده‌های قدرتمند و SSD های پرسرعتی در اختیار نداشته باشند، فرایند فارمینگ ممکن است چند روز زمان ببرد. البته با داشتن تجهیزات قوی نیز ایجاد یک فایل پلات 100 گیگابایتی حدودا 10 ساعت طول می‌کشد. علاوه بر نکات نامبرده، سرعت خوانش اطلاعات از روی هارد دیسک و هزینه آن نیز در زمان استخراج رمز ارز چیا اهمیت زیادی دارد. حتما توجه داشته باشید که در زمان آغاز عملیات گزینه خاموشی خودکار کامپیوتر و سیستم خود را غیرفعال کنید تا فرایند استخراج متوقف نشود.


حتما بخوانید: استخراج بیت کوین و همه چیز درباره آن


سخت‌افزارهای لازم جهت استخراج ارز چیا

همانطور که گفته شد استخراج چیا کوین برخلاف سایر رمز ارزها نظیر اتریوم و BTC با کمک پردازنده‌ها و سخت‌افزارهای موجود درکامپیوترهای معمولی نیز به راحتی انجام می‌شود. تنها نکته‌ای که باید در نظر گرفته شود وجود فضای ذخیره سازی کافی جهت ایجاد پلات و حفظ آنها است. قدرتمندی و سرعت پردازنده‌ها تنها مدت زمان ایجاد پلات را کاهش می‌دهند و دلیلی بر ناکارآمدی پردازنده‌های معمولی نخواهد بود.

بهترین گزینه برای استخراج رمز ارز چیا

بهترین گزینه برای استخراج رمز ارز چیا
بهترین گزینه برای استخراج رمز ارز چیا

تجربه نشان می‌دهد که برای ذخیره‌سازی موقت داده‌ها بهتر است از درایو SSD سریع و جهت ذخیره نهایی پلات از هارد دیسک‌های دارای ظرفیت بالاتر استفاده شود. بهره‌گیری از چنین هارد دیسک‌هایی موجب کاهش میزان مصرف برق و همینطور نگهداری سیستم farming می‌شود. برای نمونه، یک هارد 10 ترابایتی انرژی کمتری را نسبت به نوع 2 ترابایتی صرف می‌کند. هارد دیسک‌های اکسترنال یا خارجی و سیستم‌های ذخیره‌سازی NAS نیز گزینه‌های مناسبی به شمار می‌روند. تهویه مناسب نیز در زمان فرایند فارمینگ رمز ارز چیا در پی تولید گرما توسط هاردها ضروری است.

زمان مورد نیاز برای استخراج هر بلاک چیا

یکی از دغدغه‌های اخیر فارمرهای رمز ارز چیا، کمبود استخرهای فارمینگ است. یعنی با وجود این تراکم استخراج و شرایط تثبیت شده، این عملیات با یک ترابایت فضا (در مقایسه با 1907 پتابایت) حداقل 195 روز به طول می‌انجامد. دو مورد از استخرهای رایج این رمز ارز Hpool و Uupool هستند.


حتما بخوانید: احتمال فعالیت ۵۰۰ هزار دستگاه استخراج رمز ارز در ایران


نحوه استخراج رمز ارز چیا

برای آغاز عملیات فارمینگ ارز Chia کافی است به وبسایت اصلی این پروژه (Chia.Net) بروید و در بخش بالایی صفحه، نسخه متناسب با سیستم‌عامل خود را دانلود کنید. پس از نصب و اجرای این برنامه در بخش فایروال اجازه دسترسی به شبکه اینترنت خود را تأیید کنید.

وارد وبسایت اصلی چیا شوید
وارد وبسایت اصلی چیا شوید

پس از انجام این کار، عبارت بازیابی کیف پول ارز چیا نمایان می‌شود. این عبارت را به درستی و با دقت کامل یادداشت کرده و در مکان امنی نگه داری کنید.

نکته: از آنجایی که عبارت بازیابی کیف پول در واقع همان نقش کلید خصوصی شما را دارد، در صورت گم شدن یا از بین رفتن آن، دارایی شما نیز از دست خواهد رفت.

دریافت عبارت بازیابی کیف پول
دریافت عبارت بازیابی کیف پول

پس از یادداشت کردن عبارت بازیابی والت، روی گزینه بعدی (Next) کلیک کنید تا وارد صفحه اصلی برنامه شوید. این صفحه (Full Node) وضعیت گره و نود شبکه چیا را نشان می‌دهد. صفحه دوم نمایانگر والت شما بوده و امکان ارسال و دریافت Chia را برای کاربران فراهم می‌آورد.

ورود به والت
ورود به والت

جهت استخراج رمز ارز چیا وارد قسمت Plots شوید و گزینه Add A Plot (افزودن پلات) را انتخاب کنید.

افزودن پلات
افزودن پلات

شما می‌توانید در بخش اول این صفحه اندازه هر Plot را مشخص کنید. اگر توجه کنید می‌بینید که در کنار اندازه پلات‌ها فضای ذخیره‌سازی موقت مورد نیاز برای ایجاد آن نیز آورده شده است. در بخش تعیین شده بعدی نیز شما قادر خواهید بود که تعداد پلات‌ها را باتوجه به فضای ذخیره‌سازی موردنظر خود مشخص کنید.

تنظیم اندازه هر پلات
تنظیم اندازه هر پلات

در قسمت سوم پوشه و فولدر موقت و در بخش چهارم فولدر نهایی را تعیین کنید .( نکته: بهتر است پوشه موقت را روی SSD و پوشه نهایی را بر روی هارد دیسک قرار دهید.)

انتخاب فولدرهای ذخیره‌سازی
انتخاب فولدرهای ذخیره‌سازی

در پایان با کیک بر روی گزینه Create Plot فرایند ایجاد پلات و عملیات استخراج رمز ارز چیا آغاز می‌شود.

عملیات استخراج رمز ارز چیا
عملیات استخراج رمز ارز چیا

جمع‌بندی

باتوجه به ادعای تیم توسعه‌دهنده چیا کوین، هدف اصلی ایجاد و استخراج این رمز ارز سهولت بخشیدن به معاملات رمزنگاری شده و بهینه سازی مصرف انرژی است. کم هزینه بودن و بهره‌گیری از الگوریتم‌های اثبات زمان و الگوریتم اثبات فضا موجب شده است که عملیات فارمینگ Chia نیازی به انرژی زیاد و سخت‌افزارهای قدرتمند و پیچیده نداشته باشد. البته باید به خاطر داشته باشید که عمر هارد دیسک‌های مورد استفاده جهت استخراج چیا نسبت به استفاده معمولی کمتر است. به گونه‌ای که تنها درایوهایی که ظرفیت بیشتری دارند می‌توانند مدت طولانی‌تری دوام بیاورند. از اینکه تا پایان این مقاله با مجله برقچی همراه بوده‌اید از شما عزیزان متشکریم، امیدواریم با درج نظرات خود ما را در ارائه هرچه بهتر این مطالب یاری کنید.

4.3/5 - (7 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
4 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها
محسن صالحی
محسن صالحی
2 سال پیش

سلام اگر در مورد استخراج ارز چیا من راهنمایی بفر مایلید ممنون میشم

امید شریف
امید شریف
2 سال پیش

جامع و مفید بود، ممنون از مطلب مفیدتون

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
2 سال پیش
پاسخ به   امید شریف

خواهش میکنم

محمد
محمد
2 سال پیش

یه مدتی دنبال این موضوع میگشتم
ممنون