تنظیمات مودم بعد از ریست

تنظیمات مودم بعد از ریست

 یکی از روش‌های کاربردی حل مشکلات و اختلال‌های مودم یا روتر، ریست کردن آن است. بعد از ریست، راه‌اندازی مجدد مودم نیازمند انجام فرایندها و تنظیمات خاص است که به آن کانفیگ مودم می‌گویند. اگر به تازگی مودم خود را ریست کردید و نمی‌دانید چگونه کانفیگ انجام دهید، تا انتهای این مطلب با ما همراه شوید تا با راهنمای تنظیمات مودم بعد از ریست به طور کامل آشنا شوید.

فهرست مقاله:

ریست کردن مودم

ریست کردن مودم
ریست کردن مودم

به‌طور کلی، فرایند بازگشت به تنظیمات کارخانه مودم همان ریست کردن آن است. در واقع، ریست فکتوری مودم، که به آن بازنشانی به تنظیمات کارخانه نیز گفته می‌شود، عملیاتی است که تمام تنظیمات سفارشی را پاک کرده و مودم را به حالت اولیه باز می‌گرداند. این کار برای حل مشکلات اتصال به اینترنت یا بازیابی رمز عبور فراموش شده مودم مفید است. دو روش کلی برای ریست فکتوری مودم وجود دارد. اولین روش ریست نرم افزاری است که مراحل انجام آن به طور کلی شرح زیر است:

 1. مرورگر وب را باز کنید.
 2. آدرس IP مودم  را در  تب باز شده وارد کنید. این آدرس معمولاً 192.168.1.1 یا 192.168.0.1 است، اما ممکن است در مودم‌های مختلف متفاوت باشد. این اطلاعات را می‌توانید در دفترچه راهنمای مودم یا روی برچسب آن پیدا کنید.
 3. با استفاده از نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض وارد پنل مدیریت مودم شوید. این اطلاعات نیز معمولاً روی برچسب مودم درج شده‌اند.
 4. به دنبال بخش مربوط به تنظیمات کارخانه یا بازنشانی در پنل مدیریت مودم باشید. این بخش ممکن است با عناوین مختلفی مانند “Factory Reset”، “Restore to Default” یا “Hard Reset” نشان داده شود.
 5. گزینه “ریست فکتوری” یا “بازنشانی به تنظیمات کارخانه” را انتخاب کنید.
 6. تأیید کنید که می‌خواهید مودم را ریست کنید.
 7. منتظر بمانید تا فرآیند ریست کامل شود که ممکن است چند دقیقه طول بکشد.

اگر ریست نرم افزاری کارساز نبود، می‌توانید از روش سخت افزاری استفاده کنید.برای این کار به یک جسم نوک تیز مانند سوزن یا گیره کاغذ نیاز دارید. مراحل انجام ریست سخت افزاری مودم به شرح زیر است:

  1. مودم را روشن کنید.
  2. دکمه ریست را روی مودم پیدا کنید. این دکمه معمولاً در یک سوراخ کوچک در پشت یا کنار مودم قرار دارد.
  3. با استفاده از جسم نوک تیز، دکمه ریست را به مدت 10 تا 15 ثانیه فشار داده و نگه دارید.
  4. مودم را خاموش کرده و دوباره روشن کنید.
  5. منتظر بمانید تا مودم به طور کامل راه اندازی شود.

توجه داشته باشید که قبل از ریست حتما از تنظیمات بکاپ بگیرید زیرا تمام تنظیمات شما از بین خواهد رفت. پس از ریست فکتوری، باید تنظیمات اولیه مانند نام شبکه Wi-Fi، رمز عبور، نوع اتصال به اینترنت و اطلاعات ورود به سیستم ISP را دوباره پیکربندی یا کانفیگ کنید.


بیشتر بخوانید: نحوه ریست مودم تی پی لینک


تنظیمات مودم بعد از ریست کردن

پس از ریست فکتوری، مودم به تنظیمات اولیه کارخانه برمی‌گردد و برای اتصال به اینترنت و استفاده از شبکه Wi-Fi، باید آن را دوباره پیکربندی کنید. تنظیمات مودم بعد از ریست کردن شامل مراحل مختلفی است. برای پیکربندی مودم بعد از ریست مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. اتصال به مودم:
 • با استفاده از کابل اترنت، کامپیوتر خود را به یکی از پورت‌های LAN مودم متصل کنید.
 • یا از طریق Wi-Fi با استفاده از نام شبکه Wi-Fi پیش‌فرض و رمز عبور مودم به آن متصل شوید.
 1. ورود به پنل مدیریت مودم یا سایت تنظیمات مودم:
 • در مرورگر وب، آدرس IP مودم را وارد کنید به این آدرس سایت تنظیمات مودم هم گفته می‌شود. این آدرس معمولاً 192.168.1.1 یا 192.168.0.1 است، اما ممکن است در مودم‌های مختلف متفاوت باشد. این اطلاعات را می‌توانید در دفترچه راهنمای مودم یا روی برچسب آن پیدا کنید.
 • با استفاده از نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض وارد پنل مدیریت شوید. این اطلاعات نیز معمولاً روی برچسب مودم قابل دریافت هستند.
 1. پیکربندی تنظیمات Wi-Fi:
 • در پنل مدیریت، به دنبال بخش مربوط به تنظیمات Wi-Fi باشید.
 • نام شبکه Wi-Fi و رمز عبور خود را تغییر دهید. از نامی منحصر به فرد استفاده کنید و رمز عبوری قوی برای آن تنظیم کنید.
 • نوع رمزگذاری را برای شبکه Wi-Fi خود انتخاب کنید معمولاً (WPA2-PSK) توصیه می‌شود.
 • در صورت تمایل، کنترل دسترسی به شبکه (MAC Filtering) را فعال کنید.
 1. پیکربندی تنظیمات اتصال به اینترنت:
 • در صورت نیاز، تنظیمات مربوط به نوع اتصال به اینترنت (PPPoE)،(DHCP)  و غیره و اطلاعات ارائه دهنده خدمات اینترنتی (ISP) خود را وارد کنید. این اطلاعات را می‌توانید از ISP خود دریافت کنید.
 1. ذخیره تنظیمات و ریستارت مودم:
 • پس از انجام تغییرات، تنظیمات را ذخیره کنید.
 • مودم را ریستارت کنید.

حتما بخوانید: آدرس 192.168.1.1 چیست؟


بهترین زمان ریست کردن مودم

هیچ پاسخ کامل  و درستی برای اینکه چه زمانی مودم را ریست کنید وجود ندارد، اما به طور کلی ایده خوبی است که مودم را هر چند ماه یکبار reboot یا راه اندازی مجدد کنید. زمانی که سرعت اینترنت کند است و اتصال قطع است، نیاز به عیب‌یابی دارید یا زمانی که می‌خواهید سیستم عامل را به روز کنید، می‌توانید مودم را ریست کنید. ریست کردن مودم می‌تواند سرعت اینترنت را افزایش دهد، سیگنال Wi-Fi را بهبود بخشد، خطای تداخل آدرس IP را برطرف کند و در صورت هک شدن روتر، بدافزار را مختل کند.

مطمئنا بدون وجود مشکل یا اختلال در عملکرد مودم نیازی به تنظیم مجدد یا ریست کردن آن نخواهد بود. شما تنها زمانی باید مودم خود را دوباره تنظیم کنید که به درستی کار نکند یا با مشکلاتی مثل فراموشی رمز عبور و لغو تنظیمات شخصی‌سازی مواجه شوید.


حتما بخوانید: نحوه ریست کردن مودم


بعد از ریست چه اتفاقی می‌افتد؟

ریست کردن دستگاه به معنای راه‌اندازی مجدد و حذف تمامی اطلاعات ذخیره شده روی آن است. بعد از ریست مودم شما در حالتی است که ابتدا آن را خرید بودید.در واقع می‌توان گفت این فرایند مشابه با ریست کردن یا بازگشت به تنظیمات سایر دستگاه‎‌ها نظیر گوشی‌های هوشمند است. زمانی که شما گوشی خود را ریست فکتوری می‌کنید، تمامی اطلاعات آن از مخاطبین گرفته تا برنامه‌ها و دیتای ذخیره شده همگی از بین می‌روند. در نتیجه گوشی شما به تنظیمات پیش‌فرضی که شرکت سازنده از قبل تعیین کرده بازمی‌گردد.

قبل از در نظر گرفتن ریست مودم، همیشه ارزش آن را دارد که ابتدا یک ریبوت مجدد ساده انجام دهید. اگر قبلاً ریبوت را امتحان کردید و مودم شما اصلاً کار نمی‌کند، می‌توانید به بازگشت به تنظیمات کارخانه‌ فکر کنید. با تنظیم مجدد مودم، هر گونه تنظیمات سفارشی، از جمله رمز عبور شخصی، تنظیمات WiFi، مسیریابی و تنظیمات DHCP پاک می‌شود. اگر تنظیمات سفارشی دارید، می‌توانید ابتدا از تنظیمات نسخه پشتیبان تهیه کنید.

چگونه نام کاربری و رمز عبور را بعد از ریست کردن پیدا کنیم؟

تنظیمات مودم بعد از ریست کردن
بازیابی نام کاربری و رمزعبور

یکی از مزیت‌هایی که بعد از ریست کردن تنظیمات مودم در اختیار کاربران قرار می‌گیرد امکان بازیابی نام کاربری و رمز عبور است. برای انجام چنین کاری باید مراحل ریست مودم را انجام دهید. شما با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض دستگاه و دستیابی به بخش مدیریت تنظیمات مودم، می‌توانید نام و رمزعبور جدیدی را تنظیم کنید.

برای یافتن نام کاربری و رمز عبور پیش فرض، به دفترچه راهنمای آن نگاه کنید یا می‌توانید از برچسب پشت مودم آن را پیدا کنید. اگر دفترچه راهنما را گم کردید یا نتوانستید از پشت مودم پیدا کنید، می‌توانید آن را با جستجوی مدل مودم در Google پیدا کنید.

دلایل روشن نشدن چراغ اینترنت بعد از ریست کردن

گاهی ممکن است پس از ریست کردن دستگاه، چراغ‌های LED مودم روشن نشوند. این امر اغلب به خاطر عدم برقراری ارتباط میان مودم و ISP اتفاق می‌افتد. البته درست کانفیگ نشدن مودم نیز در بروز این مشکل تأثیرگذار است که با ریست دوباره دستگاه اشکال برطرف می‌شود. برخی نیز علت این امر را وجود نویز و اختلال در مسیر مودم می‌دانند.

در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا چراغ اینترنت ممکن است پس از تنظیم مجدد روشن نشود:

 • غیرفعال کردن عملکرد: سوئیچ آداپتور شبکه بی سیم ممکن است غیرفعال باشد.
 • کلید امنیتی: ممکن است در کلید یا رمز عبور WEP، WPA یا WPA2 مشکلاتی وجود داشته باشد.
 • اتصال: ممکن است کابل‌ها به درستی وصل نشده باشند.
 • درایورها: درایورها خراب یا ناسازگار باشند.
 • تنظیمات شبکه: تنظیمات اتصال شبکه ممکن است نادرست باشد.
 • سیستم عامل: سیستم عامل روتر ممکن است نیاز به به روزرسانی داشته باشد.
 • قطعی: ممکن است ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) دچار قطعی شده باشد.

به خاطر داشته باشید که گاهی اوقات با به پایان رسیدن بسته اینترنتی و قطع شدن آن چراغ مودم هم خاموش می‌شود. بنابراین ابتدا باید علت روشن نشدن چراغ مودم را پیدا کرده و سپس جهت حل مشکل اقدام کنید. برای بررسی بیشتر دستگاه کافی است ابتدا اتصالات مودم و سیم تلفن را چک کنید. یک بار مودم را خاموش و روشن کرده و پریز تلفن را امتحان کنید. برای کاهش نویز در شبکه نیز می‌توان از دستگاه‌های نویزگیر یا اسپیلیتر کمک بگیرید. همچنین می‌توانید با شرکت ارائه‌دهنده خدمات اینترنت یا مخابرات تماس بگیرید و وجود مشکل در شبکه ISP را نیز بررسی نمایید.

جمع‌بندی

ریست فکتوری مودم می‌تواند راه حلی ساده و سریع برای بسیاری از مشکلات باشد. با دنبال کردن نکات این مقاله، می‌توانید به راحتی مودم خود را بعد از ریست فکتوری پیکربندی کنید و از اتصال به اینترنت و شبکه Wi-Fi لذت ببرید. به یاد داشته باشید شما می‌توانید با راه‌اندازی مجدد مودم نام کاربری و رمزعبور دستگاه خود را بازیابی کنید. اما تمامی تنظیمات شخصی‌سازی به حالت پیش‌فرض کارخانه بازمی‌گردد. بنابراین، پیش از انجام هر گونه اقدام این نکته را در نظر بگیرید. شما چه روش دیگری برای ریست کردن مودم می‌شناسید؟ منتظر نظرات و سوالات شما هستیم.

2.7/5 - (6 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
24 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها
داوودحلیمی
داوودحلیمی
1 ماه پیش

سلام من مودم ریست شوده چجوری وارد تنظیمات بشم

رضا میرزایی
رضا میرزایی
17 روز پیش
پاسخ به   داوودحلیمی

سلام
برای ورود به صفحه تنظیمات مودم 192.168.1.1 رو داخل سرچ‌بار مرورگر وارد و سرچ کنید
مدل مودمتون رو ذکر کنید راهنمایی کنم

علی
علی
3 ماه پیش

سلام – من یادمه چند سال پیش که مودم رو از دکمه پشت ریست کردم برای اتصال مجدد به اون و کانفیگ مجدد مجبور به اتصال کامپیوتر با کابل شبکه به مودم شدم ولی دیشب که از داخل منوی مودم اون رو ریست کردم، بعدش مودم رو در لیست وای-فای دیدم و بصورت بی سیم به اون وصل شدم. (با یوزر پسوورد دیفالت) آیا اینها فرقی با هم دارند؟

امین کریمی
امین کریمی
3 ماه پیش
پاسخ به   علی

نه فرقی ندارند

علی
علی
3 ماه پیش

سلام – من دیدم که اپراتور پشتیبانی مخابرات گاهی اوقات برای رفع مشکل اتصال کاربرانی که مودم زایکسل دارند به اونها میگه با کمک دکمه ای که پشت مودم هست، مودموتون رو ریست کنید! و مکالمه تلفنی را قطع می کنند. آیا اینکار درست هست؟ آخر کاربران مبتدی که نمی دانند با ریست سخت افزاری تمام تنظیمات مودم به حالت کارخانه بازگشته و باید دوباره از یک اپراتور دیگر کمک بگیرند تا تنظیمات مطلوب مخابرات را وارد مودم کنند. 

یگانه
یگانه
2 ماه پیش
پاسخ به   علی

سلام منم امشب همین اتفاق برام افتاد الان مود ب طور کامل به کارخانه برگشته و نمی دونم چطوری برگردونم دقیقا مودم زایکسل هست وقتی زنگ زدم شرکت بهم گفت باید ریست کنی منم نمی دونستم بعد ریست چه میشه وقتی ریست کردم قطع کرد فهمیدم دیگه کلا به طور کامل مثل روز اولش شده که خریدیم🗿💔

آرمین
آرمین
4 ماه پیش

سلام چرا انترنت قعط میشود مودم مجدداً بالا نمیاد باید از پریز برق بکشم وصل کنم تا بالا بیاد .مودمE2

آرمین
آرمین
4 ماه پیش

سلام بعد ریست تنظیمات آنلاک بهم میخوره

زهرا
زهرا
4 ماه پیش

سلام من مودمم رو ریست کردم بسته اینترنتم داره وصلم شدم باهاش اما میزنه کانکت نمیشه باید چیکارش کنم

Zahra
Zahra
5 ماه پیش

سلام من مودم و ریست کردم اولش چراغ اینترنت روشن نمیشد ولی یه شب تا صبح موند خودش روشن شد الان تمام چراغا روشنه ولی وقتی بهش وصل میشه میزنه نیازمند مجوز است باید چیکار کنم؟

مبین دهگرد
مبین دهگرد
6 ماه پیش

خسته نباشید من مشکلم اینه اگه ریستارت بزنم یه رمز اولیه میخاد برای متصل شدن که پشت وای فای نوشته ولی برای من پاره شده و باید با کابل به لپ تاپ یا کامپیوتر وصل باشه که بنده روستام و امکانت ندارم الان چندین نفر ناشناس وصلن و من باید عوض کنم رمزمو یعنی هیچ راهکاریی نیست من بفهمم رمز اولیه چیه یا چنده؟

Majid Vafadar
Majid Vafadar
9 ماه پیش

واقعا ممنون از راهنمایی ها و مطالب مفیدی که در اختیار گذاشتید چون من با خوندن همین مطلب کلی تجربه رو آموزش دیدم که بکارم اومد ممنونم

رضا میرزایی
رضا میرزایی
9 ماه پیش
پاسخ به   Majid Vafadar

خوشحالیم که مقاله برای شما مفید واقع شده

محمد مهدوی
محمد مهدوی
9 ماه پیش

سلام
بعد از ریست کردن راه‌اندازی کردم چراغ اینترنت قرمزه ،مستقیم هم امتحان کردم وصل نشد

ریحانه جعفری
ریحانه جعفری
9 ماه پیش
پاسخ به   محمد مهدوی

سلام
با کارشناسان ما تماس بگیرید راهنماییتون میکنن
021-35000020
021-91003520

گمنام
گمنام
1 سال پیش

سلام
اگر ریست کنیم، اینترنتی که خریداری شده بوده هم از بین میره؟!

ریحانه جعفری
ریحانه جعفری
1 سال پیش
پاسخ به   گمنام

سلام وقت بخیر
خیر از بین نمیره. فقط کافیه اینترنت رو ستاپ کنید، مجدداً میتونید از بسته اینترنتی خود استفاده کنید.

گمنام
گمنام
10 ماه پیش
پاسخ به   ریحانه جعفری

سلام چطوری ستاپ کنیم

مهدی
مهدی
1 سال پیش

سلام من مودم را ریست و تنظیم کردم اما چراغ اینترنت در مودم روشن نمی‌شود دو دفعه هم ریست کردم ولی نشد

ریحانه جعفری
ریحانه جعفری
1 سال پیش
پاسخ به   مهدی

سلام وقت بخیر
یک بار سیم و کابل‌ها رو چک کنید درست جایگذاری کرده باشید. کابلها رو جدا کنید مجددا وصل کنید. مودم رو مستقیما به پریز برق وصل کنید و از اسپلیتر و مواردی از این قبیل استفاده نکنید.

janati
janati
1 سال پیش

سلام من وای فایم رو اشتباهی ریست کردم حالا چراغ مربوط به اینترنت روشن نمیشه چکار باید بکنم ؟

علی
علی
1 سال پیش

من دنبال مقاله کاملی بودم که ریست انجام شد چجوری بازیابی کنم ممنون از مقاله خوبتون

رضا میرزایی
رضا میرزایی
1 سال پیش
پاسخ به   علی

خواهش میکنم
از اینکه مقاله نیاز شما رو برطرف کرده خوشحالم

معینی
معینی
10 ماه پیش
پاسخ به   رضا میرزایی

سلام راهی نداره که بدون پریدن اطلاعات مودم به تنظیمات اولیه برگرده مثلا مودم تنظیماتش دستکاری شده دکمه ای باشه که تنظیمات اول اش برگرده بدون پریدن اطلاعات
مودم Utel