اینترنت استارلینک در ایران، هر آنچه که باید بدانید!

اینترنت استارلینک در ایران، هر آنچه که باید بدانید!

مطمئنا با توجه به اخبار داغ این روزها شما نیز به وفور نام اینترنت ماهواره ای استارلینک (Starlink) را شنیده‌اید. چشم‌انداز اینکه بدون دخالت مجریان قانونی یا دخالت دولت بتوانید از یک اینترنت پرسرعت و بدون فیلتر استفاده کنید، موضوعی است که توجه بسیاری از کاربران ایرانی را به خود جلب می‌کند. اخیرا طی توییتی که ایلان ماسک (Elon Musk)، بنیان‌گذار شرکت فضایی اسپیس‌ایکس (SpaceX) منتشر کرد و خواستار معافیت تحریمی اینترنت ماهواره‌ای برای ایران شد، این چشم‌انداز ظاهر جدی‌تری به خود گرفت. از این رو ما مقاله‌ای را برای شما عزیزان تهیه کردیم تا بیشتر با اینترنت ماهواره ای استارلینک در ایران آشنا شوید.

فهرست مقاله:

استارلینک چیست؟

استارلینک در واقع مجموعه وسیعی از ماهواره‌های کوچک است که توسط شرکت اسپیس‌ایکس جهت فراهم کردن اینترنت ماهواره‌ای ساخته شده است. این مجموعه از هزاران ماهواره کوچک تشکیل شده که در مدار پایینی زمین حرکت می‌کنند و سیگنال‌های مربوطه را با استفاده از فرستنده‌ها و گیرنده‌های زمینی دریافت و ارسال می‌کنند.

امروزه شمار ماهواره‌هایی که در این پروژه قرار دارند از عدد 3000 عبور کرده و با گذشت زمان نیز به این تعداد افزوده خواهد شد. با اینکه پروژه ماهواره‌ای استارلینک هنوز هم در مرحله پیش‌فروش قرار دارد اما بیش از ده‌ها هزار نفر برای استفاده از آن درخواست داده‌اند. چندی پیش نیز این شرکت برای حمایت از کشور اوکراین که در جنگ با روسیه به سر می‌برد، امکان استفاده از اینترنت ماهواره‌ای خود را فراهم نمود.


حتما بخوانید: اینترنت استارلینک چیست؟


هزینه راه اندازی استارلینک

هزینه راه اندازی و استفاده از اینترنت starlinik تنها به ارائه خدمات سرویس منتهی نمی‌شود بلکه در ابتدا باید تجهیزات گیرنده همانند دیش یا ریسیور را با قیمت حدودی 600 دلار خریداری کرده و سپس برای تهیه پکیج‌های ماهانه اقدام نمایید که ممکن است تقریبا صد دلار برای شما تمام شود. بسته‌های ماهانه اینترنت استارلینک در مقایسه با بسته‌های اینترنت کشوری مانند ایران بسیار بالا بوده و صرف چنین هزینه‌ای برای تعداد زیادی از کاربران ممکن نخواهد بود.

به‌طور کلی اینترنتی که شبکه ماهواره‌ای استارلینگ در دسترس قرار می‌دهد اکثرا برای مناطقی که قابلیت پوشش‌دهی سایر سرویس‌های اینترنت را ندارند همانند روستاها و نواحی دور افتاده مناسب است. همین امر نیز یکی از مزیت‌های استفاده از پروژه استارلینگ به‌شمار می‌رود.

هزینه راه اندازی استارلینک
هزینه راه اندازی استارلینک

سرعت اینترنت استارلینک چقدر است؟

داده‌هایی که در وب‌سایت رسمی استارلینک درج شده حاکی از آن است که سرعت اینترنت ماهواره‌ای در بیشتر نواحی بین 50 تا 150 مگابایت در ثانیه و میزان پینگ آن به 20 تا 40 میلی ثانیه می‌رسد. البته در آینده نیز با افزایش تعداد ماهواره‌های موجود در مدار و استفاده بیشتر از ایستگاه‌های زمینی بر سرعت و پایداری شبکه نیز افزوده خواهد شد.

آیا استفاده از اینترنت استارلینک به عنوان اینترنت خانگی امکان‌پذیر است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله، شرکت استارلینک نیز قصد دارند مانند سایر رقبیان خود یعنی هیوزنت (HughesNet) و ویانت (Vianet) امکان بهره‌مندی از اینترنت را برای مصارف خانگی نیز فراهم آورد. بدین صورت که نواحی دور افتاده سرتاسر جهان قابلیت استفاده از اینترنت پرسرعت را داشته باشند. برای استفاده از سرویس اینترنت استارلینک در ایران به جای بهره‌گیری از خط تلفن برای دریافت و انتقال سیگنال؛ باید از ترمینال یا دیش مخصوص بهره ببرید. البته شرکت سازنده یک اپلیکیشن مخصوص جهت تنظیم و یافتن موقعیت مناسب برای نصب تجهیزات دارد که کاربران می‌توانند آن در گوشی‌های اندروید و iOS نصب کنند.

اینترنت خانگی ماهواره استارلینک در ایران
اینترنت خانگی استارلینک

مناطق تحت پوشش اینترنت ماهواره ای استارلینک

باوجودی که هنوز گزارش دقیقی از مناطق تحت پوشش اینترنت ماهواره ای استارلینک در دست نیست اما طبق مصاحبه‌ای که توسط ایلان ماسک در سال 2022 صورت گرفت مشخص شد که در آینده نه چندان دور سرویس اینترنت استارلینک به جز دو قطب شمال و جنوب در تمامی نقاط جهان قابل استفاده خواهد بود. البته پوشش‌دهی این سرویس تنها در مناطقی امکان‌پذیر است که منع قانونی برای آن وجود نداشته باشد. در حال حاضر کشورهایی که تحت پوشش این نوع اینترنت قرار دارند شامل آمریکا، کانادا، سوئیس، فرانسه، آلمان، هلند، استرالیا، دانمارک، بلژیک، نیوزلند و پرتغال می‎‌شوند.

چطور می‌توان برای استارلینک ثبت نام کرد؟

بدیهی است که استفاده از اینترنت‌های ماهواره‌ای نیازمند زیرساخت‌های مناسب در کشور است. بنابراین تنها ثبت نام در استارلینک شما را تحت پوشش آن قرار نمی‌دهد. در هر صورت با وجود تهیه تجهیزات لازم و نصب آنها می‌توانید جهت ثبت نام اقدام کنید. برای انجام این کار کافی است به وب‌سایت رسمی Starlink مراجعه کرده و ایمیل و کد پستی خود را وارد نمایید. پس از مدتی اطلاعات لازم جهت ارائه خدمات اینترنتی محل زندگی شما ارسال می‌شود.

 ثبت نام استارلینک
ثبت نام استارلینک

با اینکه در حال حاضر شرکت اسپیس ایکس قصد دارد به صورت موقت کشور ایران را تحت پوشش اینترنت استارلینک قرار دهد اما هنوز هم به روشنی مشخص نیست که این امکان به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار بگیرد یا خیر. در این صورت باید بدانید که برای خرید بسته‌های ماهانه استارلینک حتما باید از کارت‌های اعتباری بین‌المللی استفاده کنید که برای بسیاری از افراد امکان‌پذیر نیست. اگر در آینده امکان پرداخت به صورت رمز ارز فراهم شود ممکن است کاربران ایرانی نیز بتوانند برای تهیه این اینترنت اقدام کنند.


حتما بخوانید: آموزش نصب و استفاده از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک


مشکل استارلینک در ایران چیست؟

همانطور که می‌دانید کشور ایران از سالهای گذشته در تحریم‌های متعددی قرار دارد. بنابراین امکان بهره‌مندی از استارلینک برای کاربران ایرانی ممکن نیست. اما باتوجه به شرایط قطعی اینترنت سراسری در ایران تصمیم بر آن شد که ایالات متحده آمریکا خدمات اینترنتی را از تحریم خارج کرده و اینترنت استارلینک را در اختیار ایرانیان قرار دهد.

البته پیش از این نیز در جریان جنگ اوکراین و روسیه و عدم دسترسی شهروندان اوکراینی به اینترنت، استارلینک به کمک آنها آمد. البته استفاده از این سرویس تنها مستلزم پرداخت هزینه از طریق کارت‌های اعتباری بین‌المللی نبوده بلکه نیازمند ترمینال‌های استارلینک است.

مشکل استارلینک در ایران چیست؟
مشکل استارلینک در ایران چیست؟

بنابراین یکی از مسائلی که امکان استفاده از این نوع اینترنت را مشکل‌ساز می‌کند، نداشتن ترمینال است. چراکه انتقال گسترده ریسور و دیش استارلینک به داخل ایران به‌طور قانونی امکان‌پذیر نیست. از سوی دیگر، تهیه بسته‌های ماهانه اینترنت استارلینک از داخل کشور ممکن نبوده و شرایط اقتصادی کاربران ایرانی نیز اجازه پرداخت هزینه آنها را نمی‌دهد.

جمع بندی

در این مقاله برقچی با مباحثی نظیر استارلینک چیست؟ هزینه راه اندازی، سرعت و پینگ اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران آشنا شدید. دانستید که چه مناطقی تحت پوشش این نوع اینترنت قرار گرفته و چرا ما در نمی‌توانیم به راحتی از استارلینک استفاده کنیم. از اینکه تا پایان همراه بودید از شما عزیزان متشکریم. امیدواریم با درج نظرات خود ما را در ارائه بهتر این مطالب یاری کنید.

3.8/5 - (32 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
12 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها
آیور
آیور
1 سال پیش

اگه اینترنت رو قطع کنید مردم میخرن فوقش ۶۰ تومن میدن دیش و هر۴۰ روز ۳میلیون میدن هزینه اینترنت
تازه میتونن همسایه ها و اپارتمان نشین ها دونگی بزارن اینجوری کمتر پول اینترنت میدن …

شکست ناپذیر
شکست ناپذیر
1 سال پیش

اینترنت خودمون رو وصل کنن تا از استارلینگ استفاده نکنیم درغیراینصورت استفاده میکنیم خیلیم عالیه الانم دوستان دارن استفاده میکنن تحت هیچ شرایطی قابل پیگیری نیست، البته در فاصله ده متری اونم پنجاه درصد احتمال داره، یعنی میخوان درب تک تک خونه ها رو بزنن و برن داخل منازل؟؟!

نسیم افشار
نسیم افشار
1 سال پیش
پاسخ به   شکست ناپذیر

سلام میشه لطفا بفرمایید چطوری به این اینترنت دسترسی پیدا کردید؟ من شیراز زندگی میکنم چطوری باید پیگیری کنم که بتونم بخرم واقعا نیاز دارم چون کارم اینترنتی بود. ممنون میشم راهنمایی کنید

Sohi
Sohi
1 سال پیش
پاسخ به   نسیم افشار

عزیز شما اینترنتت فعال شد و میخای کالا بفروشی!!!! بعد میشه بگین مخاطب از کجا !!! اونم باید اینترنت داشته باشه
مگر اینکه مشتری خارجی داشته باشید

ala
ala
1 سال پیش
پاسخ به   Sohi

به قول خودتون عزیز! چیزی از بازارهای سرمایه بین المللی همچون ستاک و فارکس و کریپتو و فعالیت در اونها رو شنیدین؟!
متاسفانه همچنانکه از تکنولوژی عقبیم از دنیای کسب و کار و آگاهی هم عقبیم!

محسن
محسن
1 سال پیش

این ماهواره های starlink باعث آلودگی شدید در آسمان کشور هدف می شود

پویا دمیرچی
پویا دمیرچی
1 سال پیش
پاسخ به   محسن

پارازیت که برای ماهواره میزنن سرطان نمیگیریم؟ شما نگران آلودگی نوری هستی؟

مجید
مجید
1 سال پیش
پاسخ به   پویا دمیرچی

سلام چطور باید تهیه کرد
majiddin417@gmail.com

حمید
حمید
1 سال پیش
پاسخ به   پویا دمیرچی

چون این ماهواره ها در مدار پایین و از دید ناظر زمینی برخلاف ماهواره های مدار بالا غیر ثابت اند تقریبا امکان پارازیت اندازی وجود نداره

امیرم
امیرم
1 سال پیش
پاسخ به   محسن

😐😐😐یه حرفی بگو خندمون نگیره
چیزی که الودگی میاره ماشین های خوشگل ایران خودرو و سایپا هس ن استارلینک که رادیوییه😂

طاها
طاها
1 سال پیش
پاسخ به   امیرم

اولا که آمریکایی‌ها جایی نمیخوابن که آب زیرشون بده.هدفشون سلطه هست،که بتونن از این طریق به اطلاعات مورد نیاز شون دسترسی داشته باشند بعدش هم که اشک تمساح می ریزن و نقش دایه ی مهربان تر از مادر بازی میکنند. میخوان که جلو پیشرفت ایران رو بگیرن که ایران همون کشور زمان شاه بشه که مستشاران آمریکایی هر غلطی کردن جوابگوی جایی نباشن….

اسی
اسی
1 سال پیش
پاسخ به   طاها

\س میفرمایین از همین فیلترنت استفاده کنیم؟