آموزش نصب و استفاده از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک

آموزش نصب و استفاده از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک

آیا تا به حال نام اینترنت ماهواره‌ای را شنیده‌اید؟ اینترنت ماهواره‌ای یکی از بهترین خبرهایی است که افراد علاقه‌مند به فضای مجازی آن را شنیده‌اند، توجه داشته باشید که در بسیاری از مناطق جهان، مردم اینترنت پرسرعت با قیمت مناسب را تجربه نکرده‌اند و در بسیاری از مناطق سرعت اینترنت به شدت پایین است یا با فیلترینگ بسیاری از سایت ها محدود شده‌ است به همین دلیل اینترنت ماهواره‌ای می‌تواند مشکل بسیاری از افراد را برطرف کند. شایان ذکر است بدانید که در بسیاری از مناطق افراد اینترنت ندارند و راه اندازی اینترنت ماهواره‌ای می تواند یک گام بزرگ در پیشرفت علم و تکنولوژی باشد. این نکته را هم در نظر داشته باشید که برای استفاده از اینترنت ماهواره‌ای نیاز به مودم و تجهیزات شبکه نیست زیرا شما باید از تجهیزات مخصوص اینترنت ماهواره‌ای استفاده کنید، اگر قصد دارید اطلاعات کاملی نسبت به آموزش نصب و استفاده از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به دست بیاورید پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این محتوا با ما در مجله برقچی همراه باشید.

فهرست:

اینترنت ماهواره‌ ای چیست؟

این مبحث یکی از متداول‌ترین سوالاتی است که توسط بسیاری از کاربران مطرح می‌شود، توجه داشته باشید که اینترنت ماهواره‌ای سالها است که در مناطق جغرافیایی خاص به مردم ارائه می‌شود در واقع اولین گام برای ارائه اینترنت ماهواره‌ای در سال ۲۰۱۲ برداشته شد و در حال حاضر دو شرکت به نام وی هیوزنت و ویاست این خدمات را طی ۹ سال گذشته در کشور آمریکا ارائه کرده‌اند، شایان ذکر است بدانید که شرکت هیوزنت در حال حاضر یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر مشترک در کشور آمریکا دارد اما همانطور که می دانید اینترنت ماهواره ای استارلینک از شهرت بسیار زیادی برخوردار است و مردم همواره به دنبال این هستند تا بدانند اینترنت ماهواره ای چیست و دوست دارند آموزش نصب و استفاده از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را یاد بگیرند، اگر دوست دارید با دلایلی که باعث محبوب شدن اینترنت ماهواره‌ای استارلینک شده است آشنا شوید پیشنهاد می‌کنیم پاراگراف بعد را مطالعه کنید.

اینترنت ماهواره‌ ای چیست؟
اینترنت ماهواره‌ ای چیست؟

بیشتر بخوانید: اینترنت ماهواره‌ای تا چند ماه دیگر به ایران می‌رسد


دلیل محبوبیت اینترنت ماهواره ای استارلینک چیست؟

اگر به دنبال دلایل محبوبیت اینترنت ماهواره ای استارلینک هستید بهتر است بدانید سه دلیل برای این که مردم به دنبال آموزش نصب و استفاده از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک هستند وجود دارد و همین سه دلیل باعث شده است تا پروژه استارلینک به این شهرت برسد، در وهله اول بهتر است بدانید که استارلینک یک پروژه جهانی است در نتیجه تنها مربوط به یک منطقه جغرافیایی نمی‌باشد که این مبحث تابحال توسط هیچ شرکتی راه‌اندازی و به مردم ارائه نشده است، گزینه دوم مربوط به تعداد ماهواره‌های استارلینک می‌باشد که تعداد بسیار بالایی دارد و به همین دلیل پهنای باند بیشتری را در اختیار کاربران قرار می‌دهند و همین مسئله باعث می‌شود تا افراد بیشتری بتوانند از سرویس اینترنت ماهواره‌ای استفاده کنند اما گزینه‌ای که شاید برای تمام افراد مهم باشد سرعت اینترنت است، لازم به ذکر است بدانید که استارلینک از سرعت بسیار بالایی برخوردار است و در مقابل لتنسی بسیار کمی دارد که این باعث می‌شود تا شما به راحتی بتوانید بدون دغدغه از اینترنت پرسرعت استفاده کنید.

دلیل محبوبیت اینترنت ماهواره ای استارلینک چیست؟
دلیل محبوبیت اینترنت ماهواره ای استارلینک چیست؟

آموزش نصب و استفاده از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک

برای اینکه بتوانید اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را نصب و استفاده کنید باید مطابق با مباحث زیر عمل نمایید در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این بخش با ما همراه باشید تا بتوانید آموزش نصب و استفاده از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را یاد بگیرید. در اولین گام باید به دنبال خرید تجهیزات استارلینک باشید، توجه داشته باشید که بعد از خرید تجهیزات استارلینک باید یک فضای باز پیدا کنید تا دیش را در آن قرار دهید این نکته را در نظر داشته باشید که دیش باید در در زاویه‌ای قرار بگیرد که بتواند 100 درجه زاویه دید مستقیم به صورت صاف نسبت به آسمان داشته باشد، در این صورت به راحتی می‌توانید دیش را به ماهواره‌های استارلینک متصل کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که در جعبه استرلینگ یک دستورالعمل برای نصب و راه اندازی اینترنت و تجهیزات قرار داده شده است که شما به راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید، لازم به ذکر است بدانید که کیت استارلینگ با سه پایه در کنار روتر و کابل مشکی که ضخامت آن 100 فوت است بالای ترمینال قرار داده شده است، حال زمان آن رسیده تا کیت استارلینک را بسازید.

آموزش نصب و استفاده از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک
آموزش نصب و استفاده از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک

بیشتر بخوانید: حمایت ایلان ماسک از دسترسی ایرانیان به اینترنت ماهواره‌ای


ساخت کیت استارلینک

برای اینکه بتوانید کیت استارلینک را بسازید باید روتر به ترمینال و کابل متصل شود و در مرحله بعد سه پایه را بر روی زمین قرار داده و میله ترمینال را به سه پایه وصل کنید، توجه داشته باشید که باید با استفاده از از Volcano Roof Mount یا Pipe Adapter کیت استارلینگ و دیش را به سقف متصل کنید تا از استحکام بالایی برخوردار شود. لازم به ذکر است بدانید که بعد از انجام این کار باید کیت استارلینک را به منبع تغذیه متصل کرده و استارلینک را روشن کنید.

ساخت کیت استارلینک
ساخت کیت استارلینک

نحوه استفاده از اینترنت استارلینک

در این بخش از محتوا قصد داریم مباحث بسیار مهمی را در مورد نحوه استفاده از اینترنت استارلینک در اختیار شما قرار دهیم، توجه داشته باشید که باید برای نصب و استفاده از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک برنامه استارلینگ را در اپ استور تلفن همراه خود دانلود نمایید، لازم به ذکر است بدانید که بعد از دانلود استارلینک باید بر روی گزینه استارت ستاپ کلیک کرده و بعد بر روی گزینه Open Wifi Settings کلیک کنید تا به شبکه استارلینک متصل گردید، توجه داشته باشید که بعد از متصل شدن به اینترنت ماهواره‌ای استارلینک می‌توانید نام و رمز عبور برای وای فای خود تنظیم کنید این نکته را هم در نظر داشته باشید که برای اتصال به اینترنت ماهواره‌ای استارلینک احتمال دارد چند دقیقه طول بکشد به همین دلیل برای متصل شدن به اینترنت ماهواره‌ای باید کمی صبر کنید زیرا دیش باید به یکی از ۱۲۴۱ ماهواره استارلینگ متصل گردد و این یک عمل کمی زمان‌بر است و چند دقیقه طول خواهد کشید.

نحوه استفاده از اینترنت استارلینک
نحوه استفاده از اینترنت استارلینک

بیشتر بخوانید: مصوبه مجلس: توسعه اینترنت مخابرات برای رقابت و مقابله با تهدید اینترنت ماهواره‌ای


بررسی قیمت و سرعت اینترنت ماهواره‌ای استارلینک

در این بخش بهتر است به یک نکته بسیار مهم اشاره کنیم که شاید تا به حال با آن مواجه نشده و اطلاعاتی نسبت به آن در اختیار نداشته باشید، این نکته را در نظر بگیرید که در حال حاضر سرعت اینترنت ماهواره‌ای استارلینک زیاد نیست و شاید از اینترنت‌های فیبر نوری و بسیاری از سرویس های DSL در کشورهای پیشرفته با سرعتی بالاتر از سرعت اینترنت ماهواره استرلینگ در اختیار کاربران قرار داده می‌شود. اما توجه داشته باشید که اسپیس ایکس شرایط را به گونه‌ای فرهم کرده است که استارلینگ بتواند طی مدت زمان طولانی و بلند مدت پروژه اینترنت سراسری با سرعت بالا و قیمت ارزان را به تمام افراد در جهان ارائه کند در نتیجه هیچ کدام از این مباحثی که توسط بسیاری از وب‌سایت‌ها مبنی بر سرعت بسیار زیاد و قیمت ارزان یا اینترنت ماهواره ای رایگان مطرح شده است واقعیت ندارد اما مطمئنا در بلند مدت امکان پذیر خواهد شد.

این نکته را در نظر داشته باشید که طی تست سرعت استارلینک در چند روزه اخیر نتایجی حاصل شد که بسیاری از کاربران را ناامید کرد زیرا سرعت استارلینک بین ۱۷ تا ۶۰ مگابیت است که در بهترین حالت به 100 مگابیت می‌رسد در نتیجه می توان به جرات گفت اینترنت استارلینک از سرعت بالایی برخوردار نیست و انقلابی در سرعت اینترنت شکل نگرفته است، به همین دلیل در حال حاضر استفاده از اینترنت پرسرعت استارلینک امکان پذیر نیست و شما می‌توانید با خرید کیت و دیش استارلینگ نهایتاً سرعت ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه را تجربه کنید. بهتر است به این نکته اشاره کنیم که هزینه اشتراک اینترنت استارلینگ در حال حاضر نسبت به مابقی اینترنت های گیگابایتی بالاتر می‌باشد برای مثال اینترنت فیبر نوری در آمریکا ۵۶ دلار و اینترنت های گیگابایتی تنها ۸۰ دلار است اما هزینه اشتراک اینترنت ماهواره‌ای استارلینگ در هر ماه ۹۹ دلار خواهد بود که می‌تواند قیمتی بالا برای اینترنت تلقی شود، در انتها بهتر است بالا بودن قیمت تجهیزات و دیش استرلینگ هم اشاره کنیم، در واقع شما اگر بخواهید یک مودم فیبر نوری خریداری کنید باید مبلغ ناچیزی را پرداخت نماید اما برای خرید تجهیزات و دیش استارلینک باید قیمت حدود ۵۰۰ دلار پرداخت کنید تا بتوانید از خدمات اینترنت ماهواره‌ای بهره‌مند شوید که برای بسیاری از کاربران پرداخت این مبلغ امکان‌پذیر نیست.

بررسی قیمت و سرعت اینترنت ماهواره‌ای استارلینک
بررسی قیمت و سرعت اینترنت ماهواره‌ای استارلینک

استفاده از اینترنت ماهواره ای بدون کیت و دیش امکانپذیر است؟

بسیاری از افراد بر این باور هستند که بدون استفاده از تجهیزات و دیش می‌توانند از اینترنت ماهواره‌ای استفاده کنند اما بهتر است بدانید هیچ وقت امکان این مسئله وجود نخواهد داشت که شما بدون استفاده از دیش و تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای گزینه وای فای تلفن همراه خود را روشن کرده و به اینترنت ماهواره متصل شوید. زیرا برای استفاده از اینترنت ماهواره‌ای باید از دیش و تجهیزات استفاده کنید تا بتوانید با استفاده از آن‌ها به ماهواره استارلینگ که خارج از جو زمین قرار دارد متصل شوید.

استفاده از اینترنت ماهواره ای بدون کیت و دیش امکانپذیر است؟
استفاده از اینترنت ماهواره ای بدون کیت و دیش امکانپذیر است؟

بیشتر بخوانید: مقایسه اینترنت ADSL با اینترنت 4G


نتیجه گیری

حال که محتوا آموزش نصب و استفاده از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک (Starlink) را مطالعه کرده‌اید مطمئنا نحوه استفاده از اینترنت استارلینک را یاد گرفته و به این نتیجه رسیده‌اید که اینترنت ماهواره‌ای در چندین سال آینده رشد بسیار چشمگیری خواهد داشت و در بسیاری از مناطق محروم که در حال حاضر اینترنت ندارند، مردم در آینده به راحتی می‌توانند از اینترنت پرسرعت استفاده کنند. در نهایت امیدواریم که با مبحث اینترنت ماهواره‌ ای چیست آشنا شده باشید.

4.5/5 - (20 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها
Masih
Masih
1 سال پیش

سامان جان، واقعا امکان این هست که بدون این تجهیزات و فقط با تنظیمات گوشی ‌و وای فای به استارلینک کانکت شد؟ تا چند وقت دیگه به نظرتون این طرح آماده سازی میشه؟ در حال حاضر ایران اینترنت افتضاح و تقریبا اغلب VPN ها از کار افتاده

سامان
سامان
1 سال پیش

داره توی ترکیه سیستمی پیاده میکنم تا ۸۰۰ کیلومتر بردش هست کامل ایران تحت پوشش میده بصورت رایگان و فقط با تنظیمات گوشی این طرح موقت هست و تا زمانی خودشون بدونن این است طرح فوریشون