بهترین ابزارهای مانیتورینگ شبکه | معرفی 10 نرم افزار برتر

بهترین ابزارهای مانیتورینگ شبکه

مانیتورینگ شبکه به معنای نظارت بر تمام اجزای شبکه از جمله روتر، سوئیچ‌ شبکه، سرور و ماشین‌های مجازی برای مدیریت بهتر شبکه و بررسی و کنترل دسترسی‌پذیری تمام اجزای شبکه است. البته عمل مانیتورنیگ بسته به اهداف سازمان و مشتریان آن در گستره‌های متفاوتی صورت می‌گیرد و شیوه‌های متعدد رایگان و پولی نیز برای آن وجود دارد. از آسان‌ترین روش استفاده از بهترین ابزارهای مانیتورینگ شبکه است. بنابراین، در این محتوا از وب‌سایت برقچی به معرفی 10 نرم‌افزار برتر و ویژگی‌های هر کدام می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

فهرست مقاله:

بهترین ابزارهای مانیتورینگ شبکه

در واقع، ابزارهای مانیتورینگ شبکه نقش بسیار حیاتی در بهبود عملکرد تجهیزات شبکه و افزایش کارایی آنها دارند. تشخیص دقیق خطاها و اعمال بهینه‌سازی‌ها برای کسب و کارهایی که از شبکه خود بهره می‌برند، امری بسیار اساسی است. به همین دلیل، آشنایی کامل با بهترین ابزارهای مانیتورینگ شبکه امکان رصد و شناسایی هرگونه تهدید را به صورت موثر فراهم می‌کند و به طور کلی، کارایی و کاربرد پایدار شبکه را تضمین می‌کند. معمولاً بهترین ابزارهای مانیتورینگ شبکه، امکان کنترل دستگاه‌ها، سیستم‌عامل‌ها و شبکه‌های متعددی را فراهم می‌کنند و هرکدام در زمینه مشخصی بهترین عملکرد را از خود نشان می‌دهند. در ادامه به بررسی بهترین و محبوب‌ترین نرم‌افزارها و ویژگی آن‌ها می‌پردازیم.

نرم‌افزار SolarWinds بهترین ابزار مانیتورینگ شبکه

SolarWinds بهترین ابزار مانیتورینگ شبکه
SolarWinds بهترین ابزار مانیتورینگ شبکه

ابزار SolarWinds به دلیل قابلیت‌های متعدد بهترین نرم افزار مانیتورینگ شبکه در سازمان‌های بزرگ شناخته می‌شود. این سرویس بهترین برنامه ردیابی منابع و عملکرد برنامه‌های موجود روی سرورها است. مدیران شبکه با بهره‌وری از این برنامه می‌توانند دستگاه‌های شبکه را به طور خودکار شناسایی کنند و نظارت بر شبکه را در ابعاد گسترده‌ای انجام دهند. همچنین این نرم‌افزار قابلیت‌هایی مانند ارسال هشدار، برنامه‌ریزی ظرفیت شبکه، تجزیه‌و‌تحلیل دریافت بسته‌ها، مپینگ (mapping) شبکه و نظارت بر زیرساخت‌های بی‌سیم و سلامت سخت افزار شبکه را ارائه می‌دهد.

نرم‌افزار OpManager

بهترین ابزار مانیتورینگ شبکه برای گزارش‌
بهترین ابزار مانیتورینگ شبکه برای گزارش‌

برنامه OpManager نیز بهترین ابزار مانیتورینگ شبکه در زمینه گزارش‌های نظارت در شبکه و پشتیبانی از افزونه‌ها و پلاگین‌ها است. با این نرم‌افزار شما به راحتی می‌توانید به مانیتورینگ Websphere, GlassFish, SAP, Tomcat, Oracle و دیگر نرم‌افزارهای کاربردی دلخواه بپردازید. علاوه بر این برای عیب‌یابی می‌توانید از مانیتورینگ Windows event log، مانیتورینگ Syslog و مانیتورینگ SNMP بهره ببرید. قابلیت‌های بی‌نظیری دیگری مانند مانیتورینگ تجربه کاری کاربر نهایی از مکان‌های مختلف، نظارت بر سرویس‌های TCP (مانند http, ftp, DNS)، مانیتورینگ سرویس‌های ویندوز و فایل و فولدر در این برنامه وجود دارند. شما با این نرم‌افزار می‌توانید گزارش‌های مورد نظر خود را با همکاران با استفاده از ابزار Schedule Email Report به اشتراک بگذارید و آن را در فایل‌های XLS، PDF و HTML ذخیره نمایید.


حتماً بخوانید: بهترین برنامه مانیتورینگ شبکه (Portmaster)


نرم‌افزار PRTG بهترین ابزار مدیریتی مانیتورینگ شبکه

قابلیت‌های مدیریتی با برنامه PRTG
قابلیت‌های مدیریتی با برنامه PRTG

اگر به دنبال بهترین ابزار مانیتورینگ با رابط کاربری ساده اما قابلیت‌های مدیریتی قدرتمند هستید، ما نرم‌افزار PRTG را پیشنهاد می‌دهیم. کار با این ابزار بسیار آسان است و شما به راحتی می‌توانید بر شبکه‌های LAN، WAN، WLAN و VPN، وب‌سایت‌ها، ایمیل‌ها، سیستم لینوکس، ویندوز، روترها و موارد بسیار دیگری نظارت داشته باشید. این برنامه قابلیت‌ها و دسترسی‌هاس اساسی مانند دسترسی به شبکه و استفاده از پهنای باند، کیفیت سرویس، بار حافظه و استفاده از CPU و حتی دستگاه‌های از راه دور را نظارت می‌نماید و از پروتکل‌های SNMP ،WMI، packet sniffe، IPFIX پشتیبانی می‌کند.

نرم‌افزار Obkio

بهترین ابزار مانیتورینگ ترافیک شبکه
بهترین ابزار مانیتورینگ ترافیک شبکه

برای نظارت مستمر بر ترافیک شبکه از obkio استفاده نمایید. این نرم‌افزار به صورت لحظه‌ای دیتا و اطلاعات لازم برای تحلیل شبکه را در اختیار مدیرشبکه قرار می‌دهد. همچنین در ترافیک شدید می‌تواند ترافیک مصنوعی ایجاد کند تا کارایی شبکه را بررسی نماید. با این نرم‌افزار امکان تحلیل و بررسی متریک‌های مختلف شبکه از جمله پهنای باند، تأخیر، بسته‌های گم‌شده و تداخل‌های شبکه قابل نظارت و بررسی هستند. همچنین آنالیز ترافیک شبکه، تعیین علت ضعف عملکرد شبکه و شناسایی مسیرهای مسدود شبکه با این برنامه به راحتی قابل انجام است.

ابزار Datadog

بهترین ابزار مانیتورینگ شبکه
بهترین ابزار مانیتورینگ شبکه

برنامه Datadog نیز بهترین نرم افزار مانیتورینگ مبتنی بر cloud است وردیابی منابع سرور و سرویس‌های front-end را انجام می‎‌دهد. با این برنامه نیز می‌توانید مشکلات مربوط به عملکرد سیستم را دقیق مشاهده و بررسی و مشکل را ردیابی نمایید. از قابلیت‌های کلیدی این ابزار می‌توان به نظارت بر سرورها در مکان‌های مختلف، مپینگ تجزیه و تحلیل ترافیک، تشخیص ناهنجاری عملکرد،صفحه نمایش قابل تنظیم و مکانیسم ردیابی اشاره نمود. این نرم‌افزار می‌تواند به بیش از 400 نوع ابزار و سرویس متصل شود.

نرم‌افزار Sematext

بهترین نرم افزار مانیتورینگ شبکه
بهترین نرم افزار مانیتورینگ شبکه

ابزار Sematext نیز با طراحی گرافیکی جذابی که دارد در لیست بهترین نرم افزار مانیتورینگ جایگاه ویژه‌ای دارد. این برنامه برای عیب‌یابی سریع سرور و نظارت در شبکه سخت‌افزاری عملکرد مناسبی از خود نشان می‌دهد و گزارش‌ها و لاگ‌های کاربردی به کاربران ارائه می‌دهد. این برنامه به مدیران شبکه اجازه می‌دهد عملکرد شبکه را به صورت لحظه‌ای مشاهده نمایند و به مانیتورینگ شبکه‌های پیچیده و توزیع‌ شده، تجزیه و تحلیل لاگ‌های شبکه بپردازند. همچنین تحلیل الگوها و روندهای طولانی مدت برای بهبودهای لازم در زیرساخت شبکه، با وجود این برنامه امکان‌پذیر می‌شود.


بیشتر بخوانید: آموزش کار با نرم افزار مانیتورینگ


بهترین نرم افزارهای رایگان مانیتورینگ شبکه

بهترین نرم افزار مانیتورینگ رایگان معمولاً روی سروهای ابری (cloud) و به صورت متن باز وجود دارند. از میان ابزارهای رایگان، برنامه‌هایی که در ادامه معرفی می‌کنیم، بهترین عملکرد را دارند و شما را از هر گونه نرم‌افزار پولی بی‌نیاز می‌کنند.

نرم افزار Nagios

بهترین نرم افزارهای رایگان مانیتورینگ
بهترین نرم افزارهای رایگان مانیتورینگ

سرویس Nagios برای مانیتورینگ شبکه به صورت اپن سورس (متن باز) و به صورت کاملاً رایگان وجود دارد. مدیران شبکه با این برنامه به راحتی می‌توانند عیب‌یابی سیستم را از راه دور انجام دهند و گزارش‌ها و پیغام‌های برنامه را در ایمیل خود دریافت نمایند. این برنامه قابلیت مانیتورینگ خدمات شبکه، نظارت بر سخت‌افزارهای متصل، نظارت بر منابع هاست (پردازنده)، نظارت از راه دور از طریق SSH، اعلان‌ها و هشدارهای مرتب و زمان‌بندی شده است. این برنامه با ارائه رابط کاربری وب و داشبوردهای حرفه‌ای عمل نظارت برای مدیران را بسیار آسان می‌نماید.

ابزار Zabbix

بهترین نرم افزارهای رایگان مانیتورینگ
بهترین نرم افزارهای رایگان مانیتورینگ

دومین گزینه از لیست بهترین ابزارهای رایگان مانیتورینگ شبکه، برنامه قدرتمند و کامل Zabbix در سطح سازمان‌های بزرگ است. از Zabbix برای مانیتورینگ در لحظه (Real Time) دیتاهای جمع‌آوری‌شده از سرورهای متعدد، ماشین مجازی و دستگاه‌های شبکه گوناگون استفاده می‌شود. این پلتفرم متن‌باز کاملاً رایگان است و با طراحی گرافیکی جذاب و نوتیفیکیشن‌ها و اصلاح‌های کاربردی، عمل مانیتورینگ سرور، نظارت بر سرویس ابری، مانیتورینگ سرویس‌ها و موارد متعدد دیگر را به خوبی انجام می‌دهد.

نرم افزار Observium

ابزار رایگان Observium

سرویس Observium برای نظارت تجهیزات شبکه یکی دیگر از ابزارهای رایگان است که دستگاه‌های بیشماری با پروتکل SNMP را پشتیبانی می‌کند. این برنامه نصب و پیکربندی آسانی نیز دارد و به عنوان سرور با یک URL اختصاصی نصب می‌شود. در این برنامه رایگان می‌توانید هاست و شبکه خود را ایجاد کنید و محدوده یا سیستم‌های موردنظر خود را برای تشخیص خودکار داده‌های SNMP تنظیم کنید. این برنامه با پروتکل CDP، LLDP یا FDP دستگاه‌های شبکه را شناسایی می‌کند و با رابط کاربری ساده امکان نمایش داده‌های آماری را فراهم می‌کند. شما در Observium‌ می‌توانید به اطلاعاتی و گزارش‌هایی مانند رم و پردازنده، ذخیره سازی داده‌ها و منبع تغذیه دسترسی داشته باشید.

نرم افزار CACTI

بهترین نرم افزار رایگان مانیتورینگ پهنای باند شبکه

در لیست بهترین ابزار مانیتورینگ رایگان، برنامه Cacti یکی از ابزارهای مانیتورینگ شبکه است که به‌صورت متن‌باز و با زبان برنامه‌نویسی PHP طراحی شده است. این ابزار مبتنی‌بر وب است و از MySQL برای ذخیره‌سازی اطلاعات و ایجاد و مقداردهی به نمودارها استفاده می‌کند. با Cacti می‌توانید بر دستگاه‌های متصل به شبکه نظارت نمایید و میزان استفاده از پهنای باند را ردیابی و نمودار آن را نیز ترسیم کنید. Cacti از پروتکل SNMP برای جمع‌آوری اطلاعات در دستگاه‌های ریموت بهره می‌برد و با کمک آن می‌توانید استفاده از ترافیک شبکه و پهنای باند را با مرورگر نظارت کنید.


بیشتر بخوانید: بهترین برنامه‌های اندروید در 2023


انتخاب بهترین نرم‌افزار برتر مانیتورینگ

در این محتوا از مجله برقچی به معرفی 10 نرم‌افزار برتر مانیتورینگ پرداختیم. همچنین اشاره کردیم که استفاده از این ابزارها مزیت‌های زیادی به‌همراه دارد. از این فواید می‌توان به نظارت بر دسترسی سیستم‌ها و ابزارها به شبکه، جلوگیری از خرابی و اختلال، پیدا‌کردن و رفع سریع مشکلات، کشف تهدیدهای امنیتی، نظارت بر استفاده از پهنای باند، برنامه‌ریزی ظرفیت و به‌کارگیری فناوری‌های نوین اشاره کرد. امیدواریم این مطلب برای شما مفید باشد. از همراهی شما سپاس‌گزاریم.

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها