تفاوت سرور رک و سرور تیغه‌ای (مقایسه کامل)

تفاوت سرور رک و سرور تیغه‌ای

سرور وظیفه به اشتراک گذاری اطلاعات با رایانه‌های دیگر را برعهده دارد که در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شود. از انواع سرور می‌توان به سرور رک و سرور تیغه‌ای اشاره کرد که شامل تفاوت‌هایی با یکدیگر هستند. بررسی تفاوت سرور رک و سرور تیغه‌ای، با این سرورها و کاربرد آن‌ها به‌خوبی آشنا خواهید شد. این نوع سرورها که معمولاً برای مراکز داده و محیط‌های سازمانی به کار می‌روند، در شبکه‌های کوچک نیز استفاده می‌شوند. حتی اگر هزینه لازم برای آماده‌سازی تجهیزات این سرورها را نداشته باشید، می‌توانید از ارائه‌دهنده سرویس خود این نوع سرورها را دریافت نمایید. بنابراین در ادامه هرکدام از این سروها را شرح می‌دهیم و با شرح تفاوت آن‌ها، کاربرد هرکدام را مشخص می‌کنیم. با این مطلب از وب‌سایت برقچی با ما همراه باشید.

فهرست مقاله: 

انواع سرور بر اساس ابعاد و شکل ظاهری

همان‌طور که از اسم این سرورها مشخص است یکی از جنبه‌های تفاوت آن‌ها مربوط به شکل و اندازه ظاهری آن‌ها است. اندازه و نوع قرارگیری واحدها در این سرورها با مشخصات و ویژگی‌های منحصربه‌فردشان هماهنگ است.

سرور رک (Rack Mount)

سرور رکمونت یکی از رایج‌ترین سرورهاست. این نوع سرورها برای نصب به‌صورت پشته در یک محفظه طراحی‌شده‌اند. رک (محفظه) یا شاسی سرور محل قرارگیری این سرورها است. برخلاف سرورهای سنتی، سرور رک عرض بیشتری دارد است. بنابراین بسته به طرح، می‌توان آن را با استفاده از پیچ‌ یا ریل در قفسه محکم کرد. محفظه سرور Rack شامل یک مانیتور، صفحه‌کلید و ماوس است که به هر سرور متصل می‌شود تا مدیر به‌طور فیزیکی به منابع سرور دسترسی پیدا کند و آن‌ها را پیکربندی کند.

ارتفاع یا مقدار واحدهای رک شبکه وابسته به نیازمندی‌های سیستم موردنظر است. سرورهای بزرگ‌تر امکان استفاده از CPU، حافظه یا سایر اجزای اضافی خواهند داشت. طول محفظه فلزی سرور rack به 10 فوت یا حدوداً 3 متر می‌رسد. با توجه به اینکه سرور رک کوچک‌ است، تعداد بیشتری در یک محفظه استاندارد رک جای می‌گیرند، بنابراین مزیت آن این است که چندین عدد از آن‌ها می‌توانند روی یک رک قرار بگیرند و جای بگیرند.

تفاوت سرور رک و سرور تیغه ای
تفاوت سرور رک و سرور تیغه ای

بیشتر بخوانید: ویندوز سرور چیست؟ تفاوت آن با ویندوز معمولی


سرور تیغه‌ای (Blade Server)

سرور تیغه‌ای یا Blade Server شبیه سرور رکمونت و کوچک‌تر از آن است. هر واحد سرور Blade معمولاً فقط شامل یک CPU، حافظه و کنترلرهای شبکه است. در این نوع سرور، تجهیزات موردنیاز برای پردازش شاسی یا محفظه اصلی تأمین می‌شود.

سرورهای تیغه‌ای به‌جای اینکه در رک نصب شوند، مانند خشاب در Bay drive یا محفظه‌های سخت‌افزاری رک اصلی نصب می‌شوند. این ساختار اجازه می‌دهد تا سرورهای بیشتری در فضای کوچک‌تر نصب شوند. برای مثال، شما ممکن است فقط بتوانید 10 سرور رک را در یک محفظه اصلی رک نصب کنید، اما در همان فضا، بتوان 20 سرور blade در خشاب‌ها  قرارداد. سرورهای تیغه‌ای معمولاً زمانی استفاده می‌شوند که نیاز محاسباتی بالایی با نوعی از سیستم ذخیره‌سازی سازمانی وجود داشته باشد. البته این تأسیسات باید توان پردازشی برای تحمل بار حرارتی و الکتریکی بسیار بالایی در هر فوت مربع را داشته باشد.

Blade Server
Blade Server

سرور ایستاده (Tower Server)

سرور ایستاده با پیکربندی قفسه‌ای شکل از سرورهای قدیمی‌تر هستند و از حداقل اجزا و نرم‌افزار تشکیل می‌شوند. این سیستم شامل کارت گرافیک سفارشی، رم سفارشی یا سایر قطعات رده‌بالا نیست، اما امکانات را برای کاربر به‌گونه‌ای بهبود می‌بخشد تا از آن به‌عنوان یک سرور همه‌منظوره، وب سرور یا انواع دیگر سرورهای شبکه استفاده کند. سرورهای ایستاده به شکل کیس کامپیوتر یکپارچه‌ای هستند که فضای عمودی زیادی را اشغال می‌کنند.

tower server
tower server

بیشتر بخوانید: کانفیگ سرور HP | آموزش پیکربندی اولیه سرور اچ پی


تفاوت سرور رک و سرور تیغه‌ای

تفاوت اصلی این دو سرور در اندازه آن‌هاست. با توجه به ‌اندازه کوچک یک سرور تیغه‌ای، اجزایی که قدرت محاسباتی را فراهم می‌کنند بسیار محدود هستند و به شما امکان می‌دهند. از طرف دیگر، سرورهای رک پهن و کوتاه هستند، به این معنی که فقط یک سرور می‌تواند در یک بخش از رک قرار گیرد.در مقایسه با سرورهای رک، سرورهای تیغه‌ای بیشتر برای پردازش خوشه‌های داده استفاده می‌شوند. پیکربندی داخلی سرور blade قابل تعویض است که هزینه حذف یا جایگزینی دستگاه‌های موجود را کاهش می‌دهد و زمان تعمیر را بهبود می‌بخشد. در مقابل سرور رک با امکانات نسبتاً کامل و قدرت محاسباتی خوب، مناس برای مقیاس‌پذیری بالا و پشتیبانی از مدیریت پشته هستند.

البته هر دو هزینه‌های بالایی برای کنترل رطوبت و خنک‌کننده دارند. گرمای تولیدشده توسط سرورهای رک با تعداد سرورهایی که در آن‌ها قرار دارند تعیین می‌شود، درحالی‌که گرمای تولیدشده توسط سرورهای تیغه‌ای با تعداد نصب اولیه تعیین می‌شود. به‌طورکلی، سرورهای Blade متمرکزتر از سرورهای رک هستند، بنابراین هزینه‌های خنک‌کنندگی بالاتر است. اگر یک شرکت متوسط تا بزرگ با فضای مرکز داده محدود هستید، اما برای پردازش برنامه‌های پیشرفته به چندین سرور نیاز دارید، می‌توانید سرورهای Blade را انتخاب کنید. با این‌حال، اگر فضای مرکز داده شما برای محاسبات مصرف می‌شود، می‌توانید سرورهای رک را انتخاب کنید.

انتخاب میان سرور رک و سرور تیغه‌ای
انتخاب میان سرور رک و سرور تیغه‌ای

مزایای سرور رک

  • قدرت: سرورهای رکمونت قدرتمند و چندمنظوره هستند و برای پشتیبانی از طیف وسیعی از نیازها پیکربندی می‌شوند.
  • نگهداری و اجرای کم‌هزینه‌تر: همچنین اگر فقط به تعداد کمی سرور نیاز دارید، به دلیل هزینه‌های اولیه پایین‌تر، ازنظر اقتصادی بهترین انتخاب هستند.
  • خنک‌کنددگی آسان: رک‌ها معمولاً مجهز به فن‌های داخلی هستند و قرار دادن آن‌ها در یک قفسه باعث افزایش جریان هوا می‌شود.
  • توسعه‌پذیر: سرورهای Rack زمانی مناسب هستند که به بیش از یک سرور اما کمتر از 10 سرور نیاز دارید. البته می‌توانید با رک‌های دیگر پروژه خود را گسترش دهید.

مزایای سرور تیغه‌ای

  • بهینه‌سازی فضا و پردازش: سرورهای تیغه ای امکان استفاده بهینه از فضای موجود با ارائه بیشترین واحد را به حداکثر می‌رسانند.
  • عیب‌یابی سریع: سرور Blade با امکان تعویض اجزا بدون خاموش کردن کل دستگاه، سرویس‌دهی سریع را فراهم می‌کنند.
  • کاهش مصرف برق: در بسیاری از موارد شاسی اصلی Blade Server برق را به چندین سرور تأمین می‌کند و مصرف کل را کاهش می‌دهد.
  • کاهش هزینه کابل‌کشی: به‌جای نیاز به اجرای کابل‌های جداگانه برای هر سرور، سرورهای تیغه‌ای معمولاً یک کابل (اغلب فیبر) به شاسی دارند و هزینه کابل‌کشی را کاهش می‌دهند.

بیشتر بخوانید: آموزش عیب‌ یابی کابل با 3 روش!


سرور تیغه‌ای یا سرور رک؟

زمان استفاده از سرور رک یا سرور blade کاملاً به سناریو و نیازمندی شما بستگی دارد. البته از هر دو سرور Blade و سرور Rack می‌توان برای انجام پروژه‌های مشابه استفاده و آن‌ها را پیکربندی کرد؛ بنابراین هنگام انتخاب باید به هزینه نیز توجه داشته باشید. نکته مهم بررسی نیازهای پردازشی و چیدمان مناسب در فضای موجود هست. علاوه بر این‌ها باید میزان تحمل حرارت و هزینه خنک‌کنندگی سرور را نیز در نظر بگیرید تا سرور بهینه و مناسب با پروژه خود را انتخاب نمایید. از همراهی شما در این محتوا از مجله برقچی سپاس‌گزاریم.

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها