پهنای باند چیست؟ تفاوت آن با سرعت اینترنت

تفاوت پهنای باند با سرعت اینترنت

اگر هنوز تفاوت پهنای باند با سرعت اینترنت را نمی‌دانید، این مقاله بهترین راهنما برای شما خواهد بود. شاید شما هم تجربه کرده‌اید که هنگام انجام امور اینترنتی، افت سرعت مانع شما باشد. ممکن است هنگام ویدئو کال تصویر فریز شود. یا حتی هنگام پرکردن فرمی، اطلاعات ذخیره نشوند و ناچار شوید از ابتدا شروع کنید. شاید هم هنگام فرستادن پیام یا ایمیل تیک ارسال پیام یا ایمیل را دریافت نکنید.

در چنین شرایطی ممکن است به این فکر کنید که چرا اینترنت پرسرعت شما، پاسخگوی نیازهای شما نیست. شاید هم به فکر تعویض مودم یا روتر خود باشید. باید بدانید چنین انتظاراتی اغلب ناشی از درک نادرست سرعت اینترنت در مقابل پهنای باند است. خوشبختانه، درک این تمایز آسان است. و شما با درک تفاوت های ظریف سرعت اینترنت در برابر پهنای باند، می‌توانید سرویس و تنظیمات مناسب خود را تشخیص دهید. با این مطلب از برقچی همراه باشید.

فهرست:

پهنای باند چیست؟

سرعت اینترنت و پهنای باند به هم مرتبط هستند اما معیارهای متفاوتی برای کیفیت اتصال هستند. سرعت به حداکثر سرعتی که با آن می‌توان داده‌ها را انتقال داد، اشاره دارد. و این سرعت معمولاً به صورت مگابیت در ثانیه (Mbps) اندازه گیری می‌شود. پهنای باند به حداکثر مقدار داده ای اشاره دارد که می‌توان هنگام اتصال از آن استفاده کرد.

پهنای باند نیز به صورت مگابیت در ثانیه (و به طور فزاینده گیگابیت در ثانیه، برای اتصالات گیگابایت) است. تفاوت بین سرعت اینترنت و پهنای باند را می توان در یک خط خلاصه کرد. پهنای باند اینترنت، میزان داده‌ای که می‌توان آپلود یا دانلود کرد، در حالی که سرعت اینترنت میزان سرعت بارگیری را نشان می‌دهد.

پهنای باند
پهنای باند

اگر چندین دستگاه و چندین عضو خانواده را به طور همزمان روی آن‌ها دارید، به پهنای باند بیش‌تری برای ادامه دادن نیاز دارید. پخش ویدئو، بازی و سایر فعالیت‌های پرظرفیت به مقدار مشخصی از سرعت پهنای باند نیاز دارند تا بهترین تجربه استفاده از اینترنتی بدون بافر یا تاخیر زیاد داشته باشید. و هرچه ارائه دهنده اینترنت شما بتواند پهنای باند بیش‌تری ارائه دهد، سریع‌تر کار خود را انجام خواهید داد.

توجه داشته باشید برخی از دستگاه‌ها، مانند تلویزیون‌هایی که ویدیوهای 4K را پخش می‌کنند، پهنای باند بالایی می‌طلبند. در مقایسه، یک وبینار معمولاً از پهنای باند بسیار کمتری استفاده می‌کند. اگرچه سرعت و پهنای باند قابل تعویض نیستند، پهنای باند بیشتر برای حفظ سرعت قابل تحمل در چندین دستگاه ضروری است.

اهمیت پهنای باند:

هرچه پهنای باند شما بیش‌تر باشد، می توانید بسته های بیشتری را در یک زمان ارسال کنید. مگابیت در ثانیه واحدی است که برای اندازه‌گیری مقدار داده (بسته‌ها) در ثانیه در حال انتقال است. مگابیت در ثانیه بالاتر به معنای داده بیشتر است.

برای درک بیش‌تر در مورد پهنای باند با دیدگاه بزرگراه به مساله بنگرید. همه خودروها (داده‌ها) در یک خط بزرگراه با سرعت یکسان در حال رانندگی هستند. برای اینکه اتومبیل‌های بیش‌تری در آن بزرگراه حرکت کنید، باید بزرگراه را عریض‌تر کنید. به عنوان مثال، اگر مگابیت بر ثانیه معادل یک خط 1 بزرگراه باشد. و فرض کنید می خواهید تصویری با اندازه 5 مگابایت دانلود کنید. دانلود آن 5 ثانیه طول می کشد. حالا تصور کنید که 5 مگابیت در ثانیه (پهنای باند) اتصال دارید، یا 5 خط در بزرگراه. چقدر طول می کشد؟ درست است جواب 1 ثانیه می شود.

اما بهتر است این را هم بدانید که سرعت اینترنت یا عددی که به شما می دهند (مثلاً 5 مگابیت در ثانیه)، ربطی به سرعت کار اینترنت شما ندارد. در واقع، «سرعت اینترنت» واقعی با چیزی به نام تأخیر ارتباط دارد. تأخیر عبارت است از مدت زمانی که طول می کشد تا داده ها بین منبع و مقصد حرکت کنند که در میلی ثانیه اندازه گیری می‌شود.


بیش‌تر بخوانید: بهترین مودم VDSL (پنج انتخاب برتر)


انواع پهنای باند:

در محاسبات، پهنای باند به معنای حداکثر نرخ انتقال داده در مسیری معین است. پهنای باند به عنوان پهنای باند شبکه، پهنای باند داده، یا پهنای باند دیجیتال نیز مشخص می‌شود.

پهنای باند شبکه:

این مولفه برابر با میزانی است که حداکثر ظرفیت اتصال سیمی یا بی سیم را برای انتقال داده ها از طریق اتصال شبکه در مدت زمان معینی نشان می‌دهد. به طور معمول، پهنای باند به تعداد بیت، مگابیت یا گیگابیت نمایش داده می شود که می‌تواند در 1 ثانیه منتقل شود. بنابراین همان‌طور که در بالا نیز اشاره شد، پهنای باند سرعت انتقال داده را توصیف می کند و معیاری برای سنجش سرعت شبکه نیست.

پهنای باند داده:

ممکن است از پهنای باند و انتقال داده به عنوان یک موجودیت صحبت شود. با این حال در واقع آن‌ها باهم متفاوت هستند. پهنای باند داده مقدار داده ای است که می‌تواند در یک زمان منتقل شود. انتقال داده مقدار واقعی داده منتقل شده است.

پهنای باند دیجیتال:

پهنای باند دیجیتال ممکن است به این موارد اشاره داشته باشد: نرخ بیت چندرسانه‌ای یا نرخ بیت متوسط ​​پس از فشرده‌سازی داده‌های چند رسانه‌ای (کدگذاری منبع)، که به عنوان کل مقدار داده تقسیم بر زمان پخش تعریف می‌شود.

سرعت اینترنت چیست؟

این مولفه برابر حداکثر سرعت برای انتقال داده ها یا محتوا از شبکه جهانی وب به رایانه خانگی، تبلت یا تلفن هوشمند شما است. سرعت این داده ها بر حسب مگابیت بر ثانیه (Mbps) اندازه گیری می شود.

سرعت اینترنت
سرعت اینترنت

تفاوت پهنای باند و ترافیک چیست؟

بسیاری از شرکت ها از اصطلاح پهنای باند برای توصیف محدودیت های ترافیکی خود استفاده می کنند. پهنای باند ظرفیت، بزرگی یا عرضی است که داده‌ها در آن در واحد ثانیه منتقل می‌شوند. از طرف دیگر، ترافیک مقدار داده ای است که در واقع ارسال و دریافت می‌کنید. به عنوان مثال، اگر یک مودم با پهنای باند 56 کیلوبیت در ثانیه دارید، مودم شما می تواند 56000 بیت (7 کیلوبایت) در ثانیه را انتقال دهد. این مودم دارای پهنای باند 56 کیلوبیت بر ثانیه است. در واقع اینترنت ADSL اداری شما ممکن است پهنای باند بین 256Kbps-24Mbps را فراهم کند، اما محدودیت ترافیک ماهانه شما ممکن است بین 20 تا 1000 گیگابایت باشد.


بیش‌تر بخوانید: آموزش افزایش سرعت اینترنت در مودم


نحوه اندازه گیری پهنای باند چگونه است؟

قبل از هرچیز برای داشتن تجربه استفاده از اینترنت با سرعت مناسب و تاخیر کمتر باید به درکی از پهنای باند شبکه یا پهنای باند اینترنت خود برسید. بنابراین این مراحل را دنبال کنید:

  • برنامه‌ها و دستگاه‌هایی که استفاده خواهید کرد را شناسایی کنید.
  • پهنای باند مورد نیاز هر برنامه را تعیین کنید.
  • پهنای باند مورد نیاز هر برنامه در تعداد کاربرانی که از آن استفاده می‌کنند، ضرب کنید.
  • همه اعداد پهنای باندها را به هم اضافه کنید.

توجه داشته باشید که این عدد حداقل میزانی است که شما نیاز دارید. با این مقدار خاطرجمع خواهید بود که همه اعضا از اینترنت بدون افت سرعت استفاده می‌کنند. اما به طور معمول، برای اندازه گیری پهنای باند فعلی اینترنت شما، مقدار کل ترافیک ارسال و دریافت شده در یک بازه زمانی خاص را شمارش می‌کنند. سپس اندازه گیری‌های به دست آمده به صورت یک عدد در ثانیه را بیان می‌کنند.

جمع بندی:

با مقاله تفاوت پهنای باند با سرعت اینترنت آموختیم که هرچه پهنای باند بیشتر باشد، می توان بسته های بیشتری را در یک زمان ارسال کرد. پهنای باند زمانی مشخص می‌شود که چندین کاربر همزمان از یک اتصال اینترنت استفاده کنند. در مقابل سرعت اینترنت، حداکثر سرعتی است که با اینترنت شما می‌توان بارگیری کرد و ترافیک اینترنت ماهانه شما میزان داده‌ای است که شما می‌توانید استفاده کنید. از همراهی شما سپاس‌گزاریم.

4.7/5 - (4 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها