DHCP در مودم چیست و چه کاربردی دارد؟

dhcp چیست

آیا می‌دانید DHCP چیست؟ در دنیای پیچیده‌ی شبکه‌ها، هر دستگاهی که به یک شبکه متصل می‌شود، نیاز به یک آدرس IP دارد. این آدرس‌ها، مانند شماره‌های تلفن، به دستگاه‌ها اجازه می‌دهند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. اگرچه در شبکه‌های کوچک خانگی، مانند آن‌هایی که دارای چند کامپیوتر و گوشی همراه هستند، می‌توان آدرس‌های IP را به صورت دستی تنظیم کرد، اما در شبکه‌های بزرگ‌تر، این کار زمان‌بر و پیچیده می‌شود. تصور کنید یک شبکه‌ی بزرگ و پیچیده وجود دارد که هزاران دستگاه، از کامپیوتر‌ها و سرور‌ها تا دستگاه‌های متصل به اینترنت، به آن متصل هستند. در این شرایط، تنظیم دستی آدرس‌های IP برای همه‌ی این دستگاه‌ها زمان‌بر و مشکل است.

در اینجا به کمک پروتکل DHCP می‌توان مشکل را برطرف کرد. شایان ذکر است بدانید، DHCP این کار را به‌صورت اتوماتیک انجام می‌دهد و به سرعت در اختصاص دادن آدرس‌های IP کمک می‌کند. در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این محتوا با ما در وب سایت برقچی همراه باشید.

فهرست:

DHCP در مودم چیست و چه کاربردی دارد؟

در ابتدا بهتر است شما را با DHCP آشنا کنیم و ذکر کنیم DHCP چیست تا بتوانید با دید بازتر این محتوا را تا انتها مطالعه کنید. پروتکل DHCP (مخفف Dynamic Host Configuration Protocol)، نوعی پروتکل برای پیکربندی هاست به‌طور پویا است که به هر دستگاه موجود در شبکه به‌صورت خودکار یک آدرس IP اختصاص می‌دهد. در واقع، هر دستگاه برای اتصال به اینترنت نیازمند آدرس IP است که از طریق روتری مجهز به سرویس DHCP اختصاص داده می‌شود.

در شبکه‌های خیلی بزرگ، یک روتر به‌تنهایی نمی‌تواند تمام دستگاه‌های متصل را مدیریت کند. در چنین مواقعی، سرور اختصاصی جداگانه‌ای فقط برای اختصاص آدرس IP به دستگاه‌ها در شبکه قرار داده می‌شود و پروتکل DHCP به‌جای روتر، روی سرور اجرا می‌شود.

پروتکل DHCP نه‌تنها اختصاص‌دهنده‌ی اتوماتیک آدرس IP است، بلکه مدیریت پیکربندی شبکه برای subnet mask، default Gateway و سرویس DNS را نیز برعهده‌ دارد.

DHCP در مودم چیست و چه کاربردی دارد؟
DHCP در مودم چیست و چه کاربردی دارد؟

آشنایی با معماری DHCP

معماری DHCP چیست؟ برای شناخت با این معماری به زبان ساده باید با سه بخش اصلی آشنا شوید. شاید برای شما سوال پیش بیاید این سه بخش چه هستند؟ در پاسخ به این سوال باید ذکر کنیم این سه بخش کلاینت، سرور و عامل رله هستند. در ادامه هر یک از این بخش ها را به صورت مجزا بررسی خواهیم نمود تا به صورت کامل با معماری DHCP اشنا شوید.

 • کلاینت: هر دستگاهی که قادر به اتصال به اینترنت است و با سرور پروتکل DHCP ارتباط برقرار می‌کند، مشتری یا همان کلاینت DHCP محسوب می‌شود. این دستگاه‌ها شامل تلفن‌ها، سیستم‌های کامپیوتری، پرینترها و سرورهای داخل شبکه نیز می‌شوند.
 • سرور: سیستم‌های کامپیوتری که وظیفه اختصاص آدرس‌های IP را در پروتکل DHCP انجام می‌دهند، سرورهای DHCP نامیده می‌شوند.
 • عامل رله: وظیفه‌ی ارسال سیگنال‌های تقاضا بین کلاینت و سرور را در پروتکل DHCP بر عهده دارد. این عامل در شبکه‌های کوچک ضروری نیست، اما در شبکه‌های عظیم و پیچیده، حضور آن به شدت نیاز است.
آشنایی با معماری DHCP
آشنایی با معماری DHCP

مزایا و معایب DHCP

همانطور که می‌دانید هر سرویسی دارای مزایا و معایبی است و DHCP هم از این قاعده مستثنی نیست. در واقع DHCP در کنار مزایایی که دارد از معایبی هم برخوردار است. در ادامه به صورت کامل به سوال مزایا و معایب DHCP چیست را به صورت کامل پاسخ خواهیم داد.

مزایا DHCP

در ابتدا تصمیم داریم به بررسی مزایای این پروتکل بپردازیم. یکی از مزایای اصلی DHCP، تخصیص خودکار آدرس‌های IP به دستگاه‌ها در شبکه است. به جای تنظیم دستی آدرس‌ها، کلاینت‌ها به‌طور خودکار آدرس‌های IP را از سرور DHCP دریافت می‌کنند. این عملیات سریع و کارآمد است و برای مدیران شبکه شرایط را به گونه ای فراهم می کند تا بتوانند در زمان خود صرفه جویی کنند. یکی دیگر از مزایای DHCP، کاهش تداخل میان آی‌پی‌هاست. در واقع DHCP، با تخصیص دقیق آدرس‌های IP به دستگاه‌ها، از تداخل‌های ممکن در آدرس‌دهی جلوگیری می‌کند. این امر باعث بهبود عملکرد شبکه و جلوگیری از اشتباهات انسانی می‌شود.

تخصیص آی‌پی به افراد مختلفی که در یک مکان ثابت نیستند، یکی دیگر از مزیت های مهم این پروتکل است. در انتها بهتر است به سرعت زیاد تخصیص آی‌پی‌ها در صورت استفاده از پروتکل DHCP اشاره کنیم. شایان ذکر است بدانید با استفاده از DHCP، تخصیص آدرس‌های IP به سرعت انجام می‌شود. این امر به‌ویژه در شبکه‌های پرترافیک و با تعداد زیادی دستگاه مفید است.

معایب DHCP

نداشتن آدرس‌های IP ثابت برای کلاینت‌ها یکی از معایب این پروتکل است. استفاده از DHCP ممکن است برای برخی سیستم‌ها و برنامه‌ها که نیاز به آدرس‌های IP ثابت دارند، مشکل‌ساز باشد. یکی دیگر از معایب DHCP، احتمال حمله‌ی DHCP Spoofing به شبکه است. حمله‌ی DHCP Spoofing می‌تواند به تخریب عملکرد شبکه و اختلال در ارتباطات منجر شود. اخرین عیب این پروتکل که تصمیم داریم به آن اشاره کنیم، هزینه‌ی تهیه و نگه‌داری سرور مناسب برای DHCP است. در واقع، پیاده‌سازی و نگه‌داری سرور‌های DHCP هزینه‌بر است.

معایب DHCP
معایب DHCP

تنظیمات DHCP مودم

برای انجام تنظیمات DHCP در مودم دی‌لینک، می‌توانید از یک کامپیوتر متصل به مودم یا یک گوشی موبایل متصل به شبکه Wi-Fi مودم استفاده کنید. برای شروع، باید یک مروگر باز کنید و آدرس IP پیش‌فرض مودم خود را در بخش سرچ باکس، درج کنید. بعد از انجام این کار، وارد صفحه تنظیمات خواهید شد. به عنوان مثال، در مودم وای‌فای دی‌لینک مدل DSL-2730u، می‌توانید مراحل زیر را انجام دهید.

 • فعال‌سازی DHCP Server
  در قسمت DHCP SETTINGS، گزینه Enable DHCP Server به‌صورت پیش‌فرض فعال است. با فعال بودن این گزینه، مودم قابلیت DHCP را فعال کرده و به‌صورت اتوماتیک آدرس‌های IP را به دستگاه‌های جدید برای اتصال به شبکه اختصاص می‌دهد. اگر این گزینه غیرفعال شود، دستگاه‌ها باید به‌صورت دستی تنظیمات IP را دریافت کنند.
 • تنظیم محدوده آدرس‌های IP
  در قسمت DHCP IP Address Range، می‌توانید رنج آدرس‌هایی که مودم می‌تواند به دستگاه‌های شبکه اختصاص دهد، مشخص کنید. این محدوده شامل اولین آدرس IP تا آخرین آدرس IP است. مودم، آدرس‌های IP در این محدوده را به دستگاه‌های جدید اختصاص می‌دهد.
 • مدت زمان اختصاص آدرس‌های IP (DHCP Lease Time)
  در قسمت DHCP Lease Time، مدت زمانی که یک آدرس IP به یک دستگاه اختصاص داده می‌شود، به ثانیه مشخص می‌شود. به عبارت دیگر، اگر یک دستگاه آدرس IP را دریافت کند، مودم آن آدرس را برای مدت زمان تعیین شده در DHCP Lease Time رزرو می‌کند. اگر دستگاه این IP را تمدید نکند، آدرس آی‌پی آزاد می‌شود و مودم می‌تواند آن را به دستگاه جدید دیگری اختصاص دهد.
تنظیمات DHCP مودم
تنظیمات DHCP مودم

نتیجه گیری

در این محتوا اطلاعات دقیقی در مورد پروتکل DHCP در اختیار شما قرار دادیم، از آشنایی با معماری DHCP، مزایا و معایب این پروتکل گرفته تا آموزش تنظیمات DHCP مودم، همگی را به صورت کامل به شما ارائه نمودیم. در نهایت امیدواریم محتویات موجود در این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

سوالات متداول:

پروتکلDHCP چیست؟

DHCP یک پروتکل مدیریت شبکه است که به منظور تخصیص پویای آدرس IP به دستگاه‌ها یا نودهای شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پروتکل، تخصیص IP به تجهیزات شبکه را اتوماتیک و متمرکز می‌کند و ادمین شبکه را از پیکربندی دستی تجهیزات جهت تخصیص IP بی‌نیاز می‌نماید.

خطای DHCP چیست؟

خطاهای DHCP ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود، از جمله عدم پاسخ سرور DHCP، تداخل در آدرس‌های IP، تنظیمات نادرست در سرور یا دستگاه‌های مشتری جزو مواردی هستند که به عنوان خطاهای DHCP شناخته می شوند.

تفاوت DNS و DHCP در چیست؟

DNS (سیستم نام دامنه) نام‌های دامنه را به آدرس‌های IP ترجمه می‌کند، تا کاربران بتوانند به راحتی به وب سایت‌ها دسترسی پیدا کنند. در مقابل، DHCP آدرس‌های IP را به دستگاه‌ها اختصاص می‌دهد.

تفاوت DHCP و PPPoE چیست؟

PPPoE برای اتصال به ISP استفاده می‌شود، در حالی که DHCP برای تخصیص آدرس‌های IP به دستگاه‌های مشتری در شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. PPPoE احراز هویت دسترسی را ارائه می‌دهد، در حالی که DHCP به طور خودکار آدرس‌های IP را اختصاص می‌دهد.

آیا تمام مودم‌ها از DHCP برخوردارند؟

بله، تقریباً تمام مودم‌ها از DHCP برخوردار هستند. DHCP به طور خودکار آدرس‌های IP را به دستگاه‌های متصل به شبکه اختصاص می‌دهد و مدیریت شبکه را با بهینه‌سازی استفاده از آدرس‌های IP ساده‌تر می‌کند.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها