فست کانکتور فیبر نوری چیست؟

فست کانکتور فیبر نوری چیست؟

در ابتدا بهتر است بدانید به دلیل کاربردهای فراوان فیبر نوری و گسترش آن از مراکز مخابراتی FTTC به ساختمان ها FTTB و خانه ها FTTH و همچنین افزایش میزان اتصالات فیبر نوری، نیاز به یک راهکار سریع، کم هزینه و موثر را برای افزایش سرعت کار در اتصالات فیبر نوری به جای فیوژن زدن را الزامی می‌کند. یکی از این راهکارها استفاده از فست کانکتور فیبر نوری است. این نکته را در نظر داشته باشید فست کانکتور فیبر نوری یکی از کاربردی‌ترین تجهیزات فیبر نوری محسوب شود. به همین دلیل ما تصمیم گرفته‌ایم در این مقاله اطلاعات دقیقی نسبت به مزایای فست کانکتور فیبر نوری، دسته بندی فیبر نوری بر اساس ساختار، کاربردهای کانکتور و دلایل استفاده از آن را مورد بررسی قرار دهیم. در نتیجه اگر قصد دارید اطلاعات کاملی نسبت به موارد مندرج در مقاله به دست بیاورید پیشنهاد می‌کنیم تا پایان مقاله فست کانکتور فیبر نوری چیست؟ با ما در برقچی همراه باشید.

فهرست:

فست کانکتور فیبر نوری چیست؟

این سوال یکی از متداول ترین سوالاتی است که توسط بسیاری از کاربران مطرح می‌شود. به همین دلیل ما تصمیم گرفته‌ایم در این قسمت از مقاله شما را به طور کامل با فست کانکتور فیبر نوری آشنا کنیم. لازم به ذکر است بدانید فست کانکتور فیبر نوری یک نوع کانکتور فیبر نوری محسوب می‌شود اما دارای تفاوت‌هایی است که در روند کار تاثیر مستقیم می‌گذارد. برای مثال فست کانکتور فیبر نوری مانند کانکتور فیبر نوری به فیوژن کردن فیبر‌ها به کانکتورها نیازی ندارد. از سوی دیگر شما به راحتی می‌توانید فیبرها را به صورت دستی به کانکتور متصل کنید.

در ادامه بهتر است ذکر کنیم اکثر افراد برای اینکه سرعت روند نصب فیبر نوری در FTTH را افزایش دهند از فست کانکتور فیبر نوری استفاده می‌کنند. زیرا همانطور که مطالعه کردید فست کانکتور فیبر نوری نیاز به فیوژن کردن ندارد. به دلیل حذف مرحله فیوژن کردن فیبر نوری و مراحل اتصال تار فیبر به کانکتور باعث می‌شود سرعت پیاده سازی شبکه به صورت فوق العاده چشمگیری افزایش پیدا می‌کند.


بیشتر بخوانید: فیبر نوری چیست و چگونه کار میکند؟ معرفی انواع آن


مزایای فست کانکتور فیبر نوری چیست؟

در این قسمت از مقاله قصد داریم به مزایای فست کانکتور فیبر نوری بپردازیم. لازم به ذکر است بدانید فست کانکتور فیبر نوری امکان استفاده در هر مکان و هر زمان را در اختیار شما قرار می‌دهد. از سوی سرعت نصب فست کانکتور بسیار بالا است. در نقطه مقابل هزینه آن بسیار پایین است و در استفاده از آن افت کمی در اتصال تجربه خواهید کرد. در ادامه بهتر است بدانید فست کانکتور فیبر نوری به شما اجازه می‌دهد تا از ابزارهای ساده استفاده کنید.

فست کانکتورهای فیبر نوری بر اساس ساختار به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

اگر به دنبال این هستید تا بدانید فست کانکتورهای فیبر نوری بر اساس ساختار به چند دسته تقسیم می‌شود. بهتر است بدانید که به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول فست کانکتورهای نوری به وسیله اتصالات مکانیکی هستند و دسته دوم هم از فست کانکتورهای نوری به وسیله ذوب حرارتی می‌باشد. در این میان بهتر است ذکر کنیم که فست کانکتورهای نوری به وسیله اتصالات مکانیکی بیش‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

فست کانکتورهای فیبر نوری بر اساس ساختار به چند دسته تقسیم می‌شوند ؟
فست کانکتورهای فیبر نوری بر اساس ساختار به چند دسته تقسیم می‌شوند ؟

ساختار فست کانکتور فیبر نوری

فست کانکتور فیبر نوری از اتصال مکانیکی یک fiber stub که توسط کارخانه نصب شده است و یک فرول سرامیکی که توسط کارخانه پولیش شده است تشکیل می‌شود. لازم به ذکر است بدانید فست کانکتور فیبر نوری قابلیت این را دارد که زمان اتصال کانکتور را به کمتر از 30 ثانیه برساند.


بیشتر بخوانید: مقایسه مودم فیبر نوری دوبانده هوآوی مدل HG8245Q2 با HS8546V5


کاربرد فست کانکتور در کجاست؟

کاربرد فست کانکتور بسیار زیاد است. به همین دلیل تصمیم گرفته‌ایم چند نمونه از این کاربردها را ذکر کنیم. در گام اول بهتر است بدانید فست کانکتورهای فیبر نوری در شبکه های پیش فرض یا سازمانی کاربرد بسیار زیادی دارند. از سوی دیگر بهتر است به کاربردی بودن آن در اتصالات LAN / WAN اشاره کنیم. در ادامه باید به موارد دیگر همچون کاربرد در FTTx، تعمیر یا تعویض در محل، تست تجهیزات، باکس و ترمینال های نوری، پچ پنل‌ها و ترمینیشن تجهیزات فیبر اشاره کنیم.

کاربرد فست کانکتور در کجاست؟
کاربرد فست کانکتور در کجاست؟

آموزش تصویری نصب فست کانکتور

در این قسمت از مقاله قصد داریم راهنمای تصویری نصب فست کانکتور فیبر نوری را به شما آموزش بدهیم. لازم به ذکر است بدانید فست کانکتور را می‌توانید در عرض چند دقیقه مونتاژ کنید. روند نصب فست کانکتور بسیار آسان است. از این رو بهتر است بدانید این کار نیاز به ابزار خاصی ندارد و تنها کافیست استریپر فیبر، دستمال مرطوب و کلیور فیبر نوری در اختیار داشته باشید. در ادامه بهتر است ذکر کنیم مونتاژ اتصال فیبر نیاز به منبع تغذیه ندارد. اگر قصد دارید نصب فست کانکتور را آموزش ببینید پیشنهاد می‌کنیم آموزش تصویری فست کانکتور را دنبال کنید.

استریپ کردن در نصب فست کانکتور

اولین مرحله برای نصب فست کانکتور استریپ کردن است که تصویر آن در قسمت زیر قابل مشاهده می‌باشد. شایان ذکر است بدانید برای اینکه به تارهای اصلی دسترسی پیدا کنید باید با استفاده از استریپر عایق دور آن را بردارید و با استفاده از الکل و دستمال مرطوب بدون پرز آن را تمیز نمایید.

استریپ کردن در نصب فست کانکتور
استریپ کردن در نصب فست کانکتور

کلیو یا برش فیبر نوری

دستگاهی که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید کلیور نام دارد. توجه داشته باشید بعد از تمیز شدن فیبر باید توسط این دستگاه مقداری از سیم را برش دهید. شاید برای شما سوال پیش بیاد که چرا سر سیم را با استفاده از سیم چین معمولی برش نمی‌دهیم؟ در پاسخ به این سوال بهتر است ذکر کنیم که سیم چین‌های معمولی نمی‌توانند در هنگام برش یک سر صاف و یکدست در اختیار کاربر قرار دهند اما این دستگاه به صورت خودکار یک سطح صاف در اختیار شما قرار می‌دهد.

کلیو یا برش فیبر نوری
کلیو یا برش فیبر نوری

پیوند یا جوش دادن فیبر نوری

در این قسمت از کار باید به پیوند یا جوش دادن فیبر نوری بپردازیم. برای این کار یک دستگاه مخصوص وجود دارد که تصویر آن در قسمت زیر قابل مشاهده است. توجه داشته باشید باید منوی دستگاه را در حالت AUTO قرار دهید. این دستگاه بعد از تشخیص دادن سر تارهای فیبر به صورت اتوماتیک و خودکار عملیات فیوژن را انجام می‌دهد. در نهایت بعد از از تمام شدن مراحل انجام کار با کشش فیبرها، آن‌ها را به صورت کامل تست می‌کند.

پیوند یا جوش دادن فیبر نوری
پیوند یا جوش دادن فیبر نوری

مراحل اتصال کابل فیبر نوری به فست کانکتور ST (پیوند مکانیکی)

در این قسمت از کار باید فیبر پیوند خورده را از داخل دستگاه خارج نمایید. بعد از انجام این کار باید تیوب حرارتی را طوری قرار دهید که در مرکز اتصال واقع شود تا بتواند آن را کامل پوشش دهد. در ادامه مسیر باید مجدداً استریپ کردن و کلیو کردن را انجام دهید.

اتصال به کانکتور ST

در ابتدا باید سرفیبر را آماده کرده و به آرامی داخل کانکتور قرار دهید. این مسئله در تصویر شماره ۱ کامل مشخص می‌باشد. در ادامه برای جداسازی کانکتور از گیره‌ها باید انتهای فیبر را فشار دهید تا یک قوس ایجاد شود. در این صورت می‌توانید متوجه شوید که آیا اتصال کانکتور درست برقرار شده است یا خیر. بعد از اینکه جداسازی گیره از کانکتور انجام شد باید غلاف محافظ را از قسمت سر کانکتور وارد آن کنید.

اتصال به کانکتور ST
اتصال به کانکتور ST

بیشتر بخوانید: پیکربندی های متفاوت فیبر نوری در FTTx


نتیجه گیری

در این مقاله اطلاعات دقیقی نسبت به فست کانکتور به دست آورده اید و در حال حاضر می‌دانید که فست کانکتور فیبر نوری چیست؟ توجه داشته باشید در این محتوا مراحل متصل کردن کابل فیبر نوری به فست کانکتور ST را به صورت کامل با متن و عکس توضیح داده‌ایم. در نهایت امیدواریم محتویات موجود در این مقاله بتواند در هنگام متصل کردن کابل فیبر نوری به فست کانکتور ST به شما کمک شایانی کند.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها