FXS و FXO چیست؟ تفاوت و کاربرد هر کدام

FXS و FXO چیست؟ تفاوت و کاربرد هر کدام

این روزها بسیاری از افراد سیستم‌های تلفنی Voice over Internet Protocol (VoIP) را در دفتر کار خود پیاده سازی می‌کنند. سیستم‌های تلفن VoIP یک جایگزین مناسب برای تلفن‌های سنتی و سانترال محسوب می‌شوند زیرا دارای مزایای زیادی هستند. توجه داشته باشید قبل از پیاده سازی VoIP باید بدانید که پورت FXS و FXO چیست در این صورت می‌توانید با دید باز و آگاهی کامل برای راه اندازی سیستم تلفنی VoIP اقدام نمایید. در ادامه بهتر است ذکر کنیم در این مقاله تصمیم داریم موارد مختلفی همچون تفاوت پورت FXS و FXO را مورد بررسی قرار دهیم. از سوی دیگر اطلاعاتی را مبنی بر تفاوت گیت وی FXS و FXO و بسیاری موارد دیگر را به شما ارائه کنیم. در نهایت پیشنهاد می‌کنیم برای به دست آوردن اطلاعات در مورد پورت FXS و FXO چیست؟ تا پایان این مقاله با ما در وب‌سایت برقچی همراه باشید.

فهرست:

FXS چیست؟

پورت FXS یک رابط بین VoIP با دستگاه‌های تلفن آنالوگ است. این پورت کاربردهای بسیار زیادی دارد، در واقع پورت FXS امکان استفاده از تلفن‌های قدیمی و آنالوگ در سیستم تلفنی VoIP را برای شما فراهم می‌سازد. در نهایت بهتر است ذکر کنیم برای استفاده از تلفن‌های قدیمی و آنالوگ در سیستم تلفنی ویپ و دسترسی به تلفن تحت شبکه باید خطوط در ابتدا از طریق پورت FXS وارد سیستم تلفنی شود.

FXS چیست؟
FXS چیست؟

کاربرد FXS

شاید برای شما سوال پیش بیاید که کاربرد FXS چیست؟ لازم به ذکر است بدانید پورت FXS امکان تبدیل تلفن قدیمی به سیستم تلفنی ویپ را برای شما فراهم می‌کند.


بیشتر بخوانید: پورت Uplink در سوئیچ شبکه چیست؟


FXO چیست؟

عبارت FXO مخفف Foreign Exchange Office می‌باشد. پورت FXO یک رابط است که سیگنال‌های آنالوگ یا همان بوق و برق را برای متصل کردن سیستم تلفنی ویپ با خط تلفن شهری برای ما فراهم می‌کند.

FXO چیست؟
FXO چیست؟

کاربرد FXO

در این بخش از مقاله FXS و FXO چیست تصمیم داریم به بررسی کاربرد FXO بپردازیم. این نکته را در نظر داشته باشید از پورت FXO برای اتصال تلفن شهری به سیستم تلفنی VoIP استفاده می‌شود.

تفاوت پورت FXO و FXS

مطمئناً تا به اینجای کار متوجه شده‌اید که پورت‌های FXO گیرنده بوق تلفن هستند و پورت FXS هم ارائه دهنده بوق خطوط تلفن می‌باشند. در واقع می‌توان به این نکته اشاره کرد که پورت‌های fxo و fxs تکمیل کننده یکدیگر هستند و به طور کل با یکدیگر متفاوت می‌باشند. شاید بهتر باشد این مسئله را به زبان ساده‌تر بیان کنیم، لازم به ذکر است بدانید برای استفاده از سیستم تلفنی ویپ باید خطوط تلفن را به پورت fxo متصل کنید و در ادامه برای برقراری تماس با سیستم تلفنی voip باید تلفن های آنالوگ خود را به پورت FXO وصل نماییم. این نکته را در نظر داشته باشید که تجهیزات VoIP و سیستم‌های تلفنی Voice over Internet Protocol (VoIP) به عنوان یک واسط وظیفه مدیریت تماس ها را بر عهده دارد.

گیت وی FXO و FXS

سیستم تلفنی ویپ از بستر شبکه و اینترنت تغذیه می‌شود و برای اینکه بتواند عملیات انتقال صدا را انجام دهد به پروتکل اینترنت نیازمند است. با توجه به این مسئله می‌توان به این استنباط رسید سیستم تلفنی ویپ بر پایه بستر دیجیتال فعالیت می‌کند اما همانطور که در طول مقاله ذکر کردیم خطوط تلفنی به صورت آنالوگ به پورت FXS متصل می‌شود. لازم به ذکر است بدانید برای استفاده از سیستم تلفنی ویپ باید خطوط تلفنی آنالوگ به دیجیتال تبدیل شود که وظیفه تبدیل آن بر عهده گیت وی می‌باشد.

در ادامه بهتر است ذکر کنیم که بر روی گیت وی پورت FXO و FXS وجود دارد. شما به راحتی می‌توانید از این پورت‌ها برای انتقال خطوط تلفنی آنالوگ به دیجیتال استفاده کنید و این مسئله بلعکس هم امکان پذیر می‌باشد. گت وی در سه دسته مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شود که باید در هنگام خرید گیت وی به این مسئله توجه زیادی داشته باشید، برای مثال برخی از آن‌ها تنها دارای پورت fxo هستند و برخی دیگر فقط پورت fxs دارند.، نوع سوم بهترین نوع گت وی محسوب می شود زیرا از پورت FXO و FXS به صورت همزمان پشتیبانی می‌کند.


بیشتر بخوانید: نحوه اتصال به پروکسی واتساپ


نقش FXO و FXS در سیستم های تلفنی چیست؟

این سوال یکی از متداول ترین سوالاتی است که توسط اکثر کاربران مطرح می‌شود به همین دلیل در این قسمت از محتوا FXS و FXO چیست تصمیم داریم نقش این دو پورت در سیستم های تلفنی را بررسی کنیم. در گام اول بهتر است ذکر کنیم که پورت های FXO و FXS یک رابط برای متصل شدن تلفن آنالوگ به سیستم تلفنی ویپ می باشد. پورت FXO وظیفه دریافت بوق از خطوط آنالوگ را بر عهده دارد و پورت FXS هم ارائه دهنده بوق تلفن است که در این میان سیستم آنالوگ توسط دستگاهی به نام گیت وی به سیستم دیجیتال تبدیل می شود.

نقش FXO و FXS در سیستم های تلفنی چیست؟
نقش FXO و FXS در سیستم های تلفنی چیست؟

نتیجه گیری

مطمئناً تا قبل از مطالعه این مقاله اطلاعات دقیق نسبت به پورت FXO و FXS در اختیار نداشته و نمی‌دانستید که این دو پرسش چه کاربرد هایی داشت دارد اما در حال حاضر می دانید که وجود پورت FXO و FXS به شما امکان متصل کردن تلفن آنالوگ به سیستم تلفنی ویپ فراهم می سازد این نکته را در نظر داشته باشید در این مقاله موارد مختلفی همچون تفاوت پورت FXO و FXS، گیت وی FXO و FXS چیست و نقش FXO و FXS در سیستم های تلفنی را مورد بررسی قرار دادیم. امیدواریم محتویات موجود در این مقاله توانسته باشد به طور کامل به سوال FXS و FXO چیست پاسخ دهد.

 

5/5 - (3 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها
محمد
محمد
3 ماه پیش

افتضاح بود