گیت وی (Gateway) چیست و چه کاربردی دارد؟

گیت وی (Gateway) چیست و چه کاربردی دارد؟

شاید شما هم نام گیت وی را شنیده باشید اما به درستی نمی‌دانید که گیت وی چیست. گیت وی گره‌ای از شبکه است که در ارتباطات راه دور استفاده می‌شود و دو شبکه را به یکدیگر متصل می‌کند. گیت وی به عنوان یک نقطه ورود و خروج برای شبکه عمل می‌کند. و همه اطلاعات باید قبل از مسیریابی از آن عبور کنند یا با آن ارتباط برقرار کنند. اگر مایل هستید گیت وی را در شبکه خود راه اندازی کنید بهتر است با اساس کار آن آشنا شوید. بنابراین در این مقاله از برقچی قصد داریم به معرفی گیت وی، انواع و کاربرد آن به طور کلی و در شبکه بپردازیم. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب:

گیت وی چیست؟

گیت وی (gateway) یا دروازه در شبکه‌ای کامپیوتری است که نقطۀ توقف (ورود و خروج) کلیدی برای داده‌ها در مسیر خود به سمت شبکه‌های دیگر است. با گیت وی می‌توانیم اطلاعات را در جهات گوناگون ارسال کنیم و با شبکه یا کامپیوترهای دیگر ارتباط برقرار کنیم. مزیت اصلی استفاده از گیت وی برای شبکه های خانگی یا سازمانی، ساده کردن اتصال به اینترنت در دستگاه‌ها است. برای کارهای سازمانی و شرکتی نیز می‌توانید از گیت وی به عنوان یک سرور پروکسی و یک فایروال استفاده کنید.

گیت وی در شبکه چیست؟

رایانه‌ای که میان شبکه‌ها یا برنامه‌های گوناگون قرار گرفته و مانند دروازه‌ای برای اطلاعات، دیتا و سایر ارتباطات را از یک فرمت به فرمت دیگری تبدیل می‌کند، گیت وی نام دارد. شما برای اتصالات اولیه به اینترنت در خانه و محیط کار به این گیت وی‌های ارائه‌دهندۀ خدمات اینترنتی نیاز دارید. فرض کنید شما شبکه ای در منزل یا سازمان خود راه‌اندازی کرده‌اید. این شبکه مورد نظر دارای مرزی است که اتصال به دستگاه درون خود را از بیرون محدود می‌کند. به همین دلیل، اگر شبکه‌ای بخواهد با دستگاه‌ها، گره‌ها یا شبکه‌های خارج از آن مرز ارتباط برقرار کند، به عملکرد یک گیت وی نیاز دارد. یک گیت وی اغلب به عنوان ترکیبی از یک روتر و مودم است. علاوه بر مسیریابی داده‌ها، یک دروازه همچنین اطلاعاتی در مورد مسیرهای داخلی شبکه میزبان و مسیرهای هر شبکه اضافی که با آن مواجه می شود را ذخیره می‌کند.

گیت وی در شبکه چیست؟
گیت وی در شبکه چیست؟

بیشتر بخوانید: نحوه پیدا کردن آی پی گت وی مودم روتر (آدرس صفحه تنظیمات)


انواع گیت وی

گیت وی‌ها شکل و وظایف مختلفی دارند. نمونه‌های رایج این وظایف شامل موراد زیر است:

  • گیت وی به عنوان فایروال‌های برنامه کاربردی وب: این نوع  گیت وی ورود و خروج ترافیک از یک وب سرور را فیلتر می کند و به دیتای لایه برنامه نظارت می‌کند.
  • گیت وی ذخیره‌سازی ابری: دروازه‌ای که درخواست‌های ذخیره‌سازی را از طریق بسیاری از تماس‌های API سرویس ابری متنوع ترجمه می‌نماید.
  • دروازه‌های API، SOA یا XML: این نوع دروازه ترافیک ورودی و خروجی یک سرویس، معماری میکروسرویس‌گرا یا وب سرویس مبتنی بر XML را مدیریت می‌کند.
  • گیت وی اینترنت اشیا: این نوع گیت وی دیتای مربوط حسگر را از دستگاه‌های موجود در محیط اینترنت اشیا جمع‌آوری می‌کند و آن را با توجه به پروتکل‌های حسگر پردازش ترجمه می‌کند.
  • دروازه‌های رسانه: با این نوع گیت وی می‌توان دیتا را از فرمت مورد نیاز برای یک نوع شبکه به فرمت مورد نیاز برای دیگری تبدیل می‌کند.
  • دروازه‌های امنیتی ایمیل: می‌توان از ارسال ایمیل‌هایی مخطی جلوگیری کرد.
  • گیت وی VoIP: این نوع استفاده از تجهیزات خدمات تلفنی قدیمی مانند تلفن‌های ثابت و دستگاه‌های فکس را با شبکه صدا از طریق IP (VoIP) تسهیل می‌کند.
  • علاوه بر این، یک ارائه‌دهنده خدمات ممکن است دروازه‌های شخصی خود را ایجاد کند که می‌تواند توسط مشتریان استفاده شود. به عنوان مثال، خدمات وب آمازون (AWS) دارای یک دروازه API آمازون است که به توسعه دهنده اجازه می دهد تا برنامه های غیر AWS را به منابع پشتیبان AWS متصل کند.

بیشتر بخوانید: راه اندازی VoIP


کاربرد گیت وی

کاربرد یک گیت وی یا دروازه با توجه به وظایف و انواعی که دارد بسیار واضح است. البته اگر بخواهیم ضرورت وجود گیت وی را ذکر کنیم باید بگوییم که وجود راهی امن برای تراکنش اطلاعات به طور گسترده و میان دستگاه‌ها و شبکه‌ها وجود آن را ضروری کرده است. به عنوان مثال روتر ارتباط مستقیم با اینترنت را فراهم می‌کند. اما تنها وجود این ویژگی برای آن کافی نیست و برای تجربه کاربری بهتر و پایدارتر باید امنیت این اتصال را نیز تضمین کند. بنابراین  گیت وی در حالت کلی به‌عنوان واسطه‌ای برای برقراری این اتصال و ارتباط  به ابزارهایی امنیتی مجهز است.

کاربرد گیت وی
کاربرد گیت وی

گیت وی به‌ طورکلی به‌ عنوان یک محافظ دربرابر یک شبکۀ محلی عمل می‌کند و این شبکه را به یک شبکه عمومی متصل می‌نماید. بنابراین نمونۀ بارز کاربرد یک گیت وی، فایروال است که حکم یک نگهبان را دارد. این دستگاه با تجزیه و تحلیل داده‌های دریافتی از ترافیک شبکه، به‌ عنوان یک مانع برای تضمین دفاع عمل می‌کند. به عبارت دیگر، فایروال‌ها ترافیک داده‌های ناخواسته را مسدود کرده و امکان دسترسی به داده‌هایی امن را فراهم می‌کنند.

تفاوت گیت وی و روتر

با هر دو گیت وی‌ها و روترها می‌توان ترافیک بین دو یا چند شبکه جداگانه را تنظیم کرد. با این حال، یک روتر برای اتصال دو نوع شبکه مشابه و یک گیت وی برای اتصال دو شبکه غیر مشابه مناسب است. در واقع می‌توان شبکه‌هایی که از پروتکل‌های اولیه متفاوتی استفاده می‌کنند را شبکه غیر مشابه توصیف کرد. بنابرانی، یک روتر ممکن است یک گیت وی در نظر گرفته شود، اما یک گیت وی همیشه یک روتر نیست. روترها رایج‌ترین گیت وی‌ها هستند که برای اتصال شبکه خانگی یا سازمانی به اینترنت استفاده می‌شود.

تفاوت گیت وی و روتر
تفاوت گیت وی و روتر

بیشتر بخوانید: روتر چگونه کار می کند؟ به همراه راهنمای خرید بهترین روتر


جمع‌بندی

در این مقاله از مجله برقچی با عنوان مقاله گیت وی چیست و چه کاربردی دارد همراه ما بودید. در این مقاله با اساس کار گیت وی، کاربرد و انواع آن و تفاوتش با روتر آشنا شدیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. از همراهی شما سپاس‌گزاریم.

5/5 - (3 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها