کابل خودنگهدار چیست و چه کاربردی دارد؟

کابل خودنگهدار چیست

کابل‌های خودنگهدار به دلیل قابلیت‌های برجسته‌شان، به طور وسیعی در مناطق شهری و روستایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است استفاده از این نوع کابل، مخصوصاً در نواحی که انتقال برق از طریق خطوط هوایی صورت می‌پذیرد، بسیار متداول است. کابل خودنگهدار برای فراهم آوردن برق به صورت موقت در مکان‌هایی که استفاده از کابل‌های زیرزمینی میسر نیست، کاربرد زیادی دارد. حال اگر تصمیم دارید با این کابل بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله، با ما در وب سایت برقچی همراه باشید. زیرا در این مقاله، از کاربرد این کابل تا انواع، مزایا و معایب آن بررسی خواهد شد.

فهرست:

کابل خودنگهدار چیست و چه کاربردی دارد؟

کابل خودنگهدار، که به عنوان کابل Aerial Bundled Cable (ABC) نیز شناخته می‌شود، نوعی کابل الکتریکی است که برای اولین بار در سال 1955 در فرانسه مورد استفاده قرار گرفت. این کابل‌ها، از چندین هادی عایق‌بندی شده تشکیل شده‌اند و توسط یک پوشش محافظت می‌شوند.

کابل‌های خود نگهدار، پس از مدت زمان کوتاه به دلیل کارایی بالا و هزینه‌های پایین در سراسر جهان محبوب شدند. کابل‌های ABC، به طور گسترده‌ای در شبکه‌های توزیع برق برای خطوط هوایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از سوی دیگر، به دلیل عایق‌بندی مطمئن و مقاومت در برابر عوامل محیطی همچون رطوبت و اشعه UV، یک انتخاب مطلوب برای مناطقی است که در آن مناطق، کابل‌های زیرزمینی قابل اجرا نیستند.

این کابل‌ها به ویژه در مناطقی که خطوط برق هوایی اصلی‌ترین روش توزیع برق هستند، کاربرد دارند. علاوه بر این، برای تامین برق موقت و در مناطقی که نصب کابل‌های زیرزمینی امکان‌پذیر نیست،‌ کابل خودنگهدار گزینه منحصر به فردی محسوب می‌شوند.

این نوع کابل‌، مجهز به روکش یا عایقی از جنس پلی‌اتیلن یا پلی‌اتیلن کراس‌لینک شده (XLPE) است. رنگ کابل خودنگهدار جنس پلی‌اتیلن یا پلی‌اتیلن کراس‌لینک شده (XLPE) مشکی است. همچنین، داخل رشته‌های این نوع کابل، از عایق پلی‌اتیلن با چگالی بالا (HDPE) استفاده می‌شود. در این صورت اطمینان حاصل می‌گردد، کابل‌ها در برابر عوامل محیطی مقاومت بالایی دارند.

کابل خودنگهدار چیست و چه کاربردی دارد؟
کابل خودنگهدار چیست و چه کاربردی دارد؟

ساختار کابل برق خودنگهدار

کابل خودنگهدار دارای ساختاری متشکل از عایق XLPE، هادی آلومینیومی و یک سیم نگهدارنده است. در کابل‌های با ولتاژ 20 کیلوولت، سیم نگهدارنده از جنس فولاد و در کابل‌های با فشار ضعیف از آلیاژ آلومینیوم تشکیل شده است. سیم نگهدارنده به عنوان سیم نول نیز در ساختار کابل مورد استفاده قرار می‌گیرد. ساختار کابل خودنگهدار شامل موارد زیر است:

 1. هادی: این لایه از رشته‌های آلومینیومی چندمفتولی با مقطع گرد تشکیل شده است که ساختار فشرده و به هم تابیده‌ای دارند.
 2. اسکرین هادی: پوشش نیمه‌رسانای روی هادی است که با حداقل ضخامت 0.30 میلی‌متر و ضخامت متوسط 0.80 میلی‌متر که بر روی هادی کشیده می‌شود.
 3. عایق: این لایه، عایقی از جنس پلی‌اتیلن شبکه‌ای (XLPE) است که به صورت اکسترود شده بر روی لایه نیمه‌رسانای هادی کشیده می‌شود.
 4. اسکرین عایق: این لایه اسکرین عایق با حداقل ضخامت 0.6 میلی‌متر و به منظور یکنواختی میدان و تقویت عایق آن، بر روی عایق کابل کشیده می‌شود.
 5. نوار جداکننده: یک لایه نیمه‌رسانا با حداقل ضخامت 0.1 میلیمتر که بر روی پوشش نیمه‌رسانای عایق قرار می‌گیرد.
 6. شیلد فلزی: این لایه شیلد فلزی از رشته‌های سیم مسی تشکیل شده است.
 7. نوار جداکننده شیلد فلزی از غلاف: این لایه برای جداسازی غلاف و شیلد فلزی از یکدیگر استفاده می‌شود.
 8. غلاف بیرونی: آخرین لایه کابل که از یک روکش پلی‌اتیلن HDPE تشکیل شده است و مقاوم در برابر شرایط محیطی می‌باشد.
 9. سیم نگهدارنده: این سیم لخت از رشته‌های به هم تابیده فولادی گالوانیزه ساخته شده است و برای حفاظت در برابر اضافه ولتاژ‌های ناشی از اصابت صاعقه ارتینگ می‌شود.
ساختار کابل برق خودنگهدار
ساختار کابل برق خودنگهدار

انواع کابل خودنگهدار

کابل‌های ABC (Aerial Bundled Cable) به عنوان راهکاری برای انتقال و توزیع نیروی الکتریکی به صورت هوایی، از اوایل قرن بیستم مورد استفاده قرار گرفتند و از آن زمان تا کنون به دلیل مزایای فراوان، به سبکی محبوب و پرکاربرد تبدیل شده‌اند. کابل‌های خودنگهدار به 2 دسته تقسیم می‌شوند:

 1. کابل خود نگهدار فشار ضعیف: کابل‌های خودنگهدار فشار ضعیف برای خطوط برق هوایی و ورودی خانه‌ها بسیار کاربردی و مناسب هستند. این نوع کابل معمولاً فشار 1 کیلوولت و کمتر را تحمل می‌کند و از آلومینیوم، مس یا آلیاژ آلومینیوم به عنوان هادی استفاده می‌کند. مزایای این کابل شامل هزینه نگهداری پایین، نصب و راه‌اندازی آسان و مقاومت در برابر شرایط مختلف محیطی است.
 2. کابل خود نگهدار فشار متوسط: کابل‌های خودنگهدار فشار متوسط بهترین گزینه برای تبدیل شبکه برق در مناطق شهری، جنگلی و ساحلی هستند. این کابل‌ها برای انتقال نیروی سربار عملکرد فوق العاده‌ای دارند و به عنوان هادی از آلومینیوم استفاده می‌کنند. این سیستم کارآمد، قابل اعتماد و مقرون به صرفه است و در برابر شرایط مختلف محیطی مقاومت بالایی دارد.
انواع کابل خودنگهدار
انواع کابل خودنگهدار

مزایا و معایب کابل خودنگهدار

کابل برق خودنگهدار همانند دیگر انواع کابل برق، دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

مزایا کابل خودنگهدار

 • ایمنی بالا: کابل‌های خودنگهدار، طراحی شده‌اند تا در برابر خطا‌ها و اتصال کوتاه مقاوم‌تر باشند. این امر، استفاده از آن‌ها را نسبت به خطوط برق هوایی سنتی ایمن‌تر می‌کند.
 • کاهش قطعی برق: استفاده از کابل‌های خود نگهدار می‌تواند به کاهش تعداد و مدت قطعی‌های برق کمک کند.
 • ظرفیت بالاتر: کابل‌های خودنگهدار، می‌توانند بار الکتریکی بیشتری را نسبت به دیگر کابل‌ها حمل کنند.
 • کاهش اثرات زیست محیطی: کابل‌های خود نگهدار، به دلیل کیفیت بالا و همچنین کاهش احتمال آتش‌سوزی و آسیب به درختان، تاثیر کمتری بر محیط زیست دارند.

معایب کابل خودنگهدار

 • ترمیم دشوار پس از آسیب دیدگی: یکی از چالش‌های اصلی استفاده از کابل‌های خودنگهدار، ترمیم دشوار آن‌ها پس از آسیب دیدگی است. به دلیل قرار گرفتن در محیط‌های بیرونی و تحت تأثیر عوامل جوی، این کابل‌ها ممکن است به دلیل شرایط نامساعد محیطی، مانند تابش مستقیم نور خورشید و دمای بالا یا پایین، دچار تخریب عایق‌های خود شوند.
 • محدودیت در سازگاری شبکه‌های مسی: کابل‌های خودنگهدار ممکن است محدودیت‌هایی در سازگاری با شبکه‌های مسی داشته باشند. این محدودیت‌ها به تفاوت‌های الکتریکی و فیزیکی بین مس و آلومینیوم که در ساختار کابل‌های خودنگهدار استفاده می‌شود، برمی‌گردد. مس دارای رسانایی الکتریکی بالاتری نسبت به آلومینیوم است که باعث می‌شود کابل‌های مسی جریان بیشتری را با تلفات کمتری انتقال دهند.

نتیجه گیری

در این محتوا، اطلاعات کاملی در مورد کابل خودنگهدار در اختیار شما قرار دادیم. مطمئناً، شما در حال حاضر می‌دانید کابل خودنگهدار چیست و با انواع آن آشنا هستید. در این مقاله، مزایای این کابل که عبارتند از ایمنی بهبود یافته، کاهش قطعی برق، مقرون به صرفه، زیبایی‌شناسی بهبود یافته، ظرفیت بالاتر نسبت به کابل‌های سنتی و کاهش اثرات زیست محیطی را ارائه دادیم. همچنین، به صورت کامل به معایب آن نیز اشاره کردیم.

در نهایت‌ امیدواریم محتویات موجود در این مقاله، توانسته باشد به تمام سؤالات شما پاسخ دهد. در صورتی که سوالی در این مورد دارید، می‌توانید آن موضوع را در بخش نظرات درج کنید، کارشناسان ما در کوتاه‌ترین زمان ممکن به تمام سوالات پاسخ می‌دهند.

سوالات متداول

اجزای تشکیل دهنده کابل خودنگهدار چیست؟

کابل‌های خودنگهدار فشار متوسط، از اجزای متنوعی تشکیل شده‌اند که هر کدام وظیفه‌ای حیاتی در حفظ کارایی و ایمنی کابل دارند. این اجزا شامل هادی آلومینیومی، پوشش نیمه‌رسانای روی هادی و عایق، نوار جداکننده که بین لایه‌های مختلف قرار دارد، شیلد فلزی، روکش بیرونی، عایق XLPE و هادی آلومینیومی هستند.

چگونه می‌توان فاز و نول کابل خودنگهدار را تشخیص داد؟

برای تشخیص فاز و نول در کابل خودنگهدار، می‌توانید از فازمتر استفاده کنید. با اتصال سر فازمتر به بخش لخت سیم‌ها، می‌توان به راحتی فاز و نول کابل را تشخیص داد. اگر فازمتر به سیم فاز متصل شود، چراغ انتهای آن روشن می‌شود. در نقطه مقابل اگر به سیم نول متصل شود، چراغ روشن نمی‌شود. این آزمایش را حداقل دو بار انجام دهید تا از تشخیص خود مطمئن شوید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها