اینترنت DSL چیست؟

اینترنت DSL چیست؟

زمانی که به اینترنت متصل می‌شوید، ممکن است از طریق یک مودم معمولی، یک اتصال شبکه محلی در دفتر کار خود به وجود بیاورید، یا اینکه به اتصال خط اشتراک دیجیتال یا DSL (مخفف ‏Digital Subscriber Line است) ‏متصل شوید. در واقع اینترنت DSL یک اتصال بسیار سریع است که از همان سیم‌هایی که برای یک ارتباط تلفنی وجود دارد، استفاده می‌کند.

ما در این مقاله توضیح می‌دهیم که چگونه یک اتصال DSL، اطلاعات بیشتری را از طریق یک خط تلفن استاندارد به دست می‌آورد و به شما اجازه می‌دهد که تماس‌های تلفنی منظمی داشته باشید حتی زمانی که آنلاین هستید. در واقع در این مقاله بصورت کامل با تکنولوژی‌های وابسه به بستر DSL به مانند: VDSL و ADSL نیز آشنا خواهید شد و متوجه تفاوت‌های این دو سرویس باهم ‌می‌شوید. برای درک تمام جزییات و رفع همه ابهامات درباره سرویس‌های اینترنتی رایج،  با مجله برقچی همراه باشید.

فهرست مقاله:

DSL و ADSL و VDSL چیست؟

  • DSL چیست

مجموعه‌ای از انواع روش‌های نوین اتصالی بوده که دسترسی به اینترنت با سرعت بالا را با استفاده از خطوط تلفن معمولی بدون اشغال شدن فراهم می‌سازد.

اگر بخواهیم به صورت خیلی ساده بیان کنیم، هر سرویس اینترنتی که به وسیله خطوط سیم تلفن به خانه مشترک برود، به اصطلاح می‌گویند آن کاربر از تکنولوژی DSL برای اتصال به اینترنت استفاده کرده است. این تکنولوژی 4 تا زیرمجموعه دارد با نام‌های ADSL , ADLS2، VDSL, VDSL2

  • ADSL چیست و تفاوتش با ADSL2 در چیست؟

تکنولوژِی ADSL که یکی از تکنیک‌های DSL می‌باشد، برای برقراری اینترنت برای خانه و شرکت‌های کوچک ایجاد شده است. در این تکنولوژی سرعت دانلود 4 برابر سرعت آپلود است.  این نکته حائر اهمیت می‌باشد که حداکثر سرعت درخواستی برای کاربر در صورتی محقق می‌شود که فاصله‌اش از مرکز ارائه دهنده سرویس اینترنت، کمتر از 2.5 کیلومتر باشد. اگر کاربری دارای حداقل سرعت درخواستی است، به احتمال خیلی زیاد با مرکز ارائه دهنده سرویس اینترنت، بیشتر از 5 کیلومتر فاصله دارد.

تکنولوژی ADSL بیشتر از سرعت دانلود 24 مگابایت بر ثانیه و سرعت آپلود 1 مگابایت بر ثانیه نمیتواند اینرتنت ارائه دهد.

  • VDSL چیست؟

فناوری دیگری که با زیرساخت DSL دسترسی به اینترنت را برای کاربران ممکن می‌سازد، اینرتنت VDSL است که نسبت به ابنترنت ADSL دارای مزیت‌های بسیار بیشتریی است. از جمله این مزیت‌ها میتوان به یکسان بودن سرعت دانلود و آپلود اشاره کرد و هم اینکه فاصله تا مرکز ارائه دهنده اینترنت، تاثیری در سرعت اینترنت در این فناوری ندارد. افزون بر این سرعت دانلود و اپلود در اینترنت VDSL، چیزی حدود 4 برابر بیشتر از اینترنت ADSL است.

تفاوت VDSL2  با VDSL در چیست؟

در تکنولوژی VDSL، از سیم‌های مسی با توانایی انتقال 25 مگاهرتز استفاده شده است که می‌‌تواند با حداکثر سرعت دانلود 56 مگابابت و حداکثر سرعت آپلود 16 مگابایت، اینترنت را در اختیار کاربران قرار دهد. اما در تکنولوژی VDSL2 از سیم‌های مسی با توانایی انتقال 30 مگاهرتز استفاده شده است که می‌‌تواند با حداکثر سرعت دانلود 100 مگابابت و حداکثر سرعت آپلود 32 مگابایت، اینترنت را در اختیار کاربران قرار دهد.

خطوط تلفن

اگر “تلفن‌ها چگونه کار می‌کنند” را خوانده باشید، می‌دانید که برای نصب استاندارد یک تلفن در ایالات‌متحده از تعدادی سیم مسی استفاده می‌شود که شرکت تلفن در خانه شما نصب می‌کند. این سیم‌های مسی فضایی بیشتر از فضای مورد نیاز برای انتقال داده‌های مکالمات تلفنی شما دارند -آن‌ها قادر به کنترل پهنای باند بیشتر، و محدوده فرکانسی بزرگتری نسبت به آنچه برای انتقال داده‌های صوتی مورد نیاز است، هستند. سرویس DSL از این “ظرفیت اضافی” برای جا به جایی داده‌ها بر روی سیم بدون ایجاد اختلال در گفتگوهای تلفنی استفاده می‌کند. کل سرویس براساس تطبیق فرکانس‌های خاص با وظایف مشخص بنا شده است.

تلفن معمولی یا POTS چیست؟

برای درک DSL، شما ابتدا باید اطلاعاتی درباره یک خط تلفن معمولی داشته باشید – منظور از تلفن‌های معمولی، نوعی است که متخصصان تلفن با نام POTS که مخفف Plain Old Telephone Service می‌باشد، می‌شناسند، به تلفن‌های سنتی آنالوگ POTS گفته می‌شود.

روش کار POTS به صورت محدود کردن فرکانس‌هایی است که سوئیچ‌ها، تلفن‌ها و سایر تجهیزات جا به جا خواهند کرد. این تلفن‌ها، صداهای انسانی که با لحن مکالمه نرمال صحبت می‌کنند را می توانند در محدوده فرکانسی ۰ تا ۳۴۰۰ هرتز (‏دور در ثانیه)‏ جا به جا کنند. این محدوده از فرکانس‌ها، کوچک است. به عنوان مثال، این را با محدوده بلندگوهای استریو که از حدود ۲۰ هرتز تا ۲۰۰۰۰ هرتز را پوشش می‌دهند، مقایسه کنید.

 


این مقاله را نیز حتما بخوانید: مودم کابلی چیست ؟ آشنایی با تلویزیون کابلی


ارسال اطلاعات به صورت دیجیتالی با سرویس اینترنت DSL

در بیشتر موارد، خود سیم‌ها دارای این پتانسیل هستند که فرکانس را تا چندین میلیون هرتز کنترل کنند. استفاده از چنین بخش کوچکی از پهنای باند کلی سیم، تاریخی است – به یاد داشته باشید که سیستم تلفن با استفاده از چند سیم مسی به هر خانه، برای حدود یک قرن برقرار بوده‌است.

با محدود کردن فرکانس‌های جا به جا شده روی خطوط، سیستم تلفن می‌تواند تعداد زیادی سیم را در یک فضای بسیار کوچک کنار هم قرار دهد بدون اینکه نگرانی از بابت تداخل بین خطوط وجود داشته باشد. تجهیزات مدرن که اطلاعات دیجیتال را به جای داده‌های آنالوگ ارسال می‌کنند می‌توانند با اطمینان بیشتر، از ظرفیت خطوط تلفن استفاده کنند. سرویس DSL وظیفه انجام همین کار را بر عهده دارد. یک اتصال اینترنتی DSL یکی از ابزارهای ارتباطی موثر برای در تماس نگه داشتن کارمندان با اداره است.

اینترنت ADSL و مودم ADSL و سرعت دانلود و سرعت آپلود

بیشتر خانه‌ها و کاربران کسب ‌و کارهای کوچک به یک خط اینترنت ADSL نامتقارن یا Asymmetric DSL که به اختصار ‏ADSL نامیده می‌شود،‏ متصل هستند. مودم ADSL برقراری ارتباط با اینترنت را بر عهده دارد. تکنولوژی ADSL، فرکانس‌های موجود در یک خط را تقسیم‌بندی می‌کند.

این تقسیم‌بندی براساس این فرض که اکثر کاربران اینترنت اطلاعات بسیار بیشتری را مشاهده و یا دانلود می‌کنند تا اینکه ارسال و بارگذاری کنند، انجام شده است. براساس این فرض، سرعت دانلود در تکنولوژی ADSL همواره بیشتر از سرعت آپلود است; چیزی حدود چهاربرابر بیشتر.

میزان دریافت کیفیت بیشتر شما از اینترنت ADSL به چه عاملی بستگی دارد؟

میزان دریافت کیفیت بیشتر شما از اینترنت ADSL به این بستگی دارد که شما تا چه اندازه از دفتر مرکزی شرکت تامین‌کننده سرویس ADSL فاصله دارید. ADSL یک فناوری حساس به فاصله است: با افزایش طول اتصال از مرکز، کیفیت سیگنال و سرعت اتصال کاهش می‌یابد.

محدودیت برای خدمات ADSL، ۱۸000 فوت (5460 متر)‏ است، هرچند برای افزایش سرعت و کیفیت خدمات، بسیاری از ارائه دهندگان ADSL حد پایین‌تری را در فواصل سرویس قرار می‌دهند. در انتهای محدودیت‌های فاصله، مشتریان ADSL ممکن است سرعت‌های بسیار پایین‌تر از حداکثر وعده ‌داده‌ شده را دریافت کنند، در حالی که مشتریان نزدیک‌تر به دفتر مرکزی دارای اتصالات سریع‌تر بوده و ممکن است در آینده سرعت‌های بسیار بالایی را ببینند.

سرعت اینترنت ADSL با ADSL2 و +ADSL2 چه فرقی می‌کند؟

فناوری ADSL می‌تواند حداکثر سرعت جریان پایین‌دست (downstream) (‏اینترنت به مشتری) تا ۸ مگابایت بر ثانیه (‏Mbps)‏ را در فاصله حدود ۶۰۰۰ فوت (‏۱۸۲۰ متر)‏ و سرعت بالادست (upstream) تا ۶۴۰ کیلوبیت بر ثانیه (‏Kbps)‏ را فراهم کند.

در عمل، بهترین سرعت‌هایی که امروزه به طور گسترده پیشنهاد می‌شود، در پایین‌دست 1.5Mbps، با سرعت بالادست متفاوت بین 64 و 640 Kbps است. برخی پیشرفت‌های گسترده در ADSL در برخی مناطق از طریق خدماتی به نام ASDL2 و ASDL2+ در دسترس هستند. ASDL2 جریان پایین‌دست(Downstream) را تا 12Mbps و جریان بالادست(Upstream) را تا 1Mbps افزایش می‌دهد، و ASDL2+ حتی بهتر هم هست و جریان سرازیری داده¬ها پایین‌دست را تا 24Mbps و جریان بالا را تا 3Mbps بهبود می‌بخشد.

Downstream: مشخص کننده نرخ سرعت اتصال مودم در دریافت دیتا است. همان سرعت دانلود است

Upstream: مشخص کننده نرخ سرعت اتصال مودم در ارسال دیتا است. همان سرعت آپلود است.

 

چرا محدودیت اینترنت DSL بر روی تماس‌های تلفنی ایجاد نمی‌شود؟

ممکن است باخود فکر کنید – اگر فاصله یک محدودیت برای DSL است، چرا محدودیتی برای تماس‌های تلفنی صوتی نیست؟ پاسخ در تقویت‌کننده‌های کوچکی به نام کویل‌های بارگذاری قرار دارد که شرکت تلفن برای تقویت سیگنال‌های صوتی از آن‌ها استفاده می‌کند. متاسفانه، این کویل‌های بارگذاری با سیگنال‌های ADSL ناسازگار هستند، بنابراین کلاف صوتی در حلقه بین تلفن شما و دفتر مرکزی شرکت ارتباطات تلفنی شما را از دریافت ADSL محروم خواهد کرد.

چه عوامل دیگری ممکن است شما را از دریافت اینترنت ADSL محروم کنند؟

• نقاط اتصال شبکه اصلی به شبکه فرعی (Bridge Taps)

این‌ها نقاط اتصال شبکه اصلی به شبکه فرعی بین شما و دفتر مرکزی هستند که خدمات را از شبکه اصلی به سایر مشتریان گسترش می‌دهند. با اینکه شما ممکن است متوجه این انشعابات در سرویس تلفن معمولی نشوید، اما ممکن است تمام طول مدار فراتر از حد فاصل سرویس دهنده را شامل شوند.

• کابل‌های فیبر نوری

سیگنال‌های ADSL نمی‌توانند از میان تبدیل از آنالوگ به دیجیتال و بازگشت به آنالوگ که در صورت عبور بخشی از مدار تلفن شما از طریق کابل‌های فیبر نوری رخ می‌دهد، عبور کنند.

• فاصله

حتی اگر بدانید که دفتر مرکزی ارائه‌دهنده خدمات به شما کجاست (‏تعجب نکنید اگر شرکت‌های تلفن مکان خود را تبلیغ نمی‌کنند)‏، نگاه کردن به نقشه نشان‌دهنده فاصله‌ای نیست که یک سیگنال باید بین خانه شما و دفتر طی کند.

 

استفاده از استاندارد CAP در تاسیسات قدیمی تکنولوژی ADSL

یک استاندارد قدیمی‌تر و ساده‌تر، سیستم Carrierless Amplitude/Phase که به اختصار ‏CAP خوانده می‌شود،‏ بود که در بسیاری از تاسیسات اولیه ADSL استفاده می‌شد.

استفاده از استاندارد CAP در تاسیسات قدیمی تکنولوژی ADSL
استفاده از استاندارد CAP در تاسیسات قدیمی تکنولوژی ADSL

استاندارد CAP چیست و چند باند دارد؟

یک استاندارد رقیب و ناموافق برای ADSL وجود دارد; این سیستم، با جداسازی گسترده سه کانال، امکان تداخل بین کانال‌های روی یک خط یا بین سیگنال‌های روی خطوط مختلف را کاهش می‌دهد. در واقع استاندارد CAP از طریق تقسیم سیگنال‌ها به سه باند مجزا عمل می‌کند:

  • مکالمات صوتی در باند ۰ تا ۴ کیلوهرتز انجام می‌شوند، همانطور که در تمام مدارهای POTS مشاهده می‌شود.
  • کانال جریان بالا (‏از کاربر به سرور) ‏در یک باند بین ۲۵ تا ۱۶۰ کیلوهرتز جابه‌جا می‌شود.
  • کانال جریان پایین‌دست (‏از سرور به کاربر) ‏در فرکانس ۲۴۰ کیلوهرتز آغاز می‌شود و به نقطه‌ای می‌رسد که بسته به تعدادی از شرایط (‏طول خط، نویز خط، تعداد کاربران در یک سوئیچ شرکت تلفن خاص) ‏تغییر می‌کند اما حداکثر آن در حدود 5/1 مگاهرتز است‏.

سیستم DMT چیست و چند کانال دارد؟

یک استاندارد رقیب و ناموافق دیگر برای ADSL وجود دارد. استاندارد رسمی ANSI برای ADSL، سیستمی است که Discrete MultiTone یا به اختصار DMT نامیده می‌شود. به گفته تولید کنندگان تجهیزات، بیشتر تجهیزات ADSL نصب‌شده در حال حاضر از DMT استفاده می‌کنند. DMT نیز سیگنال‌ها را به کانال‌های مجزا تقسیم می‌کند اما از دو کانال نسبتا گسترده برای داده‌های بالادست و پایین‌دست استفاده نمی‌کند. در عوض، DMT داده‌ها را به ۲۴۷ کانال مجزا تقسیم می‌کند که هر کدام 4KHz پهنا دارند.

سیستم DMT چیست
سیستم DMT چیست

مزایای سیستم DMT

تصور کنید شرکت خط تلفن مسی شما را به ۲۴۷ خط مختلف با پهنای باند 4KHz تقسیم می‌کند و سپس یک مودم به هر کدام متصل می‌کند. شما اطلاعات معادل ۲۴۷ مودم متصل به کامپیوتر خود را در یک زمان دریافت می‌کنید. هر کانال کنترل می‌شود و اگر کیفیت بیش از حد کاهش یافته باشد، سیگنال به کانال دیگری منتقل می‌شود. این سیستم به طور مداوم سیگنال‌ها را بین کانال‌های مختلف جابه‌جا می‌کند و به دنبال بهترین کانال‌ها برای انتقال و دریافت است.

کانال‌های دو جهته

علاوه بر این، برخی از کانال‌های پایین‌تر (‏آن‌هایی که در حدود 8KHz شروع می‌شوند)‏، به عنوان کانال‌های دو جهته برای اطلاعات بالادست و پایین‌دست استفاده می‌شوند. نظارت و دسته‌بندی اطلاعات در کانال‌های دو جهته و حفظ کیفیت تمام ۲۴۷ کانال، DMT را برای پیاده‌سازی پیچیده‌تر از CAP می‌سازد، اما انعطاف‌پذیری بیشتری در خطوط با کیفیت متفاوت به آن می‌دهد.

جلوگیری از تداخل سیگنال‌های اینترنت DSL با تماس‌های تلفنی چگونه صورت می‌گیرد؟

از نظر شما به عنوان یک کاربر اینترنت DSL، سیستم‌های CAP و DMT مشابه هستند. اگر از یک مودم ADSL استفاده می‌کنید، فیلترهای کوچکی در اختیار شما قرار گرفته است تا به خروجی که سیگنال را به مودم ADSL شما نمی‌دهد، متصل شود. این فیلترها فیلترهای پایین‌گذر هستند – فیلترهای ساده‌ای که تمام سیگنال‌های بالاتر از یک فرکانس خاص را مسدود می‌کنند. از آنجا که تمام مکالمات صوتی زیر ۴ کیلوهرتز قرار دارند، فیلترهای پایین‌گذر یا Low-Pass با علامت اختصاری ‏،LP‏ برای مسدود کردن همه فرکانس‌های بالای ۴ کیلوهرتز ساخته شده‌اند تا از تداخل سیگنال‌های داده با تماس‌های تلفنی استاندارد جلوگیری کنند.

تجهیزات اینترنت DSL

سرویس اینترنت ADSL از دو قطعه تجهیزات استفاده می‌کند، یکی در طرف مشتری و دیگری در طرف ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی شرکت تلفن یا دیگر ارائه‌دهنده‌های خدمات اینترنت DSL. در محل مشتریان یک فرستنده – گیرنده DSL وجود دارد، که ممکن است خدمات دیگری نیز ارائه دهد. ارائه‌دهنده خدمات DSL برای برقراری ارتباطات با مشتری، یک DSL Access Multiplexer یا به اختصار ‏DSLAM ‏دارد.

تجهیزات اینترنت DSL
تجهیزات اینترنت DSL

فرستنده-گیرنده اینترنت DSL

بیشتر مشتریان مسکونی فرستنده-گیرنده اینترنت DSL خود را مودم DSL می‌نامند. مهندسان شرکت تلفن یا ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی (ISP) این فرستنده-گیرنده را ATU-R می‌نامند. این فرستنده-گیرنده صرف‌نظر از آنچه نامیده می‌شود، نقطه‌ای است که در آن، داده از کامپیوتر یا شبکه کاربر به خط DSL متصل می‌شود.

فرستنده – گیرنده (مودم) می‌تواند به روش‌های مختلفی به تجهیزات مشتریان متصل شود، اگرچه در بیشتر تاسیسات مسکونی از اتصالات USB یا کابل اترنت 10 پایه T شکل، استفاده می‌شود. در حالی که بیشتر فرستنده-گیرنده‌های ADSL که توسط ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی یا ISP و شرکت‌های تلفن به فروش می‌رسند، تنها فرستنده-گیرنده هستند، دستگاههای مورد استفاده توسط کسب و کارها ممکن است ترکیبی از روترهای شبکه، سوئیچ‌های شبکه و تجهیزات شبکه‌ای دیگر در یک دستگاه باشد.

دستگاه DSLAM در ارائه‌دهنده سرویس اینترنت DSL

DSLAM موجود در ارائه‌دهنده سرویس، دستگاهی است که اجازه می‌دهد ارتباط اینترنت DSL اتفاق بیفتد. یک DSLAM، ارتباطات دریافت شده از مودم‌های کاربران مختلف را در قالب یک اتصال با ظرفیت بالا متراکم‌سازی می‌کند و به اینترنت اتصال می‌دهد. DSLAM عموما انعطاف‌پذیر است و قادر به پشتیبانی از انواع چندگانه DSL در یک دفتر مرکزی و در انواع مختلف پروتکل و مدولاسیون- برای مثال CAP و DMT در یک نوع مشخص از DSL می‌باشد. علاوه بر این، DSLAM ممکن است عملکردهای اضافی از جمله مسیریابی یا تخصیص آدرس IP پویا را برای مشتریان فراهم کند.

از آنجا که کاربران مودم کابلی به طور کلی یک حلقه شبکه را به اشتراک می‌گذارند که از طریق یک همسایگی اجرا می‌شود، اضافه کردن کاربران به معنای کاهش عملکرد در بسیاری از موارد است. مودم ADSL یک اتصال اختصاصی از هر کاربر به DSLAM فراهم می‌کند، به این معنی که کاربران با اضافه شدن کاربران جدید تا زمانی که تعداد کل کاربران شروع به اشباع اتصال پرسرعت کنند، کاهش کارایی در اتصالات مشاهده نخواهند کرد. در این مرحله، ارتقای خدمات توسط ارائه‌دهنده می‌تواند عملکرد اضافی برای تمام کاربران متصل به DSLAM ایجاد کند.

برای کسب اطلاعات در مورد نرخ‌های ADSL و دسترسی ، به گزارش‌های پهنای باند سایت مخابرات ایران مراجعه کنید. این سایت می‌تواند اطلاعاتی را در مورد شرکت‌های سرویس ADSL در منطقه شما، نرخ‌هایی که آن‌ها شارژ می‌کنند، و رضایت مشتری، و همچنین تخمین بزند که شما چقدر از نزدیک‌ترین دفتر مرکزی فاصله دارید.

ADSL تنها نوع DSL نیست و تنها راه دستیابی به اینترنت پرسرعت استفاده از مودم ADSL نیست. در ادامه، به جایگزین‌های ADSL نگاهی می‌اندازیم.

انواع اینترنت DSL

تنوع زیادی در تکنولوژی DSL وجود دارد – بسیاری از آن‌ها محدودیت‌های فاصله DSL را به طریقی دارند.

• DSL با نرخ انتقال بسیار بالا یا Very high bit-rate DSL یا به اختصار ‏VDSL

اینترنت VDSL یک اتصال سریع است، اما تنها در یک فاصله کوتاه کار می‌کند. یک مودم VDSL قادر به کنترل دسترسی به اینترنت، HDTV و خدمات مورد تقاضا با سرعت دانلود 52 Mbps و سرعت آپلود 12 Mbps می‌باشد. این یعنی چهار برابر بیشتر از سرعت اینترنت ADSL.

• DSL متقارن یا Symmetric DSL که به طور خلاصه ‏SDSL خوانده می‌شود

– ‏این مودم، که به طور معمول توسط شرکت‌های کوچک استفاده می‌شود، امکان استفاده همزمان از تلفن و اینترنت را به شما نمی‌دهد، اما سرعت دریافت و ارسال داده‌ها در این نوع مودم یکسان است.

• Rate-Adaptive DSL یا RADSL

این یک نسخه از ADSL است، اما مودم می‌تواند سرعت اتصال را بسته به طول و کیفیت خط تنظیم کند.

• ISDN DSL یا IDSL

ترکیبی از شبکه دیجیتالی با خدمات یکپارچه Integrated Service Digital Network یا به طور مختصر ‏ISDN ‏و تکنولوژی DSL است. ISDN راه حلی برای جایگزینی ارتباط dial-up بود – به صدا، گرافیک متنی، ویدیو و دیگر داده‌ها اجازه می‌داد تا با سوار شدن بر روی فرکانس یک خط تلفن، اشتراگ پیدا کنند. این امر امکان صحبت تلفنی و استفاده همزمان از اینترنت را فراهم کرد. IDSL سریع‌تر از اتصالات ISDN اما کندتر از DSL است و می‌تواند مسافت طولانی‌تری، در حدود ۵ تا ۶ مایل را طی کند، بنابراین معمولا انتخاب خوبی برای افرادی است که نمی‌توانند به DSL در منطقه خود دسترسی داشته باشند.

• DLS جهانی یا Universal DSL که ‏Uni–DSL نامیده می‌شود

‏این فناوری نوظهور، که توسط شرکت Texas Instruments توسعه داده شده‌است، با تمام نسخه‌های موجود DSL سازگار است. این ارتباط ترکیبی از ASDL و VDSL را ارائه می‌دهد – در فواصل طولانی‌تر، می‌تواند به سرعت ASDL برسد، اما می‌تواند سرعت‌های بیشتری نسبت به VDSL در فواصل کوتاه‌تر فراهم کند. در برخی مکان‌ها، Uni-DSL می‌تواند چهار برابر سرعت مودم VDSL را فراهم کند.

جایگزین‌های اینترنت DSL

با محدودیت فاصله DSL و دسترسی کم‌تر، گزینه‌های دیگر چه هستند؟ دو گزینه اصلی برای جایگزینی DSL وجود دارد: ارتباطات کابلی و مودم وایرلس.

  • ارتباطات کابلی

و DSL دو رقیب بزرگ در جهان پهنای باند هستند. ارتباطات کابلی برخلاف DSL محدود به فاصله نیستند- ارتباطات کابلی می‌توانند در هر محله‌ای ایجاد شوند و سیگنال در مسافت‌های طولانی تضعیف نمی‌شود. در حالی که مودم DSL به شما این امکان را می‌دهد که به طور هم‌زمان از تلفن و اینترنت استفاده کنید، ارتباطات کابلی به کاربران این امکان را می‌دهد که تلویزیون تماشا کنند و هم‌زمان در اینترنت گشت بزنند.

بسیاری از شرکت‌های ارائه‌دهنده ارتباطات کابلی نیز شروع به ارائه خدمات تلویزیون کابلی، اینترنت و تلفن دیجیتال بر روی یک صورتحساب کرده‌اند. اگر چه سرعت ارتباطات کابلی و DSL تقریبا یکسان است، یکی از مشکلات ارتباطات کابلی، پهنای باند است- سرعت‌های اتصال در صورتی که تعداد زیادی از افراد در یک زمان از سرویس کابلی استفاده کنند می‌تواند کاهش یابد.

  • وایمکس (WiMax)

یک تکنولوژی جدید به نام وایمکس (WiMax) یا 802.16 قصد ترکیب مزایای پهنای باند و مودم وایرلس را دارد. وایمکس، اینترنت بی‌سیم پرسرعت را در فواصل بسیار طولانی در اختیار شما قرار خواهد داد و به احتمال زیاد دسترسی به مناطق بزرگی مانند شهرها را فراهم خواهد کرد. تکنولوژی وایمکس در بیشتر شهرهای آمریکا در سال ۲۰۰۸ در دسترس خواهد بود.

مزایای اینترنت DSL

• شما می‌توانید ارتباط اینترنتی خود را باز بگذارید و همزمان از خط تلفن برای تماس‌های صوتی استفاده کنید.

• سرعت بسیار بالاتر از یک اینترنت gprs یا Edge دارد.

• DSL لزوما نیازمند سیم‌کشی جدید نیست؛ می‌توانید از خط تلفنی که دارید استفاده کنید.

• شرکتی که DSL را ارائه می‌دهد، معمولا مودم مورد نیاز برای اتصال به اینترنت را نیز برای شما فراهم می‌نماید.

معایب استفاده از اینترنت DSL

• وقتی از اتصال DSL بهره می‌برید، زمانی که شما به دفتر مرکزی تامین‌کننده اینترنت نزدیک‌تر هستید، بهتر عمل می‌کند. هرچه از مرکز دورتر شوید، سیگنال ضعیف‌تر می‌شود.

• سرعت دانلود بسیار بیشتر از سرعت آپلود است.

• این سرویس در همه جا قابل دسترسی نیست.

خرید بهترین مودم VDSL

برای خرید بهترین مودم VDSL بایستی چند نکته را مد نظر قرار دهید. اول اینکه چه برندی در این حوزه می‌تواند محصولات با کیفیت تولید کند. معمولا برند‌های مطرح، تی پی لینک، دی لینک و تندا هستند. تیم فنی مهندسی برقچی پس از بررسی‌های لازم در سطح بازار، به 2 انتخاب رسیده است که از همه نظر می‌تواند برای کاربران مقرون به صرفه باشد. مودم دوبانده دی لینک DSL-2877AL و مودم تی پی لینک مدل ۹۹۶۰ سری VDSL از موارد پیشنهادی ما به شما دوستداران برقچی است.

خرید بهترین مودم ADSL:

اگر در منطقه‌ای هستبد که توانایی ایجاد دسترسی بهتر از اینترنت ADSL را نمی‌تواند برای شما داشته باشد، بهترین کار ممکن خرید مودم ADSL است چرا که خرید مودم VDSL فقط هزینه اضافی را برای شما در پی خواهد داشت. پیشنهاد برقچی برای بهره مندی از بهترین مودم ADSL برای خانه و مغازه، مودم تی پی لینک مدل ۸۹۶۱ و مودم تندا D301 سری ADSL2 ورژن2 است.

جمع‌بندی اینترنت DSL:

در این مقاله شما با مفهوم DSL، مزایا و معایب اشنا شدید و دانستید که اینترنت ADSL و اینترنت VDSL تنها زیرمجموعه‌ای از تکنولوژی DSL هستند که در بستر و زیر ساخت DSL به ایجاد دسترسی به اینترنت برای کاربران می‌پردازند.

در حقیقت هر دسترسی به اینترنتی که به وسیله سیم‌های مسی خطوط تلفن ایجاد شود و باعث نشود که خطوط تلفت اشغال شوند را می‌گویم تکنولوژی DSL. حال اگر کاربری با سرعت بیشتری به دانلود بپردازد، سرعتی بیشتر از 24 مگابایت در ثانیه، او حتما از اینرتنت VDSL استفاده کرده است چرا که اینترنت ADSL، سرعت دانلود بیشتر از 24 مگابایت در ثانیه را نمی‌تواند به اشتراک بگذارد.

منبع مقاله: How DSL Works

 

4.5/5 - (17 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها