دوربین ‌های مدار بسته چگونه کار می ‌کنند؟

1
72
مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه

عملکرد کلی کارکرد دوربین‌های مداربسته چگونه است؟
امروزه دوربین‌های‌مداربسته اهمیت زیادی در حفظ امنیت اماکن مختلف عمومی و شخصی دارند و هر کسب ‌و کاری برای امنیت محل کار خود باید اقدام به نصب دوربین مداربسته کند.
انتخاب دوربین مناسب اولین قدم برای افزایش امنیت شما است و با توجه به بازه بزرگی که از دوربین‌ها با تکنولوژی‌ها، کیفیت‌ها و کاربردهای متفاوت وجود دارد، تشخیص دوربین موردنیاز برای استفاده شما کار آسانی نیست. اما امروز دوربین‌ها را به دو دسته بندی کلی تقسیم کرده‌ایم و هر کدام را با تمامی ویژگی‌هایش توضیح خواهیم‌داد تا انتخاب شما را راحت‌تر کنیم:

دوربین‌های آنالوگ (HD و IP تحت شبکه)

دوربین‌های مدار بسته چگونه کار می‌کنند؟

سیستم‌های دوربین‌مداربسته که از دوربین‌های آنالوگ استفاده می‌کنند سالهاست که وجود دارند. آنها هنوز رایج‌ترین نوع دوربین نصب‌شده در این زمینه هستند. سیستم‌های آنالوگ شامل دوربین یا گروهی از دوربین‌ها با مجموعه اختصاصی سیم است که در دستگاه ضبط و سری مانیتور‌ها نشان داده می‌شوند و فیلم در سایت ضبط و ذخیره می‌شود.

دوربین‌های IP عملکرد مشابه با دوربین‌های آنالوگ را انجام می‌دهند، اما دارای تعداد قابلیت، اضافی بیشتری هستند. دوربین‌های IP معمولاً تصاویر بهتری با وضوح بالاتر و قابلیت زوم بیشتر را ارائه می‌دهند و به کاربران امکان می‌دهد تصاویر ویدیویی را برای مشاهده از طریق پست الکترونیکی ارسال کنند. در سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ اغلب از سیستم IP برای امنیت استفاده می‌کنند.

دوربین‌های IP با استفاده از یک شبکه IP مخفف (Internet protocol)، که اغلب همان شبکه داده است که یک شرکت از آن استفاده می‌کند. در صورت اشکال در bandwidth، می‌توان از شبکه جداگانه‌ای با استفاده از سیم‌کشی دسته 5 استفاده کرد. در هر صورت، اطلاعات فیلم بر روی یک سرور ضبط می شود، به این معنی که داده‌های ویدیویی می‌توانند در سایت یا در یک مکان از راه دور قرار بگیرند.

اگرچه ذخیره حجم عظیمی از داده‌ها می‌تواند نگران‌کننده باشد، اما سیستم‌های IP CCTV این نگرانی را بر طرف کرده‌اند. ویدئو با هر کیفیت و مدت زمانی که باشد، سیستم IP می‌تواند پس از مدتی آن را به صورت فایل فشرده در فضای ذخیره‌سازی قراردهد.

سیستم مدار بسته IP همراه با نرم‌افزار قدرتمند جدیدی که به عنوان تجزیه و تحلیل ویدیویی شناخته می‌شود، یک دوربین امنیتی IP  می‌تواند برنامه‌ریزی شود که برای فعالیت مشکوک “مراقب” باشد. به عنوان مثال، یک دوربین در ورودی هوا می‌تواند برای نمایش هشدار و ضبط فیلم برنامه‌ریزی کند فقط وقتی فضای اطراف ورودی مختل شود دوربین شروع به ضبط کردن کند.

در دوربین‌های IP می‌توانید یک جسم انتخاب کنید در صورت حرکت آن آلارم دریافت کنید و یا در صورت یک حرکت و یا اتفاق دوربین به شما ایمیل ارسال کند.

دوربین‌های مدار بسته چگونه کار می‌کنند؟

از مهمترین تفاوت‌های دوربین مدار بسته IP با آنالوگ کیفیت تصاویر ذخیره شده است. تصاویر ضبط شده در دوربین‌های آنالوگ قابلیت بزرگ‌نمایی زیادی ندارند و شما نمی‌توانید بخش‌های یک تصویر را به راه‌اندازی کافی و با کیفیت لازم بزرگ‌نمایی کنید؛ اما در دوربین‌های تحت شبکه با توجه به اینکه از ساختار دیجیتال برای دریافت تصاویر استفاده می‌شود و تعداد پیکسل‌‌های که از تصاویر دریافت می‌شود بسیار بالا است شما می‌توانید تصاویر با کیفیتی را ضبط کنید و به راحتی آنها را بزرگ نمایی کنید.


حتما بخوانید:

آموزش نصب دوربین مدار بسته

تفاوت دوربین‌مداربسته بی‌سیم و سیمی


 

1 دیدگاه

دیدگاه شما

Please enter your comment!
Please enter your name here