مادربرد کامپیوتر چیست؟ و معرفی انواع مادربرد

0
196
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه

مادربرد چیست؟ انواع مادربرد

مادربرد کامپیوتر قطعه بسیار کوچکی است که موجب می شود اجزای مختلف کامپیوتر با کمک آن به یک دیگر متصل شده و یک دستگاه هوشمند و پر کاربرد را تحویل بگیریم. به طور کلی مادربرد در کامپیوتر از اهمیت بالایی برخوردار بوده است به گونه ای که بدون آن هیچ کاربرد صحیحی را نباید از دستگاه اصلی انتظار داشت.

معرفی انواع مادربرد کامپیوتر

انواع مادربرد کامپیوتر از نظر کارایی در 4 دسته کلی قرار داده می شوند. انواع مادربرد کامپیوتر از نظر کارایی و اندازه به 4 مدل زیر تقسیم میشود که بیشتر به صورت عمومی در کامپیوترهای معمولی مورد استفاده قرار میگیرد :

در این مقاله میخوانید :

بررسی ویژگی ها و مشخصات مادربرد Mini ITX

با کمی دقت و توجه به نام این مدل مادربرد به راحتی می توان تشخیص داد که این نوع کوچک ترین سایز و ابعاد را از میان انواع موجود دارد. کارایی که این نوع مادربرد دارد برای استفاده روزانه مناسب می باشد و از آن نمی توانید انتظار پیشرفته ترین عملکرد ها را داشته باشید.

مادربرد Mini ITX

چرا استفاده از مادربرد Mini ITX در میان کاربران متصل به کامپیوتر ها رواج دارد؟

این گونه مادربرد ها به دلیل ابعاد کوچکی که دارند فضای کمتری را برای آغاز به فعالیت خود اشغال می کنند اما برخلاف سایز ظاهری می توانند قابلیت های متناسب با یک برد پایه را به کاربران ارائه دهند به همین دلیل بسیاری از کاربران خواهان استفاده از این نوع مادربرد می باشند.

حتما بخوانید : نحوه ساختن جیمیل

آیا با قابلیت های متفاوت مادربرد Mini ITX آشنا هستید؟

بسیاری از این نوع مادربرد ها با توجه به مدلی که دارند از توانایی Overclock یعنی افزایش سرعت CPU برخوردارند. از لحاظ نوع سوکت پردازنده سایز ملاک نمی باشد و مادربرد های کوچک نیز همانند مادربرد های بزرگ از سوکت های یکسانی استفاده می کنند ولی تنها تعداد پورت ها و اسلات های آن متغیر می باشد به گونه ای که در یک Mini ITX مادربرد کامپیوتر تنها 1 الی 2 اسلات دیده می شود و تعداد پورت های آن بیش از 4 تا نمی باشد.

بررسی مشخصات و ویژگی های مادربرد Micro ATX

مادربرد Micro ATX یکی دیگر از انواع مادربرد کامپیوتر است که دارای قابلیت ها و قیمت های متنوعی می باشد. این مادربرد کامپیوتر در سایز نسبتاً بزرگتری از نوع قبلی در بازار وجود دارد. افراد با خرید این مدل مادربرد و صرف هزینه بیشتر می توانند از تعداد اسلات ها و پورت های بیشتر آن بهره مند شده و همچنین از قابلیت های جانبی آن مانند سیستم گرما زدایی، در اختیار داشتن هدرهای فن استفاده نمایند.

مادربرد Micro ATX

حتما بخوانید : نحوه تغییر رمز وای فای

بررسی مشخصات و ویژگی های مادربرد ATX

به طور کلی ابعاد مادربرد با تعداد پورت ها و اسلات های قابل پشتیبانی ارتباط مستقیمی دارد. یعنی هرچه ابعاد مادربرد بزرگتر شود تعداد پورت ها و اسلات های آن افزایش یافته و برعکس آن با کوچک تر شدن سایز مادربرد تعداد پورت ها و اسلات های آن کاهش میابد. از دیگر انواع مادربرد کامپیوتر رایج در میان کاربران ATX می باشد که می تواند از کارت حافظه خارجی تا 32 گیگ پشتیبانی کند اما برای حافظه داخلی محدودیتی ندارد. این مدل مادربرد کامپیوتر به راحتی نیاز کاربران را در همه زمینه ها رفع کرده و با قابلیت های جانبی که در برخی از آن ها تعبیه شده است در جهت افزایش سرعت CPU خیلی بهتر از مدل های قبلی عمل می کند.

مادربرد ATX

بررسی مشخصات و ویژگی های مادربرد E ATX

استفاده از این نوع مادربرد به هیچ عنوان به کاربران معمولی پیشنهاد نمی شود زیرا این قطعه به قدری بزرگ است که به صورت جداگانه به یک Case full tower نیاز دارد. این مادربرد مورد پسند کاربران حرفه ای می باشد زیرا قابلیت ها متنوعی مانند پشتیبانی از حداقل 3 کارت گرافیک، رم 128 گیگ به صورت استاندارد، رندر تصاویر 3 بعدی و ویرایش تصاویر و ویدئو های گرافیگی را دارد. در برخی از این انواع مادربرد ها کارت صدا و قابلیت استفاده از وای فای وجود دارد و می تواند شرایط کاملاً ایده آل برای کاربران حرفه ای شبکه ایجاد کند.

مادربرد E ATX

توجه کنید برای خرید این نوع مادربرد کامپیوتر هزینه بسیاری لازم است و اگر کارای که از کامپیوتر دارید به قدری روزانه و معمولی می باشد که بدون استفاده از این مادربرد نیز کارتان راه می افتد از خرید آن جلوگیری کنید و مدل های ذکر شده در مباحث قبلی را بیشتر مد نظر قرار دهید.

حتما بخوانید : آموزش تصویری نصب ویندوز 10

سخن پایانی

در سالهای ابتدایی تولید انواع مادربرد کامپیوتر تنوع این محصول توسط تولید کنندگان به مرور زمان افزایش یافته به گونه ای که اگر کاربری با آن ها آشنایی نداشته باشد در هنگام خرید به شدت گیج شده و قادر نخواهد بود گزینه مناسبی را انتخاب نماید.

دیدگاه شما

Please enter your comment!
Please enter your name here