8 دلیل برای کاهش قدرت انتقال سیگنال وای فای (Wi-Fi Transmit Power)

8 دلیل برای کاهش قدرت انتقال سیگنال وای فای (Wi-Fi Transmit Power)

به طور پیش فرض، بیش‌تر اکسس پوینت های بی‌سیم که به مودم یا روتر شما وصل می‌شوند، با قدرت کامل (100mW در اکسس پوینت هایی با قدرت 2.4GHz) عمل انتقال را انجام می‌دهند. با این کار حداکثر پوشش ممکن شده و کاربران در دستگاه های خود یک سیگنال بالا(پر بودن همه خط های وای فای) را مشاهده می‌کنند. با این حال ، 8 دلیل برای کاهش قدرت انتقال سیگنال وای فای وجود دارد که بعد از بررسی آن متوجه می‌شوید حتی منطقی است که با حداقل توان شروع کنید و آن را افزایش دهید تا مساحت لازم پوشش داده شود. زیرا اگر در یک محیط شلوغ باشید فرقی نمی کند که اکسس پوینت یا AP شما قوی تر از همسایه باشد. و همه AP های موجود در یک کانال به دیگر AP ها دسترسی مساوی می دهند و این هم به دلیل این است که  اینگونه در استاندارد 802.11 تعریف شده است. با این مقاله از مجله برقچی همراه باشید تا به بررسی این 8 دلیل بپردازیم.

فهرست:

 

1. توان بالا پوشش وای فای را افزایش نمی دهد

دستگاه های تلفن همراه و تبلت دارای باتری بسیار محدودی هستند. بنابراین برای به حداقل رساندن مصرف برق، رادیو وایرلس آن‌ها معمولاً حداکثر 15mW (12dBm) را پوشش می‌دهند و این در حالی است که اکسس پوینت ها حداکثر 100mW  (20dBm) را در 2.4GHz و 200mW (23dBm)  را در 5GHz، انتقال می‌دهند. با توجه به اینکه اتصال وای فای دو طرفه است، اگر یک اکسس پوینت نتواند ارتباط با سرویس گیرنده را به خوبی برقرار کند، دسترسی سرویس گیرنده به یک AP با  سرعت بالا تفاوت چندانی نخواهد کرد. این را در مواردی متوجه می‌شوید که آنتن اینترنت شما دسترسی کامل را نشان می‌دهد ولی شما به درستی به اینترنت وصل نشده اید یا احساس می‌کنید که اینترنت کندتر از حد معمول است. در واقع در اتصال وای فای فرقی نمی کند که AP آنتن بهتری داشته باشد یا در ارتفاع بالاتر قرار گیرد. بنابراین یک آنتن خوب و مکان مناسب، ارتباط را در هر دو جهت بهبود می بخشد.

TX power  در مودم چه ارتباطی با سرعت وای فای دارد؟

بنابراین شاخص TX power یا توان خروجی، قدرت ارسال داده را مشخص می‌کند. کم کردن این شاخص برد وایرلس را کم نکرده و تنها قدرت ارسال سیگنالی که حاوی داده می‌باشد را تنظیم می‌کند.  TX power در واقع توانی است که بر حسب دسیبل در هر میلی وات (dBm) مشخص می‌شود و با این شاخص  یک مودم سیگنال خود را منتقل می کند. در مقابل توان Rx یا توان دریافت را داریم که سرعت دریافت سیگنال را بر حسب دسیبل  محاسبه می‌کند. همان‌طور که اشاره شد مقدار حداقل این شاخص برای موبایل باید 12 dB باشد و هم‌چنین کاهش توان TX در اکسس پوینت امکان کاهش تداخل را در مواقعی که دستگاه های Wi-Fi زیادی در همسایگی هستند، می‌دهد.

 


بیشتر بخوانید: تقویت سیگنال وای فای


2. رومینگ

در وای فای، دستگاه های سرویس‌گیرنده (مشتری) تصمیم می گیرند که با کدام اکسس پوینت ارتباط برقرار کنند و چه زمانی به نقطه بعدی تغییر کنند. (این برخلاف اینترنت شبکه تلفن همراه است اکسس پوینت تصمیم می گیرد که به کدام مشتری هدایت شود). بسیاری از دستگاه ها مایل به سر زدن و استفاده از یک اکسس پوینت دیگر نیستند. این دستگاه‌ها اولین انتخاب خود را حتی زمانی که یک AP بسیار قوی‌تر در همسایگی وجود دارد، نگه داشته و تنها در صورت قطع ارتباط به سراغ اکسس پوینت ببعدی می روند و همین روند را تا آخر ادامه ‌می‌دهند. این باعث می شود که مشتریان از اکسس پوینت های دورتر با اتصالات ضعیف تر استفاده کنند. بنابراین با کاهش قدرت انتقال وای، اتصال با اکسس پوینت کند زودتر قطع می شود و سرویس گیرنده به یک اکسس پوینت بهتر می رود.

این رفتار بر نحوه بهره وری از اکسس پوینت ها نیز تأثیر می گذارد. یعنی در بدترین حالت ممکن است همه کسانی که از وای فای در اداره شما استفاده می‌کنند به یک اکسس پوینت واحد وصل شوند که به سختی یک دفتر را پوشش می‌دهد و با بالا بودن توان سرعت انتقال همه تا آخر آن روز به آن اکسس پوینت متصل بماند. در این صورت تنها یک اکسس پوینت بار زیادی را به دوش کشیده و دیگر اکسس پوینت ها بیکار باقی می‌مانند.

3. عمر باتری

اکسس پوینت ها به دستگاه‌های سرویس‌گیرنده اطلاع می دهد که قدرت انتقال آن ها چقدر است. دستگاه های تلفن همراه سطح انتقال قدرت خود را مطابق با اکسس پوینت ها تنظیم می‌کنند تا در مصرف باتری صرفه جویی شود.

عمر باتری
عمر باتری

طبق این روند، اگر دستگاه تلفن همراه بتواند سیگنال را در حد قدرت اکسس پوینت دریافت کند با توجه به تقارن وای فای که در بخش قبلی توضیح داده شد، برعکس آن نیز ممکن است. برای مثال با تنظیم قدرت انتقال اکسس پوینت در 5mW می‌توانید عمر باتری مشتریان را افزایش دهید.  البته چنین سیگنال ضعیفی به از دیوارهای عبور نمی‌کند و در نتیجه شما به نقاط دسترسی بیشتری نیاز پیدا خواهید کرد. برای درک بیشتر به مورد چهارم یعنی عملکرد(پرفورمنس) مراجعه کنید.


بیشتر بخوانید: تست سرعت وای فای WiFi در خانه


4. عملکرد

زمانی که وای فای به تازگی وارد بازار شده بود، اکسس پوینت گران بوده و در فواصل زیاد قرار داشتند. اما امروزه چون  عملکرد وای فای بسیار مهم می‌باشد، با افزودن اکسس پوینت بیشتر، تعداد کل سرویس‌گیرنده ها در هر اکسس پوینت کاهش و در نتیجه پهنای باند بیشتری خواهند داشت.

عملکرد
عملکرد

از طرف دیگر می‌دانیم که اتصال با سیم کارآمدتر از امواج رادیویی بوده و هرچه سریعتر و نزدیکتر بتوان داده ها را از رادیو به سیم منتقل کنید،  بهتر است. به همین دلیل است که افزایش تعداد نقاط دسترسی کم مصرف ،برای یک شبکه وای فای با کارایی بالا بسیار موثر است. برای درک بیشتر این به مورد بعدی یعنی تداخل مراجعه کنید.

5. تداخل

حتی در مواردی که یک اکسس پوینت سیگنال بسیار قدرتمندی را در یک کانال جداگانه ارائه دهد، باز هم با اکسس پوینت‌های همسایه تداخل ایجاد می‌شود. زیرا که در سطوح بالای سیگنال، کل دستگاه به عنوان آنتن عمل کرده و باعث القاء می‌شود. در نتیجه سیگنال های اضافی در مدارها ایجاد شده و باعث تداخل بین دو دستگاه می‌شود. به همین دلیل است که باید اکسس پوینت ها  را در فواصل بش از 3 متر از هم نگه دارید و ترجیحا بین آن‌ها دیوار بتنی ضخیم داشته باشید.

اگر چه اکسس پوینت‌ها در فواصل زیاد هم می توانند با یکدیگر تداخل داشته باشند. در واقع کانال های وای فای به طور مطلق عمل انتقال را انجام نمی‌دهند. به بیان دیگر ممکن است در حالی که انتقال روی یک کانال خاص انجام می شود، سیگنال به کانالهای مجاور (هر چند ضعیف تر)  نفوذ کنند. نکته مهم این است که در قدرت انتقال بالا وای فای،  این سیگنال ضعیف آنقدر قوی خواهد بود که تداخل ایجاد کند.


بیشتر بخوانید: بهترین مکان خانه برای نصب مودم وای فای


6. تحریف

آیا دقت کرده اید که یک اگر آمپلی فایر را با قدرت کامل به کار بگیرید خروجی اش مخدوش و منحرف می‌شود؟ این مورد را در رادیو با آخرین صدا امتحان کنید و ببینید که آیا می‌توانید تمام آنچه را که گفته می‌شود، بفهمید؟  رمزگشایی یک سیگنال منحرف شده دشوار بوده و باعث خطای انتقال و انتقال مجدد و در نتیجه کند شدن شبکه می‌شود. بنابراین با کاهش قدرت انتقال می توانید عملکرد را افزایش دهید.

7. همسایگی

یک سیگنال قوی باعث ایجاد تداخل در یک منطقه بزرگ می شود. این سیگنال قوی از اکسس پوینت ها سبب می‌شود زمان مفید و محدود مخابره را مصرف کرده  و با سایر شبکه های وای فای موجود در آن منطقه تداخل ایجاد می کنند  این از از نظر امنیتی نیز شما را دچار مشکل خواهد کرد. به این فکر کنید که  چرا باید کسی اطراف ساختمان شما و در خیابان شما بتواند به سیگنال شما دسترسی پیدا کند؟

8. عمر طولانی تر

عمر طولانی تر
عمر طولانی تر

قدرت انتقال کمتر معادل مصرف انرژی کمتر و در نتیجه معادل گرمای کمتر است. عملکرد در دمای پایین باعث افزایش طول عمر تجهیزات می شود. این در حالی که اکس پوینت ها ارزان نیستند و با بکارگیری بیش از حد توان انتقال آن ها ممکن است در وضعیت دشواری که خراب شوند. البته منتظر این نباشید که با توان پایین اکسس پوینت های پول برق شما به طور چشم‌گیری کاهش پیدا کند زیرا این مصرف کمتر به خود دستگاه ربط دارد نه به ورودی برق.

جمع‌بندی

با مقاله 8 دلیل برای کاهش قدرت انتقال سیگنال وای فای آموختیم که قدت انتقال بالای وای فای در اکسس پوینت ها لزوما به معنی دسترسی سریع و کامل به اینترنت نمی‌باشد و بهتر است با حداقل توان شروع کنید و آن را افزایش دهید تا مساحت لازم پوشش داده شود. زیرا اگر در یک محیط شلوغ باشید فرقی نمی کند که نقطه دسترسی یا AP شما قوی تر از همسایه باشد و عواملی مانند تداخل و تحریف سیگنال ها ممکن است به کندی و قطعی دسترسی هم منجر شود. امیدواریم این مطلب برای شما کاربردی بوده باشد. از همراهی شما سپاس گزاریم.


بیشتر بخوانید: رادیو وایرلس چیست و چه کاربرد هایی دارد؟


همچنین شما می‌توانید با مرکز مشاوره و راهنمایی تیم برقچی با شماره 35000020-021 در تماس باشید تا مشاورین ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.
5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها
مهدی
مهدی
1 سال پیش

ممنون از مطلبتون
من یک وای فای TP-Link با دو آنتن قوی دارم که وسط خونه کار گذاشتم احساس میکنم که امواجی که تولید میکنه زیاده و برای سلامتی مضره میخواستم از قدرتش کم کنم راهی وجود داره