راهنمای خرید کابل افشان

راهنمای خرید کابل افشان

یکی از کاربردی‌ترین کابل‌های برق در صنایع مختلف کابل افشان است. این نوع کابل که از قابلیت انعطاف‌پذیری بسیار بالایی برخوردار است در انواع و اقسام مختلفی همچون فشار قوی، فشار ضعیف، کابل کولری و بسیاری دیگر به بازار عرضه می‌شود. همانطور که می‌دانید ابزارهایی مثل کابل‌ها که وظیفه انتقال انرژی الکتریکی را بر عهده دارند، اگر به درستی به کار گرفته نشوند ممکن است تا حد زیادی خطرآفرین باشد. از این رو ما در این مطلب برقچی راهنمای خرید کابل افشان را برای شما عزیزان آماده کردیم تا در صورت لزوم بتوانید از نکات گفته شده به خوبی بهره ببرید.

فهرست مقاله:

کابل افشان چیست؟

به کابلی که در ساختار آن از دو یا چند سیم تک رشته افشان استفاده شود، کابل افشان یا نرم می‌گویند. انعطاف‌پذیری فوق‌العاده این کابل موجب می‌شود که در صنایع گوناگون و در مکان‌های پرپیچ و خم به انتخاب ایده‌آلی تبدیل شود. عایق‌هایی که در کابل‌های افشان مورد استفاده قرار می‌گیرند، اغلب از جنس ‌‌PVC و مشتقات آن است. از این نوع کابل در لوازم برقی و ماشین‌آلاتی که دو شاخه آن‌ها باید به کابل وصل شود نیز می‌توان بهره برد.

تفاوت کابل افشان با مفتول

کابل‌های افشان و مفتول از جهات مختلفی با یکدیگر متفاوت‌اند. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ها قابلیت انعطاف‌پذیری این دو کابل است. کابل‌های افشان در مقایسه با مفتولی از انعطاف بیشتری برخودار هستند. از سوی دیگر اختلاف قیمت و مقاومت اهمی این دو کابل به تفاوت بیشتر آن‌ها دامن می‌زند. همین موضوعات باعث می‌شود که کاربردهای متنوعی داشته و عملکرد‌های مختلفی ارائه دهند. با اینکه کابل‌های مفتول در مقابل ساییدگی و خوردگی مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهند اما کابل‌های افشان به خاطر خاصیت شکل‌پذیری که دارند برخلاف نوع مفتول دچار شکستگی نمی‌شوند.


حتما بخوانید: انواع کابل برق و کاربرد آنها


انواع کابل افشان

در واقع تنوع کابل‌های افشان در گرو چینش و نحوه قرارگیری انواع هادی است که می‌توانند به شکل پیچیده، حلقوی، فشرده، مرکزی یا قطاعی باشند. اما از لحاظ جنس هادی و سطح ولتاژ نیز می‌توانند به انواع زیر تقسیم شوند:

انواع کابل افشان
انواع کابل افشان

کابل افشان آلومینیومی

همانگونه که در قسمت‌های قبل راهنمای خرید کابل افشان گفته شد، این کابل‌ها از دو تا چند رشته سیم مسی یا آلومینیومی تشکیل شده‌اند. بنابراین باتوجه به نوع هادی از کاربردهای مختلفی برخوردار هستند. کابل‌های افشان آلومینیومی را می‌توان در داخل ساختمان‌ها، کانال‌های کابل‌کشی، لوازم برقی، وسایل الکتریکی منزل و سایر موارد اشاره کرد.

کابل افشان سبک

این نوع کابل دارای یک هادی از جنس مس آنیل شده است، برای مصارفی نظیر ماشین‌آلات مختلف، لوازم خانگی، وسایل برقی و کابل‌های ورودی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. چنین کابل‌هایی استحکام فیزیکی بالایی نداشته و بهره‌گیری از آن‌ها در سیستم‌های کابل‌کشی بیرونی، تجهیزات صنعتی و لوازم گرمایشی کار اشتباهی است.

کابل افشان قدرت

کابل قدرت افشان یکی از کابل‌های فشار قوی است که به خاطر انعطاف‌پذیری بالایی که دارد در مکان‌هایی که اولیت آن‌ها نرم بودن کابل برق است مورد استفاده قرار می‌گیرند. هادی به کار رفته در این کابل‌ها از مس آنیل شده ساخته شده است می‌توان جهت انتقال جریان برق در کارخانه‌ها و شبکه‌های برق شهری از آن بهره برد.

کابل افشان و کاربرد آن

ویژگی‌هایی مثل سطح مقاومت در برابر عوامل محیطی، نوع هادی، سطح تحمل ولتاژ، سطح مقطع و بسیاری دیگر موجب تنوع بیشتر عملکرد کابل افشان می‌شوند. به طوری که برخی از آن‌ها را می‌توان در انواع شیلددار، آلومینیومی، سبک و قدرت طبقه‌بندی نمود. برخی از کاربردهای این نوع کابل را در بخش زیر ارائه کردیم:

کابل افشان و کاربرد آن
کابل افشان و کاربرد آن

صنایع

یکی از مهم‌ترین کاربردهای کابل‌های افشان که در این راهنمای خرید کابل به آن می‌پردازیم، قابلیت استفاده در نیروگاه‌ها و صنایع مختلف است. برای مثال، صنایعی نظیر خودرو سازی از کابل‌های افشان جهت اتصال الکتریمی بهره برده و صنایع هواپیمایی برای ایجاد اتصالات داخلی هواپیما از این کابل بهره می‌گیرند. کابل‌های افشان ضمن کاهش تداخلات سیگنالی، احتمال وقوع برق گرفتگی و حریق را تا حد قابل توجهی کاهش داده و مقاومت بسیار خوبی در برابر شرایط محیطی دارند.

ساختمان

قابلیت استفاده در ساخت و ساز و امور ساختمانی یکی دیگر کاربردهای کابل افشان است. چنین کابلی علاوه‌بر اینکه می‌توان از این کابل برای سیستم سیم‌کشی ساختمان‌ها استفاده کرد، امکان بهره‌گیری جهت اجرای تاسیسات برقی را نیز فراهم می‎‌کند. به عبارت دیگر تمامی ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری و تفریحی می‌توانند از این کابل‌ها برای مدار روشنایی و سیستم توزیع جریان برق استفاده نمایند.

پمپ آب

خاصیت انعطاف‌پذیری و نرمی کابل‌های افشان این امکان را به آن‌ها می‌دهد تا در پمپ‌های آب از آن‌ها استفاده کنید. از آنجایی که پمپ‌های آب از فشار هیدوراستاتیکی استفاده می‌کنند، امکان نفوذ آب به بخش درونی کابل شناور نیز بالا می‌رود. در نتیجه استفاده از کابلی که علاوه بر نرمی بتواند در چنین شرایطی مقاومت و کارآیی خود را حفظ کند اهمیت زیادی پیدا می‌کند.


حتما بخوانید: بهترین برند سیم و کابل


مزایای مختلف کابل افشان

مطمئنا استقبال و استفاده از یک محصول مستلزم برخورداری از ویژگی‎‌ها و مزایایی است که ارائه می‌دهد. کابل‌های افشان نیز به خاطر مزیت‌های زیادی دارند همواره جزء پرفروش‌ترین و پرکاربردترین کابل‌های بازار قرار می‌گیرند. ویژگی‌هایی که در قسمت زیر آورده‌ایم به خوبی گویای این موضوع هستند:

مزایای مختلف کابل افشان
مزایای مختلف کابل افشان

مقاومت در برابر خوردگی

خاصیت نرمی و انعطاف کابل‌های افشان موجب می‌شود که کمتر در معرض خطر شکستگی، خوردگی و ساییدگی قرار بگیرند. همین امر نیز طول عمر مفید کابل‌ها را افزایش داده و توجه بسیاری از افراد را به خود جلب می‌کند. چنین کابل‌هایی گسترده بزرگی را پوشش داده و عملکرد بسیار خوبی از خود ارائه می‌دهند.

انعطاف‌پذیری بالا

تصور کنید که بهره‌گیری از کابل انعطاف‌پذیری که بتوان آن را در هر مکانی مورد استفاده قرار داد تا چه اندازه کاربردی به نظر می‌رسد. با استفاده از کابل‌های افشان چشم‌انداز اینکه دیگر درگیر پیچ و خم مداوم یک کابل نباشید و فرایند نصب و مونتاژ آن به راحتی انجام دهید به هیچ وجه دور از ذهن نیست. این کابل افزون بر جایگاه کمی که اشغال می‌کنند، امکان سازماندهی بیشتر کابل‌ها را نیز برای شما فراهم می‌آورند.

عملکرد بهبود یافته کابل

همانطور که در قسمت‌های قبلی راهنمای خرید کابل افشان ذکر کردیم، این کابل‌ها یکی از مقاوم‌ترین کابل‌های برق در برابر آسیب‌ها و ضربات شدید هستند. با وجود تجربه راحتی که ارائه می‌دهند، ماندگاری زیادی داشته و به صورت موقت نیز قابل استفاده‌اند. از آنجایی که بدون یک آسیب جدی، تداخلات الکتریکی حتی‌الامکان در این نوع کابل اتفاق نمی‌افتد، عملکرد بسیار خوبی را نسبت به مدل‌های پیشین ارائه می‌دهد.

کابل چند کاره

همانطور که می‌دانید، کاربردهای کابل افشان تنها به یک مورد ختم نشده بلکه در بسیاری از صنایع نیز قابل استفاده است. قابلیت حمل و انتقال سیگنال‌های مختلف و پشتیانی از انواع سیم‌های افشان در زیر پوشش محافظ و رسانا ویژگی است که در هر کابلی نمی‌توان یافت. جالب است بدانید برخی پروژه‌های موقت نیز جهت کابل‌کشی سیستم خود می‌توانند از این کابل‌ها بهره ببرند. همین امر نیز کابل‌های افشان را در زمره کابل‌های چند کاره قرار می‌دهد.

صرفه جویی در فضا

به‌طور کلی، در جاهایی که فضای کمتری برای کابل‌کشی وجود دارد یا اینکه نیازمند نصب تعداد زیادی سیم است کابل‌های افشان می‌توانند جایگزین و انتخاب ایده‌آلی باشند. مثلا ممکن است دستگاه‌ شما به سیم‌های انتقال برق و سیگنال‌های صوتی به طور همزمان نیاز داشته باشد، استفاده از یک کابل افشان که بتواند این دو سیم را در خود داشته باشد تا فضای کمتری را اشغال کند.

خرید کابل افشان با بهترین قیمت

امروزه عوامل مختلفی نظیر تعداد رشته، متراژ، کیفیت مواد اولیه، میزان مقاومت و برند سازنده در قیمت انواع کابل افشان تأثیرگذارند. گاهی اوقات وجود واسطه‌ها و قیمت روز ارز و دلار نیز موجب نوسان قیمتی کابل‌ها می‌شوند. بنابراین خرید این محصولات از فروشگاه‌هایی که نمایندگی فروش مستقیم کالاهای موردنظر را دارند می‌توانند قیمت مناسب‌تری را برای شما به همراه داشته باشند. فروشگاه آنلاین برقچی یکی از بهترین ارائه‌دهندگان انواع سیم و کابل از جمله کابل افشان است که کارشناسان حرفه‌ای آن نیز می‌توانند راهنمای خوبی برای خرید محصولات متناسب با نیاز شما باشند.

جمع‌بندی

در این راهنمای خرید کابل افشان با مباحثی نظیر تفاوت کابل افشان با مفتول، کاربرد و ویژگی‌های آن به خوبی آشنا شدید. دانستید که استفاده از چنین کابل‌هایی چه مزایایی را به دنبال داشته چگونه می‌توان با بهترین قیمت ممکن آن را خریداری نمود. از اینکه تا پایان همراه بودید از شما عزیزان متشکریم. امیدواریم با درج نظرات خود ما را در ارائه بهتر این مطالب یاری کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها