آموزش نصب ماژول فیبر نوری + حذف آن

آموزش نصب ماژول فیبر نوری

تجهیزات فیبر نوری با عملکرد فوق‌العاده‌ بیش از پیش مورد استقبال هستد. البته هر عملیات غیراستاندارد ممکن است منجر به آسیب ضمنی یا حتی خرابی دائمی این تجهیزات شود. به عنوان مثال، ممکن است نصب ماژول SFP فرآینده ساده‌ای به نظر برسد. اما اگر مکانیز لچ (latching) یا قفل این ماژول‌ها را آشنا نباشید، ممکن است عملیات نصب آن موفقیت آمیز نباشد. بنابراین در این محتوا از وب سایت برقچی، آموزش نصب ماژول فیبر نوری را برای شما شرح می‌دهیم. با ما همراه باشید.

فهرست:

آموزش نصب ماژول فیبر نوری

نصب ماژول فیبر نوری
نصب ماژول فیبر نوری

فرستنده گیرنده SFP (Small Form Factor Pluggable) یا SFP+ جزء مهمی در کابل‌کشی شبکه فیبر نوری است. از انواع ماژول SFP به‌عنوان یک دستگاه ورودی/خروجی قابل تعویض بدون خاموشی کل سیستم استفاده می‌شود. این ماژول در یک شکاف یا اسلات در دستگاه برای انتقال گیگابیت متصل می‌شود.

نکات و قوانین نصب ماژول فیبر نوری

نصب اشتباه  SFP ممکن است به تجهیزات شبکه فیبر نوری آسیب برساند. بنابراین بهتر است قوانین ساده اما کاربردی نصب این دستگاه را بیاموزید.

 •  نصب ماژول فیبر نوری یا حذف آن می‌تواند عمر سرویس آن را کوتاه کند؛ بنابراین تا حد لازم از تعویض آن خودداری نمایید.
 • قبل از برداشتن یا نصب یک ماژول SFP، همه کابل‌ها را جدا کنید.
 • پس جدا کردن کابل فیبر نوری، محافظ پلاستیکی را در شکاف ماژول فیبر نوری در دستگاه قرار دهید تا از ورود گردوخاک جلوگیری نمایید.
 • ماژول‌های فرستنده و گیرنده نسبت به استاتیک حساس هستند، بنابراین در حین نصب از بند ضد استاتیک ESD استفاده نمایید.

تجهیزات لازم برای نصب ماژول فیبر نوری

برای عملکرد درست تجهیزات فیبر نوری باید از ابزار مناسب بهره ببرید.

 • بند چرمی یا ابزار مشابه برای انجام اتصال به زمین (مچ‌بند مخصوص ضد تخلیه الکترواستاتیک)
 • زیرانداز یا فوم ضد استاتیک
 • در صورت نیاز به بررسی عملکرد سیستم، ابزار و تجهیزات لازم برای بررسی عملکرد رابط فیبر نوری

بیشتر بخوانید: آشنایی با مهم ترین تجهیزات فیبر نوری


مراحل نصب ماژول فیبر نوری

آموزش نصب ماژول فیبر نوری + حذف آن
آموزش نصب ماژول فیبر نوری + حذف آن

این مراحل با فرض اینکه روی شکاف مخصوص اتصال کابل فیبر نوری را با محافظ پوشانده‌اید و قبل از نصب ماژول آن را جدا نکرده اید، توضیح داده شده‌اند.

 • علامت‌های ارسال (TX) و دریافت (RX) را روی ماژول پیدا کنید تا انتهای بالایی SFP را شناسایی کنید. (توان نوری TX سطح سیگنال خروجی از آن دستگاه است که باید در محدوده توان فرستنده باشد. حساسیت RX سطح سیگنال ورودی است که از دستگاه پایانه دریافت می‌شود و باید در محدوده توان دریافتی قرار گیرد)
 • فرستنده و گیرنده را با دقت به داخل پورت هدایت نمایید.
 • بررسی کنید که فرستنده و گیرنده به‌طور ایمن در پورت قرار بگیرند و فیت شوند.
 • پس از بازرسی و تمیز کردن سطح رابط فیبر نوری کابل شبکه، می‌توانید محافظ گردوغبار را از ماژول فرستنده گیرنده SFP جدا کرده و کابل را متصل نمایید.
 • نشانگر LED وضعیت پورت را بررسی کنید. (رنگ سبز نشان‌دهنده عملکرد درست ماژول)

مراحل آموزش نصب ماژول فیبر نوری + حذف آن کاملا مشابه همدیگر هستند. شما برای انجام درست آن باید نوع لچ یا مکانیزم قفل ماژول را بشناسید. در ادامه انواع لچ را همراه با آموزش حذف ماژول فیبر نوری توضیح می‌دهیم.

آموزش حذف ماژول فیبر نوری

مکانیزم قفل ماژول فیبر نوری
مکانیزم قفل ماژول فیبر نوری

برای حذف ماژول فیبر نوری به تجهیزات مشابهی نیاز دارید و باید قوانین و نکات ذکر شده را نیز رعایت کنید. مهم‌ترین نکته جلوگیری از وقوع تخلیه الکترواستاتیک و آسیب به تجهیزات فیبر نوری است. برای حذف ماژول مراحل زیر را دنبال نمایید:

 • کابل فیبر نوری شبکه  را از فرستنده و گیرنده جدا کنید.
 • محافظ یا فیش ترنسیور فیبر نوری و کانکتورهای کابل فیبر نوری را نصب کنید.
 • ماژول SFP را از کانکتور سوکت رها کرده و خارج کنید.
 • ماژول SFP را در یک کیسه یا محیط ضداستاتیک یقرار دهید.

هدایت یا حذف ماژول‌ها باید بر اساس مکانیسم‌های مختلف قفل انجام شود که در ادامه آنها رو توضیح میدهیم.

 قفل Mylar/Pull-tab

حذف ماژول فیبر نوری با مکانیزم Mylar
حذف ماژول فیبر نوری با مکانیزم Mylar

برای هدایت یا بیرون کشیدن، زبانه را به‌آرامی در جهت پایین بکشید تا فرستنده و گیرنده از کانکتور سوکت جدا شود. سپس ماژول را مستقیماً بیرون بکشید. زبانه Mylar را نچرخانید یا نکشید زیرا ممکن است آن را از ماژول جدا کنید.

مکانیزم قفل Bale-clasp

قفل Bale-clasp 
قفل Bale-clasp

برای نصب یا حذف ماژول Bale-clasp گیره را به بیرون و پایین بکشید . اگر گیره مسدود شده است و نمی‌توانید از انگشت اشاره خود برای باز کردن آن استفاده کنید، از یک پیچ‌گوشتی کوچک یا ابزار باریک دیگری استفاده کنید. ماژول را بین انگشت شست و اشاره بگیرید و به‌آرامی و از درگاه خارج کنید.

ماژول Actuator Button

برا بیرون کشیدن ماژول Actuator Button به‌آرامی دکمه محرک را در جلوی ماژول  فشار دهید تا زمانی صدای کلیک بدهد. پس از آزاد شدن ماژول از سوکت، دکمه را بین انگشت شست و اشاره خود بگیرید و ماژول را به‌دقت از سوکت بیرون بکشید.

لچ Slide Tap

حذف ماژول Slide Tap 
حذف ماژول Slide Tap

برای حذف این ماژول با انگشت شست خود، زبانه را در جلوی پایین ماژول SFP در جهت یا به سمت سوکت فشار دهید تا ماژول از سوکت جدا شود. اگر ماژول SFP را بدون جدا کردن زبانه بکشید، به ماژول SFP آسیب می‌رسانید.


بیشتر بخوانید: ماژول فیبر نوری چیست و چه کاربردی دارد؟


بهترین روش نصب ماژول فیبر نوری

برای انتخاب بهترین روش نصب ماژول فیبر نوری + حذف آن باید به نوع چفت یا قفل ماژول دقت نمایید. این کار به افزایش طول عمر ماژول و دستگاه متصل کمک نموده و عمل نصب را تسهیل می‌نماید. همچنین برای عملکرد درست تجهیزات باید بهترین برند برای انتخاب ماژول فیبر نوری را انتخب نمایید. معمولا سازندگان ماژول با رعایت روش‌ها و استانداردهای تست تجهیزات، سازگاری و عملکرد ماژول را تضمین می‌کنند. شما باید از ابزار مناسب برای جلوگیری از آسیب به دستگاه استفاده نمایید. از همراهی شما در این محتوا از مجله برقچی سپاس‌گزاریم.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها