نحوه تنظیم مودم دی لینک برای اینترنت مخابرات

نحوه تنظیم مودم دی لینک برای اینترنت مخابرات

همانطور که می‌دانید شرکت مخابرات نیز همچون بسیاری از ISP‌های دیگر به ارائه خدمات مبتنی بر اینترنت پرسرعت به کاربران خود می‌پردازد. از جمله مودم‌هایی که معمولا برای استفاده از سرویس اینترنت مخابرات پیشنهاد می‌شوند مودم تی پی لینک و دی لینک هستند. البته در این مقاله ما قصد داریم تا در مورد نحوه تنظیم مودم دی لینک برای اینترنت مخابرات بحث کنیم. به همین منظور از شما عزیزان دعوت می‌کنیم با مجله برقچی همراه باشید تا نکات لازم در باب این مبحث را بیشتر برایتان باز کنیم.

فهرست:

آموزش تنظیم مودم دی لینک برای اینترنت مخابرات

پیش از آنکه به بخش تنظیمات مودم دی لینک خود مراجعه کنید، می‌بایست از لحاظ سخت‌افزاری دستگاه‌های مربوطه را درست به هم متصل کرده باشید. برای همین منظور ابتدا دو کابل تلفن بردارید و یکی از آن‌ها را از پورت LINE اسپلیتر به دستگاه تلفن متصل کنید. سپس کابل بعدی را به اسپلیتر و خروجی LINE مودم متصل نمایید. سپس اگر بنا است تا به صورت کابلی پیکربندی مودم را انجام دهید، یک سر کابل شبکه را به مودم و سر دیگر را به لپ تاپ و کامپیوتر خود متصل نمایید. 

پس از وصل کردن کابل شبکه یا گرفتن ارتباط بی‌سیم با مودم، وارد مرورگر سیستم خود شوید و آی پی ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ را وارد نمایید. معمولا نام کاربری و پسورد مودم‌های برند دی لینک admin می‌باشد. پس از وارد کردن این نام می‌توانید وارد تنظيمات مودم ADSL خود شوید.


حتما بخوانید: آدرس 192.168.1.1 چیست؟


تنظیمات اصلی مودم ADSL دی لینک

پس از وارد کردن نام کاربری و رمز عبور صفحه‌ای برای شما باز می‌شود که شامل یک منوی عمودی و یک منوی افقی است. بر روی منوی افقی و البته گزینه Wizard کلیک کنید و سپس در منوی بالا صفحه بر روی تب Setup نیز کلیک کنید. در صفحه باز شده گزینه Setup Wizard را بزنید و به صفحه بعدی بروید. 

تنظیمات اصلی مودم ADSL دی لینک
تنظیمات اصلی مودم ADSL دی لینک

در صفحه بعدی، مراحل پیش رو نمایش داده شده که شامل ۵ قدم مختلف است و در انتهای آن‌ها گزینه Next و Cancel وجود دارد. شما پس از زدن گزینه Next در صفحه بعدی می‌توانید توسط سه کادر خالی نام کاربری و رمز عبور مودم خود که به صورت پیش فرض admin قرار داده شده تغییر دهید. توجه داشته باشید که در صورت زدن گزینه Skip، نام کاربری پیش‌فرض تغییری نخواهد کرد. پس از رد کردن این مرحله باید منطقه زمانی خود را وارد نمایید، یعنی tehran. 

پس از زدن دکمه Next، صفحه‌ای برای شما نمایش داده می‌شود که در آن اطلاعات دیگری مثل کشور را باید وارد نمایید. پس از آن شرکتی که به شما اینترنت ارائه می‌کند را انتخاب می‌کنید و بعد از آن تنظیمات VPI و VCI انجام خواهند شد، اما اگر در انتخاب نام سرویس‌دهنده اینترنت، گزینه Other را انتخاب کنید، باید تنظیمات نام برده را خودتان باید به صورت دستی وارد کنید.

تنظیمات اصلی مودم ADSL دی لینک
تنظیمات اصلی مودم ADSL دی لینک

بیشتر بخوانید: نحوه تنظیم مودم (گام به گام + تصویر و ویدیو)


نحوه تنظیم VPI و VCI مودم دی لینک

پس از طی مراحل بالا، فرمت pppoE را برای گزینه Protocol انتخاب کنید و همچنین بر روی LLC برای Connection type کلیک کنید. لازم به ذکر است که VPI و VCI را در اکثر شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت، مقادیر صفر و ۳۵ در نظر گرفته می‌شوند، اما برای اطمینان بیشتر با شرکت خدمات‌دهنده اینترنت، یعنی مخابرات تماس بگیرید و این اعداد را از آن‌ها سوال کنید. پس از وارد نمودن اطلاعات این بخش، به بخش پایینی مراجعه کنید و username و پسوردی که شرکت مخابرات به شما داده، در این بخش وارد نمایید. 

در صفحه بعدی که بعد از زدن گزینه Next برای شما نمایش داده می‌شود، موارد ذیل می‌بایست تکمیل شوند.

نحوه وارد کردن SSID مودم دی لینک

گزینه Wireless Network Name که برای وارد کردن نام شبکه خود می‌بايست آن را تکمیل نمایید. البته گزينه پیش فرض مدل مودم خودتان است.

رمز وایرلس مودم دی لینک

گزینه بعدی Security Level است که میزان امنیت شبکه شما را تعیین می‌کند، به همین منظور بهتر است که گزینه WPA2-PSK را انتخاب کنید که سطح امنیتی بالاتری نسبت به بقیه موارد دارد. همچنین گزینه WPA2- Pre Shared key نیز به منظور رمز عبور شبکه است که باید حتما حداقل ۸ کاراکتر داشته باشد. بعد از زدن گزینه Next، صفحه‌ای برای شما نمایش داده می‌شود که نمایانگری اطلاعاتی است که تاکنون وارد کرده‌اید. در صورتی که مغایرتی را در صحت آن‌ها مشاهده کردید می‌توانید در این بخش موارد مد نظر را اصلاح نمایید. در پایان با زدن گزینه Apply و خاموش و روشن کردن مودم، فرآیند تنظیم مودم دی لینک را به پایان برسانید.


حتما بخوانید: بهترین مودم‌های ADSL خانگی


نکاتی درباره وضعیت چراغ‌های مودم دی لینک

گاهی اوقات نیز می‌شود که شما کار پیکربندی مودم را انجام می‌دهید، اما باز هم اینترنت شما مشکل دارد! اینجاست که باید موارد دیگر را بررسی نمایید تا مشکل اتصال به اینترنت شما حل شود. در این بخش به مشکلات عدم اتصال به اینترنت اشاره می‌کنیم که دانستن آن‌ها خالی از لطف نیست.

اولین بخشی که باید به آن مراجعه کنید، این است که ببینید اصلا چراغ پاورتان روشن هست یا نه چرا که خاموش بودن آن، یعنی مودم شما روشن نیست. سپس چراغ ADSL یا لینک را نیز بررسی نمایید چرا که لازم است دائم روشن باشد تا مطمئن شوید که ارتباط مودم با مخابرات مشکلی ندارد. اگر این چراغ به صورت پیوسته روشن نیست یا ارتباط شما با مخابرات به درستی برقرار نیست یا کابل کشی تلفن ایراد دارد. به همین منظور ابتدا با مرکز مخابراتی تماس بگیرید و اگر از آنجا ارتباط مشکلی نداشت، پریزهای تلفن را بررسی نمایید. البته ممکن است که خط تلفن شما نویز بالایی داشته باشد که با خرید یک دستگاه نویزگیر این مشکل را می‌توانید به سادگی مرتفع نمایید.

نحوه تنظیم مودم دی لینک برای اینترنت ADSL مخابرات
نحوه تنظیم مودم دی لینک برای اینترنت ADSL مخابرات

مورد دیگری که می‌بایست آن را مورد توجه خود قرار دهید، توجه به چراغ اینترنت مودم است، اما برای اینکه چراغ اینترنت روشن باشد، چراغ ADSL می‌بایست به صورت دائم روشن باشد. حال اگر چراغ ADSL روشن بود ولی چراغ اینترنت مشکل داشت، نمایانگر تنظیمات اشتباه مودم، وارد کردن اشتباه نام کاربری و رمز عبور و یا قطع بودن اینترنت است. 

در انتها مورد آخری که باید بررسی شود چراغ LAN مودم است که در زمان استفاده مودم به صورت کابلی است و در حین استفاده شما به صورت بی‌سیم اهمیتی ندارد. در زمان استفاده مودم به صورت بی‌سیم، چشمک زدن چراغ وای فای باید مورد توجه قرار گیرد که نمایانگر انتقال اطلاعات است. 


حتما بخوانید: بهترین مکان خانه برای نصب مودم وای فای


جمع‌بندی

در پایان با تشکر از توجه شما عزیزان به این مقاله، از شما دعوت می‌کنیم تا جمع‌بندی مقاله را نیز از نظر بگذرانید.

تنظیم مودم‌های مختلف، یکی از چالش‌های مهم کاربران استفاده کننده از اینترنت پرسرعت بوده است و با دانستن اطلاعات لازم می‌توان به راحتی این فرآیند به انجام رساند. اما توجه داشته باشید که باز هم در انجام این کار، اگر به مشکلی برخوردید می‌توانید به کمک تماس گرفتن با مرکز ارائه‌دهنده خدمات اینترنت پرسرعت خود، تمامی مراحل بالا را به کمک آن‌ها انجام دهید تا از صحت و سقم اطلاعات وارده اطمینان بیشتری پیدا کنید. همچنین انجام این تنظیمات به کمک یک سیستم کامپیوتری و یا کمک گرفتن از افراد مسلط در این حوزه به شما کمک شایانی خواهد کرد. در پایان برای دانستن اطلاعات بیشتر در حوزه فناوری اطلاعات از شما دعوت می‌کنیم به‌ دیگر مقالات مجله برقچی مراجعه فرمایید.

3.8/5 - (17 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
14 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها
یارعلی
یارعلی
5 ماه پیش

سلام میخوام دستگاه مودم وصل کنم شما برای نصب خدمات دارید که بیایید مودم وصل کنید ؟

P.Karimi
P.Karimi
6 ماه پیش

سلام وقت بخیر .مود ما دی لینک هستش الان دو ماه میشه وای فای ما اینترنت ارائه نمیده .وقتی هم که میده قطع و وصل میده .سیم کشی رو عوض کردیم چجوری متوگه بشم مشکلش چیه؟

ملیحه
ملیحه
8 ماه پیش

سلام مودم من دلینک هست، طبق همین روش تنظیمش کردم، اما هربار که خاموش روشنش میکنم ییا اینترنت قطع و وصل میشه تمام این تنظیمات پاک میشه و باید مجدد تنظیمش کنم مشکل کجاس؟

محمد محمدی
محمد محمدی
1 سال پیش

سلام وقت بخیر.بنده مودم دی لینک 2750u دارم .از مخابرات سرویس میگیرم. وقتی تلفن منزل زنگ میخوره نت میپره. اسپلیتر هم عوض کردم حتی کابل کشی هم جدیده. با مودم زایکسل تست کردم اون مشکلی نداره علت چیه؟؟

کسرا
کسرا
1 سال پیش

سلام لطفا آموزش جدید بزارید صفحه مثله قدیما نیست و کلا گزینه عوض و جایگزین شده

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
1 سال پیش
پاسخ به   کسرا

بله چشم انجام میشه

محمد مهدی
محمد مهدی
2 سال پیش

سلا م من یه مودم دی لینک دارم میخوام سرویسم عوض کنم باید از کدوم سایت بگیرم.
از adsel.tci.ir
میخوام برم رمز اینا رو درست میزنم اما نمیاره

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
2 سال پیش
پاسخ به   محمد مهدی

زنگ بزنید 2020 تغییر سرویس داره سریعتر به نتیجه میرسی

امیر
امیر
2 سال پیش

سلام
میخوام نت بگیرم برای سیمکارت که بزارم داخل مودم از چ سامانه ای بگیرم نت نامحدود میخوام
لطف میکنید اگه راهنمایی کنید؟
ممنون

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
2 سال پیش
پاسخ به   امیر

اینترنت سیمکارتی ایرانسل سرعتش از همه بهتره ولی خب اگر بسته های اینترنتی یکم ارزان تر و نامحدود میخواین میتونید یه سری به بسته های اینترنتی رایتل هم بزنید

امیر
امیر
2 سال پیش

تو مودم یک جایی داره که نشون میده هر دستگاه چقدر مصرف کرده چی کار کنم که دستگاه منو نزنه چقدر مصرف کرده؟

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
2 سال پیش
پاسخ به   امیر

مودم رو ریست کنید پاک میشه

شیما شیخی
شیما شیخی
3 سال پیش

پسورد خود مودم رو از کدوم قسمت باید تغییر داد؟

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
3 سال پیش
پاسخ به   شیما شیخی

بعد از اینکه وارد پنل تنظیمات شدین باید وارد قسمت تنظیمات وای فای بشید و از اونجا به تغییر اسم و رمز وای فای اقدام کنید