معرفی 10 تا از بهترین DNSهای پرسرعت و رایگان

معرفی 10 تا از بهترین DNSهای پرسرعت و رایگان

دسترسی به اینترنت با سرعت بالا و بدون محدودیت، امروزه اهمیت زیادی دارد. زیرا انجام اکثر فعالیت‌های روزانه برای بسیاری از افراد بدون دسترسی به اینترنت دشوار و حتی گاهی ناممکن است. در این راستا، استفاده از بهترین DNSهای رایگان می‌تواند با برقراری ارتباط با سرور، نقش موثری در بهبود سرعت دسترسی به اینترنت ایفا کند. DNSها برای ترجمه نام دامنه‌های اینترنتی به آدرس‌های IP استفاده می‌شوند و گزینه‌های مناسبی برای دستیابی به اینترنت بدون محدودیت محسوب می‌شوند. بنابراین، در این مقاله قصد داریم 10 از بهترین DNSهای رایگان و پرسرعت را معرفی کنیم و نقش و کاربردهای آن‌ها در بهبود سرعت دسترسی به اینترنت را توضیح دهیم. با این محتوا از وب‌سایت برقچی همراه شوید.

فهرست مقاله:

DNS چیست و چه کاربردی دارد؟

بهترین DNSهای رایگان
DNS چیست و چه کاربردی دارد

عبارت DNS به معنای سیستم نام‌گذاری دامنه (Domain Name System) است. از پروتکل DNS برای تبدیل نام دامنه مانند google.com به آدرس IP مانند 172.217.4.206 استفاده می‌شود. آدرس IP یا آدرس پروتکل اینترنت، آدرس مکان موردنظر دستگاه متصل به اینترنت است. هر IP در شبکه خود منحصربه‌فرد است. در واقع همه سخت‌افزارها و نرم‌افزارهایی که به اینترنت متصل می‌شوند (وب‌سایت‌ها، تبلت‌ها، لپ‌تاپ‌ها و تلفن‌های همراه)، آدرس IP خود را دارند. دستگاه‌های متصل به یک شبکه مانند نیز با استفاده از آدرس IP باهم ارتباط برقرار می‌کنند.

از طرفی، سرورهای DNS یا DNS Servers اطلاعات مربوط به نام دامنه‌ها را نگهداری می‌کنند. از DNS برای اتصال دستگاه‌ها به اینترنت استفاده می‌شود. هنگامی‌ که کاربر آدرس یک وب‌سایت یا صفحه وب را در مرورگر وارد می‌کند، مرورگر ابتدا به سرور DNS محلی (مشابه روتر) متصل می‌شود تا آدرس IP مربوط به آن نام دامنه را پیدا کند. سپس با استفاده از این آدرس، با سرور ارتباط برقرار می‌کند و صفحه وب مورد نظر را نمایش می‌دهد. وظیفه DNS برای مدیریت نام دامنه نیز قابل‌ توجه است. مدیران شبکه می‌توانند سرورهای DNS را برای انتقال ترافیک از یک سرور به سرور دیگر، ایجاد نام دامنه جدید یا رفع خطاهای DNS تنظیم کنند. برای تغییر آدرس DNS خود باید دو آدرس اولیه (Primary) و ثانویه (Secondary) داشته باشید.


بیشتر بخوانید: نحوه فلش کردن کش DNS برای افزایش عملکرد اینترنت ویندوز 10


بهترین DNSهای رایگان

در این بخش از مقاله، به معرفی بهترین DNSهای رایگان می‌پردازیم. یکی از مزایای اصلی استفاده از DNS، حفظ حریم خصوصی کاربران است. بنابراین، توصیه می‌شود که در هنگام انتخاب از میان سرویس‌های رایگان، دقت لازم را داشته باشید و از معتبرترین آن‌ها استفاده نمایید. در ادامه، سرورهای پایدار و قابل‌اعتماد برای کاربردهای متفاوت را معرفی خواهیم کرد.

بهترین DNS برای بازی

بهترین DNSهای رایگان
بهترین DNS برای بازی

معمولاً، DNS برای بازی‌ها به شما کمک می‌کند تا پینگ کمتری داشته باشید و بازی‌های آنلاین خود را با سرعت بالا اجرا کنید. به‌طور کلی، شما می‌توانید از DNSهایی مانند Google DNS، Cloudflare DNS و OpenDNS استفاده کنید. هر یک از DNSهای معرفی‌شده برای کارهای خاصی به کار می‌روند. در صورت بروز مشکل با یکی از DNSها، می‌توانید از نوع دیگری استفاده کنید. در ادامه، بهترین DNSهای رایگان برای پلتفرم‌هایی مانند PS4، PS5، Xbox و برای بازی‌های محبوبی مانند پابجی، کالاف و فورتنایت را شرح می‌دهیم.

بهترین DNS برای ps4

برای داشتن تجربه بازی آنلاین با PlayStation 4 (PS4)، بهتر است از DNS‌هایی استفاده کنید که سرعت و پایداری بالایی دارند. اگر مایل به خرید DNS برای PS4 نیستید، استفاده از سرویس‌های رایگان DNS برای PS4 و پلی‌استیشن را به شما توصیه می‌کنیم. DNSهای مناسب برای کاهش پینگ به شرح زیر هستند:

 • سرویس Cloudflare DNS برای بهبود سرعت دانلود و اینترنت پایدار شامل DNS اولیه: 1.1.1.1 و ثانویه: 1.0.0.1
 • سرویس Google DNS برای بهبود سرعت دانلود و پینگ شامل DNS اولیه: 8.8.8.8 و ثانویه: 8.8.4.4
 • سرویس NTT DNS برای بهبود سرعت دانلود شامل DNS اولیه: 129.250.35.250 و ثانویه: 129.250.35.251
 • OpenDNS برای بهبود پینگ و سرعت دانلود شامل DNS اولیه: 208.67.222.222 و ثانویه: 208.67.220.220
 • سرویس Quad9 DNS برای بهبود پینگ شامل DNS اولیه: 9.9.9.9 و ثانویه: 149.112.112.112

بهترین DNS برای ps5

در صورتی‌ که از DNS‌های معتبر برای PlayStation 5 استفاده کنید، هیچ مشکلی برای کنسول شما پیش نخواهد آمد. همچنین بهترین DNSهای رایگان شامل Cloudflare DNS، Google DNS و OpenDNS هستند که معتبر بوده و سرعت مناسبی دارند.


بیشتر بخوانید: نحوه تغییر DNS در ویندوز و موبایل


بهترین dns برای xbox

برای اتصال به شبکه ایکس باکس لایو و دور زدن تحریم مایکروسافت، لازم است از بهترین DNS برای Xbox استفاده کنید. توجه داشته باشید که معتبرترین سرویس‌ها معمولاً نسخه رایگان دارند و خرید DNS برای Xbox به دلایل به خطر انداختن امنیت آدرس IP شما توصیه نمی‌شود. در ادامه، فهرستی از بهترین DNSهای رایگان را ارائه می‌دهیم.

 • Primary DNS: 178.22.122.100 و Secondary: 185.51.200.2
 • Primary DNS: 178.22.122.100 و Secondary: 94.232.174.194

همچنین می‌توانید از آدرس Primary DNS: 101.42.157.58 و Secondary: 2.200.51.185 برای اتصال راحت‌تر به سرویس Game Pass استفاده نمایید.

بهترین DNS برای پابجی، کالاف و فورتنایت

برای بازی‌های پابجی، کالاف و فورتنایت نیز از DNS برای بهبود پینگ و پایداری اینترنت استفاده می‌شود. شما می‌توانید از آدرس اولیه 10.202.10.10 و ثانویه 10.202.10.11 برای این بازی‌ها استفاده کنید.

در مواردی استفاده از سرویس‌های پایین نیز توصیه می‌شوند:

 • الکترو با آدرس Primary: 78.157.42.100 و Secondary: 78.157.42.101
 • رادار با آدرس Primary: 10.202.10.10 و Secondary: 10.202.10.11

بهترین DNS برای گوشی

بهترین DNS برای گوشی‌های هوشمند (مانند گوشی‌های اندروید و آیفون) نیز به‌طور مشابه شامل DNS‌های معتبر و رایگان مانند Cloudflare DNS و یا Google DNS است. اگر نحوه تعویض DNS برای گوشی را نمی‌دانید، می‌توانید از برنامه‌های مخصوصی مانند DNS Changer برای انجام این کار استفاده کنید.


بیشتر بخوانید: ریست کش DNS برای رفع مشکل DNS Server not Responding


بهترین DNS برای اندروید

شما می‌توانید از سرویس‌های Cloudfare (اولیه: 1.1.1.1 و ثانویه: 1.0.0.1) و گوگل (اولیه: 8.8.8.8 و ثانویه: 8.8.4.4) برای اندروید استفاده کنید.

بهترین DNS برای آیفون

برای انتخاب بهترین DNS رایگان برای آیفون، مراحل مشابهی را می‌توانید ادامه دهید. در صورت تمایل به استفاده از سرویس‌های رایگان، پیشنهاد می‌شود از Cloudfare و Google استفاده کنید. همچنین، می‌توانید از (8.8.4.4، Quad9) 9.9.9.9 و OpenDNS (208.67.222.222 208.67.220.220) نیز استفاده نمایید.

بهترین DNS رایگان برای ویندوز

با توجه به نوع اینترنت (وای فای، اینترنت همراه) تعداد بسیاری از بهترین DNSهای رایگان برای ویندوز 10 و 11 وجود دارند. در ادامه به معرفی این سرویس‌ها می‌پردازیم.

بهترین DNS رایگان برای ویندوز 10

همان‌طور که اشاره شد، سرویس‌های رایگان Google، Cloudfare و OpenDNS بسیار محبوب و معتبر هستند. البته شما می‌توانید از سرویس‌هایی مانند CleanBrowsing (Primary: 185.228.168.9 و Secondary: 185.228.169.9) نیز استفاده کنید.

بهترین DNS رایگان برای ویندوز 11

انتخاب بهترین DNS رایگان برای ویندوز 11 نیز پروسه مشابهی با ویندوز 10 دارد. شما می‌توانید از میان سرویس‌های معرفی‌شده، یکی را که با نیاز و شرایط شما سازگار است، انتخاب نمایید.

بهترین DNS برای دور زدن تحریم‌های خارجی

اکثر شرکت‌های خارجی، ایران را در لیست تحریم‌های خود قرار داده‌اند و ما ایرانی‌ها نمی‌توانیم به راحتی از خدمات آن‌ها استفاده کنیم. به همین دلیل، با استفاده از سرویس Shekan امکان استفاده از اکثر سرویس‌های تحریم شده برای شما فراهم شده است. این تحریم‌ها ممکن است شامل وب‌سایت‌های دانشگاهی، خدماتی و یا سایر منابع باشند که از دسترسی کاربران ایرانی جلوگیری می‌کنند.

از این رو، با استفاده از سرویس DNS ارائه شده توسط شکن، می‌توانید تنظیمات مربوط به اینترنت، رایانه شخصی یا دیگر دستگاه‌هایی مانند تلفن همراه و تبلت را به‌گونه‌ای تغییر دهید تا به راحتی به تمامی این وب‌سایت‌ها دسترسی داشته باشید. (Prim‌ary: 178.22.122.100 / Secondary: 185.51.200.2)

آموزش تغییر DNS

بهترین DNSهای رایگان
آموزش تغییر DNS

برای تنظیم DNS در ویندوز 10، به روش زیر عمل کنید:

 • به تنظیمات ویندوز خود بروید.
 • در تنظیمات، با کلیک بر روی Network and Internet دکمه wifi را از تب سمت چپ انتخاب کنید.
 • سپس روی وای فای خود کلیک کنید.
 • به پایین اسکرول کنید تا به IP setting برسید.
 •  گزینه edit و سپس گزینه Manual بزنید. سپس یکی از گزینه‌های IPv4 یا IPv6 را بسته به نوع DNS انتخاب کنید.
 • درون کادر Preferred DNS آی‌پی آدرس سرور دی ان اس اصلی و درون کادر Alternate DNS آدرس ثانویه را وارد کنید
 • کلید OK را فشار دهید.

بیشتر بخوانید: آموزش تنظیم مودم همراه‌ اول


تفاوت DNSهای مختلف

تفاوت‌های بارز بین DNSها در عملکرد و سرعت آن‌ها قابل مشاهده است. به‌عنوان مثال، DNSهای Cloudfare به منظور افزایش سرعت دانلود پیشنهاد می‌شوند. همچنین، برخی از DNSها مثل Quad9 امنیت بیشتری را برای کاربران فراهم می‌کنند و از نفوذ بدافزارها جلوگیری می‌کنند. سرویس‌هایی چون CleanBrowsing نیز برای دور زدن تحریم و جلوگیری از فیلترینگ مناسب هستند. البته اگر به دنبال اینترنت پایدار و بدون قطعی هستید، سرویس OpenDNS نیز گزینه مناسبی خواهد بود.

بهترین سرور DNS برای ایران

سرویس‌های بی‌شماری برای آدرس DNS وجود دارند و انتخاب بهترین سرور DNS، باید با آگاهی از نیاز و استفاده کاربر همراه باشد. با انتخاب سرور DNS مناسب می‌توانید سرعت و پایداری اینترنت خود را بهبود بخشید و به وب‌سایت‌ها بدون محدودیت دسترسی داشته باشید. در این مقاله از مجله برقچی به شرح سیستم DNS پرداخته و بهترین DNSهای رایگان برای انواع کاربردها مانند بازی‌ آنلاین، کنسول‌ بازی مانند PS4 و PS5، گوشی‌ هوشمند، ویندوز 10 و 11 را معرفی کرده‌ایم. از همراهی شما سپاس‌گزاریم.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها
ابوالفضل
ابوالفضل
8 ماه پیش

ممنون از اطلاعات جدید و دی ان اس هاتون

ریحانه جعفری
ریحانه جعفری
8 ماه پیش
پاسخ به   ابوالفضل

سلام وقت بخیر
تشکر بابت دیدگاهتون خوشحالیم که برای شما مفید بود.