دوربین مداربسته موتورایز

اگر به مقاله دوربین‌های مداربسته AHD مراجعه کرده باشید، متوجه تقسیم بندی انواع دوربین مداربسته AHD شده اید. هر کدام از این دوربین‌ها، مزایای خود را دارند و مناسب استفاده در شرایط خاص خود هستند؛ اما ما در این مقاله بنا داریم تا منحصرا در مورد دوربین مدار بسته موتورایز صحبت کنیم و قابلیت‌ها و ویژگی‌های آن را برشماریم. با مجله برقچی همراه باشید تا در این مورد بیش‌تر بدانید.

فهرست:

دوربین مداربسته موتورایز چیست؟

یکی از انواع دوربین‌های مداربسته AHD است که درون بدنه خود دارای یک موتور است و به کمک این موتور می‌توان لنز آن را تنظیم نمود. تنظیم لنز منجر به تغییر فاصله کانونی و بزرگنمایی تصویر خواهد شد. کنترل این موتور به کمک دستگاه DVR صورت می‌پذیرد. همچنین این فرآیند به کمک یک گوشی هوشمند نیز انجام خواهد شد. لازم به ذکر است که شبیه ترین دوربین با دوربین موتورایز، دوربین وریفوکال است با این تفاوت که تنظیم لنز آن به صورت دستی انجام می‌شود و هر بار باید برای انجام این کار دوربین باز شود در حالی که فرآیند زوم در دوربین موتورایز به صورت نرم افزاری است.  

دوربین مداربسته موتورایز چیست؟
دوربین مداربسته موتورایز چیست؟

بیشتر بخوانید: بهترین دوربین مدار‌بسته خانگی


چند نوع زوم در دوربین مداربسته موتورایز وجود دارد؟

زوم اپتیکال:

نوعی از زوم است که به کمک بخش‌های شیشه ای که درون دوربین قرار دارد، می‌توان فاصله کانونی لنز را تغییر داد و آن را متناسب با زاویه دید تنظیم کرد (فاصله کانونی هر چه بیشتر باشد، میدان دید محدودتر شده و بزرگنمایی یا زوم بیش‌تر خواهد بود و بالعكس). در این حالت از بزرگنمایی، افت کیفیت تصویر نخواهیم داشت. لازم به ذکر است که فاصله کانونی دوربین مداربسته موتورایز، معمولا بین ۲.۸ تا ۱۲ میلی‌متر است که بزرگنمایی حدود ۴.۳ برابری در آن قابل دستیابی است.

چند نوع زوم در دوربین مداربسته موتورایز وجود دارد؟
چند نوع زوم در دوربین مداربسته موتورایز وجود دارد؟

زوم دیجیتال:

این نوع زوم، بر روی تصویر و نه ادوات خود دوربین تغییراتی را اعمال می‌کند تا بزرگنمایی صورت گیرد. مثلا بخشی از عکس بریده می‌شود و با اضافه کردن پیکسل به آن، کادر را پر می‌کند. در این حالت افت کیفیت تصویر ایجاد می‌شود.

دوربین مداربسته موتورایز در کجا استفاده می‌شود؟

دوربین مداربسته موتورایز با توجه به کاربردی که دارد، می‌تواند هم در حوزه امنیتی و هم نظارتی به کار برده شود. سازمان‌های مختلف، کارخانه‌های تولیدی و باغات، مواردی هستند که این دوربین‌ها مورد بهره برداری قرار می‌گیرند. همچنین در پلیس راه که رصد خودروهای مختلف اهمیت زیادی دارد، از این دوربین‌ها استفاده می‌شود، چرا که قابلیت زوم آن‌ها بسیار به کار می‌آید. البته برای زوم کردن بر روی یک تصویر خاص حتما به حضور یک اپراتور نیاز است. همچنین در این دوربین‌ها مزیتی به نام اتوفوکوس ایجاد شده که بر روی تصویر بدون تار شدن، زوم می‌کند.

نصب دوربین مداربسته موتورایز به چه صورتی است؟

مجموعا، در نصب دوربین مدار بسته موتورایز فرق زیادی با دوربین‌های دیگر وجود ندارد، اما باید در نصب به این نکته توجه داشت که ارتفاع و فاصله کانونی کاملا درست در نظر گرفته شود. اهمیت فاصله کانونی از آنجاست که اگر این مسئله درست محاسبه نشود، در بزرگنمایی تصویر به مشکل بر خواهید خورد، لذا حتما این نکته را مد نظر داشته باشید.


بیشتر بخوانید: مراحل و آموزش نصب دوربین مداربسته


جمع بندی

با تشکر از توجه شما عزیزان به محتوای مرتبط با دوربین مداربسته موتورایز، توجه شما را به بخش پایانی این مطلب جلب می‌نماییم. با توجه به مطالبی که گفته شد و اهمیت و جایگاهی که کاربرد این دسته از دوربین‌های مداربسته یعنی دوربین موتورایز دارد، دقت به بخشی که قرار است دوربین مداربسته استفاده شود، امری بسیار حیاتی است. چرا که همانطور که در دوربین‌های دیجیتال، تنوع زیادی در انتخاب انواع دوربین وجود دارد، در دسته  دوربین‌های AHD نیز، با توجه به تنوع بالا، تشخیص نیاز برای انتخاب یک دوربین مناسب لازم است. مورد بعدی که لازم است رعایت شود، دقت در نصب دوربین است تا بتوان به دقیق ترین و با کیفیت ترین تصاویر دست یافت. در حال حاضر انواع دوربین‌های موتورایز با برندهایی از قبیل هایک ویژن در بخش فروشگاهی وبسایت برقچی وجود دارند که برای گرفتن قیمت و خرید می‌توانید به این بخش مراجعه فرمایید.

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها