کاهش نویز (Noise) خط اینترنت مودم ADSL

کاهش نویز (Noise) خط اینترنت مودم ADSL

کاهش نویز (Noise) خط اینترنت مودم ADSL یکی از سوالات رایج است چرا که روز به روز به تعداد استفاده کنندگان از اینترنت افزوده می‌شود; از همین رو، نیاز به بسترهایی که مردم بتوانند توسط آن‌ها به راحتی و بدون دغدغه به شبکه جهانی اینترنت متصل گردند بیش از پیش احساس می‌شود. از مهم‌ترین بسترهایی که در حال حاضر در بسیاری از نقاط جهان و من جمله ایران استفاده می شود، خطوط اینترنت پر سرعت ADSL است که مزایای مختص به خود را دارد. البته در این سرویس مشکلاتی از قبیل نویز ایجاد می‌شود که شاید مهمترین دلیل اختلال در ارتباط شبکه‌ای باشد.  برای آگاهی از هر آنچه که مربوط به نویز اینترنت خط مودم ADSL می‌شود با مجله برقچی همراه باشید تا خودتان چاره‌ای برای افزایش سرعت اینترنت و حذف اختلال بیندیشید.

 

فهرست مقاله:

نویز اینترنت خط ADSL چیست؟

هر نوع اختلال که سبب شود ارتباط با مشکل مواجه شود، نویز نامیده می‌شود. قطع و وصل شدن خط، صداهای نامناسب و دیگر عوامل، سبب ایجاد نویز شده و پیام رسانی در سیستم شبکه را دچار معضل می‌کنند. در این مقاله منحصراً قصد داریم تا در مورد راه های کاهش نویز در خطوط ADSL صحبت کنیم.

راههای تشخیص نویز در خط تلفنی که اینترنت ADSL دارد

 

راههای تشخیص نویز در خط تلفنی که اینترنت ADSL دارد
راههای تشخیص نویز در خط تلفنی که اینترنت ADSL دارد

 

 

به منظور ورود به تنظیمات مودم به کمک آدرس ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ و وارد کردن نام کاربری و رمز عبور، می‌توانید وارد این کنسول شوید. عموماً نام کاربری و رمز عبور، عبارت admin است و اگر نتوانستید به کمک این عبارت وارد شوید از شرکتي که از آن‌ها اینترنت خود را خریداری کرده اید، این مشخصات را جویا شوید.

پس از ورود به تنطیمات مودم یا روتر، به بخش Status یا Stactics وارد شوید. در این بخش شرایط کلی دیوایس و اینکه آیا واقعا نویز دارید یا نه نمایان خواهد شد. اما دو معیار در تعیین میزان نویز مهم‌تر از بقیه هستند، یکی Line Attenuation که نمایانگر این است که تضعیف یا از بین رفتن سیگنال در خط تلفن شما به چه صورت است. این معیار دارای یک بازه عددی است که هر قدر کوچکتر باشد، بهتر است. مثلاً اگر این عدد ۲۰ باشد وضعیت خط تلفن از لحاظ میزان نویز بسیار عالي، بین ۲۰ تا ۵۰ متوسط و بیشتر از ۵۰ نیز نمایانگر یک مسئله حاد در خط تلفن شما خواهد بود.

معیار دیگر میزان SNR  دستگاه شما است. این کلمه خلاصه شده عبارت Signal To Noise Ratio است که به شما نشان می دهد در قیاس با سیگنال مفید چه میزانی سیگنال مزاحم دریافت می کنید. همچنین بحث شاخص SNR نیز باید مورد توجه قرار گیرد که برای فرآیند دانلود به شکل   Downstream  و فرآیند آپلود به شکل Upstream نشان داده می شود. به بیان دیگر، شاخص SNR مثلاً در عدد ۱۲ به ما اعلام می کند که نویز زیادی در خط تلفن ایجاد می شود. این عدد اگر میزانی برابر با ۲۰ را داشته باشد، کیفیت معمولی از لحاظ میزان نویز را، نشان می دهد و در صورتی که عددی در رنج ۳۰ تا ۳۶ نمایش داده شود، یعنی خط تلفن، از لحاظ میزان نویز وضعیت بسیار مطلوبی دارد. در این پارامتر بر عکس پارامتر قبل هر چه عدد بزرگتر باشد، شرایط بهتر خواهد بود.

 


این مقاله را نیز بخوانید:

نحوه تقویت سیگنال وای فای و افزایش سرعت مودم و روتر


اقدامات لازم برای حذف نویز از اینترنت مودم ADSL

اقدامات لازم برای حذف نویز از اینترنت مودم ADSL
اقدامات لازم برای حذف نویز از اینترنت مودم ADSL

 

  1.  در خطوط ADSL از یک دستگاه به نام اسپلیتر استفاده می‌شود که دو پورت RJ 11 دارد. یکی از این پورت‌ها به تلفن و دیگری به مودم وصل می شود. به کمک دستگاه اسپلیتر، صدا و داده شبکه از هم جدا می‌شوند. اولین اقدام شما در جهت کاهش نویز مودم این است که این دستگاه را تعویض کنید و به کمک دستگاه جدید این شرایط را بسنجید.
  2.  مورد دوم در جهت کاهش نویز (Noise) خط اینترنت مودم ADSL این است که خط تلفنتان را بررسی کنید. برای این منظور گوشی تلفن را بردارید. اگر صدایی شبیه خرخر از آن خارج شد، به بررسی مسیر خط بپردازید. باید بدانید که زوج سیم های تلفن نباید با هم تماس داشته باشند و روکش آن ها نیز مشکلی نداشته باشد. همچنین اگر مسیر کابل از کنار کابل فشار قوی یا سه فاز رد شده باشد یا کابل تلفن به همراه کابل برق درون یک داکت باشند، باعث ایجاد نویز در خط تلفن شما می شود.
  3.  مسیر کابل تلفن را در ساختمان، اگر از کنار وسایلی چون آسانسور، مایکروویو، هیتر برقی و هر وسیله مشابه رد شده بررسی نمایید، چرا که همگی سبب ایجاد نویز بر روی خط تلفن می گردند. اگر کابل به شکل روکار در ساختمان مسیردهی شده، گذر زمان و شرایط جوی می تواند سبب پوسیدگی آن شود. اگر پوسیدگی اتفاق افتاده باشد، نفوذ آب باران خود می تواند مشکل آفرین باشد. علاوه بر موارد بالا هر چه میزان طول کابل تلفن بیشتر شود احتمال داشتن نویز در آن، بالا می رود.
  4. مورد بعدی این است که شما دستگاه‌هایی از قبیل فکس، تلفن های بیسیم، Caller ID، صفر بند، کارتخوان، سه راهی‌های برق یا تلفن را بررسی نمایید. این دستگاه ها به نوبه خود می توانند در ایجاد نویز بر روی خط تلفن سهیم باشند، لذا آن‌ها را از این منظر بررسی کنید. همچنین بهتر است گوشی موبایلتان حدالمقدور از مودم فاصله داشته باشد، چرا که می تواند باعث ایجاد نویز در خط تلفن شود.
  5.  در صورتی که در کنار مودم یا روتر شبکه از سه راهی‌هایی با کابل بلند استفاده می کنید و از آن بدتر اینکه اگر آن‌ها را به شکل حلقه درآورده باشید، به دلیل میدان مغناطیسی حاصله از جریان برق این کابل ها، نویز بر روی خط تلفن شما ایجاد خواهد شد. حتی اگر به جای سه راهی، کابل شبکه را به همین فرمت استفاده کنید، از آنجایی که در این کابل هم الکتریسیته وجود دارد، می تواند باعث ایجاد نویز شود. بنابراین بهتر است سه راهی هایی با اندازه کابل‌های کم و کابل‌ شبکه کوتاه را به کار ببرید، یا اینکه اگر نمی توانید بر روی کابل های نامبرده برای کاهش نویز از فویل آلومینیومی استفاده کنید.
  6. مورد بعدی در جهت کاهش نویز استفاده از دستگاه نویزگیر یا اسپلیترهای اضافه است. گاهی اوقات خاموش و روشن شدن چراغ DSL مودم (با وای فای اشتباه نشود) نمایانگر وجود نویز در خط تلفن است. به همین منظور به کمک دو عدد نویزگیز می توانید نویز خط را کنترل کنید. در واقع خود اسپلیتر به منزله یک نویز گیر عمل می کند و با اتصال همه این بخش ها به هم می‌توانید نویز را مهار کنید. البته اگر مشکلی برای اینترنت شما ایجاد شد، یکی از نویزگیرها را کم کنید و با دو نویزگیر فرآیند را انجام دهید. هم چنین بهتر است از یک کابل تلفن مسی استفاده نمایید.
  7. گام آخری که می توانید انجام دهید تا نویز مودم تلفنتان کاهش پیدا کند، این است که نرم افزار مودم را آپدیت کنید. ممکن است سرویس‌های مخابراتی پس از بروزرسانی بستر خود،  نتوانند با مودم شما به خوبی ارتباط برقرار کنند. لذا بهتر است مودمی را استفاده کنید که شرکت خدمات دهنده اینترنت به شما مشخصات آن را داده است.

اگر مشکل نویز مودم ADSL برطرف نشد چه کاری باید انجام دهید:

  1. این مشکل ممکن از سوی مخابرات یا شرکت خدمات اینترنتی شما باشد چرا که بر اثر تعمیرات خطوط این نویزها ایجاد می شود، پس بهتر است مدتی را صبر داشته باشید.
  2. در سیستم شما یا شبکه تان اگر در یک مجموعه هستید ممکن است  به دلیل وجود یک ویروس، حجم اینترنت شما از بین برود بدون اینکه شما از آن خبر داشته باشید.
  3. نهایتاً در صورتی که یکی از کاربران شبکه دانلود با سرعت بالا به کمک نرم افزار خاصی را انجام دهد، می تواند سرعت شبکه را کمتر و شائبه وجود نویز را ایجاد نماید.

جمع‌بندی

اگر همه موارد فوق را انجام دادید و همچنان نویز در خط اینترنت مودم ADSL وجود داشت، بایستی به ISP یا همان ارائه دهنده سرویس اینترنت خود شک کنید. خیلی وقتا شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت با بهانه اینکه خط اینترنت مودم ADSL شما دارای نویز است از عدم کیفیت و تعهد خود را حاشا می‌کنند. به هر حال اگر نتوانستید مشکل نویز را حذف کنید، بهتر است بیخیال فناوری DSL شوید (حداقل تا زمانی که مکان مورد استفاده خود را تغییر دهید) و سراغ اینترنت td lte و مودم 4G و 3G بروید. در پایان از حسن توجه شما دوستداران سایت برقچی کمال تشکر را دارم و خوشحال میشیم راه حل‌های تجربی حذف نویز خط اینترنت رو برای ما کامنت و به اشتراک بگذارید.

 

اشتراک
اطلاع از
guest
27 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها
رسول
رسول
1 ماه پیش

سلام وقتی بدون هیچ تغییری در هیچی ناگهان یک شبه نویز خط زیاد میشه و rate افتضاح میشه، دلیلش چی میتونه باشه؟؟ یعنی شب همه چی خوب و اوکی بود، خوابیدم صبح پاشدم مواجه شدم با اینترنتم ک همچین وضعی پیداه کرده.

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
1 ماه پیش
پاسخ به   رسول

تخلیه بار های الکتریکی گاهی نویز ایجاد می کند، گاهی سرعت پایین اینترنت به خودی خود یک نویز است. مشکل رو با شرکت ارائه دهنده اینترنت در میان بگذارید حتما

زبیر ملازهی
زبیر ملازهی
3 ماه پیش

سلام من از مخابرات اینترنت میگیرم وقتی با خط تلفن خودم به مودم وصل میشم نویزش خیلی شدید میشه هر ده دقیقه قطع میشه ولی اگه از مخابرات مرکزیش جابجا بشه با خط همسایه هیچگونه مشکلی نیست با وجود اینکه سیم هم همون سیم قبلی هست ولی با خط خودم نویزش خیلی شدیده مشکلش چیه

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
3 ماه پیش
پاسخ به   زبیر ملازهی

سیم تلفن در کنار سیم برق هست و این باعث نویز میشه
باید سیم تلفن رو جدا کنید، بعضیا داکت کشی میکنن، بعضیا دور کل سیم رو فویل المینویمی میکشن

مهدی عزیزی
مهدی عزیزی
4 ماه پیش

سلام خسته نباشید من دوتا خط تلفن دارم یکی شاتل و یکی هم اینترنت مخابرات گرفتم ولی متأسفانه هر دو عدد snr margin زیر ۸ هستن و اینترنتم هر دو سه ساعت یکبار قطع میشه بخاطر نویز شدید و بعد از سی چهل ثانیه وصل میشه که اینجوری باعث ضرر زیادی تو کارم میشه ضمنا هر جفتش رو از سیم‌کشی ورودی منزل چک‌کردم اونجا که سیم مخابرات میاد جلوی درب منزل یعنی هیچ ربطی هم به سیم‌کشی ساختمانمون نداره لطفاً یه راه حل بهم بگید چکار باید کنم ؟!!

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
4 ماه پیش
پاسخ به   مهدی عزیزی

سیم تلفن رو دو زوجی فویل دار برند کرمان بگیرید و علاوه بر این پوشش خارجی سیم رو جداگانه فویل بکشید یا اینکه مسیر خط تلفنتون رو با داکت از سیم برق جدا کنید.

مهدی عزیزی
مهدی عزیزی
4 ماه پیش
پاسخ به   سیدحامد علوی

با تشکر از راهنمایی شما ولی عرض کردم همون ابتدای درب ورودی منزل چک‌ میکنم و دارای نویز شدیده یعنی اصلا هنوز به سیم برق و سیمهای دیگه نزدیک هم نشده که بخواد ازونها نویز بیفته روش
نمی‌دونم چرا هر دو خطم همینجوری هست!!

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
4 ماه پیش
پاسخ به   مهدی عزیزی

پس اگر از همون سر خط دارای نویز هست بایستی مخابرات مسولیتش رو به عهده بگیره و مشکل رو رفع کنه.

Ani
Ani
3 ماه پیش
پاسخ به   سیدحامد علوی

سلام خسته نباشید آیا هزینه داره؟

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
3 ماه پیش
پاسخ به   Ani

اگر از روش داکت کشی و فویل آلمینیوم برای تفکیک سیم های تلفن از سیم برق استفاده کنید خب طبیعتا هزینه بر هست.

Hamed
Hamed
5 ماه پیش

سلام وقتتون بخیر.یه مشکل عجیبی برا من چند ماهی هست پیش اومده، اینه که چراغdsl مودم هر چند ساعت یا گاهی وقتا چند دقیقه خاموش میشه و در کمال تعجب وقتی به خط تلفن خونمون 30 40 ثانیه زنگ میزنم دوباره روشن میشه و این سیکل ادامه داره.بنظرتون مشکل از چیه؟با دو تا اسپلیتر تست کردم رو یکیش بیشتر روشن میمونه

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
5 ماه پیش
پاسخ به   Hamed

متاسفانه فناوری DSL به نویز یا هرگونه فرکانس اضافی حساس هستش. خط تلفنتنون رو چک کنید که سیم برق یا عامل مداخله گری تاثیر منفی نگذاشته باش

Mahdi
Mahdi
5 ماه پیش

سلام سیم تلفن ما قطع شد من دوباره سیم ها رو با رنگ هاش به هم لحیم کردم ولی سرعت اینترنت 8 مگ شده 2 مگ خیلی ظعییفه چکار کنم سیم جدید بخرم

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
5 ماه پیش
پاسخ به   Mahdi

متاسفانه بستر DSL خیلی حساس به متغییرهای مداخله گر هست. بنظرم یه کابل تلفن دو زوجی دارای فویل آلمینیومی بگیرید

عرفان ناظمی
عرفان ناظمی
5 ماه پیش

سلام خسته نباشید. من یه مشکلی دارم اونم اینه که تلفن را بر میدارم هیچ خرخری نداره و بوق کاملا واضحه ولی مودم نویز خیلی شدیدی داره با پریز های دیگه هم امتحان کردم ولی درست نشد. چی کار باید بکنم ؟

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
5 ماه پیش
پاسخ به   عرفان ناظمی

سلام. از هر خطی که تلفن میگیرید ما بین اون خط یه اسپلیتر بزارید. همچنین یه اسپلیتر هم ما بین مودم بزارید.

علیرضا شاه محمد زاده
علیرضا شاه محمد زاده
6 ماه پیش

سلام
خط تلفن ما از کنار برق سه فاز رد شده و هیچ گونه راهی برای تغییر مسیر سیم های تلفن تو سیم کشی ساختمان نیس و وقتی که آسانسور کار میکنه اینترنتمون یه ۳ دقیقه ای قطع میشه و سرعتش پایین میاد.
شما راهکاری برای این موضوع دارین؟
چطوری میشه جلوی این نویز رو بگیریم؟

Last edited 6 ماه پیش by علیرضا شاه محمد زاده
سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
6 ماه پیش

از اینترنت سیمکارتی یا از تعرفه های اینترنت وایرلس صبانت استفاده کنید

بهمن ولی پور ترکمانی
بهمن ولی پور ترکمانی
6 ماه پیش
پاسخ به   سیدحامد علوی

سلام آقا سید مودم دی لینک دارم قبلا هم از مخابرات اینترنت گرفتم بدون مشکل بود بعد چند سال دوباره رفتم از مخابرات اینترنت گرفتم با گوشی وصل میشم بغل علامت وای فای علامت تعجب میاد از مخابرات اومدن گفتن نویز داره ولی قبلا همچین مشکلی نداشت گفت برقکار می‌فرستیم و…… من اینترنت و برای سیستمم میخوام یه دانگل هم جدیدا گرفتم بنظرتون چه اینترنتی بگیرم که کارمو راه بندازه؟

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
6 ماه پیش

سلام از ماست. اینکه کنار وای فای علامت تعجب میاد به معنای نداشتن اینترنت هست. نویز داشتن باعث قطع و وصلی اینترنت میشه نه اینکه بصورت پیوسته اینترنت نداشته باشید. برای اینکه اطمینان داشته باشید نویز دارید یا نه، وارد تنظیمات مودم بشید. قسمت STATUS مودم به دنبال شاخص SNR باشید. مقدارش اگر:
زیر 6 دسی‌بل: وضعیت نویز خیلی بد
SNR بین 7 تا 10 دسی‌بل: وضعیت نویز معمولی
SNR بین 11 تا 20 دسی‌بل: وضعیت نویز خوب ولی با مشکلات همگام‌سازی
SNR بین 20 تا 28 دسی‌بل: وضعیت نویز خیلی بد
SNR بالای 29 دسی‌بل: وضعیت نویز عالی

اما در رابطه با قسمت دوم سوالتون باید بهتون عرض کنم که در حال حاضر وضعیت اینترنت مخابرات و کلا اینترنت DSL خطوط تلفن چندان وضعیت جالبی نداره. پیشنهاد من به شما استفاده از اینترنت وایرلس شرکت صبانت یا اینترنت سیم کارت رایتل است. یه مودم همراه تهیه یا یه دانگل وای فای که قابلیت سیم کارت خوردن داشته باش رو تهیه کنید و با خیال کمی راحت از اینترنت استفاده کنید

بهمن ولی پور ترکمانی
بهمن ولی پور ترکمانی
6 ماه پیش
پاسخ به   سیدحامد علوی

چطور میتونم وارد تنظیمات مودم بشم؟ من که به اینترنت متصل نمیشم

بهمن ولی پور ترکمانی
بهمن ولی پور ترکمانی
6 ماه پیش
پاسخ به   سیدحامد علوی

خیلی ممنون که انقدر با سرعت پاسخ دادین چون اطلاعات زیادی ندارم میپرسم بیخیال اینترنت مخابرات شدن لطفا بفرمایید که کدوم کم هزینه تره؟ مودم همراه یا دانگل سیم کارت خور؟ و اینکه چه برندی و بخرم؟ ممنون بازم

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
6 ماه پیش

سلام خواهش میکنم، مودم همراه خب طبیعتا بهتره چرا که نیاز به لب تاپ و کامپیوتر برای تامین برق نداره. اگر به دنبال مودم همراه قوی هستید که رو میزی باش، مودم tfi60 خوبه. مودم های همراه رومیزی یا توجه به دارا بودن آداپتور، نیاز به برق مستقیم برای تامین انرژی داره. یه نوع مودم همراه دیگه از نوع جیبی داریم که با دارا بودن باطری شما از ایستا بودن بی نیاز میکنه، بطوریکه برای محیط داخلی ماشین در حال حرکت و آن دسته از افرادی که در مسافرت نیاز به استفاده از اینترنت دارن یه گزینه ایده آل محسوب میشه. مودم های جیبی برند نزتک مثل 99c و 77c از پرفروش های بازار هستند

بهمن ولی پور ترکمانی
بهمن ولی پور ترکمانی
6 ماه پیش
پاسخ به   سیدحامد علوی

بازم ممنون من الان نه با گوشی نه سیستم نمیتونم به مودم اتصال پیدا کنم تا نویز و شناسایی کنم باید چکار کنم یعنی بغل علامت وای فای علامت تعجب میاد مینویسه متصل ولی جلوش نوشته اینترنتی وجود ندارد واقعا معضلی شده برام

امید
امید
9 ماه پیش

سلام ووقت بخیر * دوست عزیز آیا ممکنه که از مودم adsl برای دریافت vdsl استفاده کرد؟

(قبلا اینترنت adsl داشتم ،که توسط مخابرات به vdsl تغییر پیدا کرده ولی مودم همان قبلی هست ، کارمیکنه اما درابتدای روشن شدن کلی طول میکشه تا اتصال برقرار بشه ، در طول استفاده هم چند بار قطعی داره) ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
9 ماه پیش
پاسخ به   امید

سلام دوست عزیز
در پاسخ به سوالتون باید بهتون عرض کنم ‌شما میتونید با مودم adsl، اینترنت vdsl بگیرید ولی نه با همان کیفیت و سرعت!!!
چراکه این مودم توانایی یا به اصطلاح کشش سرعت اینترنت VDSL را ندارد و با حداقل سرعت به شما اینترنت می‌دهد.
من بهتون پیشنهاد میکنم حتما مودم رو عوض کنید. در حال حاضر بهترین مودم vdsl خانگی مودم 9970 برقچی هست

بهمن ولی پور ترکمانی
بهمن ولی پور ترکمانی
6 ماه پیش
پاسخ به   سیدحامد علوی

با یه دوست قدیمی که خدمات کامپیوتری داره درمورد نویز صحبت کردم گفت سرعت اینترنتی که سفارش دادی و نصفش و سفارش بده مشکلت حل میشه