کاهش پینگ اینترنت با چند راهکار ساده

کاهش پینگ اینترنت با چند راهکار ساده

کاهش پینگ اینترنت با چند راهکار ساده احتمالا مورد استقبال بسیاری از کاربران به خصوص برای بازی آنلاین قرار می‌گیرد. به طور کلی پینگ از معیارهای اصلی برای تعیین کیفیت اینترنت است و کاهش آن برای گیمرها و تماشاکنندگان ویدئو آنلاین اهمیت بسیاری دارد. به طوری که مقدار پینگ به‌اندازه سرعت و پهنای باند اینترنت بستگی دارد و اگر هدف اصلی شما از انتخاب سرویس، انجام بازی آنلاین و پخش ویدئو آنلاین است پینگ بالا اصلا مناسب نخواهد بود. در ادامه به معرفی پینگ و مفاهیم مرتبط با آن می‌پردازیم و پس از آن چند راهکار ساده برای کاهش پینگ را ارائه می‌دهیم. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب:

پینگ اینترنت چیست؟

اگر با لپ تاپ و کامپیوتر خود از اینترنت زیاد استفاده می‌کنید، احتمالا با واژه پینگ (ping) آشنایی دارید. و به طور کلی می‌دانید که اگر پینگ مقدار بالایی داشته باشد برای استفاده از اینترنت و به خصوص برای بازی‌های آنلاین و تماشای ویدئو مناسب نیست. همچنین ممکن است بدانید که روش‌هایی برای به حداقل رساندن این مقدار وجود دارد، ولی دلیل آن را ندانید. در ادامه به بررسی جزئی تر این مفهوم می‌پردازیم.

پینگ اینترنت چیست؟
پینگ اینترنت چیست؟

تاریخچه پینگ

تاریخچه پیدایش مفهوم پینگ (ping) به علم ردیابی صوتی بر‌می‌گردد. پینگ به طور تخصصی به معنی صدای قابل‌شنیدن است و برای یافتن اشیا از دستگاه ارسال می‌شود. بعد از برخورد پینگ به شی، دستگاه پژواک صدا را دریافت می‌کند و فاصله شی را اندازه‌گیری می‌کند.

پینگ در حوزه شبکه اینترنت معنای مشابهی داشته و در مفهوم گسترده تر خود به نرم‌افزاری اشاره دارد که دسترسی به یک سرور آنلاین را مشخص می‌کند. به عبارت دیگر پینگ به معنی ارسال اطلاعات از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر است. این نرم‌افزار معمولا در سیستم‌عامل ها وجود داشته و پژواک را از طریق ICMP ارسال و پاسخ را اندازه‌گیری می‌کند. این اندازه تاخیر (Latency) نام دارد و با واحد میلی‌ثانیه (ms) اندازه‌گیری می‌شود.

پینگ یا تاخیر (لیتنسی)

همان‌طور که اشاره شد پینگ و تأخیر دو موضوع متفاوت ولی با مفهوم یکسان هستند. بیشتر گیمرها و حتی توسعه‌دهندگان واژه پینگ و تأخیر را به جای یکدیگر به کار می‌برند. در فرایند ارسال پینگ، درخواست به شکل بسته از کامپیوتر کاربر به سرور ارسال می‌شود که پس از دریافت، سرور پاسخ را نیز به شکل بسته برای کامپیوتر مبدأ ارسال می‌کند. به بیان ساده تر اگر در زمان انجام بازی آنلاین پینگ اینترنت شما ۸۰ میلی‌ثانیه باشد، حرکات شما ۸۰ میلی‌ثانیه بعد به سرور رسیده و سایر بازیکنان پرش شما را ۸۰ میلی‌ثانیه بعدتر (80+80) از پرش‌تان می‌بینند.

دلایل بالا رفتن پینگ

یکی از دلایل وجود نویز در سرویس اینترنت شما است. دلیل دیگری شلوغ بودن بیش از حد سرور است که در نتیجه سرور امکان پاسخ‌دهی سریع به همه کلاینت‌ها (کابرها) بیش از ظرفیت خود را نخواهد داشت. در ضمن اگر از وی پی ان استفاده می‌کنید، احتمالا تعجب نخواهید کرد که این وی پی ان ها باعث بالا رفتن پینگ و در نتیجه سبب کاهش سرعت اینترنت خواهد شد. زیرا بسته‌ها از طریق سرور وی پی ان به سرور بازی ارسال شده و مسیر طولانی‌تر خواهد شد.

محدوده مناسب پینگ (بهترین پینگ اینترنت برای بازی آنلاین و پابجی موبایل)

 • پینگ بین 0 تا 40ms بهترین میزان پینگ محسوب می‌شود.
 • میزان 40 تا 100ms برای پینگ مطلوب هست و در بازی آنلاین کمتر مشکل ایجاد می‌کند.
 • در ایران میزان پینگ 100 تا 300ms که متوسط بوده بیش‌تر دیده می‌شود و ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در بازی‌های انلاین شود.
 • پینگ بالاتر از 300ms نامطلوب محسوب شده و با تاخیر همراه است.
بهترین پینگ اینترنت
بهترین پینگ اینترنت

بیش‌تر بخوانید: تفاوت پهنای باند با سرعت اینترنت


مفاهیم مرتبط با پینگ

اگر به دنبال یادگیری یا کسب اطلاعات بیش‌تر در مورد سرعت اینترنت و پینگ بوده باشید، احتمالا با اصطلاحاتی از قبیل packet loss (اتلاف بسته)، response time (زمان پاسخگویی) و Time To Live (TTL) نیز برخورد داشته‌اید. در ادامه به بررسی این مفاهیم می‌پردازیم.

اتلاف بسته (packet loss)

همیشه اتلاف بسته به صورت درصدی اندازه گرفته می‌شود. این اندازه به میزان اطلاعاتی اشاره می‌کند که هنگام ارسال و پاسخ بسته از بین می‌رود. بنابراین هرچه مقدار اتلاف کمتر باشد، بهتر است. به عبارت ساده تر اگر ۳۲ بیت داده ارسال شود و  ۳۲ بیت داده دریافت شود، میزان اتلاف صفر درصد خواهد بود.

زمان پاسخ (Response time)

زمان پاسخ (Response time) هم به مدت‌زمانی اشاره می‌کند که پاسخ درخواست ارسال‌شده، پس از ارسال آن دریافت می‌شود. واحد آن واحد میلی‌ثانیه (ms) بوده و هرچقدر کمتر باشد بهتر است.

تاثیر TTL در پینگ

مقدار TTL (Time To Live) برابر با مدت‌زمانی است که یک بسته ارسال‌شده از دستگاه کاربر در شبکه نگهداری می‌شود (قبل از اینکه توسط مودم از بین برود). در واقع مودم‌ ها برای جلوگیری از انتقال بسته‌های اطلاعاتی از مودمی به مودم دیگر به صورت بی نهایت، بسته‌های اطلاعاتی را پس از مدتی حذف می‌‌کنند.

به عبارت ساده تر مقدار TTL هر بسته ظرفیت خاصی دارد (مثلاً ۵۷) و هر زمانی که مودم این بسته را دریافت کند، به مقدار یک عدد از تعداد TTL کم و آن را به مکان بعدی منتقل می‌کند. و زمانی تعداد TTL بسته صفر شد، مودم دریافت‌کننده آن را حذف می‌کند و یک پیام ICMP به کامپیوتر مبدأ ارسال می‌کند.

تست پینگ

هنگام پینگ گرفتن معمولاً درخواست یا پژواک تا پنج بار ارسال می‌شود. پس از ارسال درخواست‌ها، پاسخ هریک به‌صورت جداگانه در نمایشگر کامپیوتر کاربر نمایش داده می‌شود و مشخص می‌شود که آیا همه درخواست‌ها پاسخ موفقی داشته اند یا خیر. نحوه استفاده از پینگ یا به‌اصطلاح پینگ گرفتن در سیستم‌عامل‌های مختلف کاملاً مشهود است و تنها باید در پنجره خط فرمان سیستم‌عامل خود فرمان کوتاهی را وارد کنید.

چگونه در ویندوز پینگ بگیریم: نحوه پینگ گرفتن در ویندوز

کلید ویندوز و R را هم‌زمان با هم کلیک کنید یا روی استارت راست کلیک و گزینه Run را بزنید تا کادر Run باز شود و در Run کلمه cmd را تایپ کنید تا پنجره خط فرمان باز شود. کلمه ping را تایپ و اسپس را بزنید. سپس IP را تایپ کنید و کلید اینتر را بزنید و چند لحظه منتظر بمانید تا پاسخ را مشاهده کنید. در صورت مشاهده عبارت Request timed out یا اینترنت شما قطع است یا پینگ آن اصلاً در وضعیت مناسبی قرار ندارد.

نحوه پینگ گرفتن در ویندوز
نحوه پینگ گرفتن در ویندوز

برای نمونه همان طور که این تصویر را مشاهده می‌کنید 4 تا بسته ارسال شده و پینگ متوسط 44ms است و هیچ بسته‌ای از دست نرفته است. این مثال نشان‌دهنده پینگ قابل قبول و تاخیر کم است.

نکته: شما می‌توانید آدرس URL سایت موردنظر را به جای IP وارد کنید (مثلا www.google.com). توجه داشته باشید برای سایت هایی که فیلتر هستند نمی‌توانید پاسخ پینگ دریافت کنید.


بیش‌تر بخوانید: تست سرعت وای فای WiFi در خانه


پینگ گرفتن در مک

قسمت داک سیستم‌عامل روی آیکون آبی خاکستری کلیک کنید تا پنجره Finder باز شود. پس از کلیک روی بخش Applications، در فولدر Utilities روی اپلیکیشن Terminal کلیک کنید تا پنجره خط فرمان باز شود. سپس ping، کلید اسپیس و IP را تایپ کرده و اینتر بزنید.

پینگ گرفتن در لینوکس

دکمه‌های Ctrl و alt و T را بزنید تا Terminal باز شود. سپس عبارت raceroute با IP را بزنید تا نتایج را مشاهده کنید.

پینگ گرفتن بازی آنلاین

برای بررسی پینگ اینترنت برای بازی‌ها می‌توانید به سایت gameserverping مراجعه کنید. در این سرویس تنظیمات برخی از بازی‌ها تنظیماتی تحت عنوان Show performance metrics یا عناوین مشابه وجود دارد که از طریق آن‌ها می‌توانید پینگ سرویس موردنظر خود را بررسی کنید.

ابزارهای رایگان برای پینگ گرفتن

ابزارهای آنلاین رایگان برای اندازه گیری پینگ وجود دارند که از میان آن‌ها می‌توان به Geekflare اشاره کرد. البته این ابزار با آدرس IP کار نمی‌کند و حتماً باید آدرس URL سایت موردنظر خود را وارد کنید. همچنین در سایت Speedtest و با کلیک روی گزینه Go می‌توانید پینگ اینترنت خود به همراه سرعت آپلود و دانلود آن را مشاهده کنید.

چند راهکار ساده برای کاهش پینگ اینترنت مخابرات، همراه اول و ایرانسل

شما قبل از هرچیزی باید سرویس اینترنت را از یک شرکت ارائه‌دهنده سرویس اینترنت (ISP) با عملکرد قابل‌قبول در زمینه ارائه خدمات و پشتیبانی مناسب انتخاب کنید. برای به حداقل رساندن مقدار پینگ راهکارهای زیر را پیشنهاد می‌کنیم:

 1. سرعت اینترنت و پهنای باند خود را چک کنید: شما می‌توانید از سرویس هایی استفاده کنید که پهنای باند بالایی دارند (تعداد کاربر کمتر).
 2. در صورت نیاز نوع سرویس خود را تغییر دهید: با توجه به ISP خود می‌توانید سرویسی برای بازی آنلاین انتخاب کنید.
 3. دستگاه خود را به مودم نزدیک تر کنید.
 4.  سایت ها و نرم افزارهای اضافی را در دستگاه خود ببندید و آپدیت دستگاه را غیرفعال کنید.
 5. اینترنت دستگاه های اضافی را خاموش کنید.
 6. برای اتصال به اینترنت از کابل شبکه استفاده کنید.
 7. از سرورها و سرویس های داخلی استفاده کنید.
 8. از سرورهای مختص بازی‌های آنلاین به‌جای سرورهای عادی استفاده کنید.
 9. مودم را در صورت لزوم جابه‌جا، ریست یا تعویض کنید: مودم را در مکانی با دسترسی بالا با کمترین احتمال تداخل و نویز قرار دهید.
 10. در صورت لزوم سیم و کابل مودم را تعویض کنید.

کاهش پینگ با VPN (وی پی ان)

شما همچنین می‌توانید از VPN های مختص بازی‌های آنلاین استفاده کنید. این وی پی ان ها اتلاف بسته را با استفاده از چندین مسیر کاهش می‌دهند. از جمله این ابزارها می‌توان به Nord VPN ، Private Internet Access ، Kill Ping و WTFast اشاره کرد. قابل توجه است که این VPN ها که Ping killer نیز نامیده می‌شوند، معمولاً دارای سرورهای متعددی در اکثر کشورها هستند و سرور اختصاصی DNS نیز دارند.

سرویس کاهش پینگ

اگر ترفندهای ارائه شده کمک شایانی به کاهش پینگ نکرد از سرویس‌های کاهش‌دهنده پینگ استفاده کنید. البته بیشتر این سرویس‌ها رایگان نیستند. به هر حال این سرویس‌ها معمولاً دارای سیستم نظارتی شبانه‌روزی بازی برای کنترل میزان پینگ هستند و بهترین سرور ممکن را انتخاب می‌کنند تا پینگ به پایین‌ترین میزان ممکن کاهش یابد.


بیش‌تر بخوانید: چرا باید مودم فیبر نوری وای فای 6 تهیه کنیم (مزیت ها به همراه معرفی)


جمع بندی‌

در این مقاله کاهش پینگ اینترنت با چند راهکار ساده را آموختید. اما قبل سعی داشتیم مفاهیمی از قبیل پینگ اینترنت چیست، اتلاف بسته، زمان پاسخ، محدوده مناسب پینگ و پینگ گرفتن را ارائه دهیم. در ادامه روش‌هایی برای به حداقل رساندن پینگ را ارائه دادیم. به طور کلی می‌توان گفت که برای بالا بردن سرعت اینترنت از اتصالات اضافی دوری کنید و همیشه تنظیم مودم خود را از نظر فیزیکی و فنی زیر نظر داشته باشید. همچنین اگر مایل باشید می‌توانید از سرویس‌ کاهش پینگ بهره ببرید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. از همراهی شما سپاسگزاریم.

3.8/5 - (5 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
4 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها
GODFATHER
GODFATHER
1 سال پیش

سلام وقتتون بخیر
من پینگ حدود چند روز پیش روی 45 یا 49 بود پشتیبانی به صورت حضوری اومد سرعت نت برده بالا الان پینگ روی 75 هست سرویس گیم فعال اما هیچ تاٍتیر نداشته کسی میتونه راهنمایی کنه

امیرعلی
امیرعلی
1 سال پیش

من که از فارس پینگ سرویس دارم عالیه فقط بعضی وفتا پینگا میره بالا البته مشکل اینترنت ایرانه بیشتر

حسین
حسین
1 سال پیش

سلام وقت بخیر ممنون از محتوای خوبتون
میخاستم بدون که سایت شما سرویس کاهش پینگ ارائه میده؟ اگر دارید میخاستم خریداری کنم چون الان آی پی ثابت وارزون کینگ سرور رو دارم و پینگم روی 50 40 هست میخاستم کمتر بشه برسه به زیر 30 سرویس های کاهش پینگ شما این کارو میکنن؟

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
1 سال پیش
پاسخ به   حسین

پینگ پایین اگر میخوای باید اینترنت فیبر نوری تهیه کنی که در این شرایط حداقل ping 3 خواهی داشت