راهنمای خرید کابل خودنگهدار

راهنمای خرید کابل خودنگهدار

آیا اطلاعاتی نسبت به کابل خودنگهدار دارید و می‌دانید کابل خودنگهدار چیست؟ توجه داشته باشید کابل خودنگهدار یکی از مهم‌ترین تجهیزات برقی است که در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شود. لازم به ذکر است که ما در این محتوا در گام اول به سراغ بررسی کابل خودنگهدار می‌رویم تا شما به طور کامل با آن آشنا شوید. در ادامه، کاربردهای کابل خودنگهدار را مورد بررسی قرار خواهیم داد. در مرحله سوم، انواع کابل خودنگهدار را به شما معرفی خواهیم کرد. شایان ذکر است که قبل از خرید هر محصولی باید اطلاعات دقیق نسبت به مزایا آن بدست آورید. به همین دلیل، ما یک بخش از این مقاله را به مزایای استفاده از کابل خودنگهدار اختصاص خواهیم داد. در نهایت اگر قصد دارید اطلاعات کامل نسبت به موارد مندرج در مقاله به دست آورید پیشنهاد می‌کنیم تا پایان محتوای راهنمای خرید کابل خودنگهدار با ما در برقچی همراه باشید.

فهرست:

کابل خودنگهدار چیست؟

کابل خودنگهدار به سیم و کابل‌هایی گفته می‌شود که جنس هادی آنها از آلومینیوم باشد. این نکته را در نظر داشته باشید کابل‌های خودنگهدار این روزها جایگزین بسیار مناسبی برای کابل‌های مسی شده‌اند. زیرا قدرت رسانا و انتقال بسیار بالایی دارند به همین دلیل در جهت انتقال و توزیع نیروی برق در خطوط هوایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع از کابل از مزایای بسیار زیادی برخوردار است که در ادامه مقاله با مزایای کابل خودنگهدار به طور کامل آشنا خواهید شد. در نهایت بهتر است بدانید مزایا و کاربردهای فراوان کابل خودنگهدار موجب گردید تا این نوع از کابل در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار بگیرد.

کاربرد کابل خودنگهدار

کابل خودنگهدار کاربردهای فراوانی دارد. در واقع همین کاربردهای فراوان باعث محبوبیت این کابل در بین اکثر افراد برای مصارف گوناگون شده است. در گام اول، بهتر است بدانید که از کابل خودنگهدار تنها در کابل‌کشی هوایی استفاده می‌شود و به هیچ وجه برای کابل‌کشی به صورت زمینی مناسب نیست. از سوی دیگر در شبکه‌های توزیع و انتقال انرژی از این کابل استفاده می‌شود. به این دلیل که در شبکه‌های توزیع انرژی، قدرت و دوام زیاد کابل خودنگهدار بسیار بالا است.

در اکثر موارد از کابل خودنگهدار در دکل‌ها و پایه‌های توزیع برق استفاده می‌شود. اگر بخواهیم به کاربردهای دیگر این کابل اشاره کنیم بهتر است بگوییم کابل خودنگهدار برای کابل‌کشی و برق‌کشی جهت روشنایی مکان‌های عمومی، خانه‌ها و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. 


بیشتر بخوانید: آشنایی با سیم و کابل خراسان افشارنژاد


کاربرد کابل خودنگهدار
کاربرد کابل خودنگهدار

انواع کابل خود نگهدار

در این بخش از راهنمای خرید کابل خودنگهدار تصمیم داریم شما را با انواع کابل خودنگهدار آشنا کنیم. کابل خودنگهدار در دو نوع کابل خودنگهدار ضعیف و کابل خود نگهدار متوسط تولید می‌شود. اگر اطلاعاتی نسبت به این دو نوع کابل خودنگهدار در اختیار ندارید اصلاً نگران نباشید چون در ادامه هر کدام از این کابل‌ها را به صورت مجزا مورد بررسی قرار خواهیم داد.

کابل خودنگهدار ضعیف

در این بخش از راهنمای خرید کابل خودنگهدار به سراغ کابل خودنگهدار فشار ضعیف می‌رویم. کابل خودنگهدار فشار ضعیف در سه نوع 2 و 3 و 4 سیم تک فاز، 5 سیم سه فاز و 6 سیم سه فاز تولید می‌شود. اگر بخواهیم یکی از این کابل‌ها را مورد بررسی قرار دهیم، بهتر است کابل خودنگهدار فشار ضعیف 5 رشته یا ۵ سیم را بررسی کنیم.

بهتر است بدانید 4 رشته از کابل فشار ضعیف 5 رشته، به فاز و نول مربوط می‌باشد. شایان ذکر است که یک رشته از این کابل، نول نگهدارنده است که جنس آن آلومینیوم می‌باشد. سه رشته دیگر هم با  میزان خلوص 99.5 درصد به عنوان فاز مورد استفاده قرار می‌گیرد که جنس آن هم از آلومینیوم است. در انتها یک رشته آلومینیومی دیگر هم با خلوص ۹۹.5 درصد وجود دارد که برای روشنایی مورد استفاده می‌شود.

کابل خود نگهدار متوسط

در این بخش از محتوا راهنمای خرید کابل خودنگهدار تصمیم داریم اطلاعاتی را در مورد کابل خودنگهدار متوسط در اختیار شما قرار دهیم. در ابتدا بهتر است بدانید که این نوع کابل از سه رشته کابل تشکیل شده است که به صورت لخت به دور یک سیم فولادی پیچیده است. به این نوع از کابل به هم تابیده شده هوایی هم گفته می‌شود. البته در ایران به این نوع از کابل، کابل خودنگهدار می‌گویند.

در ادامه، بهتر است شما را با سطح مقطع کابل خودنگهدار فشار متوسط متناسب با استانداردهای صنعت برق ایران بیشتر آشنا کنیم. لازم به ذکر است که سطح مقطع کابل‌های خودنگهدار فشار متوسط گوناگون است. اگر بخواهیم این مبحث را مورد بررسی قرار دهیم بهتر است بدانید کابل‌های سه فاز ۳۵، ۷۲۰ و ۱۵۰ میلی متر مربع در ایران مورد استفاده قرار می گیرد زیرا این سطح مقطع در لیست اندازه‌های استاندارد در صنعت برق ایران قرار دارد.

مزایای استفاده از کابل خود نگهدار

یکی از دلایل محبوبیت کابل خودنگهدار مزایای بسیار زیاد آن است که در ادامه با این مزایا به طور کامل آشنا خواهید شد. در ابتدا بهتر است به قیمت مناسب این نوع از کابل نسبت به قیمت کابل‌های مسی اشاره کنیم که همین مسئله باعث کاهش دزدی کابل می‌شود. اکثر سارقان به علت قیمت پایین این نوع از کابل به سراغ سرقت آن نمی‌روند. از سوی دیگر، بهتر است این مسئله را هم مطرح کنیم که قیمت پایین این نوع از کابل به دلایل مختلف باعث شد تا فروش آن به شدت افزایش پیدا کند.

در ادامه، بهتر است به کاهش اتلاف انرژی اشاره کنیم. زیرا این مسئله از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. مقاومت کابل خودنگهدار در مقابل پارگی و خوردگی بسیار زیاد است. به همین دلیل است که از این نوع کابل در شبکه توزیع انرژی استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از کابل خود نگهدار
مزایای استفاده از کابل خود نگهدار

کابل خودنگهدار را از کجا بخریم؟

اگر قصد دارید برای خرید کابل خودنگهدار اقدام کنید بهتر است بدانید فروشگاه برقچی در حال حاضر یکی از بهترین فروشندگان کابل در سراسر ایران به شمار می‌رود زیرا با داشتن حق واردات و بستر اختصاصی، فروش کابل خودنگهدار را زیر قیمت بازار در اختیار کاربران قرار می‌دهد. از سوی دیگر فروشگاه برقچی امکان خرید حضوری و آنلاین را به صورت همزمان برای شما فراهم کرده است و شما می‌توانید برای خرید حضوری به فروشگاه فیزیکی این شرکت در لاله زار جنوبی مراجعه کنید. یا برای خرید آنلاین وارد وب‌سایت آن شوید.


بیشتر بخوانید: نمایش فایل های مخفی در ویندوز 7،8، 10 و 11


در صورت خرید آنلاین، محصول به راحت‌ترین شکل ممکن درب منزل به شما تحویل داده می‌شود. لازم است بگوییم که بسیاری از همکاران برای استعلام جدیدترین قیمت کابل خودنگهدار به وب‌سایت برقچی مراجعه می‌کنند. زیرا این وب‌سایت صفحه مخصوص به کابل خودنگهدار را به صورت روزانه به روز رسانی می‌کند و جدیدترین قیمت‌ها را در صفحه قرار می‌دهد. به همین دلیل شما در هر زمان از روز می‌توانید به جدیدترین و به روز ترین قیمت کابل خودنگهدار دسترسی داشته باشید.

جمع بندی

در این مقاله از برقچی، راهنمای کابل خودنگهدار را در اختیار شما قرار دادیم. اکنون با مطالعه این مطلب با کابل خودنگهدار و انواع آن آشنا شدید. در حال حاضر می‌دانید کابل خودنگهدار چه کاربردی دارد. برای خرید این نوع کابل باید نکاتی را در نظر بگیرید تا انتخاب درست و دقیقی طبق نیاز خود داشته باشید. ما در این مطلب تلاش کردیم تا این نکات را برای شما عزیزان خاطرنشان کنیم تا در صورت نیاز با مراجعه به این مطلب بتوانید به راحتی آن را مطالعه کرده و اطلاعات مودم نیاز خود را به دست آورید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید باشد. از اینکه تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما عزیزان متشکریم. لطفاً سؤالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

5/5 - (1 امتیاز)