آموزش سوکت زدن کابل تلفن (0 تا 100)

آموزش سوکت زدن کابل تلفن

گاهی اوقات ممکن است در خطوط تلفن، یکی از کانکتورها یا سوکت‌ها نیاز به تعویض داشته باشند. همان‌طور که می‌دانید سیم تلفن را نمی‌توان مستقیم به پریز دوشاخه زد و باید آن را به سوکت متصل و سپس مستقیم به خط تلفن مخابرات بزنید؛ بنابراین باید خودتان دست‌به‌کار شوید. با دنبال کردن آموزش سوکت زدن کابل تلفن، خط تلفن خود را تعمیر و مجدداً راه‌اندازی کنید. برای این کار شما باید ابزار مخصوص را داشته باشید و مراحل اصلی را دنبال کنید. برای اطلاع از نحوه دقیق سوکت‌زنی با این محتوا از وب‌سایت برقچی همراه ما باشید.

فهرست مقاله:

تجهیزات مورد نیاز برای سوکت زدن کابل تلفن

شما برای سوکت زنی کابل تلفن خود به تجهیزات زیادی نیاز نخواهید. تنها با داشتن یک کانکتور یا جک RJ-11 و آچار سوکت و البته کمی مهارت در کار عملی، می‌توانید این کار را انجام دهید. آچار LAN کاملاً ضروری است. اگر از ابزار دیگری مثل انبردست یا سیم‌چین‌های معمولی استفاده کنید، نه‌تنها به کابل آسیب می‌رسانید، ممکن است خودتان نیز آسیب ببینید. بنابراین توصیه می‌کنیم با رعایت ایمنی و استاندارد این عمل را انجام دهید.


بیشتر بخوانید: تفاوت سوکت شبکه و کانکتور


سرسوکت تلفن

شما برای کسب این مهارت، باید شناخت مناسبی از استاندارد سوکت تلفن کسب نمایید. این سوکت که نوعی کانکتور کابل است باید با نوع کابل تلفن سازگار باشد. انواع کابل تلفن معمولاً از 1، 2 یا 3 جفت (به ترتیب 2، 4 و 6 سیم هادی) تشکیل می‌شوند. بیشتر این کابل‌ها از نوع بدون محافظ زوج کابل‌ها یا UTP هستند. سوکت یا جک RJ-11 معمولاً 4 یا 6 پین است و به پایانه خط مخابرات وصل می‌شود. کانکتور سوکت تلفن RJ9 نیز در سیم فنری به انتهای گوشی تلفن متصل می‌شود. البته کمتر پیش می‌آید که مجبور به تعویض این کانکتور شوید. به همین دلیل در ادامه آموزش سوکت زدن کابل تلفن مراحل را برای کانکتور RJ-11 شرح می‌دهیم.

سوکت تلفن RJ11
سوکت تلفن RJ11

آچار سوکت زن (آچار LAN)

آچار سوکت زن با تجهیزاتی که دارد بخش اصلی سوکت زنی (Crimping) را انجام می‌دهد. شما با استفاده از این آچار می‌توانید محل مناسب قرارگیری زوج سیم‌ها را روی پین‌های طلایی کانکتور مشخص و سپس سیم‌ها را در سوکت پانچ و فیت نمایید. این ابزار چندکاره امکان برش و سیم چینی در قطرهای مختلف را نیز فراهم می‌کند.

تجهیزت سوکت تلفن: آچار سوکت زن (آچار LAN)
تجهیزت سوکت تلفن: آچار سوکت زن (آچار LAN)

بیشتر بخوانید: تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی شبکه فیبر نوری به زبان ساده


نحوه سوکت زدن کابل تلفن

در هر سرسوکت چهار پین وجود دارد که دو پین وسط مربوط به بوق و تلفن اصلی و دو پین کناری مربوط به پاور (داخلی دیجیتال در سانترال) است. در انتهای سیم تلفن سرسوکت متصل می‌شود و اتصال از پریز تا تلفن را برقرار است. این سوکت را به ترتیب مشخص و استاندارد به سرسوکت می‌زنیم. در سیم تلفن، چهار زوج سیم همیشه کنار هم هستند و در اصطلاح بند خط نام دارند. تلفن معمولی داخل ساختمان‌ها روی سیم مسی تک زوج است. برای تلفن‌های معمولی، یک خط تلفن با دو زوج سیم نیاز است و بوق آزاد را انتقال می‌دهد.

مرحله 1 سیم‌های کابل تلفن

ژاکت بیرونی کابل تلفن را با کاتر یا چاقوی تیز برش دهید. مراقب باشید که سیم‌های داخلی را برش ندهید. سپس با استفاده از قسمت سیم‌چین در آچار این لایه را برش دهید. این لایه را  2 تا 2.5 سانتی‌متر برش دهید تا که طول زوج سیم لخت، زیاد یا کم نباشد.

آماده‌سازی زوج سیم
آماده‌سازی زوج سیم

مرحله 2 محل اتصال زوج سیم‌ها

در این مرحله نیاز است هر زوج سیم را به‌درستی به پین‌ها متصل کنیم. تصویر زیر به شما کمک می‌کند که جای درست زوج سیم‌ها را پیدا کند.

  • بوق آزاد تلفن (مدار مکالمه) به دو پین 3 و 4 مرکزی متصل می‌شود. برای این کار باید زوج سیم‌های و آبی/سفید (T1) و سفید/آبی (R1) را به پین 3 و 4 متصل کنید.
  • مدار دوم، مدار دیتا یا مدار خط دوم تلفن نام دارد. برای راه‌اندازی این مدار باید زوج‌های سفید/نارنجی (T2) و نارنجی/سفید (R2) را به پین‌های 2 و 5 سوکت متصل نمایید.
  • برای مدار سوم (مدار خط تلفن سوم یا مدار جانبی کلید الکترونیکی تلفن) نیز باید زوج‌های سفید/سبز (T3) و سبز/سفید (R3) را به پایه‌های 1 و 6 سوکت متصل کنید.
  • حروف T و R مخفف دو کلمه Tip و رینگ هستند و به سر مثبت و منفی مدار اشاره دارند.
محل اتصال زوج سیم‌ها
محل اتصال زوج سیم‌ها

مرحله 3 پانچ سوکت به سیم

پس از مشخص کردن محل اتصال سیم‌ها به پین‌ها باید آن‌ها را به هم پانچ کنید. سیم‌ها را با یکدست روی پین‌های کانکتور نگه‌دارید و به داخل سوکت فشار دهید. با دست دیگر آچار LAN را مطابق تصویر روی سوکت فیکس نمایید. پس از اطمینان در مورد مکان سیم‌ها دستگیره را فشار دهید و سوکت را روی سیم‌ها پانچ کنید.

پانچ سوکت به سیم
پانچ سوکت به سیم

بیشتر بخوانید: تفاوت کابل ابزار دقیق و کابل کنترل


جمع‌بندی

به هر دلیلی ممکن است لازم باشد سوکت تلفن خود را تعویض نمایید. در مواقعی نیز نیاز است، سیم تلفن را به مدل بهتر و بلندتر تعویض و آن را به سوکت پریز مستقیم متصل نمایید. گاهی اوقات نیز نیاز دارید دستگاه کارت‌خوان را دور از پریز تلفن قرار دهید و سیم بلندتری لازم باشد. بنابراین با آموزش سوکت زدن کابل تلفن ، روش اساسی سوکت زنی را شرح دادیم. امیدواریم این مطلب از مجله برقچی مفید واقع شود.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها